Para Kazandıracak En Popüler ve Yaratıcı İş Fikirleri

Yatırım Almış Başarılı 100 İş Fikri

21- Codela

www.codeia.io

Codela yazılımcılarla şirketleri buluşturan bir platform. Yazılımcılar teknik mülakatlara hazırlanırken, şirketler yazılımcı adayları programlama yeteneklerini ölçerek işe alım yapıyor. Codela yazılımcılar için tamamen ücretsiz. İstedikleri programlama dillerinde algoritma soruları çözerek kodlama yeteneklerini geliştiriyorlar. Ayrıca hayal ettikleri şirketlerin önceden sordukları mülakat sorularını da çözüyorlar. Örneğin, Google etiketine tıkladıklarında hem şirket hakkında bilgi alıp hem de Google mülakat sorularıyla kendilerini test edebiliyorlar. Şirketler ise okul ve not ortalaması gibi yanıltıcı olabilen kriterler yerine, yazılımcı adaylarına online ortamda kod yazdırarak programlama yeteneklerini ölçüyor. İşe alım süreçlerini çok daha verimli hale getiriyor. StartersHub’ın Landing Pacl Programı’na katılmaya hak kazanan Codela’nın kurucuları, Murat Siitunç ve Ebru Türün şu anda Türkiye’de Logo, Netaş, Garanti Teknoloji, ING Bank ve Deloitte gibi lider şirketlerle çalışmaya devam ettiklerini ve Amerika’dan başlayarak uluslararası pazarlarda büyümeyi planladıklarım söylüyorlar.

22- ÇitçidenEve

www.ciftcideneve.com

Uğur Musralıoğlu ve Emre Aksoy, ÇiftçiclenEve’nin kurucu ortakları. Mursaloğlu, üç nesil çiftçi bir aileden geliyor. Doğal gıdaya erişimi kolay olan bir ortamda büyüyen Uğur, üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra bu iki dünyayı bir araya getirerek ÇiftçidenEve’yi kurmaya karar veriyor. ÇiftçidenEve kısaca tarım üreticileri ile tüketicileri bir araya getiren bir pazar yeri. Tüketicilerin doğal ve sağlıklı ürünlere daha makul fiyatlar ile ulaşmasını sağlarken, çiftçilerin ise hak ettikleri değeri kazanmalarım sağlamak istiyorlar. Rakiplerinden farklı olarak lojistik, depolama gibi operasyonlar yerine teknolojilerini geliştirmeye odaklanmışlar. Musralıoğlu ve Aksoy amaçlarını ve hedeflerini şöyle anlatıyor: “Amacımız; sosyal fayda, kapsayıcılık ve operasyonel kolaylığı bir araya getirmek. ÇiftçidenEve’yi sadece bir iş fikri olarak değil, bilinçli üreten ve tüketen bireylerle birlikte büyüyecek bir hareket olarak görüyoruz. Üreten toplumun gücüne, Anadolu kültürüne inanıyoruz. Her ölçekten üreticiye dijital pazarlama olanakları sağlayarak alternatif bir pazar imkanı yaratıyoruz. Bizde üreticiler satmak istedikleri ürünleri ve fiyatlarını kendileri belirliyor. Ürünlerin değerlendirmesini ise doğrudan tüketiciler yapıyor. Şu anda 100’den fazla üreticiyi, 3 binin üzerinde üyemizle buluşturuyoruz. Hedefimiz, insana ve çevreye duyarlı üretim ve tüketim alışkanlığını oluşturarak ÇiftçidenEve’yi sürdürülebilir, çevre bilinci olan bir platform haline getirmek. Kaynaklarımızı öncelikli olarak yazılım, tasarım ve operasyon alanlarında ihtiyacımız olan geliştirmelere ve mobil kullanıma ayırmayı hedefliyoruz. ÇiftçidenEve’yi tüm kullanıcılar için daha kolay bir platforma dönüştürürken bir yandan pazarlama çalışmalarımızı hayata geçirmek istiyoruz. Bu modeli dünyanın farklı ülkelerinde uygulanabilir hale getirmek uzun vadeli hedeflerimiz arasında.” Çözüm ortaklıkları ve sponsorluklar aracılığıyla uzun bir Anadolu turu yapma hedefi de olan ikili Hamdi Ulukaya Start-up Destek Progragramı’na kabul edilen start-up’lardan biri.

23- Delphisonic

www.delphisonic.com

Demir yolları başta olmak üzere tüm mekanik sistemlerde yaşanacak arızalan yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri ve telemetri teknolojilerini kullanarak önceden bildiren gerçek zamanlı önleyici bakım sistemi. Delphisonic 2016’dan itibaren, demir yolları, rüzgar tribünleri, denizcilik ve hava yolları için yapay zeka temelli çözümler üretiyor.

24- Evde mimar

www.evdemimar.com

İnternet üzerinden evini veya işyerini boyatmak isteyenlere kısa sürede uygun fiyata Boyacım Gelsin markasının güvencesi ile hizmet veriyor. Evde mimar, boya badana, alçı ve alçıpan, parke ve fayans, asma ve gergi tavan ve özel dolap yapımı gibi konularda kullanıcılarına destek veriyor. “Mimara sor” başlığı altında profesyonellerden yardım alınmasına olanak sağlıyor.

25- Engly

www.englyapp.com

Engly, ilginizi çeken konularla ilgili videoları seçerek kişiye özel bir İngilizce öğrenme programı sunan bir uygulama. İngilizce öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeyi hedefleyen girişim, hem kullanıcıların seviyesini belirliyor hem de bireysel testlerle seviye ölçümü yapıyor. Google Play ve App Store’dan indirilebilir.

26- Eyedius

www.eyedius.com

Güvenlik anlayışına yüksek teknolojileri ile yeni bir soluk kazandıran Eyedius; görüntüleri “otomatik anlamlandırma teknolojileri” ile akıllı güvenlik çözümleri sunan bir yüksek teknoloji firması. İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen Big Bang 2017’de toplam 1,39 milyon TL yatırım ve ödül toplamayı başaran Eyedius, StartersHub’tan da 600 bin TL yatırım aldı.

27- Evtiko

www.evtiko.com

Türkiye gayrimenkul sektörüne teknoloji altyapısıyla yenilikçi bir bakış açısı getirmeyi amaçlayan Evtiko, yıldız yatırımcı Sina Afra tarafından 2016 yılında kuruldu. Evtiko, ev satma deneyimini tümüyle değiştirerek ev sahiplerinin hayatını kolaylaştırıyor. Evini kısa bir süre içinde satmak isteyenler için en güvenilir ve en hızlı cevap alınabilecek ilk adres. Evinizi üç günde satabileceğiniz hızlı bir hizmet sunuyor. Böylece sektörde son zamanlarda görülen tıkanıklığı çözerek ekonomiye hareket getirmeyi de amaçlıyor. Evtiko kurucusu Sina Afra şöyle diyor: “Günde ortalama 100 satış başvurusu alıyoruz. Bu sayı satışa sunulan evlerin 3’te l’lik bir bölümünü ifade ediyor. Kuruluşumuzdan itibaren geçen kısa süre içinde, şimdiden çok hızlı bir şekilde, ayda 3 bin ev satış başvurusu almaya başladık. Şu an günde ortalama 100 gayrimenkulün satış talebi ulaşıyor. İstanbul’da ayda 10 bin evin piyasaya sunulduğunu düşünürsek, bunun şu an yüzde 30’u Evtiko’ya geliyor diyebiliriz.” Evtiko’nun birinci yılını geride bırakırken Türkiye’den sonra İspanya’da Madrid’de faaliyete başladı. Üçüncü şehri ise Milano. Türkiye’den Avrupa’ya açılan ve 10 Avrupa şehrinde aktif olan bir Türk şirketi olmayı hedefliyorlar. Toplamda 350 milyon avroluk bir yatırım yapma amaçları var. Afra, şirketin Avrupa merkezini de 8,9 milyon dolarlık bir yatırımla Lüksemburg’da hayata geçirmiş.

28- Frizbit

www.frizbit.com

Frizbit, kişiselleştirilmiş anlık web bildirimleri ile web sitelerinin trafik ve gelirlerinin artırılmasını sağlayan pazarlama otomasyonu aracı. Dijital pazarlamacılar, Frizbit ile doğru mesajı, doğru zamanda, doğru kişiye göndererek kullanıcılar sitede değilken bile onları tekrar web sitelerine çekebilirler ve kampanyalarını tek bir arayüzden yönetip raporlayabilirler.

29- Flowmagic

www.flowmagic.co

Freelance çalışanlar için kullanımı kolay iş izleme ve proje süreçlerini takip etme aracı Flow Magic, sabit bir ofiste çalışmayanlar için düşünülmüş. Bu start-up sayesinde başka bir asistana gerek duymadan zaman çizelgenizi oluşturabilir, yapılacaklar listenizi hazırlayabilirsiniz.

30- GradTrain

www.gradtrain.com

150 ülkeden kullanıcısıyla öğrenci adaylarını en uygun üniversiteye yerleştirmeye destek veren yapay zeka ile güçlendirilmiş rehberlik platformu. GrandTrain KOSGEB destekli uluslararası kuluçka merkezi Starcamp işbirliğiyle hayata geçirilen 3S Landing Pad’in Programı’na seçilen girişimlerden biri.

31- Glamy

www.heyglamy.com

App Store ve GooglePlay’den indirilebilen uygulama kıyafetlerini paylaşmak isteyenleri bir araya getiriyor. Bir pazaryeri platformu olan Glamy; kıyafetlerini, aksesuarlarını ve ayakkabılarını kiraya vermek ve kiralamak isteyenleri buluşturuyor. Start-up Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup girişimcilik Programı’nın ikinci dönem mezunlarından.

32- Glocalzone

www.beta.glocalzone.com

Glocalzone İclal Keskin ve Burak Sönmez tarafından başlatılan bir start-up. Amacı yurtdışından ürün getirenlerle yurtdışından ürün isteyenleri buluşturmak. Yurtdışından bir ürün almak istiyorsunuz ama gitmeye zamanınız yok. Bu noktada Glocalzone devreye giriyor ve istediğiniz ürünün olduğu ülkeye seyahat edecek üyesi ile sizi tanıştırıyor. Fiyat konusunda anlaşırsanız üye sizin için ürünü getiriyor. Kısaca Glocalzone, diğer ülkelerden gezginler aracılığıyla ürün getirtmeyi sağlayan web uygulaması.33- Gom

Eğitim reformuna katkı sağlayacak bir eğitici oyuncak tasarımı olan projede atölye çalışmaları oyun içeriği de tasarlanıyor. Gom, İSO Koza Hızlandırma Programında yer almaya hak kazanan 13 girişimden biri.

34- Hagelson

www.hageison.com

Atık ve fire halıların geri dönüşümü üzerine çalışan bir polimer teknolojileri firması. Oteller, kurumsal binalar gibi yerlerden çıkan atık halıları veya fabrikalarda oluşan fire halıları toplayıp bunları çöp olmak ya da yalıtım malzemesi gibi tekrar geri dönüşemeyecek ürünler haline getirmek yerine, bu atıklardan yeniden kullanılabilir plastik ham madde üreterek güzel bir geri dönüşüm örneği gösteriyor. Hagelsan, Big Bang’in bu yılki finallerinde İSO Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü’nü kazanan 3 girişimden biri oldu.

35- Hayvanburada

www.hayvanburada.com

Hayvancılık için dikey ilan platformu olarak geliştirilen start-up’ta ördek yumurtası da bulunuyor, yeni doğmuş buzağı da. Temelleri Afyon’da atılan Hayvanburada, tüm Türkiye’de hayvancılıkla uğraşanların ihtiyaçlarım karşılamak üzere kurulmuş. Sitede ayrıca makine, ekipman, veteriner, işçi gibi başlıklar altında diğer ihtiyaçların da giderilmesi öngörülüyor.

36- Hesapöder

www.hesapoder.com

Mobil yemek kartı ve Mobil POS çözümüyle hesap ödeme olanağı sunan bir finansal teknoloji girişimi. Yemek Kartının Modern Hali Hesapöder ile ödeme yapmak için gereken tek şey uygulamada oluşturulan karekodu üye restorandaki Hesapöder Kasa uygulamasına göstermek.

37-  İnooster

www.inooster.com

Oyunlaştırma ile çalışanların motivasyon ve verimliliğini arttırarak, şirketlerin belirledikleri hedeflere ulaşmalarım sağlayan performans ve sadakat çözümü sunan bir yazılım. İnsanların kendi istekleri ve yüksek motivasyonla yaptıkları şeyleri araştırdığında, oyunlar ile karşılaşıyor. Oyunlarda insanları motive eden unsurları, yaptıkları teknolojik çözümlerle nasıl birleştirebileceklerini araştırdıkların da oyunlaştırma kavramı ile tanışıyorlar. Oyunlaştırma unsurlarım yaptıkları çözümlere uyguladıklarında da olumlu sonuçlar alıyorlar. İnooster buradan doğarak, Albaraka Garaj’da finale kalan bir start-up olmayı başardı.

38- IVMEKA

www.ivmeka.com

Makine imalat sanayisine sertifikalı yazılımlar geliştiriyor. Tasarımdan imalata giden yolda tüm süreçleri hızlandırıp, verimliliği en üst düzeye çıkaran ve insan hatasını sıfıra indiren kullanıcı dostu çözümleri müşterilerine sunuyor.

39- Kahvegibikahve

www.kahvegibikahve.com

Taze çekilmiş filtre kahveyi, pratik paketlerde müşteriye sunan Kahvegibikahve, kaliteli filtre kahveyi, hazırlık ve temizlik derdi olmadan kolay ulaşılabilir hale getiriyor. Workinton Kuluçka Merkezi’nin ilk dönem startup’larmdan biri olan Kahvegibikahve kurucusu Ubeydullah Güngör, “Yeni kavrulmuş kahve çekirdeklerini tazeliğini kaybetmeden öğütüp pratik filtreler halinde kahve severlerle buluşturuyoruz. Müşteriler, bu sayede hazırlık ve temizliğe zaman harcamadan filtre kahve keyfine zaman ayırıyor. Fiber filtreye geçtikten sonra satışlarımız 3 kat arttı. Yakında abonelik sistemini de aktif hale getirerek kaliteli ve taze kahveye ulaşımı kolaylaştıracağız” diyor. Uluslararası yatırım ve danışmanlık firması Tarvenn’den 2 milyon Türk lirası değerleme ile yatırım almayı başardı.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu