Ekonomi Haberleri

Yatırım yapılabilir ülke notu ve alım fırsatları

Yıllardır beklenen ‘yatırım yapılabilir ülke’ notu nihayet Fitch’ten geldi ve endeks 73.313 tarihi zirvesini gördü. Bundan sonra beklentinin bitmesiyle endekste kısa süreliğine bir düzeltme olabilir. Ancak bu düzeltmeler alım fırsatı. Çünkü, Moddy’s veya S&P’den gelecek ikinci bir not haberi, yabancı fon girişini daha da hızlandırır.

Türkiye, 1994’ten beri ilk defa ‘yatırım yapılabilir ülke’ notuna kavuştu. Fitch, düşük bir olasılık olarak değerlendirilen not artırımını geçen hafta gerçekleştirdi. Bu haberle birlikte İMKB, geçen hafta başında 73-313 seviyesini görerek tarihi zirvesini gerçekleştirdi.Peki, 2012’de borsanın yüzde 50 değer kazanmasını sağlayan en önemli kriterlerden biri olan not artırımının borsaya etkileri ne olacak? Not artırımı sonrası yeni yabancı girişleriyle borsa yükselişine devam mı edecek? Yoksa beklentileri satın alan, gerçekleşmeleri satan borsada, beklentinin bitişi sonrası kâr satışları mı gelecek?

Not artırımı ile ‘yatırım yapılabilir ülke’ kategorisine çıkılmasının ilgili ülkeye, uzun vadeli yatırım kararı alabilen likiditenin akışını artırırken, ülkenin risk primini de düşürerek borçlanma maliyetinde rahatlama sağladığını söyleyen A Yatırım VOB Müdürü Nuri Sevgen, “Ancak bu bilindik gerçekler beklenti olarak piyasalarca yeteri kadar satın alındı mı, yoksa hala yeterince fiyatlanmadı mı? İşte milyon dolarlık soru da bu” diyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Yapılan değerlendirmelere bakıldığında şunu söylemek mümkün. Evet, borsa 2012’de çok yükseldi, hatta an itibariyle dünya borsalannın da üzerinde performans sergiledi. Bundan sonra ise beklentinin sona ermesiyle kısa-orta vadede bir kâr satışı, düzeltme yaşanabilir. Ancak sonrasında IMKB orta-uzun vadede yükselen kanal içinde yoluna devam edecektir. Çünkü ‘yatırım yapılabilir’ notu sonrasında yeni fonların Türkiye pazarına girişi olmaya başlayacak. Bunun yanında Türkiye’nin büyüme hızmdaki artış, şirket kârlılıklarını ve hedef değerlemeleri olumlu etkileyecek.

Yavaş yavaş yerli ve yabancı kurumlardan hedef değerleri yukan yönlü değiştirme haberleri çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Bunun yanında başka bir kredi derecelendirme kuruluşundan gelecek bir ‘yatırım yapılabilir’ notu, ülkeye girecek fon girişini daha da hızlandıracak.

DÜZELTME ALIM FIRSATI

Bundan önce ‘yatım yapılabilir’ notu alan ülke borsalarının nasıl bir performans sergilendiğini inceleyen İş Yatrım’ın analizinde, “Piyasaların karar öncesinde artış eğiliminde olduğu kararın ardından ise takip eden üç aylık sürede bir kâr realizasyonu yaşandığı görülüyor” deniyor.

MSCI Türkiye Endeksi’nin yıl başından bu yana gelişmekte olan piyasalardaki yüzde 10’luk getiriye karşın yüzde 47 oranında artmış olmasına rağmen mevcut çarpan seviyeleri halen geçmiş ortalamaların üzerinde değil. Reel faizlerdeki hızlı düşüş de dikkate alındığında çarpanların daha yüksek seviyelere ulaşabileceğini yorumunu yapan İş Yatırım, “Yatırım yapılabilir ülke statüsü ucuz ve uzun vadeli kaynaklara erişimi arttıracağından uzun vadeli büyüme beklentilerini de yukarıya çekecektir. Dolayısıyla, kararın ardından piyasada yaşanabilecek olası bir kâr realizasyo-nunun alım fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz” diyor.

İKİNCİ NOT LAZIM

Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye çıkanna-sını zamanlama açısından şaşırtıcı bulan Barclays analistleri, kararın erken geldiğini ifade ediyor, ikinci bir yatırım yapılabilir notunun, küresel yatırımcıların çoğu için Türkiye’yi ‘yatırım yapılabilir’ statüsüne getireceğini ifade eden Barclays, “Fitch’den sonra Mo-ody’s’ten benzer adım beklenebilir. Moody’s’in Türkiye için kredi notu pozitif görünüm ile birlikte ‘yatının yapılabilir’ seviyenin sadece bir kademe altında. Dolayısıyla Moody’s’de beklenti daha yüksek. S&P’nin ise Türkiye için notu yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında” diyor.
Nuri Sevgen de Fitch ile ‘yatırım yapılabilir ülke’ kategorisine yükselen Türkiye’ye uzun vadeli fonların akını için başka bir derecelendirme kuruluşundan da benzer bir not teyidi gerektiğini söylüyor.

ÖNERİLEN HİSSELER

Sonuçta bundan sonra piyasaların odak noktası, S&P ve Moody’s’in not artırım ihtimalleri ve bu potansiyel Ijeklentinin zamanlaması olacak. Bu beklentiyle birlikte Integral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, daha çok banka endeksinde hareketlenme bekliyor. 2010 yılının Ekim ayında yabancı saklaması 78.1 milyar dolar ve yabancı oranı yüzde 67.8 seviyesindeydi. Endekste yabancı alımlarını 2010 yılı ile karşılaştınlınca not artışının hâlâ fiyat-lanmadığı yorumunu yapan Karabulut, “Endekste yabancı takasının 2010 Ekim ayı seviyesine ulaşması halinde, endeksin 81.000 seviyesini görebileceğini düşünüyoruz” diyor. 2013’de büyümenin hızlanması ve kompozisyonun iç tüketim ve yatırımlar lehine değişmesinin ana yatırım teması olmaya devam ettiğini kaydeden Iş Yatırım, bu tema ile uyumlu olarak Garanti, YKB, Emlak GYO ve Tofaş’ı öneriyor.

Kurum buna ek olarak uzun vadeli büyüme beklentilerindeki artışın, önümüzdeki dönemdeki altyapı ve inşaat harcamalarındaki büyümenin ve fonlama maliyetlerinin düşmesinin Tekfen Holding, T. Şisecam ve Trakya Cam gibi geride kalmış sanayi hisselerini olumlu etkilemesini bekliyor.

JP Morgan analistleri CEEMEA (Orta ve Doğu Avnıpa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi) Strateji 10 listesinde yakalanan getiriye rağmen değişikliğe gitmediklerini söylüyor. Listede YKB, Koç Holding ve Turkcell’e yer veriliyor. Beğendiği diğer hisseler olarak Halkbank, Vakıfbank, Emlak GYO ve Koza Altın var.

Talip Yılmaz / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu