Anasayfa / Ekonomi-Finans / Yabancıya yol göründü

Yabancıya yol göründü
Hisse senedi piyasasındaki satış dalgası hız kesmeden devam ediyor. Merkez Bankası’nın sıcak paraya karşı aldığı önlemlerin ardından başlayan panik havası henüz dinmedi. Güne bir miktar yukarıda başlayan borsada rüzgar hep tersten esiyor. Cuma gününü gördüğü en yüksek seviyeye göre yüzde 4’ün üzerinde değer kaybederek kapatan İMKB 100 Endeksi, bugün de satıcılı seyrini sürdürerek “uçurumun kıyısı” dediğimiz 63 bin 500’ü kırarak 62 binli seviyelere kadar çekildi. Hem MB’nin aldığı önlemler hem de Noel tatili öncesi yabancının kârlarını realize etmek istemesi satışların süreceği beklentisini artırıyor. Öte yandan kasım ayı öncesi dünya piyasalarına göre pozitif ayrışan borsa, bu sefer realize edilen kârların etksiyle negatif bir ayrışma sergiliyor. Kârlarını realize eden fonlar ise Rusya gibi potansiyel ülkelere kaçıyor. Geçen hafta sadece bir günde 1 milyar dolarlık para çıkışından bahsediliyordu. Rusya’ya giden paranın ise 350 milyon doları geçtiği ifade ediliyor.
Diğer yandan bu haftanın ortasından itibaren (Noel tatili etkisi) yabancı fonların İMKB’deki işlemlerde etkisinin azalması bekleniyor.

BANKALARA SATIŞ GELİYOR!
Bu sabah itibariyle Kuzey Kore ile ilgili gerginliğin tekrar artması Asya piyasalarına satış getirdi. Öte yandan TL’deki hızlı değer kaybı ve Merkez Bankası’nın kısa vadeli sermaye girişini engellemeye ve kredi büyümesini yavaşlatmaya yönelik attığı adımların bankalar ile ilgili tahminlerin üzerinde yarattığı belirsizlik satışlarda etkili oluyor. Özellikle yabancıların bankacılık hisselerine yönelik satışları dikkat çekiyor.

UÇTU UÇTU DOLAR UÇTU!
Borsa güne yükselişle başlayıp 63 bin 785’e kadar çıkarken sonrasında gelen satış baskısı Ulusal 100 Endeksi’ni 62 bin 436 puana kadar çekti. Bu seviye Eylül ortasında görülen seviyelere işaret ediyor. Fon çıkışlarına bağlı olarak TL dolar karşısında değer kaybederken 1.55’i geçti. Şu sıralarda serbest piyasada 1.5525 TL’den el değiştiren dolar en son bu seviyeleri 16 Temmuz 2010’da test etmişti. Asya tarafı negatif dedik fakat Avrupa borsalarında yükseliş herşeye rağmen sürüyor.
Bu sabah itibarı ile gösterge bono faizleri de cuma günkü kapanışa yakın seyrediyor. (Yüzde 7.49)

UÇURUMUN KIYISINDA!

MEYDAN YERLİYE KALSA…
Yurt dışı piyasaların Noel tatiline girecek olmasıyla yabancıların İMKB’deki işlem hacminde düşüş bekleniyor. Peki meydanın yerli yatırımcıya kaldığı bir ortamda yerli endeksin yönünü yukarı çevirebilecek mi? Alım için hangi seviyeler daha uygun? Dolardaki yükseliş sürecek mi? Sizin için sorduk…“CİDDİ YÜKSELİŞ BEKLENTİM YOK”
Tekstil Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Yönetmen Yardımcısı Erdem Kaylı HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ‘ne yaptığı değerlendirmede aralık ayı başından itibaren fonların başka ülkelere kaymaya başladığına dikkat çekti. Yaklaşık 350 milyon dolarlık fonun Rusya piyasasına kaydığına işaret eden Kaylı, bu fonların zaten bizim piyasamızda ciddi anlamda kârlar yaptığını ifade etti. “MSI’ın en iyi performansını segileyen borsalarından biriyiz” diyen Erdem Kaylı’ya göre haliyle yabancıların buradaki pozisyonlarını boşaltması gayet normal. Perşembe gününden itibaren yurtdışı piyasaların tatile gireceğine işaret eden Kaylı, İMKB’nin ise bu durumda bir miktar yukarı gidebileceğini fakat bunun sınırlı olacağını dile getirdi. “Bizim tarafta bir ülke riski bulunmuyor” diyen Kaylı, yabancı fonların bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdeki kârlarını realize etmeye başladığına dikkat çekiyor. “Zaten biz kasım öncesi ralli yaşadık. Bundan sonra ciddi bir yükseliş beklentimiz yok” diyen Kaylı, endeksin satış baskısının sürmesi halinde 60 bin 900‘lere kadar geri çekilebileceğini bildirdi. Satış baskılı kararsız bir endeks seyrine işaret eden Kaylı’ya göre, fon çıkışı bir miktar daha sürecek ve dövizin bu aşamada geri gelmesi de zor görünüyor.

“TEPKİ ALIMLARI TRENDİN DÖNDÜĞÜ ANLAMINA GELMEZ”
Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Müdürü Kadir Tezeller ise yaptığı değerlendirmede Merkez Bankası’nın son aldığı önlemlerler sonrasında oluşan panik havasına bağlı olarak yaşanan satışların bir süre daha sürebileceğini aktardı. “MB’nin aldığı kararlar oyunun şeklini değiştirdi” diyen Tezeller, yabancı çıkışlarının devam ettiğini ve yabancıların özellikle bankacılık hisselerindeki satışlarının da dikkat çektiğini ifade etti. Sıcak paraya getiren önlemlerin satıcılı seyri bir süre daha devam ettireceğini belirten Kadir Tezeller, “Perşembe’den sonra yabancının olmaması endekste yukarı trendi zorlar ve İMKB’de bir miktar artış görülebilir” dedi. “Yabancıların düşüncesinde çıkma eğiliminin ağır bastığını son günlerdeki satışlardan anlmış bulunuyoruz” diyen Tezeller, Noel tatili nedeniyle yabancının ağırlığının azalacağı İMKB’de yerlinin endeksi yukarı götürmek isteyeceğine işaret etti. Tezeller’e göre fakat bu hareket sınırlı kalabilir. Çünkü piyasalara yön veren yabancı fonlar, yerli yatırımcılar arasında bu yönü yukarı çevirebilecek yatırımcı sayısı sınırlı. Öte yandan Araştırma Müdürü, endeksin bir düzeltme yaşadığını belirterek, yabancının olmadığı bu dönemde yukarı bir hareket içine girilse de 64 binlere doğru bir trendin oluşmasının uzak bir olasılık olduğunu aktardı. “Ralli beklemiyorum” diyen Tezeller, yabancının olmadığı bir ortamda satışların gelmeye devam etmesi durumunda endeksin, krtik destek seviyesi olan  61 bin 200‘lere kadar çekilebileceğini belirtti. Tezeller, fakat bu satışların tepki alımlarıyla karşılaşabileceğine de vurgu yaptı. Yatırımcıya portföylerinin tamamını hisse senetleriyle doldurmamaları gerektiğini de tavsiye eden Tezeller, “Düzeltme olacağını biliyorduk. Mutlaka bir tepki gelecek fakat aşağı yönlü hareketler ağır basıyor. Kısa vadede 61 bin seviyeleri alım için değerlendirilebilir. Fakat uzun vadede 60 binin altı denenebileceği için bu seviyelerin altı daha uygun olur” şeklinde konuştu. Merkez Bankası’nın aldığı önlemlerin son olmadığına da dikkat çeken Tezeller, yeni önlem beklentisinin yukarı yönlü hareketi sınırladığını ifade etti. Panik satışların biraz daha devam edeceğini kaydeden Kadir Tezeller, sert satışların bir yerde dip seviyeyi bulacağını söyledi.  61 bin 200 kritik destek seviyesinden tepki alımlarının gelebileceğini aktaran Tezeller, yukarı yönlü hareketin de “Trend tekrar yukarı dönüyor” şeklinde yorumlanmaması gerektiğinin altını çizdi.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir