Anasayfa / Emlak Haberleri / Yeni AVM projeleri tüketicilere yeni deneyimler sunuyor

Yeni AVM projeleri tüketicilere yeni deneyimler sunuyorYeni AVM projeleri tüketicilere yeni deneyimler sunuyor. Son dönemin trendi içinde marina bulunan karma projeler. Marina AVM’Ier sosyal donatı alanlarına verdikleri önem, akvaryum ve temapark gibi özellikleriyle farklılaşıyor…

GEREK İstanbul’da gerekse diğer sahil bölgelerinde ihtiyaçla doğru oranlı olarak marina sayısı artıyor. Günümüzde marinalarm niteliği de bir ölçüde değişmiş durumda. Yeni marina projeleri artık teknelerin ‘park alanları’ olmaktan çok daha öte özelliklere sahip. Mağazaları, yeme-içme alanları, sosyalleşme ve eğlence üniteleri ile dikkat çeken marinalar, açık alışveriş merkezi özelliğine sahip. Bunun en son ömeği yakın zamanda İstanbul Tuzla’da kapılarını açan Viaport Marina oldu. Pek çok markanın outlet mağazasının yer aldığı projede yeme-içme ünitelerinin ağırlığı dikkat çekiyor.

Yeni AVM projeleri

Marina AVM’lerin ortak bazı özellikleri var. Bu AVM’lerde yeme-içme ve eğlence alanları toplam ticari alanın en az yüzd 25’ini kaplıyor. Tekne sahiplerinin dışındaki kitlelere hitap eden bu mekanlar, geniş yeme-içme seçenekleriyle tüketiciye deniz kenarında uzun zaman geçirme imkanı sunuyor.

“MARİNA AVM TRENDİ YAYGINLAŞACAK”

İstanbul’da son dönemde yapılan benzer bir diğer proje de Pendik’te yer alan Marinturk. Ataköy Marina Park ise konseptin İstanbul’daki ilk örneklerinden.

İstanbul dışında marina AVM konseptine en uygun örnekleri Bodrum’dan vermek mümkün. Yalıkavak’ta bulunan Palmarina pek çok marka, restoran ve kafeye ev sahipliği yapıyor. İzmir, Antalya, Muğla, Mersin gibi illerde yer alan pek çok marina, İstanbul’daki örneklerindeki kadar olmasa da sosyal ve alışveriş alanlarıyla dikkat çekiyor.

Yeni projelere rağmen özellikle İstanbul’da marinalarm hala yetersiz sayıda olduğunu savunan AVM danışmanlarına göre, marina AVM trendi giderek artacak. Nitekim yeni projeler yolda… Mevcut marina projelerinde AVM özelliklerinin artması bekleniyor.

YENİ PROJELER YOLDA

Devam eden ya da planlanan projeler de bu trende işaret ediyor. DAP Yapı’nm Kartal sahilinde hayata geçireceği karma projesi İstanbul Marina bu türden bir proje. Yarısı açık yarısı kapalı bir alışveriş merkezinin yer aldığı projede, çok sayıda restoran ve kafenin yanı sıra bir de park bulunuyor. DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, proje hakkında şu bilgileri veriyor:

“Önünde yat marina alanı bulunan, içinden hızlı tren geçen, özel okulu, hastanesi, deniz manzaralı çarşısı, restoranları ve oteliyle donanmış küçük bir şehir projelendirdik. Rezidans, konut ve ofis alanlarım bu şehrin merkezine yerleştirdik. İstanbul Marina lokasyonuyla, havaalanı, deniz otobüsü, metro, hızlı tren, helikopter pisti, deniz taksi ve deniz uçağıyla mükemmel bir ulaşım kolaylığı sunuyor.”
İstanbul’da uzun süredir beklenen bir diğer marina projesi de Hattat Holding’e ait. Holding iştiraki Hema İnşaat, Kumburgaz’da bir karma marina projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. 1 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahip olan projede konut, apart otel ve ticaret alanları planlanıyor. Ancak projenin başlama tarihi henüz belli değil.

  İzmir'in Dikili Bademli Köyü Yatırımcıların Gözdesi

“SOSYAL DONATI ALANLARI ÖNEMLİ”

KDM Danışmanlık Kurucusu Murat İzci ye göre, marinalar iyi birer sosyalleşme alanı.

Dolayısıyla buna uygun olarak kiralandığında, başarılı W birer alışveriş merkezi haline gelebiliyor.

İzci, diğer AVM’lerden farklı olarak marinalarda sosyal donatıların önemine dikkat çekiyor. Ye- H me-içme alanları ve sosyal donatıların en az yüzde 25 paya sahip olması gerektiğini savunan İzci, fast food, casual dining gibi birbirinden çok farklı formatlarm bu tür AVM’lerde yer bulabileceğini belirtiyor. İzci mimarinin önemine de işaret ediyor:

“Marinanm uygun bir mimari tasarıma sahip olması önemli. Gölgelendirme alanları yazın güneşten kışın ise yağıştan koruyacak şekilde belirlenmeli. Bu tüketicinin her türlü hava koşulunda AVM’ye gelmesini sağlayacaktır. Doğru planlanmış marina AVM’ler her zaman iş yapacağı için bu trend devam edecektir.”

“LOKASYON BELİRLEYİCİ”

Marinalarda yeme-içme ünitelerinin hemen her zaman iş yapma potansiyeli olduğunu savunan AVM Partners AVM Yönetim Direktörü Aytaç Özçiçek, “Ancak gıda dışı için lokasyon oldukça önemli” diyerek perakendecileri uyarıyor. Marina AVM’lerde de diğer AVM’lerde olduğu gibi lokasyonun önemli olduğunu anlatan Özçiçek, “Marina eğer yaşam alanlarına yakın değilse, ticari alanların sınırlı tutulmasında fayda var” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Marina müşterilerini tekne sahiplerinin yanı sıra, çevre sakinleri de oluşturur. Profil orta ve üst gelir grubu olarak tanımlanabilir. Hatta tatil günlerinde marina profili daha da çeşitlilik gösterebilir. Dolayısıyla marka karması da buna göre belirlenmeli. Marka karmasında yeme-içme markaları ağırlıklı olmalı.”

Özçiçek AVM Partners olarak yakın zamanda bir marina projesinin kiralamasını yapmaya hazırladıklarının bilgisini de veriyor. Anlaşmanın henüz İmzalanmaması nedeniyle isim paylaşmayan Özçiçek, projenin İstanbul’un ses getirecek marina projelerinden biri olacağını söylüyor.

“İSTANBUL’DA İHTİYAÇ BÜYÜK”

Kurun Danışmanlık Kurucusu Hakan Kurun Özçiçek gibi marinanm lokasyo-nuna dikkat çekiyor. Bir marinanm sadece marina olduğu için değil, uygun lo kasyonda olduğu için perakendeçileri tatmin ı edeceğine dikkat çeken Kurun, bunu bir gayrimenkul yatırımdan

farklı düşünmenin yanlış olduğunu söylüyor. Öte yandan özellikle İstanbul’da yer alan marinalarm kapasitelerinin çok üstünde çalıştığını hatırlatarak, yeni yatırımlara ihtiyaç olduğuna vurgu yapıyor. Potansiyeli yüksek olan marinalarda ticari alanlar yaratılmasının doğru olduğunu belirten Kurun, şöyle devam ediyor:

“Perakendeciler marinaya değil lokas-yona yatırım yapmalı. Anadolu yakasında sahil yolunda ciddi bir potansiyelden söz edilebilir. Çünkü bu şeritteki yoğunluğa hitap edecek alışveriş alanı çok az. Kadıköy’den başlayıp Tuzla’ya kadar olan geniş bir bölgede ticari tesis ihtiyacı devam ediyor.” Kurun AVM’nin ve mağazaların mimarisinin marina konseptine uygun şekilde açık ve ferah olması gerektiğini sözlerine ekliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir