Anasayfa / Kariyer ve İş / Yeni OSB’de 25 bin kişiye iş imkanı

Yeni OSB’de 25 bin kişiye iş imkanı

Kocaeli Dilovası’nda kurulacak Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Başbakan’ın istihdam çağrısına en az 25 bin kişiye iş imkanı sunarak cevap vermeyi hedefliyor. Bölgenin en geç 2013 sonunda tamamlanacağını belirten Gebze OSB Başkanı Süheyl Erboz, 200 orta ölçekli fabrika inşaatından beşinin bittiğini söyledi.

Türkiye’nin kanayan yarası işsizliğe çözüm için sivil toplum örgütleri taşın altına elini koyuyor. Yüzlerce sanayiciyi bünyesinde barındıran iş örgütleri de işsizliğin bir nebze olsun düşmesi için yeni yatırımlara imza atıyor. Bunun sonucunda da binlerce kişiye yeni iş kapıları açılıyor. Bu projenin bir örneğini İstanbul Madeni Eşya Sanatkârları Sitesi (İMES) Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) görmek mümkün. Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde kuruluş çalışmaları devam eden OSB’nin tamamlanması halinde yaklaşık 25 bin kişiye yeni iş kapıları açılacak. Bölgenin en geç 2013 sonuna kadar tamamlanacağını açıklayan İMES Kocaeli- Gebze Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Süheyl Erboz, bu alana 200 küçük ve orta ölçekli fabrika kurulacağını söyledi. Temel hedeflerinin İMES bünyesinde bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ) sanayici yapmak olduğunu aktaran Erboz, projenin gerçekleşmesi halinde hem yeni istihdam alanlarının oluşacağını hem de KOBİ’lere ihracat yolunun açılacağını ifade etti.YARGI KARARLARI BİZE 6 YIL KAYBETTİRDİ

Bir sanayici olarak OSB’nin kuruluş aşamasında yargı kararlarının kendilerine 6 yıl kaybettirdiğine dikkat çeken Erboz, “Bir mahkemede iki kişi projeye olur verirken, diğeri reddediyor. Bu yüzden proje birkaç yıl gecikmeli başladı. Şayet gereksiz engellemelerle karşılaşmasaydık, hem bölge bitmiş olacaktı hem de on binlerce gencimiz istihdam edilmiş olacaktı.” dedi. İMES Kocaeli-Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde şu ana kadar 5 fabrika kuruldu. Onlarca fabrikanın da temeli atıldı. Tüm fabrikaların kurulmasının 2013’ü bulacağı tahmin ediliyor. Buradaki fabrikaların eleman ihtiyaçlarını karşılamak adına OSB içinde bir de ‘çıraklık okulu’ kuracaklarını kaydeden Süheyl Erboz, bu sayede şirketlerin ihtiyaç duyacakları elemanları bu okuldan karşılayacaklarını dile getirdi. Erboz, OSB’de kurulacak 200 fabrika ile birlikte bölgenin ticarî yönden ciddi bir hareketlilik yaşayacağına vurgu yaptı. Aynı zamanda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve TÜBİTAK gibi kurumlar da söz konusu bölgeye şube açacak. Böylece esnaf, hem finansmana rahatlıkla ulaşacak hem de araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) projelerinde ilgili kurumlardan destek alabilecek. Öte yandan İMES bünyesinde faaliyet gösteren esnafın yüzde 15’inin bu bölgeye taşınacağı belirtiliyor. OSB içinde 8 kilometrelik bir galeri alanı olduğunu da belirten Erboz, bu sistem sayesinde kabloların ve bazı tesisatların yer altına alındığını aktardı. OSB’nin kurulum aşamasında yargı kararlarının çalışmalarını sekteye uğrattığını da aktaran işadamı, bunun sonucunda da yıllarca hem yatırımların yapılamadığını hem de binlerce gencin iş hayallerinin sekteye uğradığının altını çizdi. Buradaki asıl sorunun yargı içindeki farklı bakış zaviyelerinden kaynaklandığına dikkat çeken Erboz, bunun da kaynak ve zaman israfına sebep olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca OSB sınırları içerisine 1,2 milyar dolarlık doğalgaz çevrim santrali de kurulacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir