Anasayfa / Haberler / Yalın Alpay, Atatürk’ün hayatını 20 cilt halinde çizgi roman haline getiriyor

Yalın Alpay, Atatürk’ün hayatını 20 cilt halinde çizgi roman haline getiriyorHenüz 25 yaşındayken dönemin TİM Başkanı Oğuz Satıcı’nın sağ kolu haline gelen ve onunla Fransa’da ortak yayınevi açan Yalın Alpay, Atatürk’ün hayatını 20 cilt halinde çizgi roman haline getiriyor. Raflarda yerini alan ilk cilt “Genç Mustafa’nın çizgi filmi içinse Japonya’daki stüdyolarla görüşmeler sürüyor

Yalın Alpay ismi şu sıralar kitapçılarda yeni yeni boy gösteren bir çizgi romanın yazarı olarak dikkatimizi çekiyor. Kitabın adı Genç Mustafa. Adından da anlaşılacağı üzere Yalın Alpay, Mustafa Kemal’le ilgili bir roman yazmış ama bu sefer ki biraz farklı. Bu bir büyükler için çizgi roman. Bir seri olarak tasarlanan Genç Mustafa romanlarının ilki Atatürk’ün Manastır’daki askerlik yıllarını anlatıyor. Kitaba geçmeden önce ilginç bir kariyer hayatı olan Yalın Alpay’dan biraz bahsetmek gerek sanırız.

Dahi IQ’suna sahip
Yalın Alpay çocukluğundan bu yana akranlarından farklı olmuş. Bir buçuk yaşındayken alfabeyi öğrenince ailesi bir uzmana danışmış. İstanbul Üniversitesi Üstün Zekalılar Anabilim Dalı Alpay’ı takibe almış. İki buçuk yaşında okumayı öğrenen Alpay’ın altı yaşındayken IQ ölçümü ise 170 çıkmış.

İlkokula üçüncü sınıftan başlatılan Yalın Alpay, burslu olarak Özel Tarhan Koleji’nde eğitim görmüş. Yaptığı resimler dikkat çekince öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle sekiz yaşındayken Yapı Kredi Sanat Merkezi’nde bir resim sergisi açmış. “İnsan resimleri çizerdim. Hayatım boyunca en çok insanı merak ettim. İnsanlara yakın oldum ve çok normal bir sosyal hayat yaşadım” diyor Alpay.

İnsana olan merakı büyüdükçe ilgisinin resimden felsefeye doğru kaymasına neden olmuş. Bunda felsefeci babasının da etkisinin büyük olduğunu söylüyor. “Hayatı eğip bükebileceğimi düşünürdüm. Olayları olduğu gibi kabul etmeyi hiç sindiremedim. Başka bir şekilde kurabileceğimi düşünüyordum” diyen Alpay, liseyi fen bölümünde bitirmesine rağmen ‘üniversite sınavı ilgi alanının dışında olduğu için’ İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü kazanmış. “ders kitapları okumayı, ders çalışmayı çok sevmiyordum” diyor.
Üniversitedeyken siyasete merak salan Alpay, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuyla ilgili 400 sayfalık çalışmasıyla Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yüksek lisansa hak kazanmış.

İlk işi TRT
Yalın Alpay’ın ilk profesyonel deneyimi TRT’de tarihi belgesel programı kapsamında aktif bir rol olmuş. Bu program sırasında Prof. Dr. Emre Alkin’le tanışan Alpay, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde çalışmak üzere iş teklifi almış. TİM’e ekonomist olarak giren Alpay, uzun yıllar meclis başkanlığı yapan Oğuz Satıcı’yla tam altı yıl dirsek dirseğe çalıştığını söylüyor. Girdikten bir buçuk yıl sonra TİM Afrika Çalışmaları Koordinatörü olan Alpay, buradaki deneyimlerini anlattığı bir kitap çıkarmış: Türkiye’nin Zenginleşme Projesi: Afrika. Ardından da Türkiye Ekonomi Tarihi adıyla ikinci kitabını yayınlayan genç ekonomistin kariyeri 2009’da bambaşka bir yola kaymış: Ticaret.

  Ulaştırma alanındaki yeni ihaleler ve projeler

İki ortakla birlikte Mayka adında bir inşaat şirketi kuran Yalın Alpay, Sinan Çetin Üniversitesi’nin inşaatı, Silivri Belediyesi sınırları içindeki eski eserlerin restorasyonu gibi işlere imza attıklarını ifade ediyor. “Elbette TİM’deki network’ümüzü kullandık. Ben ilişkileri kuruyordum, diğer ortaklar da teknik konularla ilgileniyordu” diyor Alpay.

Dostoyevski’yi çizgi roman yaptı
Genç işadamı Yalın Alpay’ın şu anda Oğuz Satıcı’yla Fransa’da ortak kurduğu bir de yayınevi var. Yayınevi kurmak fikri, Alpay’ın ünlü kişilerle ilgili çizgi roman yazma kararından çıkmış. İki ortak bu projenin çok farklı ve ilgi göreceğini düşündükleri için kendi yayınevlerinde bu işi yapmaya karar vermişler. “Şirketin kuruluşu ve Dostoyevski’nin “Gülünç bir adamın düşü” kitabını nçizgi roman halinde yayınlanması 110 bin TL’ye mal oldu. Ama bu arada hala bazı dernek ve STK’lar için raporlar hazırlıyorum” diyor Alpay.

20 ciltlik Atatürk serisi
“Asıl amacım Atatürk’ün hayatını çizgi romana dönüştürmekti. İlk kitabın son halini oluşturana kadar üç kitap yazdım” sözleriyle anlatıyor büyük projesini Alpay. 20 ciltlik bir çalışma hedefleyen Alpay, ilk cildi Atatürk’ün Harbiye yıllarına ayırmış. “Atatürk’ün harbiye yılları Fransız etkisiyle geçtiğinden ilk kitabı bitirirken İstanbul, Amsterdam ve Paris’e birkaç aylık ziyaretlerde bulundum” diyor Alpay.

Genç Mustafa, Ocak ayında yapılacak çizgi roman fuarına katılacak. Alpay, kitabın çizgi film haline getirilmesi için de Japonya’daki film stüdyolarıyla görüşmelerin sürdüğünü belirtiyor. Filmin ortalama 3 milyon dolarlık bir maliyeti olacağını söyleyen Yalın Alpay, kitabın ise 100 bin adet basılacağını anlatıyor.

İlk kitap raflardaki yerini yeni alırken ikinci cilt “Sürgün Kemal”in çalışmalarına da başlamış Alpay. “Bu daha aksiyona dönük bir roman olacak” diye anlatıyor ikinci çalışmasını.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir