Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yatırım yapan “vatandaşlığı” kazanacak

Yatırım yapan “vatandaşlığı” kazanacakEn az 2 milyon dolarlık yatırım yapan, 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan, 100 kişilik istihdam yaratan, 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancı uyruklulara Türk vatandaşlığı verilecek…

EN AZ 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımını yapan, 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şartıyla satın alan yabancı uyruklular Türk vatandaşlığı hakkı kazanabilecek. En az 100 kişiyi istihdam eden, 3 milyon dolar tutannda mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılar da Türk vatandaşı olabilecek.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyada birçok ülkede uygulanan benzeri teşviklere yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğine dikkat çeken iş dünyası, söz konusu düzenlemenin hem ekonomiye hem de inşaat sektörüne canlılık getireceği görüşünde. Iş dünyası temsilcileri, yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı verilmesi ile başta Ortadoğu, Körfez ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Afrika ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden yatırımcının Türkiye’de alıma yöneleceği düşüncesinde.

KRİTERLER BELİRLENDİ

Türkiye’de yatırım yapan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesiyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu parasal değerlerin belirlenmesinde, tespit tarihindeki Merkez Bankası’mn efektif satış kuru esas alınacak. Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütecek. Türkiye’deki yaptığı veya yapacağı yatırımları belirlenen kriterleri taşıyan ve Türk vatandaşlığını istisnai olarak kazanmak isteyen yabancılarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nın talimatı üzerine müracaat makamlarınca gerekli belgelerden oluşan dosya düzenlenecek. Tamamlanan dosya karar alınmak üzere Bakanlığa gönderilecek.

DÜNYA YILLARDIR UYGULUYOR

Yabancı yatırımcıya vatan daşlık verilmesi, ABD, İs panya, İngiltere başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanıyor. Vatandaşlık kriterleri ülkeden ülkeye değişiyor, birçok ülkede kademeli olarak veriliyor.

Birçok ülke yatırım yapan yabancılara ilk etapta oturum izni veriyor. Vatandaşlık hakkı daha sonra kazanılabiliyor. Ispanya’da 500 bin euro’luk gayrimenkul alımında kademeli olarak oturma izni veriliyor. 10 yıllık bir oturma izninin sonunda vatandaşlık kazanılıyor. Portekiz’de vatandaşlık için 500 bin euro’luk gayrimenkul satın alınması veya 1 milyon euro finansal yatırım yapılması şartı aranıyor. Beş yıllık oturma izninden sonra vatandaşlık kazanılıyor.

“TANITIMA İHTİYACIMIZ VAR”

İş dünyası temsilcileri, yabancı yatırımcıya vatandaşlık düzenlemesini değerlendirdi. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun gayrimenkul alan yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı verilmesinin İspanya, Portekiz, Kanada gibi dünyanın birçok ülkesinde yabancı yatırımcıyı çekmek ve gayrimenkul satışlarım teşvik etmek için uygulanan bir yöntem olduğunu vurguladı. Sektör uzun süredir bu konuda taleplerini dile getirdiklerini belirten Torun, bunun resmileşmiş olmasının yabancı yatırımcıların gelmesi adına sevindirici olduğunu kaydetti. Bunun realize olması için Türkiye’nin istikrarlı, güvenilir bir ülke olduğunu anlatmak gerektiğini söyleyen Torun şunları kaydetti:

“Bir insanın başka bir ülkenin vatandaşlığını ihtiyat olarak bulundurmak istemesinin de bazı nedenleri var. Bu ülkenin yaşadığı ülkeden daha güvenli, daha iyi şartları barındıran, daha farklı avantajlar sunan bir ülke olduğuna ya da olacağına öncelikle inanması lazım. Türkiye bulunduğu coğrafya itibarıyla çevresindeki birçok ülkeden daha güvenilir, daha istikrarlı bir ülkedir. Bunu yatırımcı olarak Türkiye’ye çekmek istediğimiz hedef kitleye çok iyi anlatmamız gerekiyor. Onun için öncelikle ülkenin ve Türkiye’nin geleceğinin ve potansiyelinin tanıtımına ihtiyacımız var.”

“FİYATLAR YABANCILAR İÇİN CAZİP”

Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarının yabancılar için şu anda oldukça cazip olduğunu belirten Aziz Torun, “Bugüne kadar Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırımcılar ağırlıklı olarak 100 bin ile 300 bin dolar civarında bir yatırım aralığı tercih etmişti. Bu düzenleme ile daha üst segmentteki yatırımcıyı da ülkemize çekebileceğiz. Bu hedef kitleye ulaşmak için ülkeyi, bölgeyi, şehirleri, projeleri iyi tanıtmalıyız. Ayrıca bu yeni düzenlemeyi de anlatmalıyız” dedi.

Dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye bu konuda farklı sebeplerden dolayı talep olabileceğini dile getiren Torun, “Körfez ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ülkeleri ve Afrika’daki birçok ülke vatandaşları, Balkanlar bu avantajdan yararlanmak isteyebilir. Eğitim amaçlı da Türkiye bir tercih noktası. Çocuklarını burada okutmak isteyen ve daha iyi bir gelecek sunmak isteyen birçok ülkeden vatandaş da bu imkandan yararlanacak” diye konuştu.

Vatandaşlık hakkı verilmesinin yanı sıra başka teşviklerin de devreye girebileceğini belirten Torun, ‘‘Bu düzenlemeler elimizi daha da güçlendirecektir. 2017, Türkiye ile ilgili olumsuz haberlerin hiç olmadığı ya da en aza indiği bir yıl olursa, bu teşvikler ile birlikte yabacılara gayrimenkul satışlarının olumlu yansımaları olacaktır” dedi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNE KAN GELECEK”

Onursal Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, son birkaç yıldan bu yana Ortadoğu coğrafyasında ciddi sıkıntılar olduğunu belirterek, hem halk hem de yatırımcının ülkelerinde mutsuz ve huzursuz olduğunu kaydetti. İç karışıklığın sermaye sahiplerini tedirgin ettiğini vurgulayan Öngün, böyle bir ortamda parasını değerlendirmek isteyen Arap yatırımcının güvenli liman olarak Türkiye’yi seçtiğini, yatırımlarını da Türkiye’de değerlendirmeyi tercih ettiğini kaydetti. Öngün, “Vatandaş olamamaları ise kendi leri için bir handikap. Ortadoğulu yatırımcının yapacağı 1 milyon dolar ve üzeri değerdeki gayrimenkul yatırımlarının Türk vatandaşlığının cazibesi ile birleşmesi inşaat sektörüne de yeni kan getirebilir” dedi.
“YABANCILAR İKİ KERE KAZANACAK”

Türkiye’de birbiri ardına yeni nesil ofisler, plazalar ve rezidanslarm çoğaldığına dikkat çeken Uzaltaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, Türkiye’deki bu büyük gelişimin cazibesinin yabancı yatırımcıyı da etkilediğini belirtti. Türkiye’de şubeleşme hamleleri yapan yabancı yatırımcının aynı zamanda Türk vatandaşı olma avantajıyla yatırımını daha rahat yapacağını söyleyen Pala şunları kaydetti: “Bu yatırımlar aynı zamanda oldukça da karlı. Yatırımını Türkiye’ye yapan yatırımcı iki kere kazanacak. Hem Türk vatandaşı olmanın avantajlarından yararlanacak, hem de oldukça karlı çıkacakları yatırımlara imza atacaklar. Özellikle ticareti çok iyi bilen, ülkemizi de yakından takip eden Arap coğrafyasının bu karara büyük ilgi göstereceğini düşünüyorum.”

  Lojistik Sektörü 2018

“ROTA ANKARA’YA ÇEVRİLECEK”

Yatırımcının artık farklı alanlara açılmak istediğini söyleyen Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, yabancı yatırımcılar genelde yatırımlarını İstanbul’a yönlendirdiklerini ancak İstanbul’da da
yavaş yavaş bir doygunluk olmaya başladığını vurguladı. Söz konusu karar ile yabancı yatırımcının ağlannı Türkiye’nin diğer kentlerine doğru genişletebileceğini belirten Bezci, bu noktada İstanbul’a alternatif gelişen Ankara’nın ön plana çıkacağına inandığını dile getirdi. Bezci, “Bürokrasinin merkezi, kamu kurum ve kuruluşlarının ev sahibi olan Ankara, zaten Türkiye’de şube-leşen çok sayıda firmaya ev sahipliği yapıyordu. Karar sonrası bu sayının artacağına, yabancı yatırımcı için hala bakir topraklar olan Ankara’nın yatırımların merkezi olacağına inancım tam” dedi.

“AVANTAJLI OLUR’

Gerçek yatırımcıya vatandaşlık verilmesini avantajlı bir yatırım fırsatı olarak değerlendiren Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (AS-KON) Genel Başkanı Mustafa Koca, doğrudan yabancı yatırım konusunda dünyada hemen bütün ülkelerin yatırımcı ve yabancı sermaye peşinde koştuklarının bilinen bir gerçek olduğunu vurguladı. Bu açıdan ülkelerin birbirleriyle yarışır durumda olduğuna dikkat çeken Koca şu açıklamalarda bulundu:

“Yatırım ortamının iyileştirilmesi ve ilave imkanlar hep yatırımcı çekmek için ülkelerin kendilerini pazarlama averajları olarak sunulur. Belirli bir miktarın üzerinde ve dönem garantisi içerecek şekilde yapılan anlaşmalara göre vatandaşlık avantajını kullanmak akıllıca olur. Ülkemize gelecek yabancı yatırımcılar birçok açıdan avantajlar getirecektir. Hem gayrimenkul sektörü içerisinde, hem diğer alanlarda hareketliliğe sebebiyet verecektir.

“MÜJDE NİTELİĞİNDE BİR KARAR”

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu Türkiye’de yatırım yapacak yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesinin konut sektörünü olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Özellikle döviz sorunu yaşanılan bu dönemde böyle bir düzenlemeye gidilmesinin çok iyi olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, kendilerinin bilhassa Körfez ülkeleri vatandaşlarına ciddi gayrimenkul satışı gerçekleştirdiklerini, hukukçularının o bölgedeki yatırımcılarına bu gündemle ilgili ayrıntılı bilgilendirme yapmak için yoğun mesai harcadığını ifade etti.” Türkiye ekonomisi için de müjde niteliği taşıyan bir karar olarak değerlendiriyorum” dedi.

Ağaoğlu, Mütekabiliyet Yasası öncesi yabancıların Türkiye’ye gezmek için gelirken şu anda burada yaşamaya ve yatırıma geldiğini belirterek şunları kaydetti: “Ba-tı’daki tslamafobia nedeniyle Türkiye’de kendilerini rahat hissetmeleri, ülkemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası, iklim avantajları, coğrafi konumu gibi faktörler Körfez yatırımcısının ilgisini çekiyor.”

YABANCIYA KONUT SATIŞI GERİLEDİ

Yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı verilmesinin inşaat sektörüne hareketlilik getirmesi bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜ1K) verilerine göre, 2016 yılının 11 aylık döneminde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 4.5 artışla 1 milyon 198 bin 740 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde yabancılara konut satışı ise 16 bin 549 oldu.

Yabancılara konut satışının 2016 Mart ayından itibaren gerilemeye başladı. Martta bir önceki yılın aynı ayma göre yüzde 0.9 gerileyen yabancıya konut satışları sırasıyla nisanda yüzde 14.4, mayısta yüzde 18.7, haziranda yüzde 31.6, temmuzda yüzde 48.5, ağustosta yüzde 26, eylülde yüzde 27.8, ekimde yüzde 30, kasımda yüzde 16.3 oranında düştü.

EN ÇOK KONUTU IRAKLILAR ALDI

Ülke uyruklarına göre değerlendirildiğinde yılın 11 ayında gerçekleştirilen yabancıya konut satışlarında 2 bin 792 ile en çok konut satışının İraklılara yapıldığı belirlendi. Bunu, bin 682 bunu Suudi Arabistan, bin 591 ile Kuveyt, bin 140 ile Rusya, bin 111 ile Afganistan, 778 ile İngiltere, 664 ile Almanya, 619 ile İran uyruklular izledi.

Yabancıların ilgi gösterdiği illerin başında 5 bin 226 konut satışıyla İstanbul ilk sırada. İstanbul’u 4 bin 37 konut satışı ile Antalya, bin 118 konut satışı ile Bursa, 797 konut satışı ile Aydın izliyor. Bu illeri 755 satış ile Yalova, 749 satış ile Trabzon, 588 satış ile Muğla, 584 satış ile Sakarya, 560 satış ile Ankara izledi.

TURKUAZ KART VERİLECEK

Hükümet, bilindiği üzere 2016 yılında yabancı yatırımcıların Türkiye’den oturum alabilmesi, Türk vatandaşı olabilmesi için Uluslararası İş Gücü Kanu-nu’nda değişikliğe de gitmişti. Türkiye’ye katma değer sağlayacak bilim insanlarını çekmek amacıyla Turkuaz Kart sistemini getirmişti. Uluslararası işgücü politikası doğrultusunda, eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi ile Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri ve Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara göre başvurusu uygun görülen yabancılara “Turkuaz Kart” verilecek.

Turkuaz kart, ilk üç yılı geçiş süresi olmak kaydıyla verilecek ve kart sahibi yabancı, tasarıyla düzenlenen süresiz çalışma izninin sağladığı haklardan yararlanacak. Turkuaz kart sahiplerinin, mevzuat hükümlerine göre eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına ikamet” izni yerine geçen belge verilecek.

Nail OLPAK /MÜSİAD Genel Başkan
Dövizde, manipülasyonu önleyecek

Mevcut döviz açığının kapatılmasına yönelik alınacak her önlem, manipülasyonların önüne geçebilmek ve ülkenin döviz rezervini artırmak adına oldukça önemli. Döviz açığı olan bir ekonomiye sahibiz. Cari işlemler dengesi 2016’nın ilk 11 ayında 28.6 milyar dolar seviyesinde açık verdi. Buna ek olarak, son dönemde döviz kurlarında hızlı artışlar yaşadık. Bu dalgalanmaların yalnızca küresel kaynaklı olmadığı, tamamen ülkemizin mali altyapısından , kaynaklanmadığı açıkça ortada. Manipülatif bir hareketle karşı karşıyayız. Bu bağlamda mevcut döviz açığımızı kapatmaya yönelik alınacak her önlem, manipülasyonların önüne geçebilmek adına oldukça önemli. Bu nedenle yabancı yatırımcının ülkemize döviz getirmesini teşvik edecek olan yeni vatandaşlık uygulamasını destekliyoruz. Asgari limitleri olmak kaydıyla; gayrimenkul alan, sabit sermaye yatırımı yapan, istihdam yaratan, mevduat hesabı açtıran ya da devlet borçlanma araçları satın alan yabancılara vatandaşlık imkanı sunulması, ülkemize giriş yapan döviz miktarını artıracak. İçinden geçmekte olduğumuz bu gibi zorlu süreçlerde mevcut sermayesini ülke sınırları dışına kaçıran değil, elinden geldiğince yurtiçinde değerlendirmeye çalışan vatandaşlarımıza daha fazla ihtiyaç duymaktayız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir