Anasayfa / Kültür Sanat / Yaratıcıların kalbi yine Cannes’da attı

Yaratıcıların kalbi yine Cannes’da attıCannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 60’ıncı kez yapıldı. Doğan Burda Dergi’nin de Türkiye temsilcisi olarak katıldığı festivalde Türk rekmlamcılar yine şov yaptı. 16 farklı kategoride yarışma, konferans ve panellerin, workshoplarm gerçekleştiği festivalde Türkiye birçok ödülle döndü.

cannes lions

Bu yıl 60’ıncısı düzenlenen ve Doğan Burda Dergi’nin Türkiye temsilcisi olduğu ‘Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ görkemli bir ödül töreni ile sona erdi. 60 yılın geride bırakıldığı festivale ilgi bu yıl her zaman kinden çok daha fazlaydı. 90 ülkeden 13 binin üzerinde reklamcı, tasarımcı ve pazarlamacıyı buluşturan festivalde, ‘reklam ve tanıtım oscarları’ da sahiplerini buldu. Bir hafta boyunca, 16 farklı kategoride yarışma, konferanslar, paneller, workshoplar ve etkinliklerle yine yaratıcılık konuştu.

Her yılın bir öncekinden renkli geçtiği festivalde; dünyanın en iyi reklam ajanslarının başkanlarının ve üst düzey yöneticilerinin yanı sıra pek çok ünlü isim de konuşmacı olarak katıldı. Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından An-nie Leibovitz, komedyen Conan O’Bri-en, moda tasarımcısı ve iş kadını Vivien Westwood’un yanı sıra aralarında aktör Jack Black, şarkıcı-aktör Sean Combs (Pi Diddy), Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, yönetmen-senarist Alan Parker gibi ünlü isimler yılın en yaratıcı festivalinde buluştu. Seminer ve yanşmalarda bu yıl en çok sosyal soaım-luluk konusunun altı çizildi.

EN HEYECANLILAR

‘Cannes Lions Yaratıcılık Festiva-li’nin’ en heyecanlıları ise Young Lions (Genç Aslanlar) kategorisinde yarışan genç reklamcılardı. Doğan Burda Dergi ‘nin Türkiye temsilciliğinde ve Akmerkez’in sponsorluğunda yapılan ‘ Genç Aslanlar’ Türkiye elemelerinin ardından 10 genç reklamcı 5 kategoride Cannes’da yarışma hakkı kazanmıştı. Genç reklamcılar sektörün önde gelen isimleriyle bir araya gelme imkanı bularak bir kez daha yaratıcılıklarını uluslararası arenada sergileme fırsatı buldular.

AKMERKEZ’İN GENÇLERE DESTEĞİ
Akmerkez’de gerçekleştirilen ‘Genç Aslanlar’ Türkiye elemelerinin ardından; Akmerkez gençlerin Cannes yolculuğunda da yanındaydı. Akmerkez Marka Müdürü Nur Ziyaoğlu Ayte-kin; geleceğe ve gençlere yönelik projelere dahil olmaktan büyük heyecan ve keyif duyduklarını dile getirerek dünyanın dört bir yanından yaratıcı beyinleri buluşturan Cannes Lions’ın heyecanına ortak olmanın kendileri için taşıdığı önemi vurguladı.

Kariyerini iletişim sektöründe devam ettirecek tüm gençlere, dünyanın en yaratıcı işlerini inceleme fırsatını bulacakları Cannes Lions’ı her yıl yakından takip etmelerini öneren Nur Ziyaoğlu Aytekin, bu yılki festival ile ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

“Dünyanın her geçen gün mobil-leştiği gerçeğini kabul eden bizi er, bu yıl ki festivalde dünyaca ünlü markaların hikayelerini dinlerken bundan bir kez daha emin olduk. Festivalde en çok, yüreğe dokunan, sosyal sorumluluk tarafı olan işlerin alkış almış olması ise markaların pazarlama stratejilerini oluştunırken, dijital dünya gerçeğinin yanı sıra toplumsal duyarlılığı da göz önünde bulundurması gerektiği konusundaki netliğimizi pekiştirdi”

  Arter Tasarım İklim Değişikliği Sergisi

ÖDÜLLERLE DÖNÜLDÜ

Doğan Burda Dergi Reklam Gnıp Başkanı Vicky Habif, Türkiye’nin Cannes Lions temsilcisi olarak ll’inci yılında Türkiye’ye ödüllerle dönmekten yaşadıklarını gururu şu şekilde ifade etti: “Temsilcilik teklifini kabul ettiğimiz günlere dönüp baktığımızda, hiç ödül almadığımız zamanlardan bol ödüllü günlere geldiğimizi göriiyomz .Bu yıl festivalin 60’ıncı yılı olmasına rağmen, Türkiye’den gönderilen işlerde geçen yılki sayılara ulaşamadık belki. Ancak rekor seviyede katılımın gerçekleştiği festivalde, biri açık hava, ikisi basın reklam kampanyası, diğerleri medya dalında olmak üzere beş bronz aslan kazanmak çok önemli bir başan. 35 binin üzerinde çalışmanın değerlendirildiği festivalde, dokuz çalışma ile finalist sertifikası kazanmak da ayrı bir önem taşıyor. Aslan kazananların yanı sıra, aralarında Ping ve Manajans JWT’nin de yer aldığı finalist ajanslarımızı canı gönülden kutluyorum.

Kesin katılım sayıları henüz açıklanmamış olsa da bu yıl Türkiye’den, her zamankinden daha fazla delegenin festivale katıldığını tahmin ediyorum. Bize düzenli gönderilen listeden edindiğim izlenim, artık reklam verenlerimizin de festivale ilgi gösterdiği ve Cannes Lions’un ayrılmaz parçası oldukları yönünde. Ödüllerden öte, festivalin Türkiye temsilcisi olarak pazarlama ve iletişim sektörünün tüm oyuncularını Can-nes’da görmek, 11 yılda kat edilen yolun en önemli kanıtı”

SINIR TANIMADI

Cannes Lions Yaratıcılık Festiva-lin’e geçen yıl ilk kez katılan Mey içki bu yıl da oradaydı. Mey içki Uluslararası Pazarlama Müdürü Elif Göktaş bu seneki Cannes serüvenlerini şu şekilde değerlendirdi: “Bu yıl bizim için en önemli som, ‘Nasıl daha iyi tanıtım yapabiliriz?’ oldu. Aklımızın bir köşesinde hep, iletişime geçmek istediğimiz kitlenin, dünyanın en yaratıcı insanlan ve bulunduğumuz yerin dünyanın en yaratıcı çalışmalarının yarıştığı en büyük platfomı olduğu vardı. ‘Mey İçki -İstanbul – Cannes Lions’ı nasıl birbirinin içine yedirerek doğru bir iletişim yaparız?’ sorusuna yamt aradık.

Öncelikle daha büyük bir meyhane kurarak daha çok insanı kaynaştırdık ve ağırladık. Onlara sohbet ortamı yarattık. Cannes Lions’a özel bir görsellik yerine global platformda kullandığımız ’Spirit of İstanbul’ üzerine bir iletişim çalışması yaptık. Geldiğimiz yer, farklılıkların veya benzerliklerin birbiriyle kaynaşarak daha da güzeli yarattığı nokta oldu.

Bu noktada ‘Fusion is Beautiful’ konseptini yarattık. Bu yıl tüm iletişimimizi konseptimiz üzerinden ilerletirken, geçen seneden öğrendiklerimizle sosyal mecraları daha çok kullandık.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir