Anasayfa / Haberler / Yatırımcının Yeni Gözdesi Yenişehir

Yatırımcının Yeni Gözdesi Yenişehir

2013 Yenişehir’in yılı olacak
bulent hamdi cingilBursa’nın son yıllarda sıkça adından bahsettiği Yenişehir ilçesi kabına sığmıyor, ikinci dönem Belediye Başkanlığı görevini yürüten Bülent Hamdi Cingil ile bir birlikte istikrarı yakalayan ilçede her geçen gün yeni yatırımlar hizmete giriyor. Özel sektöründe gözünü diktiği Yenişehir’de Şişe Cam’ın devasa tesisi istihdama büyük katkı sağlarken, Türkiye’nin ilk Otomotiv Test Merkezi de Yenişehire kuruluyor. Belediye 2013 yılı mali bütçesini neredeyse tamamının yatırımlara ayırmış durumda. Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, ilçede yaşanan değişimin bu yılda artarak süreceğini söyledi.

Yenişehir 10 yıl öncesine kadar sadece ürettiği sivri biber ile tanınırken, şimdi sanayi havaalanı ve tarihi mirasa yönelik çalışmalarıyla Bursa’nın parlayan yıldızı konumunda. Özelikle Otomotiv Test Merkezi için tercih edilen Yenişehir, bu yatırım sayesinde sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin konuşacağı bir ilçe olacak. Yenişehir’de değişime öncülük eden Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, ilçenin gelir bütçesinin inanılmaz bir artış gösterdiğini belirterek şunları söyledi: “Gelir bütçesinde 1994-98 döneminde Reel olarak binde 5, 1992-2002 dönemindeyse Reel olarak binde 12,62 artış görülüyor. Bizim dönemimizde yani, 2003-2012 dönemindeyse gelir bütçesinde artış ortalaması Reel olarak yüzde 153 olarak gerçekleşmiştir. Elde edilen gelirlerin büyük bir bölümü yatırımlara harcanıyor. 2013 yılı bütçemizde yine aslan payını yatırımlara ayırdık. 3 milyon 600 bin lira ile kültür merkezi ve kütüphaneye ayrıldı. Yol çalışmaları için 2 milyon 700 lira ayrılırken kanalizyon giderleri için de 1 milyon 600 bin lira ayırıyoruz. Yani Yenişehir’e çağ atlatmak içini çalışıyoruz”

MODERN YAŞAM ALANLARI KURULUYORYenişehir’de bir yandan da modern yaşam alanları yükseliyor. Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, TOKİ’nin 1. Ve 2. etap konutların tamamlandığını belirtti. Cingil, TOKİ ve Yenişehir Belediyesi’nin ortaklaşa çalışmasıyla geliştirilen toplu konut projelerinin 1.etabında 740 konut,ilköğretim okulu,ticaret merkezi ve camii den oluştuğu, Toki 2. etabında 168 konut inşa edildiğini,Yine Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Tarafından 216 Adet Toki Yoksul Konutlarının yapımının tamamlandığını belirtti. Böylece ilçemizde toplam 1124 kişi ev sahibi oldu” dedi.

35 YIL SONRA HUZUREVİ….

Yenişehir’de TOKİ tarafından Toki Konutlarının bitişiğine yaptırılan 104 kişilik huzurevinin yapımına tamamlanma aşamasına geldi. Huzurevinin ilçede 40 yıldan bu yana konuşulduğunu belirten Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, önemli bir eksiği daha kapattıklarını söyledi.ilçede adeta yılan hikâyesine döndürüldüğünü anlatan Cingil, ’70’li yıllarda bir temel atılmış. Yapamamışlar ve üzerini toprakla örtmüşler. Zaten, temellerin kullanım ömrünü doldurduğu anlaşılmış. Umut kesilince üzerinden yol geçirmişler. Yaklaşık 35 yıl önce başlayan ancak başarılı olunamayan huzurevi, yaptığımız girişimlerle ilçemize kazandırıyoruz” dedi.

YATIRIMCININ YENİ GÖZDESİ YENİŞEHİR

Devlet yatırımlarıyla geleceğe yönelik somut adımların atıldığı Yenişehir’de, son yıllarda değişim hemen hemen her alanda kendini hissettiriyor. Yer altı sulama şebekesi aracılığı ile toprağa can verecek Boğazköy Barajı, Uluslararası havaalanı, Organize Sanayi Bölgesi, tarımsal potansiyeli, Bursa’ya ulaşımı sağlayan duble yolu, halen çalışmaları devam eden Yenişehir-Bilecik duble yolu projesi,Yenişehir İznik Ekspres yolunun yapımı ve Bursa-Yenişehir-Bilecik Hızlı Tren Çalışmalarının başlaması ve Hızlı Trenin Yenişehir’den geçmesi sebebi ile cazibesini iyice artıran Yenişehir, yatırımcıların adeta yeni gözdesi haline geldi.

Bursa-Yenişehir-Bilecik-Ankara duble yol projesinin Ankara’ya alternatif yol ulaşımı açısından ve Yapımına başlanan Hızlı Tren Projesinde ilçe merkezinde Tren garı ve Havaalanı Bölgesinde de bir istasyon Olması nedeni ile Komşu ilçelerinde Tren ile Ulaşımına katkı sağlıyor olması ve Hızlı Tren Hattında yük Trenlerinin Çalışabilecek olması hem Yenişehir hem Komşu ilçelere Hemde Bursa ticaretine önemli katkı sağlayacaktır.Yenişehir’in hızla gelişmesi yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

BAŞKAN’DAN UYARI

Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, son yıllarda bu alanda yaşanan talep artışının dikkat çektiğini belirtti. Konutlaşmadan, arazi satışlarına ve tarım ve hayvancılık yatırımlarına değin yoğun bir hareketliliğin söz konusu olduğunu anlatan Cingil, ‘Yenişehir’in cazibe merkezi olması bizleri son derece memnun ediyor. Ancak, yatırımcıya bir uyarıda bulunmak istiyorum: Sanayileşmeye evet diyoruz ama Yenişehir Ovası’na zarar verecek hiçbir yatırımı da onaylamıyoruz. Ne Yenişehir Belediyesi, ne Özel İdare, ne de başka bir kurumun Yenişehir Ovası’na, ilçenin tarımına zarar verecek yatırımlara izin vermesi söz konusu olamaz. Tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapacakların, çevreyle dost olacakların yanında olacağız’ dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir