Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yatırımcı Açısından 2012 Piyasaları

Yatırımcı Açısından 2012 PiyasalarıŞant Manukyan

GERİDE BIRAKTIĞIMIZ 2011’le beraber, takvim üzerinden gidersek ömrümüzden bir yıl, ancak yatırımcı açısından baktığımızda ömrümüzden ömür gitti. Gerek teknik gerekse temel analiz yapan pek çok analist 2011’de yanıldı. Doların değer kaybetmesini, TL ve euro’nun değer kazanmasını, IMKB’nin aslında hiç olmayan bir durum olan ayrışmasını, BRIC borsaları ve global endekslerin değer kazanmasını beklerken tam aksi gelişmeler yaşandı. Bu yanılgının temel nedeni, 2010 yılı momentumuna bakarak 201l’i talimin etmeye çalışılmak oldu. Nitekim şimdi de 2011’in momentumuna bakarak 2012 tahminleri yapılıyor ve elbette bu kez kötümserlik hakim. Ben de her yıl olduğu gibi birkaç “kehanette” bulunmak istiyorum. 2012’de:

1.    Deleverage etme süreci global bazda devam edecek. Yani gerek bankalar gerekse hane halkı, borcunu azaltmak, bilançolarını sadeleştirmek isteyecek. Bu sürecin ilk etkisi dolann değer kazanması olacak.

2.    Bu süreç 2008’de olduğu gibi yine deflasyonist olacağından merkez bankaları çözüm olarak parasal genişleme politikalarına sığınacak. Bu nedenle 2012’nin ikinci yarısında altın yine öne çıkacak. Deflasyon, yaratılmaya çalışılan enflasyonun müjdecisi görevini görecek.

3.    Adını ister sert, ister yumuşak ister “Feriha” koyun Çin yavaşlayacak. Bu endüstriyel emtialar üzerinde baskı yaratacak, yeni bir yukarı trendi zorlaştıracak.

4.    Yeni bir parasal genişleme ve finansal tedirginlik ABD tahvillerine talebin sürmesine neden olabilir. Ancak 2012’den sonra ABD tahvili getirilerinde uzun sürecek bir yükseliş trendinin başlayacağını düşünüyorum. Yine de pozisyon almak için erken.
5.    Hisse senedi piyasaları 2012’nin ilk yarısında önemli bir dip yapacak. S&P’de bunun 970 civarında olacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz haftalarda sektörlerinin önemli temsilcilerinden Intel ve Pfızer’den gelen açıklamalar aslında hisse seçimi için de önemli ipuçları verdi. Intel beklentilerini düşürürken Pfizer temettü ve hisse geri alımlarmı artırdı. Kamu hizmetlerini sağlayan şirketler, sağlık sektörü gibi temettü getirisi yüksek, talep esnekliği düşük, piyasadaki konumları kolay kolay zorlanamayacak şirketler ve yüksek nakit taşıyan isimler öne çıkacak. Şayet Avrupa Merkez Bankasının (ECB) attığı adımları, aşağıda biraz daha detay veriyorum, yeterli buluyorsanız Avrupa’dan banka isimlerini de portföyünüze ekleyebilirsiniz.

  Yatırımcıların Yeni Cazibe Merkezi İzmir

Peki, işlerin iyiye gitme ihtimali yok mu? Bence bu sorunun cevabı hem “evet” hem de “hayır” olabilir. ECB’nin aralık toplantısında aldığı kararların belki de en önemlisi olan bankalara (çok) uzun vadeli ve sabit oranlarla kredi sağlaması eğer ECB’nin istediği şekilde işlerse risk alma isteği önemli oranda artacaktır. Peki ECB’nin istediği ne? Kendisi direkt olarak müdahale edemediği için ECB bu kredi uygulaması ile bankalara bir arbitraj fırsatı yaratarak sorunlu devlet tahvillerine talep yaratmak istiyor. Bu sorunlu devletlerin daha düşük oranlardan borçlanmasına neden olacak ve zaman içinde ekonomik problemler çözülecek.

Ancak dikkat ederseniz bu senaryoda yine “finansal piyasalar” üzerinden reel ekonomi kurtarılmaya çalışılıyor. Oysa euro bölgesinde çok ciddi değişikliklerin olması gerek. Zira belki de 2012’nin en önemli gelişmesi, bir euro üyesinin euro’dan çıkması veya çıkarılması olacak.

Kısa vadede ise yoğun bir karamsarlık ve büyük bir euro kısa pozisyonu var. Bu yazıyı kaleme aldığımda parite 1,3050 seviyesinde bulunuyordu. 1,2875 kırılmadan önce ilk hareketin yukarı yönlü olmasını bekliyorum. Ama maalesef önümüzdeki dönemde euro çok daha düşük seviyeler görecek. Kaçınılması gereken en büyük hata, iddialı açıklamalardan etkilenerek sadece tek bir enstrümana yatırım yapmak olacaktır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir