Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yatırımcı Rehberi 2012

Yatırımcı Rehberi 20122012 Yatırım Alanları, yatırım fırsatları, yatırım rehberi, uzmanlardan yatırım tavsiyeleri 2012, iş kurmak 2012, iş kurmak istiyorum, iş rehberi 2012, ekonomi yatırım 2012, yatırım yapılabilecek sektörler

Uzmanlardan Yatırım Tavsiyeleri

Para yöneticilerinin 2012 tahminlerine baktığımızda TL enstrümanların öne çıktığım görüyoruz. 2012 yılında gayri menkule ilgi devam edecek. Emtialar ve koruma amaçlı fonlar izlenecek. Uzak durulması gerekenlerin başında petrol geliyor. Yurtdışı piyasalarını yakından takip eden vadeli işlemler ve emtialar konusunda uzman stratejist Okan Aybar, “Kuzey Afrika’ya Islami demokrasi geldiğine göre bunun tek anlamı var; o da ABD’nin aıtık bu ülkelere ihtiyacı olmamasıdır. ABD’nin temiz enerji ve alternatif enerji konularına ağırlık vermesi, Ortadoğu’dan yavaşça çekilmeye başlaması, İsrail’in bölgede İran’la baş başa kalabilecek olması belki ilk etapta petrol arzını riske sokuyor olmasından dolayı kısa vadede fiyatların düşmesine değil yükselmesine neden olur. Ama uzun vadeli yatırım olarak petrol belki de en kötüsü olacaktır. Çünkü hem aşırı volatil hem de günün sonunda bir trend takip edemeyecek kadar azalan talebi olacaktır” diyor. Para yöneticilerinin 2012 beklentileri ise şöyle:

“Mevduat ilk yarıda cazip olacak”
Veyis Fertekligil/T-Bank Başekonomisti

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil iyimser olmayanlardan. “Borsa açısından 2012’nin çok iç açıcı olacağını sanmıyorum” diyor. Ona göre daha çok küresel piyasa ve borsalara bağlı seyir sürecek. Ayrıca ülke ekonomisinde yavaşlama olacağı ve bankacılık sektöründe de kârların düşeceği düşünüldüğünde borsa yatırımcılarının temkinli olmasında, sektörleri yakından izlemelerinde yarar olduğu görüşünde. Fertekligil, “Türk Lirası 2012’de yıl sonuna göre hafif değer kazanabilir. Ayrıca euro’nun da dolara karşı değer kaybının devam etmesi beklenebilir” diyor. Faizlerde ise düşüş beklemiyor: Zaten enflasyondaki çıkış ve Merkez Bankası politikaları nedeniyle ikinci el tahvil faizleri yüzde 12’ymiş, mevduat faizleri yüzde 10’u geçmiş durumda. Fertekligil, “Kısa vadede düşüş olmasını beklemiyorum, en azından 2012’nin ikinci yarısına kadar. Bu nedenle tahvil ve mevduat faizleri 2012’nin ilk yarısında cazip olabilir” vurgusunda bulunuyor. Fertekligil’e göre yılın ikinci yarısında enflasyonda beklenen gerileme nedeniyle faizlerde bir miktar düşüş kaydedilebilir. Altında ise mevcut riskler nedeniyle yüksek seyrin devam edeceğini düşünüyor. “Ancak çok fazla kazanç elde edileıueyebilir” uyarısında da bulunuyor.

“Mart, nisanda endeks dip yapar”
Ahmet Mergen/Teknik Analist

Türkiye’de teknik analiz denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Ahmet Mergen, önce iyimser tabloyu çiziyor: “Ekonomilerin ve AB’deki problemlerin düzeltilmesine yönelik tedbirlerin alınıp yürürlüğe konulması durumunda IMKB İOO Endeksi, 2012 sonuna doğru 70 bine gidebilir. Tabii bu tabloya Türkiye için yatırım yapılabilir ülke şeklinde bir not artırımı ihtimali de eklenirse…” Mergen’e göre olumsuz gelişmeler, endeksi 40 bine doğru sürükleyebilir ve kriz büyürse borsa-larda satış dalgası da artar. Olumsuz gelişmeler yaşanması, 2012’nin mart-nisan ayları civarında endeksin dip yapmasına bile neden olabilir. Mergen, endekste oluşabilecek dip seviyeye değinirken son 2008-2009 krizinde 1,25 sente gelindiğinin altını çiziyor. İşlerin o kadar kötüye gitmemesi halinde “2,2-2,3 sentte dip oluşabilir” diyor. Aksi halde çok kötü senaryoda 1,5-1,60 sent aralığının görülebileceğini belirtiyor. Dolar/TL için tahmini ise 2012 için 1,70-1,95 TL bandı. Euro’nun, AB’deki duruma bağlı olarak 2,20-2,60 TL aralığında hareket edebileceğini düşünüyor. Altının seyrini ise piyasalara para sürülüp sürülmemesine bağlıyor. “Piyasalara çok para (euro ve dolar) sürülürse o takdirde onsta bin 900 dolar görülebilir ve bu biraz olsun geçilebilir de” diyor. Mergen’e göre doların güçlenmesi durumunda altında düşüş yaşanır. Faiz artışı veya düzelen ABD ekonomisi altına satış getirebilir ve o zaman da onsta bin 500 dolar civarı görülebilir. “Bir bant vermek gerekirse dar bant 1.620-1.830, daha geniş bant 1.500-1.900 olacaktır” diyor. Mergen’e göre, euro/doların seyri ise AB’ye bağlı. “ABD ekonomisinin düzelmesi ve AB’deki problemlerin çözülememesi durumunda 1,26-1,28 aralığı görülebilir. Tam tersine AB’de işler biraz rayına girerse o zaman da 1,8-1,40 aralığı olabilir” diyor.

“Dalgalı bir piyasa ortamına giriyoruz”
Doç. Dr. Evren Bolgün / Kültür Üniversitesi

2012 yılım öngörebilmek hiç kolay değil. Dalgalanmalar yaşanacağı kesin. Risk yönetimi konusunda uzman olan, Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evren Bolgün, “Belirsizliklerle dolu bir yıla adım atmaktayız. 2012’de genel olarak dalgalı bir piyasa ortamı göreceğiz” diyor. Dalgalanmanın olumsuz tarafında Avrupa var. Bolgün, 2012 yılı içerisinde Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’nın euro’dan çıkmaları durumunda, euro/dolar paritesinin 1,15’e kadar gerileyebileceğini söylüyor. Euro/dolar paritesinin 1,30’un üzerinde tutunabilmesini, ancak Mart 2012’ye kadar Avrupa Merkez Bankası’mn tahvil alımlannı artırması, IMF kanalı ile sorunlu ülkelere yönelik ilave finansal destek paketleri açıklanması ve liderler nezdinde politik yapılanmanın mali birlik yönünde bir yol haritasına dönüşmesi şartlarına bağlıyor. Bolgün’e göre dolar/TL paritesinin 2012’nin ilk yansında 1,78-1,90 arasında hareket etmesi, yılın ikinci yarısında küresel piyasalardaki sıkıntının kısmen yatışması durumda da 1,75-1,85 arasında hareket etmesi beklenmeli. Evren Bolgün, 2012’nin ilk yarısında gösterge tahvil faizinde de yüzde 9-12 arasında bir hareketin gerçekleşmesini bekleyenlerden. Altında ise yukarı yönlü, fakat getiri hedefinin azalacağı bir seyir olacağı öngörüsünde bulunuyor.
“Enflasyona etkisi olan metalar alınacak”
Okan Ay bar / Stratejisi

Vadeli işlemler ve emtia konusunda uzman stratejist Okan Aybar, 2012’de paranın rotasını tartışırken enflasyona dikkat çekiyor. “2012 yılında para nereye yatırılmalı” sorusunu yanıtlarken dikkat edilmesi gereken bir konuya dikkat çekiyor: “Bizler 2011 yılını enflasyonun yükselmeye banladığı ve 2012’yi ise enflasyonun tavan noktasına ulaştığı yıllar olarak hatırlayacağız. Bu durumda ülkeler şu ikilemde kalacak: Büyümeye devam mı edelim, yoksa enflasyonu mu düşürelim?” Aybar, şöyle devam ediyor: “2012 yılında işte bu ikilem, piyasalardaki volati-litenin ardındaki temel faktör olacak. Bunun asıl korkutucu tarafi, eğer dünya liderleri bu sorunun cevabını yanlış verirlerse, asıl çöküş senaryosunu üreten bir duruma sebebiyet verecekler. Bu ortamda altın fiyatlarındaki yükseliş 2012’de devam edecek olsa bile tamamen manipüla-tif olan ve ekonomide hiçbir işe yaramayan bir metali almak yerine, enflasyona asıl etkisi olabilecek olan ve taşıması da saklaması da kolay olan diğer sanayi metallerini almak gerekir. Bunların da başında alüminyum ve bakır gelmektedir. Yani 2012’de enflasyonun sonucuna yönelik alınan değerli metaller ‘out’, enflasyonun asıl dayanağını oluşturan metaller ‘in’ olacaktır.” Aybar, dolar/TL’nin 2012’de 1,67-2,10 bandında, faizlerin 9-15 bandında, altının ise 1.400-2.200 bandında hareket etmesini bekliyor. Altının ons fiyatının 2013’te bin 100 dolarlara düşebileceğini öngörüyor.

  Yabancıların Türkiye Enerji Piyasasına Olan İlgisi

2010’u 66.004 seviyesinden tamamlayan endeksin 2011 yılında 58.000-52.OOO’İİ seviyelere kadar bir düzeltme yaşayabileceğini, düzeltmenin düşüş trendine dönmesi halinde ise daha da aşağıya kayabileceğini öngörmüştük. Gelişmelerin ardından yıl içinde endeksin düştüğünü gördük. Avrupa’daki krizin derinleşmesi nedeniyle düşüş trendine giren endeks bir ara 48.600 seviyesini de test etti.

2011 yılında sabit getirili yatırım araçları içerisinde mevduatın ve anapara korumalı fonların önce çıkacağını öngördük. Yıl içinde sayısı en fazla artan fonlar ana para korumalı fonlar oldu ve 2011 yılının ilk günlerinde 109 adet olan fonlara yıl içinde 107 fon daha eklendi. Bununla birlikte bu grupta ağırlıklı olarak değerli emtialara yatırım yapan fonlaryüksekgetirilerelde ederken riskli araçlara yatırım yapanlar kaybettirdi. Gösterge faizde ise yükselişyaşandı. Faizyüzde 7,79’lardan yüzde 11,11’lere kadaryükseldi.

Dolar/TL’nin 1,39-1,76 aralığında dalgalanabileceğini öngörmüştük. Dolaryıl içerisinde en düşük 1,50, en yüksek 1.91    seviyesini gördü. Yüksek cari açık ve Avrupa’da artan risklerin yarattığı kaygı, döviz kurunda öngörümüzün de üstünde bir artışın gerçekleşmesine neden oldu. Altın ons fiyatının bin 280 doların üzerinde, bin 500’leri hedefleyeceğini yazmıştık. Krizde güvenli liman olarak görülen altına yıl içinde beklenenin de ötesinde bir talep gelince fiyat bir ara bin 915’lere kadar çıktı, ancak yıl sonuna doğru bin 610’lu seviyelere tekrar geriledi. Petrolde 95 doların aşılması ile 105 doların ilk hedef olacağını yazmıştık. Petrol en düşük 92,38, en yüksek 126.91    seviyesini gördü.

2012 YILI: FIRSATLAR, RİSKLER VE ÖNERİLER

AB’deki krizin giderilmesine yönelik tedbirlerin hayat bulduğu, Türkiye’nin cari açık ve enflasyon konusunda aldığı tedbirlerin sonuçverdiği olumlu senaryoda, endekste tekrar 65.000-73.000 seviyelerine doğru bir hareket yaşanması söz konusu olacaktır. Avrupa’da gerçekleşen olumlu gelişmelerin gücüne bağlı olarak hareket 73 binlerin de üzerinde çıkabilir. Olumsuz senaryoda ise en büyük risk Avrupa’da yaşanan sorunun düzensiz bir şekilde çözüme bırakılması olasılığına bağlı. Bu halde piyasalarda gerilemenin devam etmesi kaçınılmaz olacak. Türkiye’de büyümede yaşanabilecek sert inişler sermaye hareketlerinin tersine dönmesine neden olurken endeksin 40 bine kadar kaymasına neden olacak. Olumsuzluğun daha da derinleşmesi halinde ise 35 bine kadar yaşanacak bir gerileme söz konusu olabilecektir.

IMF kanalı ile sorunlu ülkelere yönelik ilave finansal destek paketleri açıklanması ve mali birlik yönünde biryol haritasına dönüşmesi gibi olumlu gelişmeler yaşanması durumunda euro/dolar paritesi, 1,38-1,40 aralığında hareket edecektir. Ancak paritenin yukarı doğru hareketlerinde dolar/TL kurunda gerileme yaşanarak 1,73 ve 1,67’li seviyeler test edilecek, Olumsuz gelişmelerin yaşanması halinde ise parite hareketlerine bağlı olarak yılın ikinci yarısında dolar/TL kurunda dahayüksekbirbant düzeyi göreceğiz. Faizlerde birhareketlenme olurve hisse senetlerinden çıkış başlarsa dolar/TL 1,90’ın da üzerine çıkabilecektir. AB ülkelerinde euro’dan çıkış başlaması gibi çok olumsuz gelişmelerin yaşanması halinde ise euro/dolar paritesi 1,15 seviyelerine kadar gerileyebilecektir.

2012yılındayüksekseyretmesi beklenen enflasyon nedeniyle gösterge faizde yüzde 10-12 seviyeleri arasında birseyirgözlenebilir.

Mevcut riskler altının değerli olmasına neden olabilir. Ancak hareket marjı daralacaktır. Altının ons fiyatında bin 620 dolar seviyesinin üzerinde bin 830 ve bin 900’lü seviyelere doğru atak ihtimali gündemde olacaktır. Bin 620 seviyesinin altında ise bin 500’lü seviyelerin test edilmesi beklenecek.

Hisse fonları, özel sektör tahvilleri, koruma amaçlı fonlar, yenilenebilir enerjiye dayalı emtia fonları 2012’de fırsat yaratabilir.

Bankacılık sektörü, 2011 yılındaki zayıf performansından sonra değerlemelerin artık uzun vadede cazip olarak değerlendirilebilecekseviyelere gelmesi ile yakından takip edilmeli.Risklerartarsa dövizcinsinden kredi kullanan şirketlerde iflaslar, banka aktiflerinde bozulmalar yaşanabilir.

Ortadoğu’daki jeopolitik gelişmeler Türkiye’yi çok daha yakından etkileyecektir.

Enflasyon ve cari açığın seyri ile Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalarhemyatırımcılarhem de kredi derecelendirme kuruluşları tarafından dikkatle takip edilecektir.

Anayasa değişikliği gündemi işgal edecektir.

Ekonomik durgunluk beklentileri nedeniyle hammadde olarak kullanılan emtia fiyatlarında düşüş yaşanacaktır.

2012’de nakitte kalanlar için ucuzlayan ofisler, arsalar ve konutlar alım için fırsat yaratabilir.

Ekonomilerin dünya çapında düzelememesi, işsizlik ve istihdam sorunları yaratırken borsalarda düşüşe, altın ve değerli madenlerde yükselişe sebep olacaktır. Çok derin ve uzun sürebilecek depresyonların yaratabileceği tahripkar sosyal veya uluslararası sonuçiaryıpratıcı birsürecin yaşanmasına neden olacaktır.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Mobbing Nedir, Mobbinge Maruz Kalan Kişi Ne Yapmalı?

MOBBİNG, iş hayatında yaşanan sorunların başında yer alıyor. İşyerinde sistemli olarak uygulanan psikolojik baskı ve …

Bir yorum

 1. JSS – Just Been Paid size hemen ertesi gün kazanç sağlayan mükemmel bir proğramdır. Hergün 4.500 yeni üyeler kayıt oluyorlar!
  Kayıt ücreti yok, satış yok, üye kayıt etmek yok, ürün satmak veya depolamak yok,seminer vs. yok.
  Hatta o kadar harika çalışıyor ki, şirket kendini kanıtlamak için, kayıt olduğunuzda size 10 $ hediye ediyor.

  Sizde …
  kazanç elde etmek için, daima elinizdeki paraları harcamaktan,
  Plan içinde plan olan kazanç imkanların,
  sizi zengin edeceklerini söyleyerek, sadece kendi çıkarlarını düşünenlerden,
  sihirbaz ürünler satıcılardan,
  ard arda bir çok şartlar, yeni koşullar öne sürerek sizi oyalayanlardan,
  biz dünyanın en büyüğü, en güçlüsü, en kalitelisi vs diyenlerden,
  içi boş bir sürü gider kaynaklarından,
  kendileri sadece %10 – %20 kazanç sağlayacakları için sizin kucak dolusu
  paranızı yakanlardan BIKTINIZMI?

  Internette binlerce ve onbinlerce sözde para kazandıran proğramlar ve imkanlar var,
  bunların büyük kısımları bir kaç ay içinde kaybolur ve ilerde aynı sistem, aynı kişiler
  tarafından yeni isimlerle piyasaya çıkarlar. Bunların tümü sadece kendi çıkarlarına çalışırlar.
  Netice ise, her zaman aynısı. Binlerce insanların parası yanar.

  İşte size Internetin getirmiş olduğu mükemmel imkan.

  Biz bu proğramı 6 ay kadar inceledik ve takip ettik, sonunda katıldık. Sizde bundan faydalanabilirsiniz.
  Hatta başarıyla çalıştığını görmek için hiç bir kuruş harcamanıza bile gerek olmadığu gibi,
  kayıtınızı yaptığınız an, size 10 $ şirket hediye ediyor.

  Aşağıda adım adım nasıl çalıştığını detaylı olarak öğrenmenizde yardımcı olacağız.

  Kısaca açıklamak gerekirse, yatırdığınız paranız 75 günde, size %50 kazançlı olarak geri ödenmesidir.
  Ödediğiniz para size hemen ertesi gün, %2 olarak 75 gün boyunca tekrar geri dönmesi. 75 x %2 = %150.
  Hepsi bu, demek yeterli esasında. Ancak sayfamızdaki bilgilerden de göreceksiniz ki, daha fazlası da
  mümkün. Netice olarak yatırdığınız paranız size tam 3 kat olarak geri dönecektir. Fakat adım adım geçelim.

  Şunu peşin söylemek faydalı olacaktır:
  Hani paranız çalışsın derler ya, o şekilde sadece üye olmak ve beklemek veya ödeme yapmak
  ve beklemekten bahsetmiyoruz.
  Zaten onun gerçek açıklaması: Paranızı çalıştırın. Yani sizde birazcık ilgileneceksiniz.
  Ne kadar ilgileneceksiniz? Günde 1 veya en fazla 2 dakika.

  Yatırım yapmak için en azında 1 tane pozisyon satın almanız gerekir ve bir pozisyon 10 $.

  Örneğin:
  10 Dolara 1 tane pozisyon sahibi olursunuz, 75 gün boyunca size %2 olarak, hergün 0,20 Dolar 15 Dolar
  size geri döner.
  50 Dolara 5 tane pozisyon sahibi olursunuz, 75 gün boyunca size %2 olarak, hergün 1 Dolar, 75 Dolar
  size geri döner.
  100 Dolara 10 tane pozisyon sahibi olursunuz, 75 gün boyunca size %2 olarak, hergün 2 Dolar,
  150 Dolar size geri döner.
  500 Dolara 50 tane pozisyon sahibi olursunuz, 75 gün boyunca size %2 olarak, hergün 10 Dolar,
  750 Dolar size geri döner.
  Satın almış olduğunuz pozisyon, 75 gün sonra size 15 $ olarak geri dönmüş olur ve o pozisyon bitmiş olur.

  Örneğin:
  Kayıtınızı yaptınız size şirket tarafından 10 $ hediye edildi, sizde kendiniz 30 $ daha eklediniz.
  Yatırmış olduğunuz para 40 $
  Ertesi gün size 4 x 0,20 $ = 0,80 $ ödeme yapılır. 13 gün sonra hesabınızda toplam 10,40 $ para birikmiş olur.
  EĞER gelirinizi yükseltmek isterseniz, hemen 10 $ bir tana pozisyon daha satın alın ve ertesi gün size
  5 x 0,20 $ = 1,00 $ ödeme yapılır. 10 gün sonra hesabınızda tekrar bir pozisyon satın alabileceğiniz kadar
  sermaye birikmiş olur. Bu durumda size hemen ertesi gün 6 x 0,20 $ = 1,20 $ ödeme yapılır.

  Bu şekilde devam ederseniz, adım adım ama kesinlikle sermayenizi ve günlük
  gelirlerinizi çok ciddi oranlara kadar yülseltmek mümkündür!

  Hemen burayı tıklayın ve ücretsiz olarak kayıtınızı yapın, derhal hesabınza 10 Dolar şirket tarafından
  aktarılsın, o 10 Doları yatırım yapın, ertesi gün Türkiye saati 14:00 civarında, hemen size %2 = 20 Dolar
  Cent, geri ödeme başlasın.

  Oradaki örnekte 80 Dolar yatırım:
  4 ay sonra size HER GÜN 10 Dollar,
  6 ay sonra size HER GÜN 20 Dolar,
  8 ay sonra size HER GÜN 40 Dolar,
  10 ay sonra size HER GÜN 70 Dolar,
  12 ay sonra size HER GÜN 140 Dolar
  Halbuki yatırılan para miktarı, sadece 80 Dolar.

  Bu örnekte, kazanılan paranın tekrar geri yatırıldığı taktirde oluştuğu oran gösterilmektedir.
  Kazandığınız paraları tekrar yatırmak zorunda değilsiniz, herkes kendine göre ne zaman geri ödetmeyi
  veya parasını ne kadar çalıştıracağına karar verecektir.

  İstediğiniz zaman hesabınızda biriken parada, tercihinize göre banka hesabınıza aktarabilirsiniz.
  İstediğiniz zaman tekrardan ödeme yaparak gelirinizi yükseltebilirsiniz.

  Günde 500 – 1.000 – 2.500 – 5.000 – 10.000 ve daha fazla kazananlar var.
  Elbette, herkes bugün 1 Dolar yatırım yaparak, yarin 1.000 Dolar çıkarmak ister, malesef bu mümkün değildir.
  Bilindiği gibi, para miktarı ve zaman burada çok önemli bir faktör. Herkes kendisi daha rahat
  yaşayabilmesi için ne kadar gelir elde etmek istiyorsa, yatırımını ve çalışma zamanını ona göre
  seçmelidir.

  Anlaşılması kolay olması için, sizin gelir kaynağı olarak yatırdığınız paraya SERMAYE, onun size
  %2 olarak getirdiği Paraya GELİR diyelim.

  Sermayenizi çoğaltmak için sizlere farklı imkanlar sunulmaktadır.
  JSS Trippler de, hiç bir zaman üye kayıtı yapmak veya gereksiz kualifike şartları vs. olmaz.

  Eğer başkalarınada bu harika kazanç imkanını tavsiye ederseniz, sizin tavsiye ettiğiniz kişiler satın aldıkları
  her pozisyon için size 1 Dolar ödeme yapılır. Başka anlamla söylemek gerekirse, onların yatırımlarına
  karşi daima %10 kazanç elde edersiniz.

  Sizin tavsiye ettiğiniz kişiler, başkalarına bu harika kazanç imkanını tavsiye ederler ve üye kayıtları
  yaparlarsa, kendileri %10 siz ise %5 ek kazanç elde edersiniz.

  Açıklayıcı örnek:
  Siz 3 kişiye bu harika kazanç imkanını tanıttınız, onlar 50 – 100 ve 150 Dolarla yatırım yaptılar.
  Bu durumda siz DERHAL 5 + 10 + 15 = 30 Dolar kazandınız demektir. 30 Dolara karşı 3 tane pozisyon
  satın aldığınız durumda, ne kadar kazançlar elde edebileceğinizi, yukarıdaki Microsoft Excel tablosunda
  görebilirsiniz.
  Ayrıca bu kişiler, kendilerine yapılan ödemelerden tekrar tekrar pozisyonlar satın aldığında,
  her pozisyon için size 1 Dolar ödeme yapılır.
  Hergün 250 Dolar gelir elde eden arkadaşlarımız var. Bunlar gelirlerini bir gün Banka
  hesaplarına aktarıyorlar, bir gün tekrar yatırım yapıyorlar, bu da bize 25 Dolar ek gelir sağlıyor.
  Ayrıca özel bonuslar, Matrix vs desteğiyle, size ödenen miktarları tekrar
  ödeyerek gelirinizi kat kat arttırabilirsiniz.
  Her defasında toplam olarak 4 tane pozisyon 75 gün boyunca ödeme yaparak sona erdiğinde, size özel
  bonus olarak 1 tane Matrix verilir. Bu Matrix belirli bir süre sonra dolar ve size 60 Dolar ek ödeme yapılır.

  ÖRNEK:
  Sizin sadece 40 Dolar yatırım yaptığınızı var sayalım.
  Bu 40 $ 75 gün sonra size 60 Dolar olarak geri döner.
  4 tane pozisyonunuz sona erdiği için, size bir tane Matrix verilir, bu dolduğunda 60 $ ödeme daha alırsınız.
  NETİCE: 40 $ size toplam olarak 60 $ + 60 $ = 120 $ olarak geri döner.

  Burada asla bir sınır yoktur, ne zaman 4 tane pozisyonunuz sona erse, 1 tane Matrix daha.
  Internetten bu kadar çok ve bu kadar kolay kazanma imkanı hergün onbinlerce insanları mutlu ediyor. Ya siz??
  Başarıyla ve kusursuz olarak çalışan işte size burada sunuluyor.
  Bu sayfamızı bilinçli olarak kapsamlı ve çok bilgi içerikli donattık ki, özel canlı sunumlar, seminerler,
  webinerler vs. gerekçesi olmasın. İlginiz olursa lütfen buradaki bilgileri değerlendirin.
  Şayet anlaşılamayan sorularınız olursa bize yazabilirsiniz.
  Bize ulaşmak için: info@jssturkey.comdestek@jssturky.com adreslerimizden bize yazabilirsiniz.

  10 Mart 2012 tarihi itibarıyla, hergün 5.500 insan buraya üye oluyor ve sunulan imkanları kendisi için
  değerlendiriyor.
  Bir çok kişi, destek alamadıkları veya sitenin ingilizce olması nedeniyle işlemi tamamlayamadıklarını
  söyledikleri için, sizlere destek amaçlı JSS Tripler Türkiye sayfası hazırlanmıştır.
  Daha geniş bilgi aktarılmasını arz ederseniz, yukarıdaki mail adresimize yazabilirsiniz.

  Siz, ne zaman, ne kadar kazanmak istiyorsunuz? Buna karar verin ve üye olun.
  Site İngilizce olduğu için kullanım esnasında size destek olacak resimli anlatım sayfalarımız mevcuttur.

  http://www.jssturkey.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir