Anasayfa / Şirket Haberleri / Yapı Kredi’den her kuruma özel bes planları

Yapı Kredi’den her kuruma özel bes planlarıBireysel emeklilik planlarına göre daha düşük maliyetli olan grup emeklilik planlarına ilgi, her geçen gün artıyor. Sektörün iddialı kurumlarından Yapı Kredi ve Yapı Kredi Emeklilik, 1900 farklı gruba 40 binin üzerinde sözleşmeyle grup emeklilik planı sunuyor…

ÇALIŞAN hemen herkesin ortak hayali kuşkusuz emeklilik… Stres dolu çalışma hayatını tamamlayıp, vakit bulunamayan ve ötelenen hobilere zaman ayırmak; gezmek, yeni şehirleri hatta ülkeleri görmek; yıllardır “okuyacağım” diyerek biriktirilen kitapları okumak, videoları izlemek, varsa yılın en az üç ayını yazlıkta geçirmek.. İşte bunlar da emekliliğe yönelik hayallerden bazıları… Herhalde bunlara itiraz edecek hiç kimse yoktur. Hatta bu listeye en az bir bu kadar daha eklenecek hayal vardır.

“Hayaller güzel de bunlar nasıl yapılacak” dediğinizi duyar gibiyim… Bütün çalışma hayatınız boyunca sigorta primleriniz düzenli ve hatta üst sınırdan ödense bile emeklilik döneminde bugünkü yaşam standardınızı korumanız mümkün değil. Yukarıda sıraladığımız hayallere ulaşabilmeniz için emekli olduğunuzda mutlaka ek bir birikime ihtiyacınız olacak. Çünkü alacağınız emekli maaşı ile değil bu hayalleri gerçekleştirmek günlük hayatınızı bile idare etmeniz oldukça zor.

HAYALLERE BES ÇÖZÜMÜ

İşte, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) bu ihtiyaçtan ortaya çıkan bir sistem. Bireylerin çalıştıkları dönemde ikinci hayatları için ikinci bir emekli maaşı hak edebilmelerini amaçlayan BES, son yıllarda bu nedenle büyük ilgi görüyor.

Üstelik bireysel katılımın yanı sıra grup emeklilik planlarının da yine son yıllarda çok cazip görülmeye başladığını belirtebiliriz.

Bireysel katılımda kişiler kendi katkı paylarını kendileri yatırıp, planlarını kendileri belirliyor. Grup emeklilik planlarında ise sadece işveren veya çalışan tarafından katkı yapılabildiği gibi çalışan ile işveren birlikte de katkı sağlayabiliyor.

GRUP PLANLARI DAHA AVANTAJLI

Bu planların bireysele göre en büyük avantajı ise daha uygun şartlara sahip olması. Katılımcılar bu sayede bağlı oldukları gruba özel uygulanan daha düşük kesinti ve asgari katkı payına sahip planlardan yararlanabiliyorlar.

Grup emeklilik planı açmak için geçerli olan alt kişi sayısı firmanın çalışan sayısı ve diğer kriterlere göre farklılık gösteriyor. Evet, son dönemde grup emeklilik planlarına talebin oldukça canlı olduğu görülüyor. Bu konuda iddialı fınansal kuruluşlardan biri de Yapı Kredi… Banka, Yapı Kredi ve Yapı Kredi Emeklilik’in deneyimli satış kadrosu ile 923 şubeden satış gerçekleştiriyor. 412 farklı şirkete 30 binin üzerinde sözleşmeyle grup emeklilik planları kapsamında hizmet veren Yapı Kredi, bu konuda özellikle sektörünün öncüsü firmaların işveren planlarını tercih ediyor.

YAPI KREDİ’DEN GRUBA ÖZEL BES

Banka, her gruba özel BES çalışması yapıyor. Şartlar ise çalışan sayısı ve katkı payı miktarına göre değişiyor. Yönetim gider kesintisi gibi konularda avantajlar sağlayan Yapı Kredi, bunların yanı sıra Avantajlı Sağlık, Alo Sağlık, Katkı Payı Güvencesi, Ücretsiz Kara Ambulansı gibi ek faydaları da yine grup planlarına dahil ediyor. Öte yandan World Üye İşyerleri için hazırlanan Grup Bireysel Emeklilik planı özellikle Yapı Kredi’nin KOBİ müşterilerine hitap ediyor.

BES’te özellikle katılımcılara ilk günden başlayıp satış sonrasında uzun yıllar devam edecek şekilde bilgilendirme yapılması, tavsiyeler ve ilgili hizmetlerin sağlanması büyük önem taşıyor. Yapı Kredi de bu kapsamda satış öncesinden satış sonrasındaki hizmetlere kadar müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda gerekli yönlendirme ve hizmetleri veriyor.
KURUMLARA ÖZEL HİZMET VAR

Yapı Kredi Kurumsal Müşteri Hizmetleri birimi aracılığıyla ku-rumlara ve çalışanlarına özel hizmetler de sunuyor. Kurumlara sunulan satış sonrası hizmetler arasında kuruma özel müşteri temsilcisi, kurumsal on-Iine hizmet ile sözleşme bilgilerine hızlı erişim, fon performansları gibi kurumun ihtiyaçlarına uygun raporlamalar ve periyodik değerlendirme toplantıları bulu-

  Helyum Bilişim, Trend Micro Bölge Distribütörü Oldu

Banka katılımcılara sunulan satış sonrası hiz-metleri 444 0 953 no’lu çağrı merkezi, Talep/Şikayet Yönetim Sistemi (CR), 24 saat Sesli Yanıt Sistemi (IVR) ve internet hizmetleri (bireysel-online) olarak sıralıyor.

Ayrıca düzenli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri, e-bülten gönderimi ve posta yoluyla ya da elektronik olarak düzenli hesap ekstresi gönderimi i de satış sonrası verilen hizmetler arasında sayılıyor.

Yeni yasa, grup planlarına yarayacak

Yeni BES yasasında yapılan değişikliklerin grup planlarını üç yönden olumlu etkilemesi bekleniyor. Bunlardan ilki, yeni sistemde katılımcıların ödediği katkı paylarının, işverenin katılımcı adına ödediği katkı paylan ve çalışanların ödediği diğer sigorta primleri için tanımlanan teşvik sınırlarının ayrıştırılacak olması. Öte yandan eski sistemde kurumların çalışanları için ödediği katkı paylarının, çalışanın brüt kazancının yüzde 10’una kadar olan kısmının kurumlar vergisinden düşülebildiğini belirtelim. Yeni yasayla bu oran yüzde 15’e yükseltilmiş durumda. Üçüncü olarak, işveren planları için uygulanabilecek hak ediş süresi sınırı 5 yıldan 7 yıla çıkartıldı. Yapı Kredi’ye göre tüm bunlar grup planlarını pozitif etkileyecek.

İki çeşit plan var

iki çeşit grup emeklilik planı bulunuyor. İlki işveren Grup Emeklilik Planlan, İkincisi ise Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planlan… Her iki plan da gruba özel uygulanan daha düşük kesinti ve asgari katkı payına sahip. Bu iki plan arasındaki farklar ise şöyle:

•    İşveren Grup Emeklilik Planları:

Emeklilik şirketi ile işverenin taraf olarak yer aldığı ve katılımcı lehine yapılan emeklilik sözleşmeleri olarak tanımlanıyor. Kurumlar, işveren katkılı grup emeklilik planları sayesinde çalışanları ya da üyelerinin emeklilik döneminde sosyal güvenlik sisteminden tamamlayıcı ek bir gelir elde etmelerini sağlamayı hedefliyor. Böylece onların gelecekle ilgili kaygılarını giderip kuruma olan bağlılıklarını artırmak amaçlanıyor.

Bazı işveren katkılı planlarda kurum, çalışanı/üyesi ile birlikte olma koşuluyla katkı payı ödemesi yapıyor. İşveren planlarının en büyük avantajı, bireysel planlarda ulaşılamayan veya sisteme girmeyi tercih etmeyen özellikle mavi yakalı veya genç kitlenin sisteme dahil olmasının sağlanması. Bu şekilde oluşan birikimlerin çalışanların iş tercihleri ve işyerine bakış açılarını pozitif etkilediği belirtiliyor.

•    Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Plenlerı:

Emeklilik şirketi ile katılımcının taraf olarak yer aldığı emeklilik sözleşmesi… Gruba bağlı bireysel emeklilik planı kapsamında kurum katkısı bulunmuyor. Bu tür emeklilik planlarına çalışanlar veya üyeler gönüllülük esasına bağlı olarak katılabiliyor. Gruba bağlı bireysel planlarda işveren katkısı olmasa da bireysel olarak emeklilik planına katılmayan pek çok kişinin, güvendiği kişilerle birlikte sisteme giriş yaptıklarını, katkı paylarını düzenli olarak yatırdıkları ve birikim oluşturma konusunda daha pozitif oldukları görülüyor.

Kim ne kadar devlet katkısı alacak?

Yasaya göre bir katılımcı, sistemde 10 yıldan az kaldığı takdirde birikimlerinin getirisine yüzde 15 oranında stopaj uygulanıyor. Bu oran, katılımcı sistemde en az 10 yıl kalmış ancak 56 yaşını doldurmamışsa yüzde 10 katılımcı sistemde 10 yılını ve 56 yaşını doidurmuş ve emekli olmaya hak kazanmışsa 5 olarak kesl’*y’or-Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi ile birlikte 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren devlet katkısı yürürlüğe girecek. Katılımcı üç yıldan az sistemde kalmışsa yüzde 0, 3-6 y arası sistemde kalmışsa 15, 6-10 yıl arası sistemde kalmış ise 35 oranında devlet katkısını hak edecek. 10 yıl ve üzerinde sistemde kalmış ancak 56 yaşını d°’^r™™ş katılımcılar ise yüzde 60,10 yıl ve üzen sistemde kalmış ve 56 yaşını doldurmuş ise yüzde 100 oranında devlet katkısı alabilecek.

ESİN ÇETINEL / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir