Anasayfa / Sağlık Haberleri / Yediğimiz Yemekler Sağlığımızı ve Ruh Halimizi Etkiliyor

Yediğimiz Yemekler Sağlığımızı ve Ruh Halimizi EtkiliyorYediğimiz yemekler hem ruh halimizi hem de sağlığımızı değiştirebiliyor. Uzmanlar sağlıklı bir beden, zihin ve ruh yapısı için gıdalardan alınan vitamin ve minerallerin önemli işlevleri bulunduğunu ifade ediyor.
Sabah kahvaltısını poğaça, börek ile geçiştiren personelin öğle menüsüde et ve süt ürünleri, taze sebze ve meyve gibi besin öğeleri açısından zengin gıdalardan eksik ise yorgunluk, halsizlik, uyku eğilimi, sinirlilik, dalgınlık, konsantrasyon bozukluğu, iştahsızlık gibi depresyon belirtileri baş gösteriyor.

Keyveni Catering Üretim Planlama Direktörü ve Gıda Mühendisi Burcu Alkışoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti: “Sağlıklı bir beden, zihin ve ruh yapısı için gıdalardan alınan vitaminler ve minerallerin önemli işlevleri bulunmakta fazlası zararlı olabildiği gibi yeteri kadar alınmayanı da ciddi fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açabilmekte hatta çoğu minor depresyon vakasının altında B1, B3, B5, B6, B12, çinko, demir, selenyum gibi vitamin ve mineral eksiklikleri yatıyor. Vitamin eksikliğine bağlı depresyona aynı zamanda yorgunluk, halsizlik, uyku eğilimi, kansızlık, sinirlilik, iştahsızlık gibi vakalar eşlik ediyor.”
Kahvaltı ve öğle yemeği günü enerjik ve verimli geçirebilmemiz için günün tam ortasında son derece önemli işlevlere sahip. Fakat özellikle iş dünyası söz konusu olduğunda günün en önemli öğünlerinden biri olan öğle yemekleri; şirketlerin tasarruf planları doğrultusunda ucuz fiyat veren yemek şirketleri ile anlaşma neticesinde sağlıksız ve yetersiz beslenme ile sonuçlanıyor. Tasarruf yapmak amacı ile ucuz yemek firmaları ile anlaşan şirketler aslında tasarruf değil zarar etmiş oluyorlar. Çünkü bu şikayetleri taşıyan bir personelden istenilen verimi almak mümkün olmuyor. Alkışoğlu, şirketlerin başarılı olması ve sağlıklı büyümeleri için personelinin sağlığını tehdit edecek tercihlerden kaçınması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Hijyenik koşullar altında, TSE, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının belirlediği standartlarda üretilmiş dengeli ve sağlıklı bir menünün belli bir maliyeti vardır. Bu maliyetin altında alınan fiyatlara dikkat edilmeli, üretim koşulları ve hammadde kalitesi incelenmelidir. Çünkü faaliyet konusu ne olursa olsun her işletmenin hedefi kar etmek.”

  Gelecekte Oluşma Riski Yüksek Hastalıkları Bulan Cihaz

Sağlıklı, dengeli ve yeterli bir menünün oluşabilmesi ve bunun üzerinden kar edilebilmesi için bu işin kişi başı ortalama satış fiyatının 6-8 TL olduğunu belirten Alkışoğlu, bu limitin altındaki her rakama kuşku ile bakılması gerektiğini söylüyor. Çünkü kötü ve sağlıksız beslenme bağışıklık sistemimizi tehdit ederek depresyondan çok daha ciddi hastalıklara kapı açabiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir