Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Yeni bir pazar olarak ortaya çıkan ikisi bir arada PC’ler

Yeni bir pazar olarak ortaya çıkan ikisi bir arada PC’ler



ikisi bir arada pcMobil kullanımın yaygınlaşması ve daha yüksek performans beklentisi, ayrı ayrı piyasaya sunulan ultrabook ve tablet PC segmentlerini birleştirdi. Yeni bir pazar olarak ortaya çıkan ikisi bir arada PC’lere olan talep artarken, üreticiler de bu alanda yeni modellerini pazara sunmak için çahşmalara başladı. Hedef, PC pazarının yüzde 10 payına sahip olmak.

Taşınabilir bilgisayarların giderek daha hızlı evrim geçirdiği yeni trendlerle birlikte modellerin artığı PC pazarında oluşan yeni segment olan ‘ikisi bir arada PC’, üreticileri de bu alana yönlendirdi. Böylece pil ömrü, performans, hızlı açılma ve ince yapı-lanna, yeni nesillerde dokunmatik özelliğinin eklenmesi ile tablet olarak kullanabilme olanağı yaratan PC’lere olan ilgi her geçen gün artıyor. Yeni segment, tabletin pratikliğini ve eğlenceli yönünü, dizüstü bilgisaya-nn gücü ve üretkenliği ile birleştiriyor. Tabletin dokunmatik özelliğini de güçlü performansa sahip PC’ye aktanyor. Böylelikle dışandayken tek bir cihazla hem performans gerektiren çalışmalan gerçekleştirilebiliyor, hem de tablet özelliği ile bunu pratik bir şekilde yapmak olanaklı oluyor.

TEK HAREKETLE TABLET

Cihazınızı dizüstü bilgisayardan tablete dönüştürmek için kullandığınız marka ve modele göre ekranı ters çevirmek, kaydırmak ya da döndürmek yeterli oluyor. Pazara bakıldığmda şu anda 11 inç ekran boyutundan 13 inç ekrana kadar farklı boyutlarda ve ağırlığı 1.5 kg civarında olan cihazlar mevcut.

Windows 8 ile beraber dokunmatik kullanım geliştiren Microsoft, ikisi bir arada Ultrabook konseptinin de gelişimine ön ayak oldu. Ayrıca Intel’in Ultrabook için geliştirdiği işlemciler de bu segmenti destekleyen unsurlardan. Şu anda bir yılı dolduran ikisi bir arada PC’lerin payı tüm pazarda yüzde 5 civarında. Ancak hedef yüzde 10. Beklentilerin hedefinde ise özellikle kullanıcı ihtiyaçlan yatıyor.




Kullanıcılar tüm işlemlerini, dosyalamalarım, eğlence gereksinimlerini tek cihazda karşılamak istiyor. Özellikle dokunmatik ekranların gelişmesi, işletim sistemlerinin klav-yesiz kullanımın kolaylaştırıcı uygu-lamalann olmasıyla birlikte bu cihazlar gün geçtikçe yaygın hale gelmeye başladı. Bununla birlikte kablosuz internet bağlantısının wi-fi, 3G, LTE gibi teknolojilerle çok daha erişilebilir hale gelmesi de cihazlan yanımızda taşıyıp sürekli online olma eğilimimizi artırdı. Üreticiler de sürece bağlı olarak bu cihazlara odaklanmaya başladı.

  Siber Güvenlik Çözümleri ve Ürünleri

PAZAR PAYLARI YÜKSELECEK

“Ofis dışında da çalışmanın gitgide artmasıyla birlikte tüketiciler, daha kolay taşınabilen, şık ama aynı zamanda iyi bir performansa sahip cihazlan daha çok tercih etmeye başladı. Bu talep ve ihtiyaçlar da, dönüştürülebilir cihazlann gelişimini hızlandırdı” diyen Lenovo Pazarlama Müdürü Aysun Karabıyık, performanstan ödün vermeyen tablet ve dizüstü bilgisayar deneyimini aynı anda sunabilen ikisi bir arada PC’lerin katlama, döndürme, çevirme ve ayırma esnekliğiyle kullanımda büyük bir esneklik sağladığını ifade ediyor. Lenovo, dönüştürülebilir cihazlann pazardaki paylarının yükseleceğini öngörüyor ve yeni modellerini de bu stratejiye paralel olarak pazara sunuyor. Lenovo, 2012’in son çeyreğinde, özel olarak tasarlanmış yeni dönüştürülebilir cihaz ailesini sundu.

Bunlar arasında IdeaPad Yoga, ThinkPad Twist ve Helix modelleri bulunuyor.

“İstendiğinde tablet konumunda kullanım, gerekli olduğu durumlarda ekranın kaydırılarak Ultrabook konumuna geçişi, cihazın her ortamda rahat kullanımına olanak sağlıyor” diyen Toshiba Ürün Grup Müdürü Korhan Oray da ikisi bir arada cihazlara ilgi duyan kullanıcı sayısının giderek artığını belirtiyor.

YENİ MODELLER GELİYOR

Korhan Oray, aynca, önümüzdeki yıllarda çeşitliliğin artmasıyla birlikte bu segmentin pazar payının belirgin şekilde yükseleceğini ifade ediyor. Bu segmentte, aynı seride üç farklı modeli mevcut olan Toshiba, yakında klavyesi aynlabilen Portege ZlOt Hybrid PC’lerini sunacak. Toshiba, ultra hafif taşınabilir bilgisayar modelleriyle birlikte bu segmentte pazar payını daha da yukan taşımayı hedefliyor.

Şu anda Dell portföyünde de XPS 12 dönüştürülebilir ultrabook mevcut. Bu cihaz 12 inç ekrana sahip ve çerçevesi içinde dönerek katlandığında tablet olarak kullanılabiliyor. Intel Core İ5 ve Core i7 işlemciler ve yüksek hızda SSD kullanılan bu cihaz, 8GB’a kadar bellekle konfigü-re ediliyor. Samsung’un da ATTV ürün ailesinde ikisi bir arada PC’leri mevcut. ATIV Smart PC (Akıllı Bilgisayar) ve ATIV Smart PC Pro, Samsung’un şu an Türkiye pazarında var olan ürünleri olarak öne çıkıyor.

Gözde Yeniova / Ekonomist




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir