Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Yeni Nesil Ofislerde Fonksiyonel Ofisler Dönemi

Yeni Nesil Ofislerde Fonksiyonel Ofisler Dönemi

Yeni Nesil Ofislerde Fonksiyonel Ofisler Dönemi

Çalışma ofislerinde amaç artık verimliliği maksimum düzeye çıkarmak. Teknolojiyle donamım harmanlayan ofis donanım şirketleri, artık daha işlevsel, işletme maliyetlerini düşürücü çözümlere odaklanmış bulunuyor. Ofis donanımlarından birçok işlevi bir arada barındıran fonksiyonel modeller ile az enerji ve malzeme tüketerek çevreci yönü olan ürünler öne çıkıyor.

Günümüzün büyük bir kısmını çalışarak geçiriyoruz. Bunun için çalışma alanları giderek daha fazla önem kazanıyor. Sektörler çok farklı da olsa ofis personelinin büyük bir çoğunluğu, çalışma saatlerinin hemen hemen tamamını masa başında geçiriyor. Çalışma ortamının düzeni, rahatlıkla çalışabilmek için ergonomik ve konforlu koltuklar, yüksekliği doğru ayarlanmış masa ve doğru aydınlatma büyük önem taşıyor. Ancak ofis personeli için asıl önemli olan, çalışma ortamlarında işlerin düzenli ve kolay işlemesini sağlayan teknolojik donanımlar olarak karşımıza çıkıyor. Verimliliği maksimum oranda artırmanın yanı sıra işletme maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen ofis donanım şirketleri, gelişen işletmelerin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış yeni ürün çeşitlerini sıklıkla piyasaya sürüyor. Bunlar arasında birçok işlevi bir arada barındıran fonksiyonel modeller ile az enerji ve malzeme tüketerek çevreci yönü olan ürünler öne çıkıyor.

TEKNOLOLOJİK OFİSLER

Ofis kavramı artık, dört duvar ve masalardan çok öteye geçmiş dununda. Çalışanların gün boyu birbirini göremediği, kapalı kapılar ardındaki geleneksel ofisler yerini, takım çalışması ve ruhuna açık, paylaşım ve özgür düşüncenin desteklendiği ferah ofislere bırakıyor.

Tozlu arşiv odalarının, daktilo seslerinin, metal dosya dolaplarının tarihe karıştığı bu değişim hızla sürüyor. Geleceğin ofislerine bakıldığında ‘teknoloji’ temel unsur olarak karşımıza çıkıyor. Giderek değişen teknolojinin şekillendirdiği ofislerde çalışanların beklentileri doğrultusunda, yaşam kalitesini yükselten çözümler dikkat çekiyor. Kablosuz ağlar, görüntülü telefonlar, dizüstü ve avuç içi bilgisayarlar ve video konferans gibi cihazların şekillendirdiği teknolojik ofislerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ofislerde, kaçınılmaz olarak insanların iş yükü azalırken verimliliğin ve dolaylı olarak konforun yükseldiği bir çizgiye doğru değişim yaşanıyor. Çok bölümlü geleneksel ofis mantığı artık yerini daha şeffaf ortak kullanım alanlarının ve çok kullanıcılı donanımların yer aldığı çağdaş ofislere bırakıyor.

ÖNE ÇIKAN İKİ TREND

Yeni nesil ofislerde basılı dokümanların olabildiğince azaltılması hedefleniyor. Aslında ofislerin birincil ihtiyacı, baskıyı ve iş akış şemalarını kontrol altına almak olarak biliniyor. Ancak ‘çevreci’ kavramların kaçınılmaz yükselişine paralel olarak ofislerde kağıt tüketiminin azaltılması ve yeniden kullanımı gündeme geliyor.

Bunun için yeni nesil ofislerde çoğunlukla çevre dosaı teknolojiler tercih ediliyor. Öte yandan kablo yığınlarının ofis içi konfom ve fiziksel görüntüyü olumsuz etkilemesi nedeniyle de kablosuz iletişimde son yıllarda yükseliş gözleniyor.

Günümüzde ağ donanım teknolojileri alanında iki trend öne çıkıyor: Birincisi ofis içinde yüksek hızda kablolu, kablosuz iletişimin önemi artıyor. Giderek daha fazla sayıda kişi ve cihaz kablosuz ağ ortamından yararlanıyor.

OFİS İÇİ İLETİŞİM

Yüksek hızda, kesintisiz ağ bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Online video seyretmek, görselli yüklü dosyaları çabucak indirmek, televizyonu internet üzerinden takip etmek, işyerindeki pürüzsüz geniş bant iletişim ihtiyacını karşılamak amacıyla birden fazla ağ alanı yaratmak, ağ dışı disk ve belleklerle veri paylaşımı yapabilmek gerekiyor. Buna ‘ofis içi iletişimde merkezileşme eğilimi’ deniliyor. Diğer bir trend ise ‘mobilite.’

Çalışanlar hareket halinde ve her yerde kablosuz ağ alanı (WiFİ) ihtiyacı doğuyor. Bugünün profesyonelleri seyahat ederken, bir kamp alanına veya otele gittiklerinde veya bir dinlenme noktasında tüm mobil cihazlarını aynı anda tek bir ağ alanında kullanmak istiyor.

Kablolu – kablosuz ağ ürünleri alanında faaliyet gösteren TP-Link de bu iki trende ayak uyduruyor. TP-Link’in ofis içi iletişimdeki talepleri TL-WR2543ND gibi 450 Mbps hıza sahip routerlarla karşıladığını söyleyen TP- Link Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, “Mobilite olanağı sağlamak için ofis dışında her noktada 3G USB modem veya kablolu bağlantı noktası üzerinden WİFİ noktası oluşturabilen, böylece istenirse birden fazla kişinin de yararlanabileceği TL-MR3040 3G USB routerı geliştirilmiş bulunuyoruz” diyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Kablosuz teknolojilere, kurumsal anlamda verimlilik artışı ile eş anlamlı diyebiliriz. Çalışanlar yerden bağımsız akıllı telefonları ve dizüstü bilgisayarlarıyla şirket içi iletişimde esnek çalışma olanağı kazanıyor. Bunun yanı sıra, zaman ve maliyet açısından sağlanan tasarruf da işletmelerin kablosuz teknolojileri neden tercih etmeleri gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Ancak değişen ve gelişen teknolojiler ofisleri daha önce tanımadıkları güvenlik tehditleri ile karşı karşıya bırakıyor. Özellikle akıllı telefonlar ve bunlara yüklenen yüzlerce yazılımın işyerlerinin kablosuz ağına bağlanması neticesinde yerel ağlar risk altına giriyor. Bu çerçevede kurum-ların içerisinde UTM özellikli ağ güvenlik cihazları bulundurulması ve akıllı telefonların yerel ağ dışından kontrollü olarak sisteme dahil olması gerekiyor.

Önümüzdeki dönemde akıllı telefonlar için de PC’lerde görülen benzer güvenlik sorunlan nedeniyle tedbirler alınacağını söyleyen ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan, “Sunduğumuz ürün ve çözümler hem akıllı ev hem de akıllı ofis konseptle-rinde kullanılabiliyor. Temelinde IT altyapısını konsolide ederek, etkin ve verimli bir hale getirmek yer alan bu teknolojiler, akıllı ofis konseptinde kurumlann toplam giderlerini azaltıyor, akıllı ev konseptinde ise hayatı kolaylaştınyor” diyor.

PAZARIN BÜYÜKLÜĞÜişin rakamsal boyııtlanna bakıldı ğında ise Türkiye’nin 2011 yılı; donanım, yazılım ve hizmet, elektronik haberleşme, e-ticaret, savunma sanayi, çağn merkezi, mobil cihazlar pazarının toplam cirosunun 66.7 milyar lira olduğu belirtiliyor. Sektörün 2012 yılında yüzde 6 ile 10 arasında büyüme bekleniyor. Pazar bazında bakıldığında ise donanım pazarının büyüklüğünün 8.9 milyar lira olduğunu belirten Bilişim Sanayicileri Demeği’nin (TÜ-BlSAD) Bilgi Merkezi Komisyonu Başkanı Mustafa Çağan, Türkiye’nin 117.6 milyon liralık donanım ihracatı yaptığını da söylüyor.

ÇOK FONKSİYONLU FOTOKOPİLER

Ofis donanımları alanında faaliyet gösteren pekçok şirket mevcut. 1982’de kurulan Bilgitaş da bunlardan biri. Türkiye’nin önde gelen doküman yönetimi çözümleri ve hizmetleri kuruluşlarından olan Bilgitaş, Japon Kyocera Document Solutions şirketinin Türkiye yetkili dis-trübütörü konumunda. Bu markanın son dönemde özellikle renkli A3 fotokopi makineleri büyük ilgi görüyor. Dinamik işletmelerin günlük dokümantasyon ihtiyaçlarına Kyocera Document Solutions, çok iş-levli ve kolay kullanıma sahip TAS-Kalfa 3050ci / 3550ci/ 4550ci/ 5550ci /6550ci/ 7550ci A3 renkli, çok fonksiyonlu fotokopi modelleri ile yanıt veriyor. Modeller; geniş dokunmatik ekranı, basit arayüzü ve sadeleştirilmiş temel komutlarıyla kullanıcılara kolaylık sağlayarak, entegre bir çözüm sunuyor.

Ofislerde kesintisiz ve verimli iş süreçleri yaratmak için dizayn edilmiş olan ürünler, çıktı gönderildiğinde gerekli olan kâğıt tipinin cihazlarda yüklü olmadığı durumlarda bile sıradaki diğer işlere devam ediyor, renkli tonerler bitse bile siyah beyaz baskı alabiliyor. Cihazlara kolayca entegre edilebilen personel kartı okuyucuları vasıtası ile dokümanların güvenliği sağlanıp, cihazların kullanımının denetim altına alınabildiğini söyleyen Bilgitaş Pazarlama ve Iş Geliştirme Koordinatörü Türkay Terzigil, “Cihazlar farklı tarama özellikleri sayesinde taranan dokümanlar PDF, PDF/A, JPEG, TIFF, XPS dosya formalarında dijital dosyalara dönüşerek paylaşıma açıyor, ayrıca USB belleğe de gönderebiliyor. Normal faks özelliğine ilaveten bilgisayar üzerinde yaratılmış dosyalar da faks olarak gönderilebiliyor. Cihazlarda opsiyonel olarak internet faks özelliği de bulunuyor. Cihazların sahip olduğu düşük enerji tüketimi, daha az kağıt kullanımını destekliyor” diye anlatıyor.

KOBİ’LERE ODAKLANDI

Teknoloji üretiminde 130 yıllık bir geçmişe sahip olan OKI, 2012 yılında özellikle Kobi’lerin farklılaşan baskı ihtiyacına uygun olarak geliştirdiği 20’ye yakın ürünü kullanıcılar ile buluşturuyor. Şirket ayrıca, ‘Sağlık, bitki etiketleme, farklı yüzeylere baskı’ gibi alanlarda çok özel ürünler sunuyor. Gelişmiş Oki led teknolojisi baskı cihazları içindeki parça sayısının azalmasını, daha uzun ömürlü, daha az enerji harcayan cihazların üretilmesini mümkün kılıyor. OKI Eco ürünlerinde arıza yapma aralığının 25 bin çalışma saatine kadar çıktığını söyleyen OKI Türkiye Genel Müdürü Lusi Adut, “Bu ürünlerde bulunan ‘derin uyku’ fonksiyonu ise bekleme konumunda enerji tüketimini sıfıra yakın bir konuma getiriyor. Uzun şerit ve toner ömrü, uzun süreli kullanım gibi özelliklerle birlikte çevreye etkiyi en az düzeye indiriyor. MB441, MB451/MB451w, B401d/dn işletmeler için geliştirdiğimiz yeni modeller” diyor.

CANON Kompakt bir çözüm

Canon da sektörün önde gelenlerinden. Şirketin en son çıkan ürünlerinden i-Sensys MF9220Dcn, işletmeler için kompakt bir çözüm sunuyor. Profesyonel ve yüksek performanslı i-Sensys MF9220Dcn, üstün baskı kalitesi ile tam renkli hepsi birarada kolaylığını yaşatıyor. Dakikada 21 yaprak siyah beyaz A4 baskı, kopyalama hızı ve 12.5 saniyelik ilk baskı hızı ile zamandan tasarruf ederek çalışma imkanı sunan İ-Sensys MF9220Dcn, düşük enerji tüketimi ile de tasarruf etmenize yardımcı oluyor. Kolay kurulum sihirbazı doğrudan ağa bağlanmanızı sağlarken, ‘kullanıcı kimliği’ yönetim işlevi, erişimi yalnızca yetkili personelle sınırlandırıyor ve üretkenliği paylaştırma imkanı sunuyor. Renkli belgeleri tarayarak e-posta, ağ dosya sunucusu, FTP sunucusu, internet faks veya USB bellek kartı üzerinden hızla ve kolayca dağıtılabiliyor. Belgeler, Canon’un sıkıştırma teknolojisi kullanılarak ‘Compact PDF’ gibi çok çeşitli dijital formatlarda taranarak iş akışını hızlandıryor. 8.8 cm’lik renkli TFT ekranı ile kolay kullanım imkanı sağlayan ürün; hedef odaklı grafik menüsü, hızlı ve akıcı kullanıma olanak sağlıyor.

HP Mâliyeden düşürüyor

Ofis donanımlan sektörünün öncü kuruluşlanndan HP’nin de bu yıla damgasını vurmaya hazırlandığı yenilikçi ürünleri var. Küçük işletmelerin imdadına yetişen HP Officejet Pro 8600 Serisi bunlardan biri. Lazer yazıcılara kıyasla sayfa başı yüzde 50’ye varan düşük maliyet olanağı sağlayan seri; yazıcı, tarayıcı, faks ve fotokopi makinelerinin tüm özelliklerini tek bir yazıcıda topluyor. Aynı zamanda ePrint özelliği ile internetin olduğu her yerden baskı alabilme imkânı sunuyor. HP’nin baskı ve görüntüleme grubunun fotoğraf baskı ürünlerinden Photosmart 7510 e-AlO ise laboratuar kalitesinde fotoğraflar ve web’den, kablosuz ve uzaktan baskı olanağı sunuyor. Otomatik kablosuz bağlantı özelliği sayesinde mobil ve kablosuz olarak yazdırma olanağı sunan ürün, otomatik çift taraflı baskı sayesinde sayfanın her iki tarafına yazdırarak tasarruf ediyor. HP LaserJet Pro 400 color M451 yazıcının ise KOBl’lere kusursuz parlaklık ve canlılıkta baskılar yapma olanağı sunduğunu söyleyen HP Türkiye Baskı ve Görüntüleme Grubu Kanal Satış Müdürü Berrin Özselçuk, “Ürün; hızlı, yüksek kaliteli baskı, tarama, kopyalama ve faks işlemlerini tek bir baskı cihazı üzerinde gerçekleştirmeye olanak tanıyor “ diyor.

XEROX Enerji tasarruflu seri

Dünyanın lider iş süreçleri ve doküman yönetimi şirketi olarak tanımlanan Xerox bugün, 140 bin çalışana ve 10 bin 700 aktif patente sahip. 1989’dan beri Türkiye’de de faaliyet gösteren şirket, fonksiyonel, verimliliği artıncı ve çevre dostu ürünleriyle öne çıkıyor. Bunlar arasında yer alan katı mürekkep teknolojisine sahip yazıcı ve çok fonksiyonlu ürünleri, her ölçekteki ofislerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Xerox’un patentli katı mürekkep teknolojisi; tok-sik madde içermiyor. Xerox’un katı mürekkep teknolojisi; bir saklama kabı, kartuşu içermediğinden ve mürekkebini eriterek kullandığından yüzde 90 daha az atık bırakıyor.

Katı mürekkepli Xerox ColorQube, diğer lazer tabanlı yazıcılara göre, daha az enerji harcıyor ve yaklaşık yüzde 10 oranında daha az karbon ayak izi oluşturuyor. Ürün, lazer yazıcılarla karşılaştırıldığında sayfa başına daha düşük baskı ücretleri ile toplam sahip olma maliyeti açısından en hesaplı teknoloji olarak gösteriliyor. Xerox ColorQube ailesinin baskı, kopyalama, faks ve tarama gibi fonksiyonlan birarada sunan 9300 serisi, kurumsal ofisler için ideal bir ürün. Baskı teknolojisi ve kartuşsuz katı mürekkebi ile yüzde 90 daha az atık bırakırken, yüzde 62’ye varan oranlarda daha az maliyetle renkli baskı alınmasını sağlıyor.

Küçük ofisler için geliştirilen 8870serisi ise dakikada 40 sayfa renkli ve siyah beyaz baskı hızına sahip. Ürünün; yazı, resim ve tablo ağırlıklı günlük dokümanlarla birlikte renkli iş teklifleri, broşür, rapor ve ilan gibi satış ve pazarlama dokümanlanna ihtiyaç duyan ofisler için geliştirildiğini söyleyen Xerox Türkiye Ofis Grubu Pazarlama Müdürü Erhan Aslantürk, “Ürün, kullanıcılann baskı alışkanlıklannı öğrenerek hangi saatlerde aktif veya güç koruma mo-duna geçeceğine otomatik karar verebiliyor. Pek çok boyuttaki dokümana baskı alabilen ürün, 625 sayfa olan standart kağıt kapasitesi 2 bin 200 sayfaya kadar çıkarılabiliyor” diyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir