Anasayfa / Ekonomi-Finans / Yeni Kabinede Ekonomiyi Yönetecek Bakanlar

Yeni Kabinede Ekonomiyi Yönetecek Bakanlar
Yeni bakanlar kim 61. hükümetin bakanları

61. hükümet bakanlıkları, yeni bakanlar kimler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı kim , Çevre ve Şehircilik Bakanı kim, Orman ve Su İşleri Bakanı kim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı kim, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı kim, Gümrük ve Ticaret Bakanı kim, Kültür ve Turizm Bakanı kim, Maliye Bakanı kim, Kalkınma Bakanı kim, Ekonomi Bakanı kim, Ulaştırma Bakanı kim, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı kim

Eknomiye yön verecek koltulara kimler oturacak. Ülkenin ekonomi yönetiminde söz sahibi bakanlar, yeni kabinede de yerlerini korudu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni açıkladığı 61. hükümetin kabinesinde, ekonomi yönetiminin değişmediği görüldü. 60. hükümette bir süre yürüttüğü Dışişleri Bakanlığı görevi dışında 3 dönem ekonomiden sorumlu isim olan Ankara Milletvekili Ali Babacan, yeni kabinede de bu görevi Başbakan Yardımcısı olarak sürdürecek.

Son 2 hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevini yürüten Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adı altında yapılandırılan yeni bakanlığın başında olacak. Maliye Bakanlığını yine Mehmet Şimşek’in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını da Taner Yıldız’ın üstlendiği yeni kabinede, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da 60. hükümet dönemindekine paralel yeni görevlerini sürdürecek.

Yeni kabinede ekonomiyi yönetecek bakanlar şunlar:Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: TANER YILDIZ
Çevre ve Şehircilik Bakanı: ERDOĞAN BAYRAKTAR
Orman ve Su İşleri Bakanı: VEYSEL EROĞLU
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: FARUK ÇELİK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: NİHAT ERGÜN
Gümrük ve Ticaret Bakanı: HAYATİ YAZICI
Kültür ve Turizm Bakanı: ERTUĞRUL GÜNAY
Maliye Bakanı: MEHMET ŞİMŞEK
Kalkınma Bakanı: CEVDET YILMAZ
Ekonomi Bakanı: MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN
Ulaştırma Bakanı: BİNALİ YILDIRIM
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: MEHMET MEHDİ EKER

BİNALİ YILDIRIM’DAN BİR İLK
61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye’nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev yapacak. Yıldırım, bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu. Türkiye’nin ilk ulaştırma bakanı 1939-1940 yılları arasında görev yapan subay Ali Çetinkaya oldu. Daha sonra kurmay subay Cevdet Kerim İncedayı’nın 1 yıl süreyle gerçekleştirdiği bu görevi, üçüncü olarak amiral Fahri Ergin yerine getirdi.

Ulaştırma bakanları listesinde bugüne kadar Ali Fuat Cebesoy, Kasım Gülek, Nahit Menteşe, Enis Öksüz ve Oktay Vural’ın da aralarında bulunduğu 70 kişi yer aldı. Bu görevi en kısa süre yerine getiren 14 günle Selahattin Babüroğlu olurken, Binali Yıldırım toplam 8 yıl 2 ay ile bu konuda bir rekora imza attı.

Ulaştırma bakanları, Cumhuriyetin ilk yıllarında asker kökenliler arasında seçilirken, 1950’lerden sonra ağırlığı yüksek mühendis ve hukukçular oluşturdu. Bakanların çoğu ortalama 2 yıl bu görevi yürütürken, sadece 1971 yılında Orhan Tuğrul, Haluk Necdet Arık, Cahit Karakaş, Selahattin Babüroğlu ve Rıfkı Danışman’ın aralarında bulunduğu 5 ulaştırma bakanı görev yaptı. Yeniden Ulaştırma Bakanlığı görevine getirilen Binali Yıldırım 8 yıl 2 aylık görev süresi ile en uzun süre görev yapan Ulaştırma Bakanı oldu.

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ BÖLÜNDÜ
Yeni kabinede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kurulması ile bilişim ve teknoloji konuları farklı bakanlıkların kontrolüne verildi. Bilişim ile ilgili konular yine Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olurken teknoloji ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlanacak.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir