Anasayfa / Şirket Haberleri / Yangında Kül Olan Şirket Kobi Kredisiyle Büyüdü

Yangında Kül Olan Şirket Kobi Kredisiyle Büyüdüesnaf kredileri, girişimcilik desteği, hayvancılık kredileri, hibe kredi, iş kurma kredisi, KOSGEB desteği, kosgeb kredi, kosgeb kredileri, kosgep, kredi kosgeb, tarım kredi, teşvik kredileri, yatırım yap

Küllerinden doğan şirket

Yedi yıl önce yaşadığı yangın felaketinin izlerini TÜBİTAK’tan aldığı destekle silen Hüseyin Nami Özerden A.Ş., üçüncü çeyrekte halka açılmayı planlıyor. Halka arz geliriyle Hadımköy’de daha büyük kapasiteli yeni bir fabrika kurulacak…

YAKLAŞIK 40 yıldır ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Hüseyin Nami özerden İzolasyon Levhası Balonlu Naylon Ambalajlama ve İnşaat A.Ş.’nin fabrikası, 2005 yılında çıkan yangınla bir anda kül olmuştu. İşte bu felaket, şirketin küllerinden doğması için bir anlamda dönüm noktası oldu.

Yangından sonra baba Hüseyin Nami özerden ile oğulları Nadi ve Tamer, kısa sürede yeniden üretime başladılar. Yeniden yapılanma döneminde ortaya çıkan finansman ihtiyacı içinse bankalarla masaya oturdular. Şirket, o günlerde Yapı Kredi’nin de kapısını çaldı. Yapı Kredi onları iş ortağı Projes İş Geliştirme’ye yönlendirdi. Çünkü Projes, önemli projeleri olan şirketlere danışmanlık vererek, destek programlarından yararlanmalarını sağlıyordu.

Şirketin ikinci kuşak yöneticisi ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nadi Özerden, o süreci “Aslında o büyük yangın bizim için bir nevi ‘budanma’ işlevi gördü. Projes’le tanışmamız ise asıl önemli dönüm noktası oldu” sözleriyle anlatıyor.

İHRACATA BAŞLADI

Hüseyin Nami özerden, yangın felaketi sonrasında başta üretim olmak üzere her alanda radikal değişikliklere gitti şirketin yeni işi çikolata yastığı, yani çikolataların kırılmasını ve kutu içinde dağıl-nimrni masını engelleyen ambalaj malzemesi üretmek oldu. O güne kadar Türkiye’deki çikolata üreticilerinin bu ürünü yurtdışından ithal ettiğini ifade eden Nadi Özerdem, “Çünkü bu alanda Türkiye’de üretici yoktu. Biz bu boşluğu gördük ve kendi dizayn ettiğimiz makine için kredi arayışına girdik” diyor. İşte Projes de tam bu noktada devreye girmiş. Nadi Özerdem, o günleri şöyle anlatıyor:
“Kredi görüşmeleri sırasında Yapı Kredi, bizi Projes’e yönlendirdi. Projes’le yaptığımız görüşmede, Türkiye’de bulunmayan bu makinenin üretimini yapmak istediğimizi söyledik. Onlar da bizi TÜBİTAK’a yönlendirdi. Yaklaşık 7 aylık bir çalışmanın ardından yeni makinemize kavuştuk. Toplam 500 bin TL’ye mal olan makinenin maliyetinin 230 bin TL’sini TÜBİTAK’tan sağIadığımız destekle gerçekleştirdik. Şimdi Türkiye’deki birçok çikolata üreticisinin ihtiyacını karşılamanın yanı sıra 7 ülkeye ihracat yapıyoruz.”

  Serdar İnan'ın 3 Ev Satın Alma Formülü

TÜBİTAK’ın neredeyse yarısını finanse ettiği çikolata yastığı makinesiyle Hüseyin Nami Özerden, 2010’da 1.44 milyon TL ciro elde etmiş. Bunda ihracatın payı ise 598.5 bin TL. Şirket, 2011 yılında ise yine çikolata yastığı ile 2.4 milyon TL ciro elde etti. Bunun 674.5 bin TL’si ihracattan sağlandı. Halen başta Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye bu ürün ihraç ediliyor.

KAYNAŞU DEPREMİNDE KULLANILDI

Hüseyin Nami Özerden, yansıtıcı izolasyon malzemesi de üretiyor. Türk insanının çok yakından tanımadığı bu madde aslında Avrupa’da önemli bir yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor. Türkiye’de ise yalıtım malzemesi deyince akla hala cam yünü geliyor. Bu nedenle üretimin önemli bölümü de ağırlıkla İngiltere olmak üzere yurtdışına satılıyor.

Nadi Özerden,“1999 Kaynaşlı depremi sonrasında depremzedelerin barınma alanlarında aşırı soğuktan korunabilme-leri için Kızılay ve TSK’ya (Türk Silahlı Kuvvetleri) bu malzemeyi verdik. Söz konusu malzeme iyi bir ısı koruyucudur. Cam yününe göre çok sayıda avantajı da bulunuyor” diyor.

Şirketin bir başka ürün gamı ise hepimizin eline aldığında patlatmadan edemediği balonlu naylon ambalaj… Artık elektronik tüm eşyaların yanı sıra düşen maliyetleri nedeniyle mobilya, beyaz eşya, kahverengi eşya, cam eşyalar, oyuncaklar gibi çok sayıda kırılıp bozulabile-cek ürünleri koruyan ambalajı da Türkiye’de ilk üreten Hüseyin Nami Özerden…

RAKİBİNE DESTEK VEREN GİRİŞİMCİ

Özerden, 1975’te kendi makineleriyle Türkiye’de ilk kez balonlu naylon ambalaj ürettiklerini, şimdi yaklaşık 20 şirketin bu üretimi yaptığını söylüyor. Başlangıçta talebin çok az olduğunu hatta Kayseri’ye gidip mobilyacılara bu ürünü tanıtmak zorunda kaldıklarını ifade eden Özerden, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Artık maliyetler çok aşağıya çekildiği için birçok sektörden çok fazla talep geliyor. Örneğin Kayseri’de bir girişimci, balonlu naylon ambalaj üretip mobilyacıların ihtiyaçlarını karşılıyor. Rakibimize bu konuda teknik destek de verdik.”

esin çetinel
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls’un Yurt Dışındaki İlk Şubesi Londra’da Açıldı

BİR DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİYLE YOLA ÇIKAN YEREL PİZZA ZİNCİRLERİNDEN PIZZABULLS, 12 YILDA 46 ŞUBEYE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir