Anasayfa / Kariyer ve İş / Yatırımcı İlişkilerinde Kurumsal Kimlik Referansı

Yatırımcı İlişkilerinde Kurumsal Kimlik ReferansıYatırımcı İlişkileri, Yatırımcı İlişkilerinde Kurumsal Kimlik, Kimlik Referansı, Kurumsal Kimlik, faaliyet raporları, iletişim kurmak, inovatif tasarım, yenilikçi fikirler, kurumların şeffaflı

Yatırımcı ilişkilerinde kurumsal kimlik referansı

Yurtdışında aldıkları ödüllerle faaliyet raporu alanında öne çıkan Finar, Tayburn ve Sndeks’in yöneticileri, ‘okur dostu bir içerik’ ve ‘ inovatif tasarım’ın başarılarında en temel unsur olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Günümüzde bilgiye erişimin hızlı ve kolay olması yatırımcıların profilini giincellemiş oldu. Şirketler artık yatırımcı tarafından enselerinde nefes hissedecek yakınlıkta takip ediliyor. Yeni yatırım seçenekleri didik didik inceleniyor, geçmiş kaydediliyor. Bir şirkete duyulan güven ise, hesapların şeffaflığından geçiyor.

Yatırımcılarla doğrudan ve açık iletişim kurmak karşılıklı bir kazanç ilişkisinin temeli demek. Bu yüzden, ilk elden verilen veriler ve demeçler büyük önem taşımakta. Faaliyet raporları böyle bir iletişim kurma fırsatı sunan en ciddi mecralardan biri haline geldi.

KURUMSAL KİMLİĞİN PRESTİJ KAYNAĞI

Son zamanlara kadar faaliyet raporları kurumsal resmiyetin bir dökümü olarak algılanmaktaydı. Ağırlıklı olarak mali verilerin sunulduğu ve açıklamaların kısa olduğu bu metinler şirket profilini tek boyutta gösteriyordu. Artık titizlikle hazırlanan raporlarla kurumsal kimliği çok daha yakından tanımak mümkün. Finar Kurumsal Ajans Başkanı Baki Kara’ya göre faaliyet raporları kurumsal iletişimin kullanıldığı önemli ve prestijli bir iletişim mecrasına dönüştü ve raporların görevi kurumsal mesajı çarpıcı bir şekilde okura iletmek. Baki Kara, “Hem içerik hem de görsellik yönünden iyi tasarlanmış bu yeni dönemin faaliyet raporlarından herhangi biri, şirketin nereden gelip nereye gittiğini, bu yolculuğundaki temel iş ve yönetim stratejilerini, bulunduğu pazarı ve pazardaki konumunu, büyüme potansiyelini ve nakit akışını doğru ve özlü bir şekilde yansıtmak durumunda” diye belirterek günümüzdeki önemlerinin altını çiziyor.
BDDK’nm çıkarttığı yönetmelikle 2006’dan beri bankalar faaliyet raporlarını daha geniş çerçevede hazırlanmak zorunda. Bu daha çok belge demek. Ancak doğru bir faaliyet raporu yazımıyla şirketler kurumsal kimliklerini daha iyi tanıtma imkânı yakalamakta.

Tayburn Kurumsal Kurucu Ortağı Ediz Usman’a göre şirketler bu raporlara sosyal ve çevresel performanslarını ekleyerek çok boyutluluk kazanmakta. İndeks İçerik İletişim Danışmanlık’m CEO’su Yaprak Özer ise dikkati bu raporların fonksiyonel anlamına çekiyor. Özer’e göre faaliyet raporu ‘kurum arşivi, kurum kültürü ve kurum hafızası için eşsiz bir belge.’

  Irak'taki gelecek kavga

METİNLER ‘OKUR DOSTU’ OLMALI

Nicelik olarak sayfa sayısı çoğalan faaliyet raporlarının niteliğini oluşturmak ise ayrı bir mevzu. İşin ince noktası burada yatıyor. 2000 sonrasında finansal verilere erişim daha kolay olduğundan Baki Kara ya göre raporların içine, internet üzerinden veya ikili görüşmelerle hemen elde edilemeyecek farklı ve daha değerli’ bilgiler koymak gerek. Bu bilgiler yatırımcıya ayrıca anlaşılır bir şekilde aktarılmalı. Görsel iletişim bu noktada çözümün ta kendisi. Ediz Usman görselliğin önemine vurgu yapıyor: “Raporun vitrini olarak da adlandırılan rapor kapağı, raporun okuyucuyu etkilemesi anlamında çok önemlidir. Bu nedenle rapor kapakları ilgi çekici olmalıdır. Burada en önemli unsur kapağın yarattığı görsel algının raporun iç sayfalarında işlenen konsept ile uyum içinde olmasıdır.” Söz konusu yüzlerce sayfaya varan raporlar olunca içeriğin boğuculuğu engellenmeli. Usman, metinlerin okur-dostu olması gerektiğinin altını çiziyor: “Raporu okunur kılan en temel öğelerden biri de navigasyondur. Hem basılı raporda hem de Online raporlarda kullanılan okuyucu dostu navigasyon yapıları, okuyucuyu okumak istediği bölüme en kısa sürede yönlendirmekte ve okuyucunun raporun içinde kaybolmasını engellemektedir.”

GÖRSEL İNOVASYONLAR VE YENİLİKÇİ FİKİRLER

Hedef kitlenin çok iyi tanınması gerektiğini düşünen Yaprak Özer faaliyet raporu yazımında gözden kaçmaması gereken bir ayrıntıyı şöyle ifade ediyor: “Dikkat çekmekle hisseye yatırım paralel ilerlemiyor. Türkiye nüfusunun en eğitimli ve en fazla okuyan kitlesine rapor üretiyorsunuz, karşınızdakini gösterişle hafife almak aslında size zarar verebiliyor. Kurumu, piyasaları, rakipleri bilen ve yakın takipte olan özel bir kitleden söz ediyoruz.”

Görsel innovasyonlar ve yenilikçi fikirler faaliyet raporlarını yaratıcılık alanına taşıdı. Söz konusu yaratıcılık içeriği de kapsıyor elbette. Bu alanda çalışan İletişimciler bu konuda hemfikir. Başarılı bir faaliyet raporunun altında uyum ve bütünlük yatıyor. 17 yıldır kurumsal raporlama alanında çalışan bir iletişim bilimcisi olarak Baki Kara faaliyet raporlarını okunur kılmak için önemli ipuçlarını bir paket halinde topluyor. Ona göre bir faaliyet raporu öncelikle özlü olmalı. Raporun dürüstlüğü, tutarlılığı ve sadeliği bir denge içinde olmalı; rapor samimi, yaratıcı ve cesur bir tarz taşımalı. Farkındalık için ambalajı çekici olması gerektiği gibi akılda kalıcı olmanın yolu da raporun hikayesinden geçiyor. Kara, raporun üretimi gibi dağıtımının da önemsenmesi gerektiğini söylüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir