Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Yeni Nesil HTML Web ve Mobil Dünyayı Değiştirmeye Başladı

Yeni Nesil HTML Web ve Mobil Dünyayı Değiştirmeye BaşladıHTML5 yeni kral mı?

Yeni nesil HTML web ve mobil dünyayı değiştirmeye başladı, ancak beklendiği gibi Adobe Flash’ın rakibi olacak kadar yeterli mi dersiniz?

MOBİL dünya geliştikçe cihazların üzerinde koşan işletim sistemleri ve yazılım teknolojileri de eş zamanlı olarak gelişiyor. Şimdilerde mobil geliştiricilerin gözü yeni nesil HTML’e kaymış durumda. Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs tarafından Adobe Flash’ın tahtına aday gösterilen HTML5 aslen bu kadar yetenekli mi diye ben de çok merak etmiştim. Adobe Flash ve HTML5’İ tepeden tırnağa mercek altına almak bu aya kısmet oldu. Ancak sonuç, sektörde yaratılmak istenenden oldukça farklı çıktı. Bana göre, HTML5 sahip olduğu yeni nesil yeteneklere rağmen, Flash’ı tahtından edebilecek düzeyde değil. Zaten bir işaretleme dili olan HTML’İ, animasyon alanında kendisini defalarca ispat etmiş AIR ve Flex ile bütünleşerek bir platform hâlini almış Flash’la mukayese etmek çok da mantıklı gelmiyor bana. En azından masaüs-tü dünyası için şimdilik HTML5’İ Flash’a denk tutmak mümkün değil, çünkü Flash özellikle animasyon ve video konularında HTML5’in oldukça önünde yer alıyor. Benzer şekilde oyun ve 3D alanlarında da HTML5’in bir hayli yolu var gibi görünüyor. Ancak mobil dünyada durum çok farklı. O tarafta ezici bir HTML5 üstünlüğü yer alıyor. Peki, bunun temel nedeni ne dersiniz? ilk neden kuşkusuz Apple’ın Adobe Flash’ı İOS’ten çıkarıp HTMLö’i desteklemeye başlaması diyebiliriz. Piyasa hakimiyeti bir hayli yüksek olan İOS (yani İPhone ve İPad) dünyasında olmayan Flash, bu defa Android için bir “artı” halini aldı. Sonuçta en yakın ve en güçlü rakibinden web alanında bir adım önde olacaktı. Ancak geride de olmamak adına HTML5’i desteklemek durumundaydı. Sonuçta HTML de bir web standardıydı ve son sürümüne ayak uydurulmak gerekiyordu. Bu arada Flash, mobil dünyada donanım segment-lerine de takılıp kalmıştı. Uygun fiyatlı cihazlar üretme derdinde olan üreticiler düşük işlemcili ve bellek kapasiteli cihazlarla karşımıza gelince, Flash’ın çalışması için gereken sistem kaynakları yaratılamamış oldu. Yani Android’in desteklemesine rağmen Flash her cihazda çalışamıyordu, bu da ikinci temel nedendi. BlackBerry tarafında da sıkıntılar benzer yapıdaydı. Flash ve HTML5 BlackBerry PlayBook tablet üzerinde sıkıntısız çalışırken telefon tarafında sadece HTML5 destekleniyordu. Uzun lafin kısası mobil dünyada HTML5, Flash’ın uzak ara önünde bitiş çizgisini geçti. Adobe de bu durumu kabullenmiş olacak ki Flash Player’ın mobil sürümü artık geliştirmeyeceğini açıkladı. Bu noktada şunu kabul etmek gerekir ki, mobil dünyanın dikenlerine takılmamış bir Flash’ı HTML5’in geçmesi söz konusu olamazdı. HTML5, JavaScript ve CSS’ten aldığı güçle Flash’ın yapabildiği bir çok şeyi yapabilir hâle geldi; ama bunları Flash’tan daha iyi yapabilecek bir noktaya henüz gelemedi. Yani HTML5, mobil dünyada Flash’ı yenerek tahta oturmadı. Bunu hepimiz biliyoruz.

Masaüstünde benzer bir senaryo yaşanır mı?
Masaüstü tarafında da Flash’ı benzer bir senaryonun beklediği görüşüne sahip olan gurular var, ancak ben onlara katılmıyorum. Sonuçta Flash bütünleşik bir yapı hâlinde karşımıza geliyor. Onunla bir animasyon yapmak veya video oluşturmak bir hayli kolay. Oluşturduğunuz animasyon ve videoları birkaç tıklamayla web öğesi hâline getirebiliyorsunuz, ancak HTML5 için benzer bir uygulama gerçekleştirebileceğiniz dâhili araçlar bulunmuyor. Hatta bunu yapmak için herhangi bir etiket de yok. HTML5 ata sürümlerinden farksız olarak videolarınızı çağırmaya veya animasyonlarınızı oynatmaya yetecek kadar gelişti. Elbette ki JavaScript’in gücü yadsınamaz, zaten bunu oyunlarda kolayca görüyoruz. Ayrıca reklamcılık dünyası da Flash’takine benzer sonuçlar veren banner’lar hazırlayarak Flash’ın olmadığı ortamlarda alternatifler yaratabiliyorlar. Fakat hepsi o kadar…

  Dijital seçim sandığı

HTML5’in artıları çok

Her şey bir yana HTML5’in, sahip olduğu bir dolu artısı da var. Bunların başında kolay kodlanabilmesi geliyor. Sonrasında, yorumlanabilmesi için tarayıcınıza herhangi bir eklenti kurmanıza gerek kalmaması veya arama motoru uyumluluğu sayılabilir. Ayrıca herhangi bir metin editörünü geliştirme yapmak için kullanabiliyor olmanız ve her cihazda kod yazıp çalıştırabilmeniz de bu artılar arasına katılabilir. Uygulamanızı hazırladıktan sonra HTML5 destekli hemen her platforma aktarabiliyorsunuz. HTML5 tarayıcıya ek bir uygulama yüklemeye gerek kalmadan çalışabildiğinden Flash’a göre bir artı daha kazanmış durumda.

En azından şimdilik…

Bana göre Flash ve HTML kıyaslanmaktan ziyade beraberce kullanılmalı. Flash’ın giremediği alanlarda HTML5 iş görebilir ancak Flash’ın çalışabildiği her yerde sunduklarından faydalanılmalı diye düşünüyorum.

Mobil dünya karışıyor!

HTML5’in mobil ve masaüstü dünyasına yön verme çabaları sürerken RIM tarafında şok bir hamle yapıldı. RIM’in tablet dünyasındaki oyuncusu BlackBerry PlayBook üzerinde Android uygulamalarının kullanılabilmesini sağlayacak bir altyapı hazırlandı. Şimdilik test aşamasında olan altyapı “Android App Player” adını taşıyor. Sanılanın aksine bir emülatör olmayan Android App Player, Android için hazırlanmış uygulamaların çalışabilmesi için PlayBook üzerinde özel bir katman yaratıyor.

Android App Player, yeni nesil PlayBook OS ile birlikte kullanıma açılacak. 2.0 adıyla anılan yeni işletim sistemi, şu an kararlı sürümü 1.0.8 olan BlackBerry Tablet OS’ten tamamen farklı olacak.

RIM’in QNX’İ satın almasının ardından bu güçlü sistemi kendi mobil işletim sistemleriyle harmanlayarak ortaya çıkardığı BBX adlı yeni işletim sistemi, PlayBook için 2.0 sürüm numarasını taşıyacak. UNIX altyapısının hatırı sayılır bir şekilde nüfuz ettiği BBX’te yine bir UNIX türevi olan Android uygulamalarının çalışabilmesi pek de sürpriz bir gelişme olmasa gerek. Hâlihazırda HTML5, Flash ve JavaScript gibi eski-yeni birçok web teknolojisini ön tanımlı olarak destekleyen PlayBook, Android uygulamalarını da çalıştırmaya başlayınca mobil yazılım sektörü ciddi anlamda sarsılacak diyebilirim.

Bu duruma Google tarafından bir engelleme gelecek mi veya Android bu hamleyle kan kaybedecek mi bilemem, ancak on binlerce yazılımın bir anda rakip bir firmanın kullanıcılarıyla buluşması Android ekosistemi tarafında pek mutluluk yaratmayacak gibi geliyor bana.

Microsoft’un web’deki kalesi düştü

Web dünyasında bitmek tükenmek bilmeyen tarayıcı savaşlarında bu defa bir ilk yaşandı ve Google Chrome, Microsoft’un IE kalesini yıkıp, dünyada en çok kullanılan tarayıcı unvanını aldı. Genellikle Internet Explorer hâkimiyetinde olan tarayıcı cephesinden böylesi bir değişiklik çıkması web geliştiricilerinin de alışkanlıklarını değiştirmesini sağlayacak gibi görünüyor. Artık VVebKit odaklı hazırlanacak olan web dünyasında, ilk defa Microsoft’a ait olmayan bir tarayıcının hakimiyetini görüyoruz. İrlanda kökenli StatCounter şirketinin yaptığı araştırmaya göre Chrome yüzde 24’lük kullanım payına ulaşmış durumda. Onu yüzde 22,9’luk kullanım payıyla IE 8 izliyor. Üçüncü sıradaysa yüzde 14’le Mozilla Firefox yer alıyor. Firefox’un yapamadığını yapan Chrome, aynı zamanda kullanıcı alışkanlıklarının da değişebileceğini kanıtlamış oldu. Benzer şekilde işletim sistemi dünyasında da kan kaybeden bir Microsoft görüyoruz. İPhone ve İPad ile yakaladığı karizmayı Mac bilgisayarlara da kaydırmayı başaran Apple, Microsoft tarafından kullanıcı kapmayı başardı. Ubuntu da kullanım yüzdesini artırarak yerini pekiştirdi. Microsoft Win-dows ise direnmeye devam ediyor ve kullanıcı kaybetmesine rağmen halen dünyada en çok kullanılan işletim sistemi durumunda, ancak bu unvanı daha ne kadar elinde tutabilir bilemiyorum. Şimdi merakla Windows 8’in yaratacağı dalgayı bekliyorum.

Daron DEOEOGLU
daron@PCnet.com.tr  ocak/2012 sayısı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir