Para Kazandıracak En Popüler ve Yaratıcı İş Fikirleri

Yatırım Almış Başarılı 100 İş Fikri

80- StartupMarket.co

www.startupmarket.co

Serkan Bağçe, Ahmet Giray Ölmez ve Mehmet Çelikkol tarafından kurulan ve girişimcilerin her aşamadaki start-up’larını tanıtabileceği bir platform olan StartupMarket.co’da girişimciler; mentörler ve yatırımcılarla bir araya gelip start-up’lar fikirlerini geliştirebilir.

81- Solar çatı

www.soiarcati.com

Ev çatıların solar (güneş) enerjisi panelleri kurarak elektrik faturasından tasarruf etmeyi sağlamak için kurulmuş Solar Çatı’nm hedef kitlesi genellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler. Temiz bir enerjiye geçmek ve bunu yaparken, elektrik kesintilerinden etkilenmeden çok daha az fatura ödemek isteyenler için düşünülmüş girişimin öncelikli hedefi 2021’de 50 bin çatıya ulaşmak. Solar çatı, kurulum sırasında kullanıcılarım bürokratik işlemlerden kurtararak, her şeyi internet üzerinden gerçekleştiriyor.82- Starter

Pastörize süt ürünlerinin peynire dönüşmesi için gerekli olan mikroorganizmaların yerli mikrofloradan toplanarak en iyi peynir üretimi yapılabilecek kültürler suşları ve kombinasyonlarının üretilmesini sağlıyor.

83- Tunefork

www.tunefork.co.il

Telefon görüşmeleri, müzik, video gibi sesli içeriklerde kişiye özel dinleme deneyimi sunan TuneFork TEB Özel Melek Yatırım Platformu’nun desteğiyle düzenlenen The Pitcher 2018’de ikincilik ödülüne layık görüldü. Uygulama kişilerin telefonlarında en iyi ses kalitesiyle en iyi müzikleri dinlemesine olanak sağlıyor.

84- Tarlamvar.com

www.tarlamvar.com

Tarlamvar kullanıcıları, tarım platformu üzerinden gelişimini takip edebildikleri bir ağaç alarak, kırsal istihdamı destekliyor ve ağaçlarıyla ilgilenen köylülere gelir imkanı sağlıyor. Uygulama tarımsal sürdürülebilirliği devam ettirerek, kırsal istihdama katkıda bulunuyor, bu süreçleri dijitalleştirerek şehirli insanları tarıma ortak etmeyi amaçlıyor. Tarlamvar şu ana kadar, 35 ailenin gelirinin artmasına, 685 dekar arazinin kullanılmasına, 27 bin 643 karbondioksit emilimi gerçekleşmesine öncülük etti.

85- Travvell

www.trawelldata.com

Trawell, turistlere kendi telefonlarını kullanarak, herhangi bir SİM kart veya başka bir değişiklik yapmalarına gerek kalmadan, bulundukları ülkenin telekom operatörleri üzerinden data bağlantısı sağlayan bir teknoloji şirketi. Turistler ses hizmetlerini kendi orijinal numaraları üzerinden almaya devam ederken, data hizmetini bulundukları ülke operatörü üzerinden temin edebiliyor.

86- TUŞLA

www.tusla.com.tr

Yeni nesil mobil destek platformu Tuşla, dilediğiniz markaya ulaşmanın en kısa ve rahat yoludur. Akıllı telefonunuza yükleyerek sosyal medya entegrasyonu, beni ara özelliği, yazılı destek talebi ve güncel kampanya bildirimleri gibi gelişmiş özelliklerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

87- Telegrapher Labs

Telegrapher Labs, içinde bulunduğu ortamın akustik yapısına göre olabilecek en doğru ve doğal sesi veren hoparlörler üretiyor. İçlerinde bulunan bir mikroişlemciyle, bulundukları ortamın akustik yapısını algılayan bu hoparlörler, odanın duvarlarından ve objelerden yansıyan seslerin müziği bozmasını engelleyerek, sadece en doğal sesin kullanıcı tarafından duyulmasını sağlıyor. Bu sayede üretilen ses, ortamdan bağımsız şekilde doğru ve doğal oluyor. Hem profesyonel müzik sektörüne, hem de ev kullanıcılarına yönelik iki farklı ürün grubu olan Telegrapher Labs, şimdiden yurt dışındaki önemli müzik stüdyolarına satış yaparak “Dünyanın En Doğal Ses Veren Hoparlörleri” olma iddiasının arkasında duruyor.

88- Techsign

www.techsign.com.tr

PC, Tablet veya mobil telefonlardan biyometrik veya dijital imzalama sağlayan ve imzaların doğruluğunu tespit eden yapay zeka algoritmaları ile geliştirilmiş yazılım çözümü. 2016 yılında özellikle biyometrik dijitalleşme ihtiyacını gidermek amacı ile kuruldu. Techsign’m ana amacı her türlü firmanın iç ve dış müşteri ve sağlayıcıları ile olan kağıt süreçlerini ortadan kaldırarak, dijital ortama en güvenli ve en iyi çözüm olan biyomctrik imza ile sorunsuz bir şekilde geçişini sağlamak.

89- TrakTS

Elektrikli arabaları beklerken, ağır hizmete yönelik aküler uzun zamandır hayatımızda. Şarjlı iş makineleri sanayi sektörünün lokomotifi oldu. İçten yanmalı motora sahip iş makinelerinin yerine geçen bu cihazlar aynı işi çok daha az işletme maliyetiyle karşılıyor. Bu cihazların en kritik parçası aküleri. İTÜ Çekirdek’te geliştirilen TrakTS sistemi ile aküden 7/24 bilgi toplanıyor. Problemler arıza boyutuna ulaşmadan kullanıcılar uyarılıyor. Buna ek olarak aküye yüksek frekanslı elektronik sinyaller uygulayarak akünün kimyasal yapısındaki bozulma yavaşlatıyor. Sektörde oyunun kurallarını değiştiren bu teknolojiye akü fiyatının yüzde 3’ü bir maliyetle erişebileceksiniz.

90- Udentify

www.udentify.co

Yüz tanıma ve takip teknolojilerini kullanarak pazar araştırmalarında çok daha iyi çözümler elde edilmesini sağlayan bir BI çözümü olan start-up MediaMarkt Start-up Challenge’da ilk üç arasında yer alıyor. Serdar Uçar ve Barış Aydın ilk yatırım aldı. Yakın zamanda ülkenin büyük ağlarından birinden daha yatırım alacaklarının altını çiziyorlar.

91- uLouder

www.uiouder.com

Lokal medya konsepti ile global pazarlama yapılan platformların aksine lokal tecrübe alanı oluşturuyor. uLouder, takip sistemi gerekmeden çevrenizdeki kişilere sesinizi duyurabilmenizi, ortak bir iletişim ağı kurmanızı ve yerel gerçekliklerin bulunduğu mahalle kültürünü yeniden dijital ortamda yaşamanızı sağlıyor. Uygulama App Store ve Google Play’den indirilebilir.

92- 303 Teknoloji

www.3d3teknoioji.com

Kurucu ortaklar Tolga ve Berk Giray kardeşler, ODTÜ mühendislik mezunu. 3D3 Teknoloji; Eğitim 4.0 konseptine yönelik 3 boyutlu yazıcı başta olmak üzere çeşitli teknoloji çözümleri üreten ve faaliyetlerini ODTÜ Teknokent’te yürütmekte olan bir teknoloji şirketi. Her öğrencinin en ileri ve çağdaş teknolojilere sahip olanaklarla eğitim alabilmesi gerektiğine inanan ikili bu kapsamda STEM eğitim sistemi ve MAKER Atölyeleri için 3 boyutlu yazıcılar ve robotikler tasarlıyor. Firmamın aynı zamanda öğretmen ve öğrencilere yönelik 3D Tasarım, 3D Yazıcı, Robotik ve Kodlama ile ilgili sertifikalı STEM eğitimleri bulunuyor. Eğitim 4.0 konseptli teknoloji ürünleri, son dönemlerde çeşitli prestijli ödüllere layık görüldü ve halihazırda Türkiye’nin pek çok yerinde kullanılıyor. Önümüzdeki dönem itibariyle artık tüm şehirlerde olmak istiyorlar. En önemli hedefleri ise sürdürülebilir bir yurtdışı satış kanalı oluşturabilmek, yurtdışında yeni bir ofis açmak ise değerlendirdikleri seçenekler arasında bulunuyor. 3D3 Teknoloji, Hamdi Ulukaya Start-up Destek Programı’na kabul edilen ve 11-12 Haziran’da New York’a gitmeye hak kazanan start-up’lardan biri.

93- Vola

Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) tabanlı konumsal veritabanı ve bireylerle diğer etmenleri etkileşimde tutmayı amaçlayan yapay zeka ürünü altyapısıyla toplu ulaşım ekosistemi kurmaya yönelik kurulmuş, lokasyon ve komünite bazlı bir mobil paylaşım platformu. Vola’nın amacı toplu ulaşım araçlarını bir mekân olarak insanlara sunmak ve o mekânları en layığıyla yaşatmak, yaşanmışlıkları zaman ve mekânı esas alarak insanlarla paylaşmak. Trafiğin nabzını tutup, şehrin dinamiklerini iyi analiz ederek ülke menfaatleri doğrultusunda gerekli mercilerle irtibatı sağlamak.

94- Verismart

www.verismart.co

Sosyal medya ve finansal verileri yapay zeka ile analiz ederek “Müşterini Tanı” (KYC) süreçlerini otomatize eden Blockchain tabanlı özgün dijital kimlik tanımlama platformu. Sisteme online imzanızı ve fotoğrafınızı bıraktıktan sonra istenilen bilgiler giriliyor. Kullanıcı bilgileri maksimum güvenlikle saklanıyor ve ödemelerinizi veya finansal işlerinizi bilgisayar başında halletmenizi sağlıyor.

95- Vexrob

www.vexrob.com

Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinden geçen kişilere, uzmanları (doktor-fizyoterapistler) tarafından kişiye özel egzersiz programı oluşturulmasına olanak sağlayan sağlık çözümüdür. Vexrob ile kişilere egzersiz yapmaları gereken zamanlarda hatırlatma gönderilir; kişiler mobil uygulama üzerinden kendilerine özel egzersizleri video egzersizler yardımı ile uygulayabilir; uzmanlar ise hasta takibi ve tedavi değerlendirme süreçlerini yönetebilirler.96- Vivoo
www.vıvoo.io

Vivoo, 10 parametreli idrar şeritleri üzerine idrarınızı yaptıktan sonra, uygulama üzerinden fotoğrafını çekerek bu parametrelere göre sizlere tavsiyelerde bulunan, kişisel bir wellness asistanı. Ne kadar su içtiğinizi; vücudunuzda bir enfeksiyon olup olmadığını, karaciğer ve böbreklerinizin genel durumunu; alkali mi yoksa asidik mi beslendiğinizi, idrarınızda glikoz, protein, keton gibi maddelerin ne kadar bulunduğunu görmenizi sağlıyor. Gözde Büyükacaroğlu, “Parametrelerin birbirleriyle olan ilişkileri sayesinde de çok farklı anlamlara gelen geniş bir yelpaze içerisinden kişinin genel durumunu anlayabiliyoruz. Bunlara bağlı olarak beslenme alışkanlıklarıyla ilgili tavsiyeler vererek kişinin daha sağlıklı olmasını hedefliyoruz. Günümüzdeki uygulamaların çoğu kişiye her an ne yediklerini sistemlerine giriş yapmasını isteyen ve bunları temel alarak kişiye özel olmayan tavsiyeler sunan sistemlerden oluşuyor. Detay vermek gerekirse, bu uygulamalarla sabah tost yediğinizden akşam tükettiğiniz brokolinin kaç gram olduğuna kadar sisteme girip ne kadar su içtiğinizi sürekli yazmanız gerekirken ancak karşılığında “günde 3 litre su içmelisin” şeklinde genele hitap eden tavsiyelerle karşılaşıyorsunuz. Çoğumuzun düzenli olarak her gün bir uygulamaya girip yediğimiz içtiğimiz her şeyi bir veri tabanına ekleyerek kaydetme alışkanlığımız yok. Wellness dediğimiz olgu, tamamen kişisel olması gerekirken genele hitap eden tavsiyeler ile amacını kaybediyor. Bu yüzden bu tarz uygulamalar, genellikle “sadakat” problemi ile karşılaşmakta. Yapılan bir araştırmaya göre, wellness/ mobil sağlık uygulaması indiren insanların yüzde 80’i, ilk iki hafta içerisinde uygulamayı telefonlarından kaldırıyorlar. Vivoo, kullanıcısından bu tarz girişler yapmasını beklemiyor” diyor. Vivoo, 500 İstanbul’dan yatırım alarak kuruldu.

97- WeBeYou

www.webeyou.com

WeBeYou ile dünyanın herhangi bir yerinden fotoğraf temin edebilir, uzaktaki bir yere gitmenize gerek kalmadan sorular sorup cevaplarını alabilirsiniz. WeBeYou size gösterilmek isteneni değil gerçeği göstererek, ticari ve bireysel pazara yeni bir soluk kazandırıyor.

98- Wisboo

www.wisboo.com

Şirketlerin, eğitim kurumlarınm ve bağımsız uzmanların kolayca kendi online okullarını ve kurslarını açmalarını ve bu kursların tanıtılarak satış yapılmalarını sağlayan platform.

99- Yalçın Enerji

www.yalcinenerji.com

Ahmet Fuat Yalçın tarafından geliştirilen start-up, dünyanın ilk ve tek gerçek perde görünümündeki güneş panelini, “Güneş Perdesi”ni üretiliyor. HUG’18 Startup Destek Programı’na kabul edilen Yalçın, Yıldız Teknik Makina Mühendisliği bölümü mezunu. İstanbul Teknik Sistem Dinamiği ve Kontrol Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını elektrik üreten perde tasarımı ve optimizasyonu üzerine yayınladığı tez ile tamamladı. Şu anda Yıldız Teknik Makine Fakültesi’nde fotovoltaik panellerin soğutulması üzerine doktora çalışmasına devam ediyor.

Yalçın start-up’ı şöyle anlatıyor: “Biz i konut, ticari ve kamu binalarının pencerelerinde, üzerindeki güneş panelleri ile elektrik üreten, bu elektriği üzerinde depolayan perde, dünyanın ilk ve tek gerçek perde görünümündeki güneş panelini,

Güneş Perdesini üretiyoruz. 2m x 2m boyutundaki bir perde 4 kişilik bir ailenin yıllık elektrik ihtiyacının üçte birini karşılayabiliyor. Katlamalı stor perde, zebra ve Japon perde modelleri ile üretilebilen perde, yüzlerce renk I ve desene sahip. Ürettiği elektriği i üzerindeki bataryada depolayıp, kullanıcıya 220 V olarak sunuyor ve kullanıcı istediği cihazım doğrudan perdeye takıp kullanabiliyor. Kullanıcılar perdeyi mobil uygulama ile açıp kapatabilir, perdenin günlük-haftalık-aylık elektrik üretimini ve elektrik faturasından ne kadar tasarruf sağladıklarını, ne kadar C02 | salınımım engellediklerini, çevreye ne kadar katkıda bulunduklarını görebilir.” Yalçın Yenilenebilir Enerji Sistemleri” adı ile 2015 Eylül ayında Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi’nde kuruldu. Güneş Perdesi’nin, yurt içinde patenti alındı, uluslararası patenti bekleniyor, yurt içinde TÜBİTAK da dahil olmak üzere 3 ödüle layık görüldü.

100- Yemexpress

www.yemexpress.com

Restorana varmadan yemek siparişi verebilme imkanı sunan bir mobil ön sipariş ve ödeme uygulaması. Yemexpress’in 16 yaşındaki kurucusu, restoranda uzun bir süre sipariş bekledikten sonra bu sorunu nasıl çözebilirim diye düşünüp restorana gitmeden önce sipariş verebileceğiz bir uygulama projesi geliştirmiş.

“HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN”

Emre Ekmekçi
ETİD Yönetim Kurulu Başkanı

TÜRKİYE’DE start-up ekosistemi son yıllarda ciddi anlamda yükselişe geçti ve hala birçok alanda potansiyel mevcut. Birçok start-up’m oldukça hızlı büyüdüğünü ve globalleştiğini de söyleyebiliriz. Dünyada çok bilinen ve kullanılan hizmetlerin, uygulamaların kurucuları Türk ve bu da oldukça gurur verici. Eskiden start-up dediğimizde aklımıza sadece e-ticaret satışı yapan ya da dijital sosyal platformlar geliştiren girişimciler gelirdi. Mevcut durumda start-up’lar, e-ticaret şirketleri için ödeme sistemleri, IoT, big data & analytics, yapay zeka, cloud sistemleri ya da siber güvenlik gibi hizmetler sağlıyor ve ülkemizde olduğu gibi dünyada da trend bu yönde.

Bu anlamda yine big data & analytics servisi sağlayan ve e-ticaret devlerinin çoğunluğuyla birlikte çalışan Insider, en çok dikkat çeken start-uplar arasında. Insider’ın büyük bir globalleşme potansiyeli taşıdığını düşünüyorum. Bununla birlikte sınır ötesi e-ticaret konusunda ivmemizi artıracağını düşündüğüm iyzico gibi ödeme sistemleri entegrasyonu yapan start-up’lar da alanlarında oldukça başarılı. Start-uplar, hem melek yatırımcılardan hem de venture Capital şirketlerinden yatırım alabiliyorlar. Türkiye’de sayıları zamanla artmakta olan birçok melek yatırımcı ağı mevcut. Venture Capital şirketler de girişimlerin faaliyet alanına ya da büyüme dönemlerine göre ayrışabiliyor. Bir de ülkemizde henüz çok etkin olmasa da crowdfunding sistemiyle de yatırım almak mümkün. Crowdfunding platformlarında kitlelere ürününüzü ya da girişiminizi tanıtıyorsunuz ve ihtiyacınız olan fonu belirtiyorsunuz, bireyler de size kendi imkanları doğrultusunda bu platformlar aracılığıyla fon sağlıyor.

Bu sistemde bireyler fon karşılığında ödül, hisse ya da ürünü alabilirken, zaman zaman yalnızca destek olmak için de yardımda bulunabiliyor. Girişimciler başarılı olmak için fikirlerini sevsinler ancak aşık olmasınlar ki pivot edebilsinler. Eleştiriye açık olmak, fikrinize objektif yaklaşabilmek, sorgulamak ve nihayetinde en iyi şekli verebilmek sizi başarıya taşıyacaktır. Bu aşamada danışmanlık ve mentorluk almak da oldukça faydalı olacaktır. Bazen çok inandığınız bir fikir başarısızlıkla sonuçlanabilir, ancak önemli olan sizin kazananlarınız ve öğrendiklerinizdir. Bu yüzden hata yapmaktan ya da başarısız olmaktan korkmayın.

“GİRİŞİMCİLİĞİN EN ZOR TARAFI FİNANSMAN BULMAK”

Sean Yu
Paraşüt Kurucu Ortağı

PARAŞÜT 2013 yılında kuruldu. Harvard Üniversitesi’ni bitirmemin ardından özel bir sermaye şirketinde uzun süre analist olarak çalıştım. Bu süreçte, yüzlerce firmanın finansal ve operasyonel analizini yaptım. Paraşüt, KOBİ’lerin hayatlarını kolaylaştırmak ve dijitalleşme süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla, internet ve mobil uygulama üzerinden hizmet veren, yenilikçi bir ön muhasebe programı. Artık kendimizi sadece online ön muhasebe programı olarak tanımlamamız yetmiyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Paraşüt, bir işletme sahibinin hem finansal işlemlerini kolaylıkla yapabildiği hem de tüm iş süreçlerini rahatlıkla, her yerden yönetebildiği bir platform olma yolunda ilerliyor.

Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz kredi kartıyla online tahsilat, CRM, e-ticaret, banka ve üretim yönetimi sistemi entegrasyonları, bu yolda ilerlediğimizin bir kanıtı. Bu hedefle yola çıkarak kendi içimizde yaptığımız özellik geliştirmelerinin yanı sıra farklı markalarla entegrasyon çalışmalarımıza da hızla devam edeceğiz. Yakın dönemde yurt dışına açılıp farklı pazarlardaki KOBİ’lere de hizmet vermeyi ve hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki işletme sahiplerini yalnızca işiyle ilgilenen mutlu patronlar haline getirmeyi hedefliyoruz. Kurulduğumuz yıldan bugüne kadar, dört farklı yatırım şirketinden toplamda üç tur yatırım aldık. Yatırımla büyüyen bir şirket olarak girişimler için yatırımın önemi oldukça büyük diyebilirim. Çünkü girişimciliğin en zor taraflarından biri de ihtiyacınız olan finansmanı bulabilmek. Güzel bir iş fikriniz var ama işinizi kurmak için yeterli finansmanınız yoksa iş modeliniz ne kadar doğru olursa olsun çıktığınız yolda uzun süre ayakta kalabilmeniz oldukça zor.

“GENÇ GİRİŞİMCİLERİN EN SIK YAPTIĞI HATA İLK YATIRIMCIYLA ANLAŞMAK”

Sina Afra
Evtiko CEO’su ve Kurucusu -Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

SON dönemde kısa sürede yüksek kullanıcı sayılarına erişen uygulamalar öne çıkıyor. İyzico, Odeal, Kolay TK, Armut, diigün.com ve Flank’i bu başarılı start-uplar arasında sayabiliriz. Hepsinin ortak noktası ise doğru bir ihtiyaç analizi yaparak yeni alanlara başarıyla girmeleri. Start-up’lar yepyeni bir alan açıyorlarsa yabancı yatırımcıların dikkati çekebiliyorlar.

Bu noktada yatırımcının ekibin uygulama aşamasında da başarılı olabileceğine inanması gerekiyor. Girişimcinin fikrine bağlılığı benim için başarılı olabilmelerinin en önemli şartı. Bir girişimle ilgili en önemli kriterler iş fikri, ekip ve gelir modelidir. Pazarın ihtiyaçlarına karşılık veren bir iş fikri ve bu fikre inanan bir ekip ilgimi çekecektir. Bunun dışında bir diğer önemli faktör geliştirilmeye açık, yenilikçi bir teknoloji kullanımı. Geçmişte başarılı olan fikirleri aynı teknolojilerle tekrar etmek artık başarılı olmak için yeterli olmuyor. Genç girişimcilerin en sık yaptığı hata ilk yatırımcıyla anlaşmak oluyor. Yatırımcınızı iyi seçmeniz uzun vadeli başarınız için çok önemli. Yatırımcınızı kovamazsımz, ortaklarınızla bile ayrılmak çok daha kolaydır. İmzaladığınız hukuksal anlaşmalar çerçevesinde, yatırımcılar korunaklı bir konumdadır ki böylesi doğru olan zaten. Onun için yatırımcı seçerken bu sürece zaman ayırıp, iyi seçmek gerekiyor. Türkiye’de girişimcilik kültürünün benimsenmesi için daha aşılması gereken uzun bir yol var. Gençlerin girişimcilik dünyasına erkenden atılmalarını sağlamak amacıyla 2014 yılının Nisan ayında Türkiye’nin önde gelen girişimcileriyle birlikte Girişimcilik Vakfı’nı hayata geçirdik. Girişimcilik kültürünü geliştirmek için 17-24 yaşları arasındaki gençlerle birlikte çalışan vakfımızla; girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı, üniversite gençlerine ilham vermeyi ve gençlerin kendi yollarından giderek iz bırakmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

“EKİBİNDE EN AZ BİR KADIN OLAN GİRİŞİMLER DAHA BAŞARILI”

Dr. Soner Canko
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü

BKM olarak, Türkiye’nin dijital girişimlerini / start-up’ları yakından takip ediyor ve onların daha da başarılı olması için elimizden geldiğince destek oluyoruz. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de dijital girişimlerin seslerini daha fazla duyurabilmek için “Startup Dostu” isimli bir platform ku rduk. “Startup Dostu”; güncel haberler üreterek, kâr amacı gütmeden çalışan Türkiye’nin girişimci dostu iletişim platformu olarak tüm paydaşları girişimcilik ekosistemine destek vermeye davet ediyor. Ayrıca Türkiye’nin ilk girişimcilik ve yatırım analiz platformu startups.watch ile yatırımcılar, iş geliştirme uzmanlan, girişimler ve girişimcilik ekosisteminin birçok paydaşını bilgi ve veri odaklı bir platformda buluşturulmasım destekliyoruz. İyi bir ekip kurarak harekete geçmeniz, başarılı olma ihtimalinizi artıracaktır. Ayrıca ekibinizde mutlaka en az bir kadının yer alması çok önemli. Yapılan bir diğer araştırma, ekibinde en az bir kadının bulunduğu girişimlerin çok daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

Yeni insanlara ulaşmak, fikrinizi geliştirerek bir adım öteye taşımanızı sağlar. Bu sebeple sizi yeni insanlarla buluşturacak etkinliklere, yarışmalara ve konferanslara katılın. Fikrinizi hayata geçirirken pek çok sorunla karşılaşacaksınız. Bu sorunlardan en büyüğü sınırlı bütçe ve kaynaklar. Bunu akıldan çıkarmadan ilk etapta küçük hedeflerle harekete geçilmelisiniz.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu