Ekonomi Haberleri

Yatırım İklimini Isıtan 9 Gelişme

Son dönemde dünyanın dört bir yanından yatırımcılar gözlerini Türkiye’ye çevirmiş durumda. Kimi yatırım yapacak yer arıyor, kimi hükümetle teşvik pazarlığı içine giriyor. Yatırım ikliminin ısındığını rakamlar da net olarak ortaya koyuyor. Bu yılın ilk 8 ayında Türkiye’ye giren yabancı sermaye oranı yüzde 96’lık rekor artış gösterdi. Verilen teşvik sayısı yüzde 12, kullanılan ticari kredi oranı yüzde 22, finansal kiralama işlem hacmi yüzde 68 oranında arttı. Yatırım atağının önümüzdeki dönemde özelleştirme rüzgarıyla daha da artması bekleniyor. Türk şirketleri de gerek yurtiçinde gerek sınır ötesinde organik ve inorganik büyüme getirecek yatırım fırsatı peşinde koşuyor.

“SON DONEMDE Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlarda önemli bir canlanma var. 2011’in ilk 8 ayında Türkiye’ye 10 milyar doların üzerinde uluslararası doğrudan yatırım girdi. Bu rakam geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 96’lık bir artışa tekabül ediyor.” Bu sözler Başbakanlık Yatırım Destek ve Ta nıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı’ya ait. Aycı’nın rakamlarla ortaya koyduğu bu canlanmada ülkenin dünya genelinde ön plana çıkan büyüme performansı etkili. Türkiye 2010’da yüzde 9 büyürken 2011’in ilk yarısında yüzde 10,2 büyüdü. Avrupa ve Amerika sorunlarla boğuşurken ekonomik anlamda başarılı ve sürdürülebilir imajını perçinledi. Standaıd&Poors’un, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinin ilk adımı olan BBB’ye yükseltmesi ekonomideki iyileşmenin kanıtı oldu.

Tiim bunlar neticesinde, yatırımcı ilgisinde gözle görülür bir artış gerçekleşti. Teşvik alan şirket sayısı geçen yılın üzerine çıktı, ticari kredi kullanımları artış gösterdi. Bugünlerde dünyanın dört bir yanından yatırımcılar, gözlerini Türkiye’ye çevirmiş durumda. Kimi yatırım yapacak yer bakıyor, kimi hükümetle teşvik pazarlığı içine giriyor

Türk şirketleri de gerek yurtiçinde gerek sınır ötesinde organik ve inorganik büyüme getirecek yatırım fırsatı peşinde koşuyor

İşte son dönemde değişen yatırım ikliminin tüm detayları ve bu iklimi ısıtan 9 kritik gelişme.

1    YABANCI AKINI!
2011’de Avrupa’da yaşanan tedirginlik nedeniyle Türkiye’ye yabancı yatırımcı akını başladı. Bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yabancı ilgisinin çok daha fazla olduğunu belirten Ernst&Yo-ung Kurumsal Finansman Hizmetleri Bölüm Başkanı Müşfik Cantekin-ler, kendilerinin de son 6 ayda Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen onlarca şirketle görüştüklerini söylüyor. Cantekinler, “Bunların bir kısmı finansal bir kısmı stratejik yatırımcı. Ortak noktaları ise Türkiye’nin büyüyen gelir pastasından pay almak” diye konuşuyor. Reform Kurumsal Kurucu Ortaklarından Hilmi Güvenal, Arap baharından kaçan ciddi bir yatırım dalgası olduğunu ifade ediyor. “Eski rejimlere yakın zenginlerin güvenli bir sığınak olarak Türkiye’yi seçtiklerini izliyorum” diyor. Dünyanın dört bir yanından yatırımcılar Türkiye’yi radarlarına almış durumda.

Hollanda Yatırım Ajansı, son dönemde Hollandalı şirketlerin Türkiye’ye ilgisinin arttığını belirtiyor. Ajans yetkilileri, “Geçtiğimiz yıllara kıyasla daha fazla HollandalI şirket Türkiye’den ürün ve ara ürün almak için ticaret ve ekonomi bölümümüzle irtibat kuruyor” diyor.
Amerikalı şirketler ülkeye yaptıkları yatırımları artırmayı planlıyor. Amerikan Şirketler Derneği (ABFT) tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’deki İş ve Yatırım İklimi” araştırmasına katılan 26 farklı sektörden 91 üst düzey yöneticinin yüzde 71’i yatırımlarında büyüme olacağını belirtti. Bu arada birçok dev harekete geçmiş durumda. Dünyanın en büyük 4’üncü çikolata ve şekerleme üreticisi İtalyan Ferre-ro, Manisa’da 95 milyon Euro’luk yatırım yapma kararı aldı. Çin’in dördüncü büyük havacılık grubu HNA Grup kısa bir süre önce Türk şirketi olan ACT Havayolları’na ortak oldu. Almanya merkezli ABD menşeili Ki-on Grubu Türkiye’de yatırım yapacağını açıkladı.

2    SATIN ALMA HAREKATI
Birleşme ve satın almalar hızlandı. 2010 yılında gerçekleşen birleşme ve satın alma işlem sayısı yaklaşık 200 iken 2011 yılında, daha yıl bitmeden, işlem sayısı 220’yi aştı. Son dönemde daha çok küçük ve orta ölçekli şirketler hedef alanına girdiği için işlem sayında işlem hacminden daha yüksek artış oldu. TSKB Kurumsal Finansman Grup Müdürü Hakan Aygen, geçtiğimiz yıl 30 milyar dolarlık bir işlem hacmi gerçekleştirildiğini bu yıl ise 20 milyar dolarlık bir işlem beklendiğini belirtiyor. Yapılan işlem sayısının önümüzdeki dönemde anacağını söylüyor. Aygen “Bu iştah seviyesinin koaınacağı beklentisindeyiz” diyor.

Yabancı şirketlerin yanı sıra Türk şirketleri de satın alma ve birleşme pazarını hareketlendirecek görünüyor. Bugünlerde Türkiye’nin en büyük kuruluşları yur-tiçinde ve sınır ötesinde birleşme ve satın alma fırsatı peşinde koşuyor.

Anadolu Grubu, bütçe dışında bir karar alarak geçtiğimiz birkaç ay içinde Rusya’da 1,9 milyar dolarlık bir şirket satın alma kararı verdi ve SABMiller’ı satın alarak bir Türk şirketinin yurtdışında yaptığı en büyük satın alma işlemini gerçekleştirdi.

Eczacıbaşı Topluluğu da satın alma fırsatlarını değerlendiriyor. Topluluk CEO’su Erdal Karamercan, İtalya ve Kuzey Irak’ın ilgilendikleri bölgeler olduğunu söylüyor ve “İtalya seramikte bir merkez. Orada sadece şirket değil, alternatif yatırımları da araştırıyoruz. Üretim, AR-GE veya lojistik de olabilir. Karşımıza çıkacak şirket fırsatlarını değerlendirip satın alma ger-çekleştirebiliriz” diye konuşuyor.

3   FONLAR KESENİN AĞZINI AÇTI

Türkiye, uzun süredir özel sermaye fonlarının radarında olan bir ülke. Bu fonların ilgisinde ve faaliyetlerinde de çok ciddi artış gözlemleniyor. Geçen yıl sermaye fonları tarafından 24 adet işlem gerçekleştirilmişti. 2011’de ise şu ana kadar özel sermaye fonları 30’un üzerinde işlem yaptı. Beklentiler, bu rakamın yıl sonuna kadar daha da artacağı yönünde.

Fonların Türkiye’ye ayırdıkları bütçeler de artma eğiliminde… Daruma Kurumsal Finansman Yönetici Ortağı Özkan Yavaşal, bu durumu, “Gerek yabancı fonların Türkiye’ye ilgisinin artmasıyla gerek yeni fonların Türkiye’de yatırım fırsatı bakmaları nedeniyle fon bütçelerinde ciddi artışlar olacak” sözleriyle ortaya koyuyor. Fon yetkilileri de Yavaşal’ı doğruluyor.

Intel Capital Oıtadoğu ve Afrika Yatırım Direktörü Feroz Sanaulla, “Geçtiğimiz aylarda içerik konusunda Nokta, e-ticaret konusunda ise Grupanya’ya yatırımlarımızı duyurduk. Bu sadece bir başlangıç. Önümüzdeki günlerde yatırımlarımızı artırarak devam edeceğiz” diyor.

Şu ana kadar Türkiye’de aralarında Migıos, Digiturk ve Mavi Jeans’in de bulunduğu 15 şirkete yatırım yapan Turkven, önümüzdeki dönemde bütçesini artırarak yatırımlara devam etmek niyetinde. Turkven Genel Müdürü Seymur Tan, “Yatırım bütçemizi ve hızımızı 2’ye katlamak üzere organize oluyoruz” diye konuşuyor.

Yatırını ikliminin iyileşmesi yeni fonları Türkiye’ye çekmeye devam ediyor. Son olarak Garanti Yatırım, 23 milyar dolarlık portföye sahip Amerika merkezli Cerbeıus Capital Management ile işbirliği yaptı. İşbirliği kapsamında Garanti Yatırım ile Cerberus,

Türk şirketlerine yapacakları yatırımlar için ilk etapta 400 milyon dolarlık taahhütte bulunurken, 2 şirket gelecek yıldan itibaren ortak fon büyüklüğünü 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu