Anasayfa / Ekonomi-Finans / Yapı Kredi Kobilere Özel Kredi Programlarına Aracılık Yapıyor

Yapı Kredi Kobilere Özel Kredi Programlarına Aracılık YapıyorYapı Kredi; BAKK, EBRD, IFC ve DEG gibi KOBİ’lere özel kredi programlarına aracılık yapıyor. Yapı Kredi sayesinde bu programlardan 2 bini aşkın KOBİ yararlandı. Toplam kullanılan yabancı kaynak tutarı da 300 milyon TL’yi aştı…

YAPI Kredi, uluslararası finans kuruluşlarının uzun vadeli cazip faizli kaynaklarının Türk KOBİ’lerine ulaşmasında köprü görevi üstleniyor. Bugüne kadar 2 bini aşkın küçük ve orta boy işletmenin (KOBI) uluslararası kuruluşların finansman imkanlarıyla buluşmasını sağlayan bankanın aracılık ettiği toplam kredi tutarı ise 300 milyon TL’yi aştı.

Yapı Kredi, halen Avrupa Yatırım Bankası kanalıyla KOBÎ’lerin “Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı”ndan yararlanmasını sağlıyor. Banka ayrıca, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası üzerinden EBRD Kredisi,

Uluslararası Finans Kuruluşu IFC üzerinden IFC Kredisi ve Alman Yatırım ve Kalkınma Kuruluşu kanalıyla DEG Kredisi’nin KOBl’lere ulaşmasına aracılık ediyor.

Söz konusu krediler, gerek uzun vadeli olmaları gerekse alternatif finansman kaynaklarına göre düşük faiz oranları sayesinde KOBl’ler için adeta can simidi işlevi görüyor.

43 İLE BAKK KREDİSİ

Yapı Kredi, Avrupa Yatırım Bankası’yla imzaladığı anlaşma doğrultusunda yıllardır Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı’na (BAKK) aracılık yapıyor. Bu program kapsamında banka, kalkınmada öncelikli 43 ildeki V KOBI’lerin yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılıyor. Yine bu program sayesinde Avrupa Yatırım Fonu kredi kullanacak olan KOBİ’lere yüzde 50 oranında teminat sağlıyor. Yapı Kredi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’yla imzaladığı anlaşma kap samında da yine küçük ve orta boy işletmelere piyasa şartlarına göre çok daha cazip faiz oranları ve vadelerle EBRD kredisi sunuyor.

Bankanın KOBI’leri kredilendirme amacıyla Dünya Bankası’nın yan kuruluşu Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ile de anlaşması var. IFC ile yapılan anlaşma kapsamında, tarım ve gıda işleme sektörlerinde faaliyet gösteren, çalışma ortamında belirli bir sosyal ve çevresel standart sağlayan KOBI’ler kredi imkanına kavuşuyor.

Yapı Kredi’nin Alman Yatırım ve Kalkınma Kuruluşu (DEG) ile yaptığı anlaşma kapsamında ise tarım ve gıda işleme sektörlerinde faaliyet gösteren, 5 milyon dolar üzerinde cirosu olan, çalışma ortamında belirli sosyal ve çevresel standartları sağlayan banka müşterilerine DEG Kredisi veriliyor.

Söz konusu bu uluslararası finansman kaynaklarından IFC ve DEG kredileri sadece tarım ve gıda sektörlerine özel veriliyor. Diğer kredilerse tüm sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta boy işletmelere kullandırılıyor.
CİRO ÜST SINIRI 50 MİLYON TL

Bu avantajlı kredilerden adı üzerinde KOBİ’ler yararlanabiliyor. Bu noktada KOBİ tanımını yeniden hatırlatmakta yarar var. Genelde 250’den az çalışanı olan, cirosu 50 milyon ve altında olan işletmeler KOBİ sınıfında değerlendiriliyor. Ancak müşterinin faydalanmak istediği kaynak özelinde bu şartlar zaman zaman değişebiliyor.

  Garanti ve TOSYÖV’den girişimcilere eğitim

DANIŞMANLIK HİZMETİ DE VAR

Yapı Kredi’nin KOBI müşterilerine sunduğu hizmetler kredi aracılığıyla sınırlı değil. Banka, KOBİ’leri devlet destekleri hakkında bilgilendirmek, projelerini hayata geçirebilmeleri için uygun finansman imkânlarıyla buluşturmak için de bir dizi çalışma yürütüyor. Bunlardan en önemlisi ise Yapı Kredi’nin iş ortağı Projes Iş Geliştirme’yle birlikte yürüttüğü “Benim Projem”…

“Benim Projem” kapsamında KOBİ’ler, fikir ve projeleri için devlet desteklerinden yararlanıp yararlanamayacaklarını ücretsiz olarak öğrenip, isterlerse ayrıca danışmanlık hizmeti alabiliyorlar.

Yapı Kredi’nin bir diğer iş ortağı da Koç Holding ve Koç Üniversitesi ortaklığında kurulan Inventram A.Ş… Inventram, KOBİ ’lerin bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan buluş ve yenilikçi ürünlerinin keşfi, korunması, değerlendirilmesi ve ticarileştirilmesi süreçlerini yönetiyor.

Bu hizmetlerden Yapı Kredi müşterisi olmayan KOBl’ler de faydalanabiliyor. Projesi olan KOBI’ler ise Yapı Kredi müşterisi olmaları halinde, projeleri süresince bankanın sunduğu ayrıcalıklı kredi imkanlarından yararlanabiliyor.

Finansman ihtiyacı olan KOBİ’ler için uluslararası kaynakların yanı sıra cazip şartlara sahip ulusal kaynaklara ulaşmak da büyük önem taşıyor. Nitekim bu ihtiyacı göz önüne alan Yapı Kredi. KOBl’leri KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumlar tarafından sağlanan proje bazlı geri ödemesiz ve geri ödemeli destek programları konusunda da ücretsiz bilgilendiriyor, yine ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti sağlıyor.

NOT ARTIŞI OLUMLU ETKİLEYECEK

KOBl’ler açısından krediye ulaşmak kadar kredinin maliyeti ve vadesi de önemli. Bu açıdan, geçen ay uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin notunu “yatırım yapılabilir” seviyeye çıkarması büyük önem taşıyor. Fitch’in not artışının özellikle uluslararası piyasalardan sağlanan dış kaynakların maliyetlerini aşağı çekmesi bekleniyor.

Yapı Kredi, not artışının ülkemizin itibarını artıracağı, bunun da kredi faizlerini indirip vadeleri uzatacağını öngörüyor. Bu doğrultuda, gerek aracılığını yaptığı gerekse doğrudan kullandırdığı KOBİ kredilerinin de önümüzdeki dönemde daha uygun faiz ve daha uzun vadeli olacağını vurguluyor.

Başvurmak da almak da sanılandan daha kolay

KOBİ’lerin yurtdışından kredi temin etmesi ve krediye ulaşma süreci sanılanın aksine çok kısa ve çok kolay. Yap, Kredi, bunun için öncelikle kredi açılışında KOBİ müşterilerinden vergi levhası, resmi kimlik belgesi, ticaret odası kaydı, imza sirküler, gibi standart evrakları istiyor. Tercih edilen kredi ürünü özelinde de bazı Yabaancı para cinsi kredi kullanmak isteyen KOBİ’lerden ayrıca, faaliyetleri sonucunda döviz gelirleri olduğunu gösterir belge isteniyor. Kalan diğer tüm prosedürü de Yapı Kredi KOBİ’ler adına tamamlıyor.

Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Noel baba rallisinden faydalanabilecek 43 hisse

Aralık ayı yaklaşınca nefesler Noel baba rallisi için tutuldu. Analistler gelinen seviyeler ve mevcut görünüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir