Anasayfa / Şirket Haberleri / Yeni İnci’nin ‘Maddam’ formülü

Yeni İnci’nin ‘Maddam’ formülüYeni İnci’nin ‘Maddam’ formülü

Bazı şirketler mevcut konjonktüre göre iş yapış şekillerini değiştirir. Üretim yapan bir şirketse, üretimden tamamen çıkarak sadece satış ve pazarlama ağırlıklı bir model geliştirebilir, ya da durum tam tersine dönebilir. Ancak bir gerçek var ki, üretim yapmak her zaman için zordur. Özellikle de son yılların baskın Uzakdoğu faktörüyle birlikte Türkiye’de üretimden çıkan çok şirket olduğunu biliyoruz.

1964 yılında Rumelili göçmen bir aile tarafından İstanbul Haseki’de iç çamaşırı üretimi ile başlayan Yeni înci’nin hikayesi ise yıllardır hiç değişmedi.

öO’lı yıllarda bırakın tekstil sektörünün gelişimini, marka yaratma bilincinin bile bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki şirketin hakimiyetinde olduğu bir dönemde yaratılmış Yeni İnci. Yıllar itibariyle üretip hep büyümüş, yurt içi ve yurt dışından gelen fason üretim teklifleri asla dikkate alınmamış. Hep markalı üretim stratejisiyle ilerleyen şirket, bugün Bayrampaşa’da toplam 15 bin metrekarelik iki fabrikada üretim yapan bir konuma yükselmiş.
Büyük beden sutyen üretimiyle adeta son yıllarda patlama yapan şirket, bu ürünle sadece Türkiye’de değil, Afrika’da bile tanınan bir marka haline gelmiş. Her zaman üretim ve markalı satış ve ihracat stratejisiyle faaliyet gösteren Yeni İnci, perakende sektörüne de kayıtsız kalmamış tabii.

NEDEN ‘MADDAM’?

Birkaç yıl önce ‘Maddam’ markasıyla dört mağaza açan şirketin, neden Yeni İnci markasıyla mağazalaş-ma atağına girmediğini Yeni İnci Yönetim Kuaılu Başkan Yardımcısı Furkan Atakan şöyle anlatıyor:

“Türkiye’de 3 bine yakın çamaşır satan mağaza var. Bunlara halk diline yerleşmiş olan tuhafiyeler de dahil. Bu noktaların hemen hemen her birine Yeni İnci markasıyla mal veriyoruz. Aynı markayla bir mağaza açmak yanlış bir strateji olurdu. Bu nedenle Maddam markasıyla Nişantaşı, Fatih, Eminönü’nde mağaza açtık.”

  Çağlayan Sera Plastik Kalite ve Hijyende İddialı

Bir de fabrika satış mağazaları olduğunu belirten Atakan, “Bu mağazalarda sadece Yeni İnci ürünleri de satmıyoruz. Örneğin mayo, ince çorap gibi ürün gruplarında farklı markaların ürünlerini de satıyoruz. Biz, bizim ürünlerimizi satan müşterilerimizi küstürmek istemedik. Çünkü bizim perakendede şu an için çok da agresif büyüme planımız yok. Ama dört mağaza ile perakendeciliği de öğrenmeye çalışıyoruz” diyor.

Yeni Inci’ye halen fason üretim teklifleri geldiğini öğreniyoruz Atakan’dan. Ancak şirket ilk kurulduğu günden bu yana ne üretimden ne de markalarından taviz vermiyor. Atakan, ailenin bu konuda oldukça idealist olduğunu söylüyor.

Özge Yavuz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir