Para Kazandıracak En Popüler ve Yaratıcı İş Fikirleri

Yatırım Almış Başarılı 100 İş Fikri

40- Kartoon 3D

www.nihiliovision.com

Artırılmış gerçeklik (AR) temelli yabancı dil, matematik, okuma-yazma ve işbirliği öğrenimini oyunlaştırarak sağlayan çocuk gelişim ve eğitim seti. Albaraka Garaj’ın Start-up Hızlandırma Merkezi’de finale kalan 10 girişimden biri.

41- KOMPAS

www.kompasapp.com

Coğrafi mekansal tüketim alışkanlıklarını yapay zeka ve makine öğrenimi ile analiz ederek doğru hedef kitleye kişiselleşmiş reklam ve hizmet sunan yeni nesil şehir rehberi uygulaması. App Store ve Google Play’den indirilebilen KOMPAS, bildik turistlik alışkanlıkları yıkarak kullanıcılarına macera dolu bir tatil yaşatmayı hedefliyor. Ulaşmak istediği kitle de, gittiği yerde macera arayan ve farklı deneyimler yaşamak isteyenler.42- Kuan Intelligence

Blockchain altyapısıyla işletmelerin bir günde maksimum güvenlikle uluslararası para transferlerini sağlayan bir ödeme platformu.

Kuan Intellegence, StartersHub’ın 3S Landing Pad programıyla Silikon Vadisi’ne götüreceği girişimlerden biri. Program dahilinde start-up’lar altı ay boyunca start-up ekosisteminin kalbinde çalışacak.

43- Kobikit

www.kobikit.com

KOBİ’lerin tüm iş ekosistemini bulut tabanlı bir platformdan teknik bilgiye ihtiyaç duymadan yönetmeye olanak tanıyan bir SaaS çözümü. Kobikit, Albaraka Garaj ’da düzenlenen hızlandırma programından yararlanma fırsatına sahip oldu.

44- Kompakt Mikro Kojerasyon

www.mikkochp.com

Elektrik üretirken oluşan atık ısıyı kullanarak ısınma ihtiyacını karşılayacak bir jeneratör kombi cihazı geliştiriyor. Kompakt Mikro Kojerasyon, 2017 İSO Koza Hızlandırma Programı’na katılacak.

45- Lazika

www.lazika.com.tr

Lazika’mn ortakları Yunus Emre Erçin ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu, Önder Saraloğlu ise avukat ve yazar. Ortak özellikleri çaya inanmaları. Lazika, nitelikli Türk çayı ve çay bazlı ürünler üretmek ve tüm dünyaya pazarlamak için yola çıkmış bir girişim. 22 ay önce dünyaya gözlerini açtı. 8 çeşit siyah çay, 7 çeşit yeşil çay üretimi ve paketlemesi yapılıyor. Bunun dışında ambalaj farklılıkları ile birlikte 35 çeşit çayları var. Mayıs çayı, yani ilk hasat çayı yapıyorlar. Yeşil çayların tamamı el ile toplanıyor, el ile işleniyor. Tüm ambalajları sürdürülebilir prensiplere göre tasarlanıyor, bez ambalajları ise Rize’de ev kadınları tarafından dikiliyor. Önümüzdeki dönemde, ihracat ağırlıklarını artırmak istiyorlar. Bunun dışında paketli çayda yapmış oldukları inovasyonu demlemede yapmayı ve direkt satış noktaları açarak çay ve çay kültürünü yurt içinde ve dışında tanıtmayı hedefliyorlar. Çay bazlı kozmetik ürünlerini yıl sonunda satışa sunmayı planlıyorlar. Şimdilik yatırım için bekleme aşamasındalar. Lazika ayrıca Hamdi Ulukaya Start-up Destek Programı dahilinde 11-12 Haziran tarihlerinde Ne w York’a gitmeye hak kazanan start-up’lardan biri.

46- Leafinbox

www.leaftnbox.com

Leafinbox’ın ardındaki fikir, küçük ve büyük işletmelere e-inızalı dokümanlarda yüzde yüz güvenlikli bir sistem oluşturmak. Çoğu işletmenin buluta tam anlamıyla giivenememesinden yola çıkan girişimciler şirketler için e-imza destekli elektronik belge yönetimi platformu Lleafinbox’ı geliştirmişler.

47- LOKİ

LOKI ile kullanıcılar, teknik bir kişiye ihtiyaç duymadan bulundukları yerdeki internet hizmetini basit bir arayiizle güvenli hale getirebiliyor, ağ trafiğini rahatça izleyebiliyor ve kişilere ayrı yetkiler tanımlayabiliyor. LOKI’nin hedef müşterilerini kafe, restoran, ofis, ve paylaşımlı alanlar gibi KOBİ’ler ile kurumsal şirketlerin şubeleri oluşturuyor. İzmirli mühendisler Ahmet Polat ve Sercan Tarakçıoğlu tarafından kurulan girişim, internet üzerinden gelecek tehditlerin de önüne geçiyor.

48- Lumos Laser

www.lumoslaser.com

Cam ve benzeri kırılgan malzemeleri mevcut işleme yöntemleri onlarca mikrometre hassasiyet ile sınırlı, ancak günümüzde giderek yaygınlaşan yüksek teknoloji camların ve cam benzeri diğer malzemelerin daha hassas işleme yöntemlerine ihtiyaç duyuluyor. Lumos Laser, tamamı kendi tasarımı ve üretimi olan femtosaniye lazerlerle camı ısıtmadan, çatlatmadan ve 1 mikrometre hassasiyette işleyebilen, işletme maliyeti sıfıra yakın cam üzerine lazer işleme makinesi geliştiriyor.

49- MIPS

www.evdespermtesti.com

Biyomedikal Mühendisi Şule Başarslan ve Aybeniz Kaynar ile Danışman Doktor Oğuz Ekmekçioğlu ortaklığında ilerleyen MIPS (Microscopic Image Processing

System), yazılım tabanlı tıbbi cihaz üretimi yapan bir firma olup, laboratuvar çözümlerinin evde ve rahat yapılmasını sağlıyor. Ev Tipi Sperm Test Cihazı projesi ile erkeklerin sperm kalitelerini rahat ve konforlu bir şekilde yapmasına olanak veriyor. Akıllı telefonlarla birlikte çalışan bu cihaz sayesinde çocuk sahibi olmak isteyen ve tedavi alan erkekler tedavi takibini yapabilecekler. Ürün ruhsatlandırma aşamasında olup testleri yapılacak. Önümüzdeki dönemlerde ürün testleri tamamlanacak ve küresel pazarda satışa başlanacak. Firma Tübitak 1512 desteğinden yararlandı, melek yatırımcılarla görüşmeleri devam ediyor. MIPS’s ayrıca Hamdi Ulukaya Sart-up Destek Programı’nda yer alan start-up’lardan.

50- Momentum Ar-Ge

www.momentumarge.com.tr

EIT InnoEnergy tarafından düzenlenen PowerUp! Yarışması’nm Türkiye Finali’nde ikinci olan start-up, 2014 yılında T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın vermiş olduğu Teknogirişim Sermaye Desteği ile kuruldu. Momentum Ar-Ge, kavramsal tasarımı kendisine ait yeni nesil bir rüzgar türbini geliştirdi. “Karayel” isimli bu ürün konvansiyel rüzgar türbinlerine göre 3 kat daha fazla çıkış gücüne sahip, yüksek verimli ve kütüphane sessizliğinde bir ürün. 20 yıldan daha uzun süreli bir tasarım ömür döngüsüne sahip bu ürün kullanıcının uzun yıllar enerji ihtiyacını karşılıyor. “Üzerinde bulunan sensör setleri ile sürekli veri toplayan ve merkeze gönderen bu ürün, IoT teknolojilerini bünyesinde barındıran akıllı bir rüzgar türbini.

3 kW’lık kurulu kapasitesi ile geleceğin enerji trendi dağıtık enerji sistemlerinin vazgeçilmez bir ürünü olacak” diyen kurucu ortak Rahmi Erdem Yıldız, şimdiye kadar KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon desteğini aldıklarını, TÜBİTAK 1507 desteği ile ürün geliştirmeye devam ettiklerini belirtiyor.

51- Mealbox

www.mealbox.xom.tr

Meal Box, “kapıya yemek servisi” yaklaşımıyla 2014 yılında hizmet vermeye başladı. Mealbox.com.tr üzerinden İstanbul’un her yerine sipariş ulaştıran Meal Box, hazırlanan ev yemeklerini, özel termo kutularıyla taze ve sıcak bir şekilde sunuyor. 2018 yılı başı itibarıyla 1 milyonun üzerinde siparişi müşterilerine ulaştıran ve 2 bin 500 aboneye ulaşan Meal Box; yemek aboneliği, kurumsal catering, etkinlik catering ve diyet yemek aboneliğinden oluşan geniş bir ürün gamma sahip. FoodTech alanında öncü olan Meal Box, Haşan Aslanoba’dan aldığı 500 bin dolarlık yeni yatırımla toplam yatırımını 5 milyon dolara yükseltti.

52- Mail 10

www.malliq.com

Sadakat programları, perakende, e-ticaret uygulamaları ve bankalar için, özellikle GPS’in çekmediği AVM gibi alanlarda sadece mobil telefon kullanarak, kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarına ışık tutan konum tabanlı etkileşim ve analitik platformu.

53- Macrostatic

www.macrostatic.com

Yazılım platformu, inşaat sektörü cephe mühendisliği alanında kaplama ve taşıyıcı elemanların mühendislik hesaplarını ileri analiz yöntemleri ile analiz edip raporluyor. Macrostatic İSO Koza Hızlandırma Programı’nda yer alan 13 girişimin içinde yer alıyor.

54- Mobilya Takip

www.mobilyatakip.com

Mobilya üretimi veya satışı yapan her büyüklükte mobilya firmasının işini kolaylaştırmaya ve daha verimli hale getirmeye odaklı teknolojik çözümler geliştiriyor. Mobilya takip, mobilya üretim ve satış firmaları için bulut tabanlı yönetim yazılımı geliştiriyor.

55- Nanomik

www.nanomik-tech.com

Daha güvenilir ve sağlıklı bir yaşam için gıda ve tarım ürünlerine yönelik yüzde 100 doğal koruyucular geliştiriliyor. Mikroenkapsülasyon ile güçlendirilmiş formülü ile doğal ve zararsız koruma sunan Nanomik, mikroorganizmaların ürettiği zararlı bileşenleri de engelleyerek gıda ve tarım ürünlerinin raf ömrünü arttırır, kalitesini koruyor. Nanomik, Big Bang’in bu yılki finallerinde İSO Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödiilü’nü (100 bin TL) kazandı.

56- Nara

www.nara.com.tr

Nara, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin eğitim alanında kullanılabilmesini sağlayan eğitim teknolojileri platformudur.Nara ile sanal gerçeklik teknolojileri sınıf içinde üç boyutlu, etkileşimli ve öğretmen rehberlikti (tablet kontrollü) kullanılabilmektedir.

57- MD Research S Development

www.mdarge.com

MD Research & Development, başta radyoterapi olmak üzere, tıbbi kalite kontrol ekipmanları geliştirmeyi hedefleyen bir girişim. Kanser hastalarının büyük bir bölümü tedavilerinin bir aşamasında radyoterapi görüyorlar ve radyoterapi için kullanılan medikal lineer hızlandırıcı (LİNAK) cihazlarının kalite kontrolleri, tedavi başarısını doğrudan etkiliyor. Geliştirilen User Free Control (UFC) cihazı ile LİNAK cihazlarının hem mekanik hem de dozimetrik kalite kontrolleri hızlı, doğru, hassas ve kullanıcıdan bağımsız yapılabiliyor.

58- Octovan

www.octovan.com

Taşınmak isteyenlerin Uber’i olarak tanımlanan Octovan ile 30 dakika içinde nakliyecileri kapınızın önünde görebiliyorsunuz. Nakliyecileri yük taşıma hizmeti arayanlarla buluşturan Octovan bir mobil pazar yeri. Uygulama ayrıca sigortalı olduğu için güvenli ve kredi kartı ile ödeme yapmayı da olanak sağlıyor. Octivan, TEB Özel Melek Yatırım Platformu’nun desteğiyle düzenlenen The Pitcher 2018’de Arıkovanı Özel Ödülü’niin de sahibi oldu.

59- Optiyol

www.optiyol.com

Optiyol tedarik zincirinin stratejik, taktiksel ve operasyonel kademelerinde yaşanan sorunları matematiksel iyileştirme modelleri ve algoritmaları ile çözen bir yazılım. Optiyol’un Kurucu Ortakları Dr. Ozan Gözbaşı ve Dr. Tuba Gözbaşı.

İki girişimci, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde lisans eğitiminin ardından Amerika’ya giderek Georgia Tech’te aynı alanda yüksek lisans ve doktoralarını tamamladılar. Kurucu Ortaklardan Tuba Gözbaşı, Optiyol’u şöyle anlatıyor: “İlk olarak tedarik zinciri alanında karar destek teknolojileri geliştirmek üzere daha geniş kapsamlı hedefi olan bir şirket olarak başladık. Zaman içinde müşteri görüşmelerimiz ve piyasadaki ihtiyaçlar konusunda tecrübemiz arttıkça zincirin son halkası olan şehir içi mikro dağıtım kısmına odaklanmaya karar verdik. Operasyonun müşteriye temas eden ve en maliyetli kısmı olan bu alanda optimizasyon tabanlı bir çözüm geliştiriyoruz.” Optiyol, planlama sürecini hem otomatize hem de optimize ederek ortalama yüzde 15-25 oranında yakıt tasarrufu, yüzde 5-10 oranında da filo büyüklüğünde tasarruf sağlıyor. Ekstra yatırım gerektirmeden aynı kaynaklarla daha çok noktaya, zamanında ve daha sık gidilebilmesine imkan vererek de firmaların satışlarının artmasına katkıda bulunuyor.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu