Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yabancıların peşinde olduğu 13 hisse

Yabancıların peşinde olduğu 13 hisseYabancıların peşinde olduğu 13 hisse

İMKB’de ara düzeltmeler olsa da yılın üçüncü çeyreğinde endeksin 65 binlerin üzerine çıkması bekleniyor. Analistlere göre, bu olası çıkışta yine yabancı alımları etkili olacak. İşte yabancıların en çok ilgi gösterdiği hisseler…

GEREK Türkiye ekonomisinin krizdeki Avrupa’dan ayrışması gerekse piyasalara bolca likidite pompalanması İMKB-100 endeksini 49 binlerden 61 binlere kadar taşımış durumda. 2012 başından bu yana geçen 2 aylık süreçte yaşanan bu yükselişte, artan risk iştahıyla birlikte piyasaya gelen yabancı alınılan etkili oldu. Bu yükselişin devam edip etmeyeceğini de yine büyük ölçüde yabancı yatırımcılar belirleyecek.

Evet, IMKB’de 445 milyar TL civarında seyreden piyasa değerinin yüzde 62.2’sine yabancılar sahip. Kısacası piyasada belirleyici olan güç yabancılar. İşte bu nedenle yerli yatırımcılar, yabancıların izlediği stratejileri ve alım satım yaptıkları hisseleri bilmek ve ona göre pozisyon almak istiyorlar.

İşte bu doğrultuda, yerli-kiiçük yatırımcılara bir fikir verebilmesi amacıyla 2012 başından itibaren endeksin gördüğü en düşük (9 Ocak’ta 49 bin 263) ve en yüksek (20 Şu-bat’ta 61 bin 778) seviye aralığında yabancı payı en fazla artan ve en fazla düşen hisse senetlerini belirledik…

AL VEREN 13 YABANCI HİSSESİ

Bu çalışma doğrultusunda analistlerden de yabancıların en çok tercih ettiği hisselerden göstergeleri “al” verenleri belirlemelerini ve yorumlamalarını istedik.

Bu arada yabancıların çoğunun aynı zamanda kurumsal büyük yatırımcılar olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Bu yüzden de daha çok endekse paralel hareket eden !MKB-30’a dahil, derinliği olan lokomotif hisseleri tercih ediyorlar. Yabancıların bu tercihleri de söz konusu hisselerin priminin genelde endekse paralel olmasını sağlıyor.

Yine yerli yatırımcılar genelde kısa vadeli al-sat yaparken, yabancıların tercihi orta ve ıızun vadeli oluyor. Risklerini azaltmak için hisse seçiminde ortağı olacakları şirketin mali yapısına, karlılığına, verimliliğine, büyüme potansiyeline, temettü dağıtma oranı kadar birçok veriye bakıyorlar.

TEMEL DE TEKNİK DE ÖNEMLİ

Global Menkul Değerler Yurtdışı Satış Müdürü Nezihi Abay, İMKE’deki yabancıları “uzun vadeli portföy yöneticileri” ve “daha kısa vade için hareket edebilen hedge fon yöneticileri” diye iki sınıfa ayırıyor. Abay, “Her iki yabancı yatırımcı kesimi de hisse senetlerini genel olarak temel analiz kriterlerine göre seçiyor. Ancak hedge fonların yatırım vadesi çok daha kısa olabiliyor. Bu fonlar, anlık fiyat hareketlerine sebep olabilecek haber akışına, veri ve açıklamalara hızlı tepki verebiliyor. Dolayısıyla onlar için teknik analizde temel analiz kadar önemli olabiliyor” diyor.

Abay’a göre, yabancıların hisse seçiminde piyasanın günlük işlem hacmi, hisselerin beta değeri ve yapancı payı da etkili oluyor. Ancak hisse seçimine gelmeden önce küresel finansal sistemdeki dalgalanmaları, merkez bankalarının para politikalarını ve global makro ekonomik beklentileri de inceliyorlar.

UZUN VADELİ YATIRIM

Jntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Eren Özdemir ise yabancıların alımlarında şu kriterlere dikkat ettiklerini düşünüyor: “Yerlilere oranla temel verilere daha fazla dikkat ediyorlar. Piyasa beklentilerinin yanı sıra yatırım yapacakları şirketlerin yatırımlarını, projelerini, mali dengesini ve olası beklentilerini kontrol ediyorlar. Ayrıca yerli yatırımcıya oranla daha uzun vadeli yatırım yapıyorlar.”

Yılbaşından bu yana IMKB’de yaşanan güçlü yükseliş ivmesinin durulduğunu hatırlatan Özdemir, yurtdışında ani bir bozulma olmadığı sürece işlemlerin artık yatay bantta devam edeceğini düşünüyor. Endeks bazında yükselişlerin sınırlı kalacağım öngören Özdemir, “Ancak beklentileri olan, bilançosuyla öne çıkan şirket hisseleri hareketli olabilir” diyor.

Özdemir’e göre, olası düşüşlerde 58 bin 500-57 bin-55 bin seviyeleri destek olacak. Yükselişlerde ise 61 bin 500-62 bin 500 dirençleri öne çıkacak. Yılın üçüncü çeyreğinde 65 binin üzeri test edilebilir. Tabii yabancı yatırımcılar da alım-larında endeksin bu seyrini göz önünde bulunduracak.

Reysaş Lojistik: Şirket hisseleri bilançosundaki zayıf kar sonuçlan, yüksek seyreden petrol fiyatları ve yavaşlayan lojistik işlerinin de etkisiyle son bir yılda İMKB Ulusal-100 endeksine göre yüzde 42 düşük performans gösterdi. Ayrıca hisseler benzer şirket çarpanlarına göre de oldukça iskontolu işlem görüyor. Halbuki yaptığımız hesaplamalara göre, şirketin sadece lojistik operasyonlarının değeri 106 milyon TL. Bu da Reysaş Lojistik’in şu andaki piyasa değerine yakın. Bunun üstüne, iştiraki olan Reysaş GYO ve taşıt muayene istasyonları için biçtiğimiz 140 milyon TL değer var. Üstelik Reysaş GYO’nun piyasa değeri 151 milyon TL. Bütün bu veriler ışığında Reysaş Lojistik hisseleri için hedef fiyatımız 1.90 TL. Bu da yüzde 88 yükselme potansiyeline işaret ediyor.

Aksa Akrilik: Yüzde 13 pazar payıyla dünya akrilik piyasasının lideri olan Aksa Akrilik’in liderliği kolay kolay kaybetmeyeceğini düşünüyoruz. Ancak akrilik piyasası büyüme potansiyeli taşımıyor. Bu nedenle şirketin büyümesini karbon fiber alanında gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Aksa Akrilik, karbon fiber alanında Japon, Alman ve Amerikan firmalarından sonra dünyanın 9’uncu üreticisi. Ayrıca söz konusu ürün çeliğin yerine kullanılabilme potansiyeline de sahip. Öte yandan Aksa, 2011    yılı aralık ayında dünyanın en büyük kimya şirketlerinden Dow Chemicals ile bir ortaklık anlaşması yapmıştı. Bu anlaşmaya göre, beş yıl içinde 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleşecek. Aksa Akrilik’in bu anlaşmanın da etkisiyle hızla büyüyen karbon fiber pazarında sağlam bir yer edineceğini öngörüyoruz. Şirket hisseleri için hedef fiyatımız 6.15 TL. Yüzde 28 yükselme potansiyeliyle “alım’1 öneriyoruz.
Garanti Bankası: Perakende bankacılıktaki lider konumu, çeşitlendirilmiş gelir kaynakları, geniş . likidite tabanı, güçlü varlık kalitesi ve dikkatli sermaye yönetimiyle bankalar arasında cazip bir tercih olmaya devam ediyor. Nitekim bu doğrultuda bankanın hisseleri 9.5 F/K [fiyat/kazanç] oranıyla eşdeğer rakiplerine oranla yüzde 10 primli işlem görüyor. Garanti Bankası’nın enflasyona endeksli kağıtları sayesinde marjlarını koruyabileceğini ve rakiplerine oranla gelirlerini artıracağını öngörüyoruz. Bu yıl özellikle tüketici kredileri odaklı bir yaklaşımla kredilerini yüzde 15 artıracağını tahmin ediyoruz. Garanti Bankası hisseleri için hedef fiyatımız 7.80 TL. Yüzde 19 yükselme potansiyeliyle “alım” öneriyoruz.

Halk Bankası: Sektörün üzerinde beklediğimiz kredi büyümesi, KOBİ bankacılığındaki öncü konumu ve düşük maliyetleriyle öne çıkan bankalardan biri. Öte yandan, ortaklık yapısının tamamen yerli olması Halk Bankası’nı diğerlerine göre Avrupa’daki bankalardan gelebilecek kötü haberlere karşı daha az kırılgan yapıyor. Banka ayrıca, yüzde 88’le sektördeki en düşük kredi/mevduat oranlarından birine sahip. Halk Bankası için sektöre paralel yüzde 17 kredi büyümesi bekliyoruz. 7.2 ile benzerlerine göre yüzde 12 daha düşük 2012 yılı F/K oranına sahip olan Halk Bankası hisseleri için hedef fiyatımız 12 TL. Yüzde 17 yükselme potansiyeliyle “alım” öneriyoruz.

  Risk istemeyen TL limanından ayrılmasın

Trakya Cam: inşaat piyasasındaki hareketlilik devam ediyor. Bu hareketliliğin 2012 yılı cam satışlarını olumlu etkilemesini bekliyoruz. Öte yandan, cam ithalatında devam eden kotalar Trakya Cam’ın fiyat kontrolünün devam etmesini sağlayacak. Kısacası şirket, doğalgaz ve elektrik maliyetlerindeki artışı fiyatlarına yansıtabilir. Bu yıl içinde Rusya ve Bulgaristan’da yeni yatırımlara başlayacak olan Trakya Cam, bu sayede de gelirlerini artırabilir. Ayrıca söz konusu ülkelerdeki düşük maliyet Trakya Cam’ın operasyonel marjlarını iyileştirmesini sağlayabilir. Benzer şirket çarpanlarına göre oldukça cazip değerlemelere sahip olan Trakya Cam hisseleri için hedef fiyatımız 3.75 TL Yüzde 36 yükselme potansiyeliyle “alım” öneriyoruz. Orta ve uzun vadeli portföylerde yer alabilir.

Alarko Holding: Enerji alanında attığı adım ve yatırımlarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Geçen yıl Kazakistan projesiyle atağa geçen Alarko Holding, bu projeden sağlanan finansmanla yeni yatırımlarının önünü açmış oldu. Halen faaliyet gösteren iki doğalgaz santralinde kapasite artırma çalışmaları devam ediyor. Yeni yatırımlar ve projelerle yabancı yatırımcıların da ilgisini artırdığı Alarko Holding hisseleri için 4.04 TL hedef fiyatla yüzde 11 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Orta ve uzun vadeli portföyler için “kademeli alım” öneriyoruz.

Yapı Kredi: Bankanın 2011 yılı bilançosu beklentilere paralel geldi. Çeyrek bazda [ekim, kasım, aralık] bakıldığında bankanın karı, 2010 yılı eş dönemine göre yaklaşık yüzde 16 artarak 475 milyon TL oldu. Kredi faizlerinin etkisiyle net faiz karı da sınırlı da olsa yükseldi. Banka hisseleri için son dönemdeki yabancı payı artışını da göz önünde bulundurarak yüzde 22 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. 4.10 TL hedef fiyatla orta ve uzun vadeli portföyler için “kademeli alım” öneriyoruz.

Türk Traktör: Şirketin satışları geçen yılın son çeyreğinde 2010’un eş dönemine göre yaklaşık yüzde 38 arttı. 2011 yılı toplam satışları ise 2010‘a göre yaklaşık yüzde 50 artmış durumda. Satışlardaki bu artışa rağmen Türk Traktör’ün brüt kâr marjı söz konusu dönemde düştü. Ancak yabancı yatırımcıların şirkete ilgisi devam ediyor. Hem bu ilgi hem de temettü verimliliğini göz önünde bulundurarak Türk Traktör hisseleri için yüzde 12 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. 42 TL hedef fiyatla orta ve uzun vadeli portföyler için “kademeli alım” öneriyoruz.

Tekfen Holding: Bünyesinde bulundurduğu Eurobank Tekfen’i satarak finanstan çıkıp emlak sektörüne odaklandı. Tekfen Emlak Geliştirme tarafından inşa edilen Kağıthane’nin ilk kentsel dönüşüm projesi “Kağıthane Ofis Park” tamamlandı. Kağıthane’nin mevcut dokusuna uyumlu, bir nevi kampüs olarak inşa edilen projede ofislerin yanı sıra perakende alanları ile market, kafe ve restoranlar da bulunuyor, inşaatına Ağustos 2009’da başlanan ve yaklaşık 75 milyon TL yatırımla gerçekleşen projedeki ofislerin teslimi bu yılın ocak ayında başladı. Ofislerin metrekare satış fiyatı 4 bin dolar. Başlangıçtan bu yana yüzde 30 fiyat artışı kaydeden projede kiralarsa Maslak-Levent hattına oranla yüzde 20-30 daha düşük. Projenin işletme maliyetinde de önemli tasarruf sağlandı. Tekfen Holding hisseleri için 6.50 TL hedef fiyatla yüzde 13 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

İş Bankası: Operasyonel maliyetlerini ihtiyatlı bir şekilde yöneten banka, takipteki krediler ve tahsilat oranında da iyileşme yaşıyor. Kredi kartı komisyon gelirlerinin payının yüzde 41’den 34’e gerilemesi, İş Bankası’nın toplam komisyon gelirlerindeki düşüşün [yüzde 6.6} ana kaynağı olarak görülüyor.

Maliyet gelir rasyosu ise yılın başına göre yüzde 4 yukarıda bulunmakla birlikte piyasa ortalamalarının oldukça altında [yüzde 38.7] seyrediyor, iş Bankası hisseleri için 4.80 TL hedef fiyatla yüzde 17 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Tofaş Oto: 2011 yılı cirosunu 7.3 milyar TL’ye ulaştıran Tofaş, Türkiye otomotiv üretiminin yüzde 28’ini gerçekleştirerek sektörde ikinci sıraya yerleşti. Şirket, 181 bin araçla Türkiye otomotiv ihracatının ise yüzde 23’ünü karşılayarak bu alanda üçüncü sıraya yükseldi. Yurtiçi perakende satışları ise 2010’a göre yüzde 13.6 artış göstererek 864 bin 439 adede ulaştı. Öte yandan, Rusya pazarında gumruk vergilerinin düşmesi ve iç piyasada ise yerli marka araç için hükümetin teşvik paketi açıklaması bekleniyor. Yapılan yatırım harcamaları ve genişleyen üretim hacmiyle şirket, önümüzdeki dönem için umut vaat ediyor.

Tofaş Oto hisselerine portföylerde yer verilebilir. Destek noktalarını 7.40-7.00, dirençleri ise 7.50-8.00 TL olarak belirlediğimiz hissede ortalama bir yıl vade için hedef fiyatımız 10-12 TL.

Aselsan: 29 Aralık 2011’de Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Zırhlı Araç Mürettebatı Kompozit Başlığı Projesi’yle ilgili toplam bedeli 49 milyon 700 bin dolar ve 14 milyon 352 bin TL tutarında sözleşme imzalamıştı. Bu sözleşme kapsamındaki teslimatları 2012-2016 yıllarında gerçekleştirilecek. Aselsan’ın önemli finansman kaynağını, imzaladığı sözleşmeler kapsamında alınan avanslar ve esas faaliyetlerinden yarattığı karlar oluşturuyor. Alınan siparişler ve imzalamış olduğu sözleşmelerden elde edeceği getiriler göz önüne alındığında Aselsan hisselerinin uzun vadeli portföylerde bulunması faydalı olabilir. Hissenin destekleri 9.30 -8.90, dirençleri ise 9.56-9.86 TL’de. Ortalama bir yıl vadede hedef fiyatımız 15.20 TL.

Arçelik: 2011 yılında satış gelirlerinde yüzde 21’in üzerinde artış yakalayan şirket, bu yıl için de hedeflerini yüksek tutuyor. Arçelik’in pazar payında devam eden artışın yanı sıra güçlü ürün inovasyonu hisse senetlerini cazip kılıyor. Öte yandan, 2011 yılı bilanço sonuçlarına göre Arçelik’in karı beklentilerin altında kaldı. Ancak buna karşılık şirketin güçlü bir satış büyümesi yakalaması ve Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin açıkladığı ocak ayı verileri olumlu bir görüntü sergiliyor. Şirketin güçlü
inovasyonu 2012-2014 bilanço dönemine pozitif yansıyabilir. Orta ve uzun vadeli portföylerde her zaman olması gerektiğini düşündüğümüz Arçelik hisseleri için belirlediğimiz destek noktaları 7.60-7.20 TL. Dirençlerse 8.00-8.30 TL’de bulunuyor. Hissede ortalama bir yıl vade için hedef fiyatımız 10-15 TL.

İDİL TARAKLI
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir