Anasayfa / Emlak Haberleri / Yatırımcıların Gözde Kenti Eskişehir

Yatırımcıların Gözde Kenti EskişehirBatı Anadolu’nun en hızlı gelişen kenti Eskişehir, gayrimenkul yatırımlarıyla da kendisinden söz ettiriyor. Arsa değerleri katlanarak artarken, yeni konutlara talep yüksek. Tek sorun, prestijli konut projelerinin sayısının henüz az oluşu.

eskisehirTürkiye’nin en başarılı yerel yönetime sahip kenti Eskişehir’in bağlantı yolları üzerindeki konumu ve üniversitelerindeki hareketlilik, gayrimenkul piyasasına yansıyor; sonuçta burada emlak yatırımı yapanlar kazanıyor. Ulaşım ağlarının genişlemesiyle göçün arttığı şehirde, arsa stoğu hızla eriyor. Alan azaldıkça da arazilerin değeri artıyor. Bölgede hizmet veren gayrimenkul uzmanları, 2008 yılından sonra bu değerlerin katlanarak arttığına işaret ediyor. Konut alanlarının yanı sıra imarlı sanayi alanlarının değerlendiği kentin, özellikle Bağlar bölgesindeki arsa değerleri, diğer yerlerden daha hızlı yükseliyor.

Ankaralıların ilgisi yoğun

Son dönemde dikkat çekmeye başlayan Batı kent bölgesi ise daha çok uzun vadeli yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Şi-rintepe, Esentepe, Yeni Bağlar semtlerinde, öğrencilere yönelik konutlar öne çıkıyor. Yeni konutların yüzde 60’ı; 1+1, 2+1 ve apart daireler şeklinde tasarlanıyor. Bu tarz konutların fiyat aralığı 70.000-120.000 bin TL arasında değişiyor. Şehirde en düşük ev kirası 400-500 TL ‘den başlıyor ve 1.300 TL‘ye kadar çıkıyor. Satılık konutlarda ikinci el piyasasında, dairelerin metrekaresi 1.200-1.400 TL, yeni projelerde 1.500-1.800 TL arasında alıcı buluyor. Apartların metrekaresi ise 1.000-1.050 TL düzeyinde. Eskişehir’de gayrimenkul yatırımı yapanların profilleri de epey farklı. Kent sakinlerinin dışında İzmir, Bursa, Adapazarı gibi yakın şehirlerden gelip öğrencilerin tercih edebileceği küçük konutlara yatırım yapanların yanı sıra, Ankara ve Diyarbakır gibi daha uzak ya da büyük şehirlerden gelen ve lüks dairelere yönelen yatırımcılar var. Tercihleri, yeni projelerden yana. Üniversiteli genç nüfus potansiyeli ve ekonomik canlılıktan dolayı yatırımcılar, ellerindeki gayrimenkıılii rahatlıkla kiralayabiliyor.
Büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının yarattığı istihdam imkânları, sosyal ve kültürel zenginlik Eskişehir’i cazip kılan diğer faktörler. Ancak potansiyele rağmen, kent genelinde prestijli konut stoğu son derece az. Başlatılan kentsel dönüşüm projeleri, bu sorunun çözümünde bir fırsat olarak görülüyor. Merkezdeki Odunpazarı Belediyesi’ııe bağlı mahalleler bu kapsamda değerlendiriliyor. Şimdilik az sayıda da olsa, prestijli konut projeleri, Odunpazarı ve Batıkent’te yer alıyor.

  Dünyanın En Pahalı Evleri

İlçelere göre yatırım değerlemeleri

Tepebaşı

İlçede atıl halde duran tesisler, son dönemde bir bir konut projelerine dönüşüyor. En prestijli projelerden Eskişehir Loft bunlardan biri. Ancak bölgedeki konut stoğu, genellikle eski evlerden oluşuyor. Bu nedenle satış ve kiralama değerleri henüz düşük. Tepebaşı’nda ortalama 100 metrekarelik bir dairenin satış değeri 110.000 TL’den başlayıp 150.000 TL’ye kadar çıkıyor. Kiralar ise aylık 450 ile 550 TL arasında değişiyor. Tepebaşı’nda kişi başına düşen yeşil alan dokuz metrekare. Bu da Eskişehirlilerin doğaya ilgisini gösteriyor.

Odun Pazarı

Kentsel dönüşümün en hızlı yaşandığı ilçelerden Odunpazarı’nda, esnaf ağırlıklı bir ticari hayat öne çıktığı için AVM kültüründen çok, cadde – çarşı konseptine önem veriliyor. Kent merkezindeki içiçe yaşam koşullarını hafifleten Odunpazarı’nda haksız rant oluşumunun önüne geçilmesi için belediyenin girişimiyle oluşturulan konutalanlarına ilgi sürüyor. Hayata geçirilen IhlamurkentveVadişehir’den sonra üzerinde çalışılan Üsküdar Evleri ve Kiraz Çiçeği Konutları projeleri de ilçedeki dönüşümün önemli ayaklan. KarapınarVadisi projesi de modern şehirciliğe örnek teşkil edecek nitelikte. Yenilenen konut stoğu, ilçedeki ikinci el piyasasının rayiç değerlerinin makul seviyede kalmasına neden oluyor. Odunpazarı’nda 100 metrekarelik bir dairenin satış değeri 110.000 ile 160.000 TL arasında değişiyor.

Diğer ilçeler

Eskişehir’de öne çıkan diğer iki ilçe Alpu ve Beylikova. Merkezden uzakta konumlanan bu iki ilçede 100 metrekarelik konutların fiyatları Alpu’da 80.000-100.000 TL, Beylikova’da ise 60.000-80.000 TL arasında değişiyor, il genelinde, arsaların metrekaresi ise ortalama 900 TL ile 1.300 TL arasında.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir