Ekonomi HaberleriHaberler

Yaralarını Saran Düzce Kabuk Değiştiriyor

Yaşadığı büyük depremlerle ekonomisi zarar gören Düzce, il olmasıyla başlayan kalkınma hamlelerinin etkisiyle bugün bir sanayi kenti haline geldi. Ankara ile İstanbul arasında iki metropol şehrin geçiş noktasında yer alan ve cazip ulaşım olanaklarıyla yatırım yoğunluğu yaşayan kent, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarını da sınırlarında bulunduruyor. Türkiye’nin ‘marka şehirlerinden biri olmaya aday olan Düzce’nin beş yıl sonra tarihi, kültürel yapısı ve doğal güzellikleriyle öne çıkması hedefleniyor.1944 yılında Düzce Depremi, 1957 Abant Depremi, 1967 Adapazarı Depremi, 17 Ağustos Körfez Depremi ve 12 Kasım Düzce Depremi’nden büyük ölçüde etkilenen Düzce için artık yaralarını sardı denilebilir. 2004 yılında çıkarılan ‘5084 Sayılı Yatırımların ve istihdamın Teşviki Hakkındaki Kanun’ kapsamında Düzce, sanayileşme yolunda çok önemli adımlar attı. 2012 yılında, 3305 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile açıklanan Teşvik Yasası da Düzce’ye sanayileşme alanında ivme kazandırdı. Kentin, önümüzdeki yıllarda da ticaret ve sanayi alanlarındaki başarılı çizgisini koruyacağı öngörülüyor.

duzce yatirim

259 bin 300 hektarlık alanda 351 bin kişilik nüfusu ile İstanbul ve Ankara’nın ortasında yer alan küçük bir sanayi kenti olan Düzce, karayoluyla Adapazarı’na 66, Zonguldak’a 114, İstanbul’a 217 ve Ankara’ya 236 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kentin, iki metropol arasında yer alması nedeniyle ekonomisi dinamik bir yapıya sahip. Ülkenin sanayi merkezlerinden Marmara Bölgesi ile sınır oluşu da Düzce’nin dinamizminde etkili. Ankara ve İstanbul’a yakınlığı, karayolu ulaşımının rahat ve güvenli bir şekilde otoban bağlantılı olarak yapılabilmesi ve Karadeniz Ereğlisi Limanı’na yakınlığı kenti çekim merkezi yapıyor.

Şu anda mevcut iki adet organize sanayi bölgesinde (OSB) tahsis edilecek arsa olmayışı Düzce’de üçüncü OSB’nin kurulmasını gündeme getirmiş durumda.

İSO 500’e giren iki dev

Coğrafi avantajları nedeniyle yatırımcıların gözdesi olan Düzce’de; otomotiv yan sanayi, tekstil, orman ürünleri başta olmak üzere boru imalatı, cam, silah sanayi ve içecek sektörlerinin geliştiği görülüyor, il olmasıyla başlayan kalkınma hamlelerinin etkisiyle sanayisi gelişen kentte bugün, birçok sanayi kuruluşu üretim yapıyor. Bunlar arasında İstanbul Sanayi Odası’nın 2013 yılında açıkladığı ‘Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu’ listesinde yer alan iki Düzceli firma da bulunuyor. Listede 172’inci sırada yer alan Oltan Fındık ve 310’uncu sıradaki Erciyas Çelik Boru Sanayi kentte faaliyet gösteren büyük hacimli şirketler olarak biliniyor.

Venüs Giyim, Desa Deri, Teknorot Otomotiv, Mas Pompa, Sarsılmaz Silah, Yağmur Mobilya, İstanbul iplik, Topçuoğlu Mobilya, ASD Orman Ürünleri, Bilen Egzost, Kısmet Hisar Döküm, Karaman Döküm, Ümran Boru, Erciyas Boru, Düzce Cam, Süperlit, Kelebek Mobilya, Realkom, Divapan, Standart Profil, Nobel ilaç, Ferroli gibi şirketler şehrin diğer büyük firmaları olarak sayılıyor.

İki OSB var, üçüncüsü kuruluyor

ildeki temelleri 1996 yılında atılan Vinci OSB ve 2’inci OSB’de toplam 70 işletmede 7 bin kişi istihdam ediliyor. Ayrıca Düzce’de sanayi sitelerinde ise 500 adet küçük ve orta ölçekli sanayi tesisleri faaliyet gösteriyor. Düzce’nin jeopolitik konumu itibariyle çok şanslı olduğunu belirten Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, “Ankara ve İstanbul’un tam ortasında yer alması nedeniyle ticarete son derece elverişli bir il. Ticarette olduğu gibi sanayileşmede de gelişme kaydeden ilimiz, yerli firmalar kadar yabancıların da ilgisini çekiyor” diyor.

Yeni bir OSB’nin de kurulma aşamasında olduğundan bahseden Keleş, “Çilimli ilçemizde 3’üncü OSB kurulması için çalışmalar başladı. Buranın ardından Akçakoca’da bir OSB hayata geçirilmek isteniyor” diye ekliyor.
Orman ürünleri sektörünün başkenti olarak bilinen Düzce’de bu alanda kümelenme çalışmaları da yürütülüyor. 16 firma ile birlikte bu sektöre yönelik kümelenme projesi hazırlandığı ve kabul aşamasında olduğu belirtiliyor.

Kaliteli tarım topraklarına sahip

Düzce’nin yaklaşık 260 bin hektarlık yüzölçümünün yüzde 35’ini tarım arazileri oluşturuyor. Ormanlık saha dışında kalan bölümlerde özellikle fındık, pancar, mısır, buğday, çeltik ve Virginia tütünü ekiliyor. 36 bin hektarlık Düzce Ovası’nın yüzde 80’i fındık ve kavak üretimine ayrılmış bulunuyor. Türkiye fındık üretiminin yüzde 15’i karşılayan Düzce’de, geriye kalan alanda ise tarla ve sebze tarımı yapılıyor. Seracılık, organik tarım ve diğer alternatif ürün yetiştiriciliği konusunda önemli çalışmalar sürdürülüyor. Düzce’de modern yöntemlerle hayvancılık da yapılıyor. Küçük ve büyük baş hayvancılık ile kümes hayvancılığı halkın önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Balıkçılık, iç sularda ve kültür balıkçılığı olarak yapılıyor. Kentin Karadeniz’e kıyısı olan Akçakoca ilçesinde bazı deniz ürünlerinin üretimi gerçekleşiyor. 65 bin büyükbaş, 16.5 bin adet küçük bay hayvan, 332 bin yumurta tavuğu, 20.6 milyon adet Broiler tavuğunun bulunduğu ilde, 44 adet alabalık çiftliğinde ise yıllık 82 ton alabalık üretimi yapılıyor.

Turizm potansiyeli yüksek

Düzce, kültürel çeşitliliğin doğal güzelliklerle buluştuğu illerden. Konuralp Beldesi’nde bulunan ve tarihsel süreç içerisinde bölgede hüküm süren medeniyetlerin özelliklerini gösteren, heykel, seramik, sikke koleksiyonları ile etnografik eserlere sahip bulunan Konuralp Müzesi’nde 6 bin adet tarihi eser bulunuyor. Düzce’de 146 adet taşınmaz kültür ve tabiat varlığı mevcut. İlimizde her yıl kültürel çeşitliliğin sergilendiği birçok festival ve şenlik düzenleniyor. Düzce Batı Karadeniz’in tek antik kenti olan Prusias ve Konuralp’in mezarının bulunduğu yer olmasının yanı sıra yaylaları, gölleri, akarsuları, mağaraları, şelaleleri ve Karadeniz’e açılan 29 kilometrelik sahiliyle doğal güzelliklere de sahip.

Düzce’nin Türkiye’nin marka şehirlerinden biri olmaya aday olduğunu belirten Düzce Valisi Ali İhsan Su, Gölyaka Kültür Park’taki 790 metrekarelik sahanın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ‘turizm bölgesi’ ilan edildiğini, burada golf turizmine yönelik yatırım yapılması yönünde girişimler olduğunu söylüyor. Cumayeri ilçesine bağlı Dokuzdeğirmen Köyü’nde, Büyük Melen’de şubat-haziran aylarında profesyonel rafting ve kano yapılabildiğine ve buranın Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından pilot bölge seçildiğine değinen Su, şunları anlatıyor: “13 kilometre parkuru ve alt yapısı mevcut. Valiliğimizce de Cumayeri Dokuzdeğirmen’de gerekli tesisler yapıldı. Ayrıca ilimiz mevcut potansiyeliyle olta balıkçılığı, kamp, kaya tırmanışı, at biniciliği, trekking ve kuş gözlemciliği gibi etkinliklere çok uygun. Kentimizin, çevre ve iklim özelliklerinin yanı sıra otel kapasitesi de medikal turizm, termal turizm ve yaşlılara yönelik sağlık turizmi için elverişli konumda.”

Öte yandan Düzce’nin önümüzdeki beş yılda tarihi, kültürel yapısı ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bir şehir olması hedefleniyor.

İhracatı 116 milyon dolar

Türkiye ihracatçılar Meclisi verilerine göre Düzce, 2012 yılında yaptığı 102 milyon dolarlık ihracatını 2013’te 116 milyon dolara çıkarmış bulunuyor. Kentin geçen yıl en çok ihracat yaptığı ülkeler ise Almanya, Özbekistan ve ABD. Kentte 100’ün üzerinde ihracatçı firma faaliyet gösteriyor. En çok ihracat yapılan sektörler ise; ağaç mamulleri ve orman ürünleri, tekstil ve hammadde sektörü, iklimlendirme sanayi, taşıt araçları ve yan sanayi, savunma ve havacılık sanayi, çelik sektörü, demir ve demir dışı metaller sektörü, hazır giyim ile elektrik ve elektronik sektörleri olarak sıralanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu