Kariyer ve İş

Yatay Ofis Projesi Flatofis

Türkiye’nin ilk A sınıfı yatay ofis projesi olan Flatofis’te doluluk oranı yüzde 90’a ulaştı. En fazla yabancı şirketler ilgi gösterdi

Büyük plazalar ve sıkışık iş ortamlarından bunalanları hedef alan projeye en fazla ilgi ise yabancı firmalardan geldi. Sinpaş Yapı’nın Haliç’te hayata geçirdiği Flatofis projesinde fitness, sauna, spa vehavuz gibi imkanlar dikkat çekiyor. Flatofis, bünyesine yeni katılan firmalarla bugün 3 bin 200 kişiye de istihdam sağlanıyor. Yer ayırtan diğer firmalar arasında Teleperformance Metis, Pronet, Samsung, Arzum, Centrum, Grupanya, Sadece Hosting, Dijitek, Fastcom, Katılım Medya, Doğa Telekom, Türkmesh, Indigo İstanbul, Dağbaşı Hukuk, Manga, Oksante, Medimiks, Gefco, Cipro, Karal Mimarlık, Marchon Türkiye, Optomod, Giz İç Mimarlık gibi firmalar öne çıkıyor. İş hayatı için farklı bir konspet sunan Flatofis’i genel müdürü Ersin Çalık ile konuştuk.
Kiracılara sunduğunuz sosyal imkanlar yeterli düzeyde kullanılıyor mu?
Flatofis’te bu alanlar Life Gym tarafından işletiliyor, spor kompleksi içerisinde fitness alanları, pilates ve yoga stüdyoları, 300 metrekarelik kapalı yüzme havuzu, sauna, buhar odası, masaj odaları ve solaryum var. Üyelik sistemiyle çalışanlar bu alanlardan faydalanabiliyor. Gün içerisinde bazen sabah mesai başlamadan önce bazen öğle yemeği saatinde, bazen de akşam mesai bitiminde spor çantasıyla Life Gym’e giren çalışanları veya firma sahiplerini görüyoruz. “Bütün hayalim ofisimin bulunduğu binadan çıkmadan spora gidebilmekti” diyenlerin olması yönetim olarak bizleri de çok mutlu ediyor.
Açılıştan bu yana istediğiniz sonuçlara ulaşabildiniz mi?
Evet ulaştık, özellikle kriz dönemi ve 2010 tam olarak bizim hedeflediğimiz gibi geçti. Flatofis’i tercih eden firmaların hepsi kendi alanında lider. Bu firmaların binamızı tercih etmiş olması hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizin göstergesidir. Yakında Flatofis’e taşınacak firmalarla bu duygumuz daha da artacak.
Kiracılarınızdan sosyal aktivite, donatı veya mimari yönde farklı taleplerle karşılaşıyor musunuz?
Kiracılarımızın beklentileri bizim için çok önemli. Özellikle sosyal konularda taleplerle karşılaşıyoruz. Bazen sözlü bazen de yazılı olarak taleplerini bildiriyorlar. Mesela Flatofis içerisindeki koridorlarda tüm gün müzik yayını yapıyoruz ve kiracılarımız hangi müziği dinlemek istiyorlarsa bize iletebiliyorlar. İsteklerini hemen yerine getirmemiz Flatofis’i sürekli canlı tutmamızı sağlıyor.
Mimari’de müşteri isteklerine yönelik düzenlemeler yapıldı mı?
Bu mimari dünyada sayılı binada uygulanmış. Türkiye’de de ilk kez Flatofis’te kullanıldı. Kiracılarımız da daha önce böyle bir bina görmediklerini ve beğendiklerini birçok kez dile getirdiler. Kiracılarımızdan henüz mimariyle ilgili değişiklik talepler gelmedi ama gelmesi durumunda bütüne zarar vermemek amacıyla Flatofis’i tasarlayan KG Mimarlık’tan onay almamız gereken bir sistemimiz var.
Flatofis’in sizce en güçlü özellikleri nelerdir?
37 yıllık inşaat tecrübesiyle Sinpaş Yapı tarafından yapılmış olması, A sınıfı yatay ofis binası olması, lokasyonu, E5 ve TEM’e yakın olması, mimarisi (Flatofis sinema filmi, televizyon dizileri ve reklam çekimleri için çok ilgi görüyor), bin araçlık kapalı otoparkı, tüm ihtiyaçlara cevap veren oluşumu, her biri kendi alanında ilk sırada yer alan kiracıları ve kira bedeli gibi özellikleri sıralayabilirim.
Flatofis projesi için hala ‘tek’ diyebilir miyiz?
Türkiye’deki ilk yatay ve A sınıfı ofis projesi diyebiliriz. Ama ‘tek’ mi bilemiyorum. Şu anda bildiğimiz kadarıyla Flatofis’ten esinlenmiş projeler hayata geçirilmeye hazırlanlıyor. Takip edilmek, öncü olmak ve örnek alınmak çok gurur verici ama bakalım Flatofis kadar başarılı sonuçlanacaklar mı?
Flatofis’te şu an kaç kişi çalışıyor ve hedefiniz nedir?
Şu anda 3 bin 212 kişi çalışıyor, bu rakamın 2 bin 630’u tüm gün Flatofis’te bulunuyor. Hedefimiz en az 4 bin ile 4 bin 500 kişinin Flatofis’te çalışması.

Yatay geçiş
Flatofis İstanbul, zamanının önemli bir kısmını ofislerinde geçirenleri yatay ofis kavramıyla tanıştıran Türkiye’nin ilk A sınıfı yatay ofis projesi. Tek katta 200 metrekareden 12 bin 500 metrekareye varan ofisleriyle iş hayatında “yatay geçiş” hareketini başlatan dört katlı Flatofis’te, toplam 62 bin metrekare kiralanabilir alan yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu