Şirket Haberleri

Yeni İş Kuracaklara İşimi Kuruyorum Destek Paketi

Garanti Bankası, global girişimcilik haftasında, yeni işini kuran KOBİ’lerin teminata ulaşmasını kolaylaştıran ”İşimi Kuruyorum Destek Paketi”ni hizmete sundu.

Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Yatırım Fonu (AYF) işbirliğiyle girişimcilere ihtiyaç duyacakları tüm hizmetleri sunan pakette, franchise ve işini yeni kurmuş girişimcilere finansman desteğinin yanı sıra danışmanlık dahil her konuda hayatı kolaylaştıran ürünler yer alıyor.

Yeni kurulmuş, en fazla 3 yıldır faaliyet gösteren, şirket yapılanmasını henüz tamamlamamış, firmasının sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışan KOBİ’ler destek paketinden yararlanıyor. Paket kapsamında hazırlanan Girişimci El Kitabı ise yeni bir iş kurma ya da büyütme aşamasında bulunan şirketlere yönelik, finansman dışındaki konularda da yol gösterici bilgiler içeriyor.Paketin özellikleri ve KOBİ’lere getirdiği ayrıcalıklar hakkında değerlendirmelerde bulunan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, şunları kaydetti:

”KOBİ’lerle yıllardır sürdürdüğümüz yakın işbirliği sayesinde edindiğimiz deneyimler, mevcut ve potansiyel girişimcilerin büyük bir birikim ve şevke sahip olduğunu, ancak bu birikimi başarılı projelere dönüştürmek için daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. İşe yeni başlarken maddi teminat yaratmakta sıkıntı yaşayan girişimcilere AYF ile yaptığımız işbirliği kapsamında çözüm sunuyoruz. AYF’nin toplamda 175 milyon liraya kadar krediye garantör desteği verdiği İşimi Kuruyorum Destek Paketi’yle, yaklaşık 5 bin yeni girişimciye ulaşmayı hedefliyoruz.

Paket kapsamında, yıllık cirosu 2 milyon avronun altında ve çalışan sayısı 10’u aşmayan tüm işletmelere ödemesiz dönem seçeneği, uygun faiz oranları ve vade alternatifleriyle 50 bin liraya kadar kredi kullandırıyoruz. Kredi vadesi boyunca tüm hesaplardan hesap işletim ücreti muafiyeti ve 6 ay boyunca ücretsiz para transferi imkanı sunuyoruz. Yeni kurulan şirketlerin yaklaşık yüzde 76’sının ilk 3 yıl içinde kapandığı bir ekonomik ortamda, bunun, önemli bir destek olduğuna inanıyoruz.”
Özen, özellikle üniversiteden yeni mezun olan gençlerin, yeni iş fikirlerini hayata geçiren KOBİ’lerin yollarını açmayı hedeflediklerini belirterek, ”Bu amaçla, 6 bin 500 üyesiyle ülkemizin dört bir yanına girişimcilik ruhu aşılamaya çalışan TOBB Genç Girişimciler Kurulu ile işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Doğru kurgulanmış, iyi planlanmış iş fikirlerinin hayata geçmesine aracı olmaktan memnunuz” dedi.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise ”Girişimcilerimizin daha başarılı olabilmesi ve girişimci sayımızın artması için, mevzuat, inovasyon, finansman ve kültürün temelini oluşturduğu girişimcilik ekosisteminin güçlü bir şekilde kurulmuş olması gerekiyor. TOBB Genç Girişimciler Kurulu olarak, 2009’dan bu yana Türkiye genelindeki 6 bin 500 üyemizle, bu konuda çalışmalar yürütüyor, girişimci güçleri her anlamda destekliyoruz. Bugün Garanti Bankası’nın sunduğu İşimi Kuruyorum Destek Paketi, bankaların da, bilgi birikimi ve finansman konularında girişimcilerin yanında olduğunun en güzel göstergelerinden” değerlendirmesinde bulundu.

SabahBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu