Anasayfa / Kariyer ve İş / Yaz Mevsiminde Dönemsel İşler Artıyor

Yaz Mevsiminde Dönemsel İşler ArtıyorYaz mevsiminin başlamasıyla birlikte dönemsel işlere olan talep de arttı. İşsizlere geçici de olsa istihdam imkânı sağlayan bu tür işler, yeni mezunlara da kalıcı bir işten önce profesyonel hayatı tanıtıyor

Yaz aylarının firmalar ve iş arayanlar açısından durgun bir dönem olduğu görüşü hâkim olsa da uzmanlara göre bu dönem işsizler için birçok fırsat içeriyor. Çünkü sanılanın aksine bu dönemde başta staj, part-time ve mevsimlik işler olmak üzere adaylar için iş bulma anlamında çok sayıda alternatif bulunuyor. Organizasyonlarında – nispeten- düşük maliyet nedeniyle dönemsel eleman çalıştırmayı tercih eden birçok şirket, tanıtım aktiviteleri için geçici elemanlar aramaya başladı bile… Hatta hali hazırda çalışan ancak hafta sonu ek iş yapmak isteyenler için de dönemsel işler, para kazanma olanağı yaratıyor. Bunun için yapılması gereken tek şey, sektörde faaliyet gösteren organizasyon şirketlerine kaydınızı yaptırmak. Bu şirketler ihtiyaç duydukları organizasyonlar için sizinle temasa geçip iş imkânı yaratabiliyor. Bahar aylarındaki fuar ve kongrelerin ardından yazın düzenlenecek konser ve organizasyonlar için de elemanlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen sektör temsilcileri, bu talebin sonbahara kadar devam edeceği görüşünde. Özellikle üniversitelerin kapanmasıyla birlikte iş hayatına atılacak yeni mezun gençler için özgeçmişlerine ekleyecekleri dönemsel iş deneyimleri, kalıcı bir iş öncesi profesyonel hayatla tanışmaları açısından büyük avantaj sağlıyor. İnsan kaynakları uzmanlarına göre dönemsel de olsa ‘satış’ deneyimi kariyer açısından çok önemli. Pek çok üst düzey yöneticinin geçmişinde satış deneyimi olduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle gençlere satış pozisyonlarını tavsiye ediyor.

Kadroya geçiş imkânı var
Dönemsel işler özellikle gençler için kalıcı bir işe geçmekte de büyük kolaylık sağlıyor. Çünkü dönemsel çalıştıktan sonra aynı işte kalıcı hale gelmek çoğu firma için mümkün. Sadece öğrenciler ya da yeni mezunlar için değil iş ve özel yaşamını daha esnek yönetmek isteyen kişiler için de dönemsel işlerin tercih edildiğini söylüyor uzmanlar. Ayrıca dönemsel elemanlar ek bir gelir elde etmenin yanı sıra farklı şehirlere seyahat etme, gelecekteki işleri için referans ve çevre edinme, sosyal güvence gibi olanaklara da kavuşuyor.

Turizm ve otelcilik öne çıkıyor
Bu dönemde en çok turizm, perakende, mağazacılık, çağrı merkezleri, bankacılık sektörlerinde dönemsel eleman alımı yapılıyor. Yaz aylarında hareketlenen turizm sektörü gençler için yabancı dillerini geliştirmek adına öne çıkıyor. Ayrıca bahar ve yaz aylarında sayısı artan festival, konser ve tanıtım organizasyonları için de geçici elemanlar aranıyor. Ağırlıklı olarak turizm ve otelcilik sektöründe dönemsel işlerin öne çıktığını söyleyen Secret CV Genel Müdürü Okan Tütüncü, hosteslikten resepsiyonistliğe, animatörlükten rehberliğe kadar oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğunu vurguluyor. Ayrıca aşçı, bellboy, barmen, housekeeper ve dadı gibi pozisyonlar için de iş imkânı bulunduğunu söylüyor Tütüncü. Çok yüksek ücretli olmasa da bu tür iş deneyimlerinin gençlerin kariyeri için oldukça önemli olduğunu savunuyor uzmanlar… Bu nedenle de gençlerin iş ilanlarını sıkı bir şekilde takip etmeleri büyük önem taşıyor. İyi bir özgeçmiş hazırlamak da uzmanlara göre en önemli noktalar arasında yer alıyor. Dönemsel de olsa iş görüşmeleri yine büyük önem taşıyor. Gençlere mevsimsel işlere sadece ‘geçici iş’ olarak bakmamalarını öneren uzmanlara göre iş görüşmelerinde istekli davranmak ileride şirkette kalıcı olmak için dikkat edilen hususlar arasında yer alıyor. Kariyerlerini o yönde sürdürmek istediklerini belirtmeleri de işveren açısından olumlu olarak değerlendiriliyor. Çünkü istekli olmak, ileride şirkette kalıcı olarak çalışmak için avantaj sağlıyor.
İletişim önemli
Yaz aylarında dönemsel işlerde çalışarak hem para hem deneyim kazanmak isteyen kişilerin birtakım özelliklere sahip olması gerekiyor. Kısa süreli çalışmalar olması sebebiyle hızlı kavrayan ve adapte olabilen, inisiyatif alabilen, yabancı dil bilen, dinamik, insan ilişkilerinde başarılı, yoğun tempoya uyum sağlayabilecek ve sorumluluk sahibi kişilerin tercih edildiğini söyleyen KRM Yönetim Danışmanlık Genel Müdürü Kerim Paker, perakende sektörü ve saha çalışmalarındaki taleplerde çoğunlukla öğrenci veya yeni mezunların çalıştığını, ofis içinde yürütülecek çalışmalarda ise kısa süreli de olsa aranılan pozisyonda benzer deneyimlere sahip kişiler tercih edildiğini ifade ediyor. İN-KA Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü, aynı zamanda şirket ortağı olan Remzi Gül ise dönemsel işlerde öncelikle 18-28 yaş aralığında olmak gerektiğini belirtiyor. “Özellikle üniversite öğrencisi ya da yeni mezun, yabancı dil bilen ve bilgisayar tecrübesi olan kişiler tüm taleplerde görev alabiliyor” diyen Gür, ayrıca otelcilik meslek lisesi mezunu garson ve servis elemanlarının da özellikle yaz aylarında otellerde istihdam edildiğini söylüyor. Ödül törenleri ve roadshow’larda fiziksel görüntünün de büyük önem taşıdığını vurguluyor Gür.

  Alışveriş Merkezi Yöneticilerine İhtiyaç Artacak

Saatlik ya da günlük ücret uygulanıyor
Dönemsel işlerde ücretler çalışmanın niteliğine ve süresine göre değişiklik gösterebiliyor. Şu anda 350’yi aşkın şirketle çalıştıklarını söyleyen Remzi Gül, ücretlerin günlük 45 ila 175 TL arasında değiştiğini belirtiyor. Projenin içeriğine göre saatlik ya da günlük ücret uygulamasının daha yaygın olarak görüldüğünü anlatan Kerim Paker ise, ulaşım ve yemek imkânlarının olduğunu da ekliyor. Ayrıca fuar, kongre ve organizasyonların yarattığı dönemsel işler ek gelirin yanı sıra çalışanlara sosyal güvence de sağlıyor. Sektörün güvenilir ve köklü şirketleri günlük işlerde bile elemanların kıyafet, yol ve yemek masraflarının yanı sıra çalıştıkları günler için sosyal güvencelerini de sağlıyor.

Dönemsel eleman arayan şirketlerden bazıları:
Yeni Recordati İlaç, üretim ve lojistik departmanlarında görevlendirilmek üzere en az lise mezunu dönemsel eleman arıyor.
Alarko Şirketler Topluluğu Hillside City Club Trio’da görevlendirmek üzere iletişimi güçlü üyelik ilişkileri elamanı arıyor.
Barsan Global Lojistik (Gebze), dönemsel olarak istihdam edilmek üzere pazarlama ve satış elemanı arıyor.
Tesco / Kipa Pazarlama vardiyalı çalışabilecek etiket elemanı arıyor.
Orion Group, stant elemanı arıyor.
ANC TV, çağrı merkezi elamanı arıyor.

Dönemsel eleman olmak isteyenlerin başvuru yapabileceği organizasyon ve insan kaynakları şirketleri:
KRM Yönetim ve Danışmanlık: www.krm.com.tr Manpower Türkiye: www.manpower.com.tr/ Marmara Tanıtım Fuarcılık: www.marmarafuar.com.tr İn-Ka Genç İnsan Kaynağı: www. inka. com Secret CV: www.secretcv.com.tr ADK İnsan Kaynakları: www.adkik.com
Manpower Türkiye: www.manpower.com.tr/ Marmara Tanıtım Fuarcılık: www.marmarafuar.com.tr İn-Ka Genç İnsan Kaynağı: www. inka. com Secret CV: www.secretcv.com.tr ADK İnsan Kaynakları: www.adkik.com

GENÇLER TERCİH EDİYOR
Kerim Paker / KRM Yönetim Danışmanlık Genel Müdürü
Şu anda veri tabanımızda 5 bini aşkın güncel aday başvuru bulunuyor. Üniversitelerin tatile girmesinin ardından bu sayıda yüksek oranda artış söz konusu olacaktır. Önceki yılları baz aldığımızda, pozisyon ve projelere göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama bu dönemde geçici işler için 150 – 200 kişinin istihdam edileceğini düşünüyorum. Dönemsel çalışmaların, farklı sektör ve görevler tanıyıp, deneyim edinme açısından oldukça faydası oluyor. Özellikle iş deneyimi olmayan kişilere profesyonel hayatı kavrama ve öğrenme açısından katkı sağlıyor. Ayrıca bu tür projeler, kalıcı çalışmalar için zemin hazırlarken network oluşturma açısından da yararlı olabiliyor.

3 BİN KİŞİ ARANIYOR
Okan Tütüncü / Secret CV Genel Müdürü
Secretcv.com veri tabanına kayıtlı 23 bin 500 firma ve 12 milyonu aşkın aday bulunuyor. Şu anda 84 firma dönemsel pozisyonlar için 264 ilan vermiş durumda. Bu firmalar istihdam etmek üzere yaklaşık 800 kişiyi arıyor. Genel olarak ise sektörde dönemsel çalışacak 3 bin kişi aranıyor. Özellikle turizm ve otelcilik, fuar ve organizasyon, perakende sektörlerindeki ilanlarda artış olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca bu sektörlerde yalnızca öğrencilere değil, işsiz olanlara da pek çok farklı iş olanağı söz konusu. Dönemsel ilanlarda özellikle aranan işe yönelik eğitim, benzer iş deneyimi, yabancı dil ve temel iletişim becerilerine sahip olunması bekleniyor diyebiliriz. Ancak bu nitelikler ilgili pozisyona göre mutlaka değişiklik gösteriyor.

İŞİN AKADEMİSİNİ KURDULAR
Remzi Gül / İN-KA Kurucusu
Çalışma hayatına yarı zamanlı başlayan bir öğrenci, okulu sona erdiğinde çalışmakta olduğumuz firmalara kadrolu devam edebiliyor. Dönemsel işlerin bir okulu olmadığından bizlere hizmet vermiş olan ve kendini ispatlamış genç arkadaşlarımıza iş fırsatı sağlamak amacıyla İN-KA Akademi adı altında bir projemiz var ve işliyor. 10 yıllık hizmet hayatımızda yaklaşık 480 kişiye istihdam sağladık.

Eylem AKTAY Sabah
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir