Kariyer ve İş

Yazılım Test Uzmanlığına Her Sektörde İş Var

Şirketlerin kullandığı yazılımlar zaman zaman hata verip kullanılmaz duruma gelebiliyor. Bir internet sitesine giremediğinizde, akıllı telefonunuz hata verdiğinde veya bir bankacılık işlemi yapamadığınızda bu genelde yazılımla ilgili bir problemden kaynaklanıyor. Yazılım test uzmanları da, yazılımları test eden, hataları öngörebilen kişilere deniyor.

yazilim-test-uzmanlariBir internet sitesine girmek istediniz ve açılmadı veya bir bankanın sistemi birkaç dakikalığına da olsa hata verdi… İşinizi halledemediniz. Kısa süreli bir hata olsa da şirketler için büyük kayıplara neden olabiliyor. Hem müşteri memnuniyeti azalıyor hem de güvenlik sorunları ortaya çıkabiliyor. Eskiden teknolojiyi bu kadar sık kullanmadığımız için böyle sorunlar yaşanmıyordu. Fakat artık teknoloji her alanda karşımıza çıktığı (hatta ‘kaçınılmaz hale’ geldiği) için yazılımla ilgili hataları ortadan kaldırmak daha da önem kazanıyor. Ve yazılım test uzmanlığı büyük önem kazanıyor. Yazılım test uzmanlığı, farklı sektörlerde yazılımların çeşitlenmesiyle birlikte, bunları test eden, hataları öngörebilen bir uzman grubu.

Yaptıkları iş, yani yazılım testi, teknoloji odaklı projelerde analiz, tasarım ya da kodlama kaynaklı hataların önceden tespit edilip önlenmesini sağlayan, kendine özgü uluslararası teknik ve araçları olan bir uzmanlık alanı. Bir benzetme yapmak gerekirse, hani otoyollarda araç sürerken yolun sağındaki bariyerlere çok yaklaştığınızı haber veren asfalttaki tırtıklı malzemeler var ya, işte yazılım test uzmanları da yazılım projelerinin planlanan güzergahtan çıkmakta olduğunu veya çıktığını, yazılım ekiplerine objektif bir şekilde haber veren asfalttaki uyarıcılar.Türkiye’deki üniversitelerde yazılım test uzmanlığı dersleri yazılım mühendisliği ve yazılım programcılığı bölümlerinin kapsamında veriliyor. Fakat bu disiplinle ilgili direkt bir bölüm yok. Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, bu eksikliği gidermek için 2002 yılında International Software Testing Qualifications Board (ISTQB) adında kâr amacı gütmeyen bir organizasyon kurulduğunu söylüyor. Yetmişten fazla ülkede yapılanan bu organizasyon Türkiye’de Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board) adı altında yapılanmış. ISTQB’nin uluslararası standartlarda düzenlemiş olduğu müfredata uygun temel ve ileri düzey yazılım test eğitimleri akredite eğitim kurumları tarafından verilerek bu alanda kariyer yapmak isteyen kişilerin yetkinlikleri artırılıyor.

Her sektörde iş var

Yazılım test uzmanları yazılımın girdiği her sektörde iş bulabiliyor. Yitmen, yazılımların günümüzde tüm sektörlerde önemli bir yer aldığı düşünüldüğünde uzmanların tüm sektörlerde iş bulabileceğini söylüyor: “Hangi sektörler ön plana çıkıyor derseniz, rekabetin ve yeniliğin en çok olduğu sektörler yazılım test uzmanlarına daha fazla ihtiyaç duyuyor. Günümüzde bunları telekom, banka, sigorta, e-ticaret ve havacılık sektörleri olarak sıralayabiliriz. Tabii ki beş yıl sonra durum değişiklik gösterecektir.”

Yazılım test uzmanlarının çalışma düzenleri ve yapılanmaları yazılım ekiplerine paralellik gösteriyor. Orta büyüklükteki organizasyonlarda test uzmanı, test takım lideri ve test yöneticisi rolleri görülebileceği gibi bu alana daha çok yatırım yapan organizasyonlarda performans test uzmanı, kullanılabilirlik test uzmanı, test otomasyon uzmanı gibi rol ve görev tanımlarını da görülebiliyor.

Sektörün durumunu her sene Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından yapılan anket aracılığıyla Türkiye Yazılım Kalite Raporu ile ölçtüklerini belirten Yitmen, en son yayınlanan TSQR 2012 – 2013 raporunda artık şirketlerin organizasyon şemalarına ‘test birimi’ adını eklediklerini ve yavaş yavaş da bu konulan başlığın altını doldurmaya başladıklarını gördüklerini söylüyor.

Gelecekte önemi artacak

Geleceğin bilişimde olduğu varsayımıyla yola çıkıldığında, önümüzdeki yıllarda bilişim sektöründe çalışanların sayılarının artmasıyla test uzmanlarının da artacağını düşünen Yitmen, hatta test uzmanlığının yazılım uzmanlığından bile ön plana çıkabileceğini söylüyor: “Çünkü test uzmanları sadece geliştirilen yazılımları değil bu yazılımların birbirleriyle olan entegrasyonlarını da test ettiği için yazılım uzmanlarından daha fazla test uzmanına ihtiyaç duyulacaktır.”
Birçok şirkette test ekipleri kurulmuş. Örneğin bankalarda eskiden iş analistlerinin yürüttüğü bu fonksiyon bugün bankacılık sisteminde sayıları 30 ila 60 arasında tahmin edilen bağımsız test ekipleri tarafından yürütülüyor. On kişilik yazılım şirketlerinde dahi en az iki kişilik test uzmanı pozisyonu bulunuyor. Bu alanda çalışacak kişilerde analitik bakış açısı ve sorgulayan bir kişiliğe sahip olmak, trendleri takip etmek ve uluslararası test teknik ve metodolojilerine hakim olmak gibi özellikler aranıyor.

Şu an Türkiye’de test ekiplerinin genelde hata bulmaya yönelik reaktif teknikler kullandığını belirten Yiten, proaktif olarak hataların önlenmesini sağlayan, yani kaliteyi güvence altına alan tekniklerin kullanımının yaygınlaşmasıyla şirketlerin yazılım hatası kaynaklı zaman, para ve itibar kayıplarını en aza indirebileceğini ifade ediyor. Günümüz rekabetçi ortamında kendini farklılaştırabilen profesyonellerin başarılı olduğunu belirten Yiten, pek çok kişinin belli seviyelerde kod yazıp kendini yazılım uzmanı olarak pozisyonladığı bir zamanda test uzmanlığının kendisini farklılaştırmak isteyenler için iyi bir kariyer fırsatı sağladığını ekliyor.

Hürriyet İK – Zeynep MENGİBir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu