Anasayfa / Kariyer ve İş / Yeni Hedefler

Yeni HedeflerYeni Hedefler, Orhan Murat İzci Bu Yıl Beş Yeni Projeye Başlamayı Hedefliyor

Orhan Murat İzci

İKİNCİ KARİYER Orhan Murat İzci
EN SON AYRILDIĞI GÖREV:Zeytinburnu Olivium Outlet Çenter Genel Müdürlüğü SU AN YAPTIĞI İS: KDM – Kiralama ve Danışmanlık Merkezi Kurucusu Şule Laleli

Orhan murat izci  deyim yerindeyse, çekirdekten yetişme bir perakendeci. Her ne kadar üniversitede mühendislik okumuş olsa da çocukken markette tezgahtarlık yaparken bol miktarda perakende tozu yutmuş. Kendi şirketini kurana dek geçirdiği sürede ise pek çok deneyimi hazine gibi biriktirmiş.

İzci, Uludağ Üniversitesi Pazarlama Bölümü mezunu. Mezuniyet sonrasında ilk iş deneyimini Komili’de kazanır. Çanakkale – Balıkesir satış sorumlusu olarak çalışırken, hayatının akışını değiştirecek karan alır ve İstanbul’a gelir. Hiç bilmediği bir alanda üç ay boyunca yedek parça satış işiyle uğraşır. Daha sonra “Benim için dönüm noktası” dediği Beltaş’ta pazarlama müdürü olur. Ardından Makro marketlerinin kuruluşunda görev alır. İki sene sonra Makro mağazalar müdürü olur. Makro’daki görevinden ayrılmadan önce 26 mağaza, 550 çalışandan sorumludur. İzci’yi AVM konusunda bir adım öne taşıyan görev ise Olivium Outlet Çenter yöneticiliğidir. İstanbul’un ilk outlet center’ı olan Olivium’da uzun yıllar genel müdürlük yapar. “Olivium, AVM deneyimi kazandığım önemli bir okul oldu bana” diyor.
İki yıllık bir düşünme sürecinin sonunda perakende kanalında AVM yatırımları, kiralama ve yönetimi alanında faaliyet gösteren şirketini kurar. Aslında bu hep aklında olan bir iş koludur. Sektördeki boşlukları görmesi, aldığı karan erkenden hayata geçirmesinde etkili olur. Şirketine isim olarak KDM yani “Katma Değer Merkezi”ni seçer. Zamanla bu isim “Kiralama ve Danışmanlık Merkezi” olarak değişir.

KDM, şu anda 30’un üzerinde projeye hizmet veriyor. Proje geliştirme, kiralama ve yönetim alanlannda uzman. Şirket mortosunu, “Üçlü mutluluk sistemi” olarak açıklıyor ve kavramı şöyle tanımlıyor: “İşin yatınmcı tarafında parayı getiren insan, perakendeci tarafında yatınmcı için müşteri, perakendeci için de nihai insan, yani ziyaretçi var” diyor. Şu anda 21 kişilik kadroyla hizmet veriyor.

  Adlî ve İdarî Yargıda Çalıştırılmak Üzere; Mübaşir Alım İlanı

Bugüne kadar Forum Mersin, Meydan Alışveriş Merkezi, İstinye Park ve Sarajevo City Çenter – Bosna Hersek, Ruby Mail Bişkek -Kırgızistan, Royal Mail Erbil – Irak’ta projeler gerçekleştirdi. Bu projeler İzciye ICSC Avrupa Alışveriş Merkezi Ödülü’nü, 2005 Perakende Güneşi Ödülleri “En Bakanlı Profesyonel Yönetici”, TTKD Altın Adam ödüllerini getirdi.

2012’de yabancı bir ortakla işbirliği yaparak büyümeyi hedefleyen İzci, AVM yatırımları konusunda Irak ve Azerbaycan’ı şimdiden geleceğin pazarlan olarak hedefliyor. 2011 sonuna kadar beş projeye daha başlayacaklannı söyleyen İzci’nin yıl sonu hedefi, beş milyon dola-nn üzerinde ciro. KDM’nin üstlendiği projelerden biri de Pendik’teki Pendorya AVM. İşin kiralama danışmanlığını üstlenen KDM için AVM’nin pazarlama birimi yöneticileri, “Pendorya 85 milyon dolara mal oldu. Bu yatınmın kiralama işini KDM gibi güvenli ve deneyimli ellere teslim ettik. Bu işbirliğinden memnunuz” diyor.

İZCİ’DEN ÖNERİLER

ORMANI VE AĞAÇLARI GÖRÜN
Resmin bütününü görmeniz gerekir. Yalnızca kendinizin ya da biriminizin yaptığı işe yoğunlaşmak olmaz. Hatta kendinizi biriminizin bakış açısıyla sınırlamanız bile doğru değildir. Kolay pes etmeyin ve işinizin her aşamasına özen gösterin.

NE ZAMAN STRESE GİRDİĞİNİZİ BİLİN
iyi bir yönetici stres oyununun dışında kalmasını bilir. Stres üretkenliği öldürür, kazançlı değildir. Çalıştığım perakende markaları için radikal kararlar almak zordu ama stres oyununun dışında kalmayı bildim.

FAYDALIYSANIZ BAŞARILISINIZ
Genel anlamda, insanlara ve çevreye karşı her zaman yararlı ve faydalı bir insan olabilmek önemlidir. Optimist bir yapıda olabilmek de… Çıraklığını bilmediğiniz işin patronu olamazsınız. Her işte olduğu gibi motivasyon, işe olumlu bakabilmek ve sabırlı olmak başarılı olmanın sırları.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir