Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yapı Kredi, turizm sektörüne 3 farklı kredi paketi ile destek oluyor

Yapı Kredi, turizm sektörüne 3 farklı kredi paketi ile destek oluyorYapı Kredi, turizm sektörüne 3 farklı kredi paketi ile destek oluyor. Düşük faizli, 6 aya varan ödemesiz dönem imkanı sunan kredilerde vade 36 aya kadar uzuyor.

turizm krediTÜRKİYE açısından turizmin önemi bazı rakiplerinin aksine azalmıyor, her geçen yıl artıyor. Her yıl hem yerli hem yabancı turist sayısında ve gelirinde yaşanan artış ülkemizin bu alanda alacağı daha çok yol olduğunu gösteriyor.

Sektörün önemini her geçen gün büyüyen veriler de açıkça gösteriyor. 2012 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 31 milyonu aştı. Geçen yıl yabancı turistlerden elde edilen turizm geliri ise 23 milyar dolara ulaştı. Çok net tespit edilememekle birlikte yerli turistlerden elde edilen gelir de 7 milyar dolar civarında oluştu. Yani turizm sektörü 2012 yılında 30 milyar dolarlık gelir sağladı. Bu yıl da büyüme trendinin korunması bekleniyor. Sözün özü, global krizin etkilerine rağmen turizmcilerin keyfi yerinde…

TURİZME ÖZEL HİZMETLER

Sektörün her geçen yıl büyümesi yeni oyuncuların katılmasını, mevcutların da kapasite artırmak için yoğun yatırım yapmasını birlikte getiriyor. Bu ortamda bankalar da artan ürün ve finansman ihtiyacını kaı lamak için yoğun çaba gösteriyor.

Yapı Kredi de turizmde dönemsel gelirleri göz önüne alarak sektöre yönelik özel ürün ve hizmetler sunuyor. Banka halen 36 aya varan vade ve yüzde 1.05’ten başlayan aylık faizlerle kredi sağlıyor. Bu kredinin altı aya varan ödemesiz dönemi de bulunuyor.

Yapı Kredi’den aldığımız bilgilere göre bugüne kadar 4 binin üzerinde işletmeye 250 milyon TL’ye yakın turizm kredisi kullandırılmış. Yapı Kredi’nin sadece kredi değil teminat mektubu, dövizli POS, çek karnesi, World Business kart, kambiyo işlemleri, döviz işlemleri, sigorta gibi turizm sektörüne özel ürün ve hizmetleri bulunuyor. Turizmin Türkiye ve Yapı Kredi için stratejik öneme sahip olduğunun bilincinde olan Yapı Kredi ile bankanın bu sektöre özel ürün ve hizmetlerini konuştuk…

Yapı Kredi’nin turizm kredilerini kimler, hangi şartlarla kullanabiliyor? Küçük pansiyonlar da bu krediden yararlanabiliyor mu?

Yüz binlerce kişiye iş, ülke ekonomisine ise büyük gelir sağlayan ve milyarlarca dolarlık sabit yatırımı olan turizm sektörünün stratejik öneme sahip olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu anlamda turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, bankacılık sektörü için vazgeçilmez iş ortaklarındandır. Biz de Yapı Kredi olarak, turizmin önemi ve gereksinimlerinden yola çıkarak turizm sektörüne özel kredi ve bankacılık ürünleri sunuyoruz. Bankamızın turizm kredilerinden otel, pansiyon, acente gibi küçük ve orta çaplı işletmeler yararlanabiliyor. Söz konusu krediyi kullanmak isteyen işletmelerden özel şartlar talep etmiyoruz. Turistik işletmelerin kredi değerlendirmeleri diğer sektörlerdeki müşterilerimizle paralellik gösteriyor. Bizim için işletmelerden düzenli ve sağlıklı bilgi akışının olması önemli. Faaliyetlerinden yeterli geliri elde edip edemediklerinin yanı sıra önümüzdeki dönemlere ilişkin projeksiyonları yakından takip ediyoruz. Kredi başvurusu yapan işletmelerden standart kredi evrakları dışında farklı bir belge talep etmiyoruz.

Bugüne kadar kaç şirkete, ne kadar turizm kredisi kullandırdınız?

Turizm sektöründe faaliyet gösteren 4 binin üzerinde işletmeye 250 milyon TL’ye yakın turizm kredisi kullandırdık.
Turizm kredisinin çeşitleri ve avantajları neler? Özellikle esnek ödeme planları ve avantajları hakkında bilgi verir misiniz?

Turizm sektörüne yönelik sunduğumuz kredilerde vade 36 aya kadar uzuyor. Söz konusu krediyle yeni sezona hazırlanan işletmelerin tadilat, yenileme, malzeme tedarikine finansal destek sağlıyoruz. Müşterilerimiz farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sunduğumuz bu kredi paketlerinden kendilerine uygun olanları tercih edebiliyor.

  Yeni Türk Ticaret Kanunu'na Hazırlıklar

Halen turizm sektörüne yönelik üç farklı paketimiz bulunuyor. Bunlardan “Turizm Destek Paketi” ile otel, pansiyon, acente gibi küçük ve orta çaplı işletmelerin finansal ihtiyaçları karşılanıyor, işletmeler sezon öncesi yenilenme, ticari taşıt alma, işyeri kurmaya da sigortalama gibi finansal ihtiyaçlarını tek bir paket altında toplu şekilde karşılayabiliyor.

Esnek Ticari Hesap, işletmelere acil nakit ihtiyaçlarını giderme fırsatı sunuyor. İçeriğindeki özel sigorta poliçeleri sayesinde tesislerini de güvence altına alabiliyorlar.

Ödemesi Kolay Turizm Kredisi paketimizin ise hem turizm işletmelerinin hem de sektörün büyümesine katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Bu ürünümüzü sektördeki yüksek yatırım ihtiyacını ve sezonsal gelir değişimini dikkate alarak hazırladığımızı belirtmek isterim. Geliri sezonsal olarak değişen turistik işletmeleri desteklemek üzere tasarlanan kredinin geri ödemesi, nakit ve gelir akışlarının yoğun olduğu aylarda dört taksit olarak yapılabiliyor. Böylece işletmeler geriye kalan dönemde ödeme sıkıntısı yaşamadan yeni sezon hazırlıklarına başlayabiliyor.

İçinde bulunduğumuz durgun turizm sezonunda yeni yatırımlar yapan veya işletmesinde yenileme çalışmaları yapmak isteyen müşterilerimize destek amacıyla yüzde 1.05’ten başlayan faiz oranı ve 6 aya varan ödemesiz dönem imkanı sunan kredimizi turizm sektöründe çalışan işletmelerin hizmetine sunuyoruz.

Turizm sektörüne özel kredi dışında sağladığınız hizmet ve ürünler var mı?

Yapı Kredi olarak turizm sektörü için Ödemesi Kolay Turizm Kredisi’nin yanı sıra teminat • mektubu, POS, çek karnesi, World Business kart, kambiyo işlemleri, döviz işlemleri, sigorta gibi ürün ve hizmetlerimiz var. Ayrıca farklı turizm bölgelerinde bulunan otel ve seyahat acentesi müşterilerimiz için ilave taksit, eks-tre erteleme gibi özel koşullarla POS kampanyaları düzenliyoruz.

Turizmin yoğun olduğu bölgelerdeki üye işyerlerimize yönelik çözümlerimizden biri olan “dövizli POS” özellikle uluslararası kartlarla işlem yapan üye işyerleri için geliştirilmiş bir uygulama. Dövizli POS’un en önemli özelliği, üzerindeki hangi döviz cinsinden işlem yapılacağını belirtebileceği düzeneğinin bulunması. Bu sayede uluslararası kartla POS ile işlem yapıldığında anında hangi döviz cinsinden olduğu belirtilebiliyor. Böy-lecc işlem o döviz cinsinden yapılabiliyor.

Turizm sektöründe faaliyet gösteren otel, kafe-restoran ve catering firmalarının anlaşmalı kurumlardan yaptığı gıda alışverişlerine vade ve sezona özel taksit imkanı da sağlıyoruz. Söz konusu işletmeler, Metro ve Bizim Toptan gibi toptan satış yapan marketlerden yaptıkları alışverişlerde bu özel imkanlardan yararlanabiliyor.

Önümüzdeki dönemlerde de turizme özel ürün ve hizmetler çıkarmayı planlıyor musunuz?

Ülkeye sağladığı döviz girişi, büyük bir işgücüne ev sahipliği yapması ve diğer sektörlerin canlanmasındaki rolü itibariyle turizm sektörü Yapı Kredi için her zaman önemini koruyor. Bu anlamda turizm sektöründeki uzun vadeli hedefimiz, kaliteli ürün ve hizmetler geliştirmenin yanı sıra işletmelerin finansal ihtiyaçlarını tam olarak karşılayarak müşteri memnuniyetini sürekli artırmak.

Son üç yılda elde ettiğimiz veriler de bu konuda bizi cesaretlendiriyor. Söz konusu dönemde turizm bölgelerinde açtığımız yeni şubelerin de katkısıyla kullandırdığımız kredi sayısının üç kat arttığını görüyoruz.

Önümüzdeki dönemlerde de turizm sektöründeki müşterilerimize yönelik yeni ürünler geliştirip kredi hacmimizi artıracağız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir