Anasayfa / Şirket Haberleri / Yaşar Holding Yatırıma 500 milyon TL ayırdı

Yaşar Holding Yatırıma 500 milyon TL ayırdıYatırıma 500 milyon TL ayırdı

Türkiye ekonomisi 2012 yılında büyümede frene bastı. Ekonomide yaşanan kontrollü büyümeye karşılık Yaşar Holding, büyüme hamlesini bu yıl da sürdürdü. 10 yıl önce 40 olan şirket sayısını ana işlere odaklanmak hedefiyle 20’ye düşürmek ise bu büyümenin ana hamlesi oldu.

idilSelçuk Yaşar’ın büyük kızı Feyhan Yaşar başkanlık koltuğunu kardeşi Idil Yiğitbaşı’na bırakalı 3 yılı geçti. Selçuk Yaşar’ın isteği ile gerçekleşen bu nöbet değişimi, grubun yönetim anlayışında da değişim sürecini beraberinde getirdi. Yaşar Holding, bu stratejinin meyvelerini toplamaya devam etti ve 2012 yılında yüzde 10 büyüme ile 3.2 milyar TL ciroya ulaştı.

Bu büyüme hamlesini 2013’te de sürdüreceklerini belirten Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı ¡dil Yiğitbaşı, bu süreçte de ülke büyümesi ve sektörel büyümelerin üzerinde büyüme hedefiyle yola çıktıklarını anlatıyor. Bu doğrultuda 2017 yılına hazırlandıklarını kaydeden Yiğitbaşı, 4 yıl sonra 7 milyar TL ciroya ulaşmayı planladıklarını söylüyor. 2017 yılına kadar 500 milyon TL yatırım yapmayı öngördüklerini de söyleyen Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı,  2013 planlarını şöyle anlattı:
YATIRIM PLANI: 2013 yılı yatırımlarımız içinde en önemlisi Pınar Süt Şanlıurfa fabrikası olacak. Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçası olan süt ve süt ürünlerini en modern teknolojiyle İzmir ve Eskişehir fabrikalarında üreten Pınar Süt, Şanlıurfa yatırımıyla birlikte Türkiye’de süt üretiminin ve tüketiminin artmasına katkıda bulunacak, bölgede ciddi bir istihdam yaratacak.

ENFLASYON TAHMİNİ: Özel bir tahminde bulunulmuyor, hükümetin programı çerçevesinde bir beklenti var.

BUYUME BEKLENTİSİ: Türkiye ekonomisinin 2012 yılına benzer bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz. Büyüme performansı da benzer olacaktır. Yaşar Topluluğu da bu doğrultuda büyümesini sürdürüyor. 2010 yılından bu yana ülke ve sektör büyümelerinin üzerinde büyüme kaydettik, pazar paylarımızı artırdık ve 2012 yılında da büyümemizi sürdürdük, yüzde 10 büyüme ile yaklaşık 3,2 milyar TL ciroya ulaştık. 2013’te de ülke büyümesi ve sektörel büyümelerin üzerinde büyüme hedefiyle yola çıkıyoruz. Büyümeyi devam ettirerek 2017 yılında 7 milyar TL ciroya ulaşmayı, bu ciroya ulaşırken de 500 milyon TL yatırım yapmayı öngördük. Yaptığımız bu çalışmalara göre etkili bir işbirliğiyle tarım ve gıdada büyük bir küresel güç olacağımıza inanıyoruz. Özellikle işlenmemiş tarım ürünleri, tahıllar, aqua-kültür, süt ve süt ürünleri, organik tarım ürünlerinde avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz.

  PTT, Türkiye’nin ilk LPG Firması İpragaz için 50. Yılında 50.000 Adet Pul Bastı.

AVRUPA KRİZİ: AB Bölgesi’ndeki krizde kısa dönemde büyük bir iyileşme beklemiyoruz. Avrupa pazarlarındaki daralma şirketleri yeni pazarlar bulma konusunda harekete geçirdi. Doğu pazarlarındaki gelişim ve değişim tüm sektörler için ümit verici.

İHRACAT HEDEFİ: Ülkemizin de içinde bulunduğu bölgemizi, Asya ve Avrupa pazarlarının merkezinde, 585 milyonluk nüfusu, kapsadığı coğrafya ve yerel kaynakları ile dünyanın en stratejik bölgesi olarak değerlendirebiliriz. Bu doğrultuda Şanlıurfa’da hayata geçireceğimiz yatırımla çevre ülkelere ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz.

HALKA ARZ: Yaşar Topluluğu’nun halka açık 6 şirketi bulunuyor. Yeni bir halka arz planlamıyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir