Ekonomi Haberleri

Yabancılar bu yıl hangi sektörlere yönelecek?

Yabancılar bu yıl hangi sektörlere yönelecek?

2012 yılında fırtına gibi esen İMKB’de yabancı yatırımcının payı yüzde 66’ya ulaştı. Özellikle bankacılık, ulaştırma ve sanayi hisselerinde ağırlığını artıran yabancı yatırımcıların sahip olduğu hisse portföyünün değeri, 2012 sonunda yıllık yüzde 80 büyürken, Bileşik Endeks bu dönemde yüzde 53 oranında arttı. Uzmanlara göre yabancıların gözü bu yıl bankacılık, inşaat, perakende ve geçen yılki yükselişe ayak uyduramayan otomotiv hisselerinde olacak.

Tarihsel zirve olarak yüzde 72,6 seviyesini gören yabancıların takas saklama payı, 2012 sonunda yüzde 65,85 oldu. İMKB’de geçen yıl, düzenli yabancı girişinin başladığı 8 Haziran tarihinden bu yana yabancı yatırımcılara ait hisse portföy değeri yüzde 56 oranında artarken, İMKB’nin bu dönemde yüzde 37,2’lik bir yükselişe sahne olduğu görüldü.Hisse senetlerinin yüzde 65’in-den fazlasının yabancının elinde olduğu düşünülürse, bu orandaki yüzde l’lik artışın Bileşik Endeks’e etkisinin yüzde 0,66 olduğunu belirten uzmanlar, yabancı yatırımcının bu yıl bankacılık, inşaat, perakende, otomotiv ve ulaştırma sektörlerine gözünü dikeceği konusunda hemfikir. Bunun dışında olası bir not artışında ise 2013 yılında da İMKB’nin 2012’yi aratmayacağı bekleniyor.

AĞIRLIK YİNE BANKALARDAYDI

Yabancılar 2012 yılında bankacılık hisselerinde ağırlıklı olarak alım gerçekleştirdi ve banka hisselerindeki ağırlıklarını artırdı. Kasım sonu itibarıyla 2012’de büyük beklenti yaratan ve ikinci halka arzı gerçekleşen Halkbank, İş Bankası (C) ve Garanti Bankası hisseleri sırasıyla bankalar arasında yabancıların alım yaptığı hisseler oldu.

Yabancıların 2012’de bu üç banka hissesi dışında alım yaptıkları bir diğer hisse ise THY’ydi. Özellikle iyi gelen bilanço verileri ve ileriye dönük büyüme potansiyeli nedeniyle THY, 2012’de yabancıların ilgi odağı olan hisselerden biriydi. Yine bu hisseyi Yapı Kredi Bankası ve Vakıfbank izlerken, bankacılık sektörü dışında Emlak Konut GYO, Sabancı Holding ve Kardemir (D) yabancıların 2012’de en çok aldıkları diğer hisseler oldu.

STOKTAKİ ARTIŞIN ETKİSİ

Merkez Bankası verilerine göre yabancı hisse stokundaki veriler incelendiğinde son beş haftalık dönemde yabancı menkul hisse stokunun portföy değeri yüzde 13,47 artarken, lMKB-100 En-deksi’nin yüzde 10,67 yükseldiği görülüyor. Yılbaşına göre bakıldığında ise yabancı hisselerin portföy değeri yüzde 80,2 artarken, endeksin bu dönemde yüzde 53,28 yükseliş kaydettiği gözleniyor.

Osmanlı Menkul Yatırım Uzmanı Fatih Tomakin, İMKB’de geçen yıl düzenli yabancı girişinin başladığı 8 Haziran 2012’den beri ise yabancı hisse değeri yüzde 56,07 artarken, İMKB’nin bu dönemde yüzde 37,17 yükseliş gösterdiği görüldüğünü belirtiyor. Tomakin, şöyle devam ediyor:

“Yılbaşından ve yabancı girişinin düzenli olarak başladığı 8 Haziran 2012’den itibaren bakıldığında orta ve uzun vadede yabancı hisse stokundaki yüzde l’lik artış, lMKB-100 Endeksi’ne yaklaşık yüzde 0,66’lık yükseliş olarak yansıyor.”

ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yeliz Karabulut’a göre ise 2013’te işlemlerde zaman zaman banka endeksleri ön plana çıkacak, endekste yatay seyirde ise sanayi hisselerine ilgi artacak.
“2013’te benim umutlu gördüğüm sektör çimento ve inşaat. 2012’de ekonominin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörünün büyümesi çok daraldı ve bunun etkileri neredeyse tüm alt sektörlerde (başta çimento ve demir çelik) hissedildi” diyen Karabulut, 2013’te ekonomi yönetimi tarafından ekonomide büyümeye yönelik adımların atılması ve kentsel dönüşüm projesinin inşaat, çimento sektöründe büyümeyi hızlandıracağını savunuyor.

ŞUBAT’A DİKKAT

Sermaye piyasaları son düzenlemeler ve uygulamalarla birlikte derinleşmeye başladığına dikkat çeken Piramit Menkul Değerler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, yabancı yatırımcının yeni yatırım planlamasını genellikle her yılın Şubat ayında yeniden gözden geçirdiğini ve bu dönemde kâr realizas-yonlarının yaşanabileceğini kaydederek yatırımcıları uyarıyor. Maviş şöyle devam ediyor:

“2013 yılında yabancı yatırımcının savunma sanayi ve buna bağlı olarak taşımacılık sektörü ile ilgilenmesini bekliyoruz.

Sanayi hisselerinde geçen yıl yükselişe ayak uyduramayan otomotiv şirketleri de bu yıl ön plana çıkabilir. Ayrıca perakende sektöründe de yabancı yatırımcının gözü satın almalar ve birleşmelerde olacaktır.”

“2013’TE İLGİ ARTABİLİR”

2013 yılında, Obama’nın Ortadoğu’da uyguladığı baskılı ama ekonomik yaptırım odaklı politikasının Türkiye’nin çevre ülkeler ile büyü-yen ihracatının devamına neden olabileceğini ve ekonomik açıdan Türkiye’ye faydalı olabileceğini kaydeden Integral Menkul Değerler Analisti Tuğba Özay, Euro Bölgesi ve Ortadoğu’da ekonomik ve politik istikrar görülmesi durumunda, Türkiye’de büyüme oranlanmn ivme kazanabileceğini söylüyor.

“Ayrıca Fitch’in ardından ikinci bir kredi derecelendirme kuruluşunun not artırımına gidebileceği beklentisi de halen fiyatlanıyor. Eğer ikinci bir derecelendirme kuruluşu tarafından Türkiye’nin notu yatırım yapılabilir seviyeye çekilirse, not artışıyla birlikte ülkemiz uluslararası piyasalardan daha düşük risk primi ödeyerek borçlanabilecek” diyen Özay, kurumsal yatırımcıların da Türkiye sermaye piyasalarında yatırım yapmaya başlayacaklarını dile getiriyor.

Muatafa Gündoğdu / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu