Anasayfa / Kariyer ve İş / Yeni Avrupalı yönetici profili

Yeni Avrupalı yönetici profili2008’de dünyayı saran fmansal kriz sonrası iş dünyası her konuda büyük değişime uğradı. Bu kriz sonrası dünyada ekonomik volatilite, politik değişimler ve tahmin edilmeyen değişiklikler çoğaldı. Korn-Ferry’nin yeni yayınladığı bir araştırma Avrupa’daki eski yönetici profilinin tamamen değiştiğine işaret ediyor. Bu kısa yazıda bu yeni yönetici özelliklerine değineceğiz.

yonetici profili

Kriz öncesi yöneticiler, doğru yaptırımlar ve öncelikleri bularak iyi neticeler elde etmeye çalışıyorlardı.

Yeni Avrupalı yöneticiler de iyi neticelere ulaşmak konusunda hemfikirler ama oraya giderken aldıkları yol farklı olmaya başladı. Bugünün yöneticileri ve liderleri stratejilerini daha hızlı almaya, daha sık değiştirmeye mecburlar. Ayrıca çoğunlukla eskiye göre daha az bilgiye dayanarak gerçekleştirmek zorundalar.

Korn Ferry’nin yaptığı araştırma, kriz sonrası ve öncesi tepe yöneticilerin en sorunlu gördüğü noktalar arasında büyük fark gösteriyor. 2013 senesinde Avrupalı tepe yöneticilerin gördüğü en önemli üç sorun 2008 öncesindeki listelerde yoktu. Bunlar;

– Euro’nun stabil devam edebilmesi

– Müşteri güveninin devamı

– Sıkışan fmans yolları
Bu dönemde tepe yöneticilerin işleri zorlaştı ve eski büyüme metotları biraz hayal oldu. IMF’nin de 2012 raporunda görüldüğü gibi Euro Zone’da artık büyüme zor görünüyor. Bu sebepten yöneticilerin yeni özelliklerini aşağıdaki konuların altını çizerek paylaşabiliriz:

– Hızlı ve verimli karar alabilen

– Daha az bilgi ile hareket edebilen

– Müşteriye odaklı

– Egosu düşük

– Öğrenme kabiliyeti yüksek olan

– Değişimlere pozitif bakabilen

Eskiden daha ucuz üretim olduğu için üretimlerini Asya’ya kaydıran şirketler, şimdi müşterilerine yakın durmak için Avrupa’ya tekrar dönüş yapıyorlar.

Türkiye’deki şirketler için de önümüzde dönem zor geçecek gibi görünüyor. Bu yüzden onların da sisli havada gemiyi götürebilecek yöneticilere ihtiyacı olacak. 2002-2008 arasındaki güneşli havalar biraz zor bulunacak.

  İnsan Kaynakları Departmanları Ne İşe Yarar

Büyümeyen Euro Zone’un önümüzdeki günlerde değişim yaşaması düşük ihtimal. Türkiye ekonomisinin bağlı olduğu Euro Zone’dan etkilenmemesi de mümkün değil. Bunu son 12 ayda iyice hissettik. Bizim şirketlerimizin de yeni profilde yöneticilere yönlenmesi gerekecek.

Türkiye’deki şirketlerin de yöneticilerinin öğrenme kabiliyetlerini (learning agility) ölçmesi zamanı geldiğini düşünüyorum. Elde ettikleri tecrübelerden öğrendiklerini yeni dünyadaki yeni ortama uydurmaktan başlayıp yeni bilgilerle yeniliklere açık olmaya kadar birçok alanı kapsıyor. Basit önerilerim;

1- Eldeki yöneticilerin bir MR raporunu çekin

2- Eskiden baktığınız havuza göre daha geniş bir havuzdan yönetici seçin

3- Yöneticilerimizin öğrenme kabiliyetlerinin altını çizin

4- Süregelen bir yetenek stratejisi oluşturun

Kriz sonrası şirketlerin hızlı strateji geliştirmelerinin şart olduğu bir dönemde yönetici stratejilerini de gündeme uygun hale getirmelerini tüm şirketlere tavsiye ederim.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir