Anasayfa / Haberler / Yeni reklam yasasının kanallara etkisi

Yeni reklam yasasının kanallara etkisiRTÜK yasasındaki reklam süre ve zamanlamasında yapılan değişiklik sonrası, reklam takibi konusunda hizmet veren Nar Ajans, yeni uygulamanın kanalların yayınladığı reklam süreleri üzerindeki etkisini araştırdı. Nisan ayı itibarıyla başlayan bu uygulamanın yansımalarının incelendiği rapora göre; Televizyondaki kanalların yayınladığı reklam sayılarında düşüş yaşandığı belirlendi. 1 – 20 Mart tarihleri arasında ekranda yer alan otuz kanalda 323 bin 314 adet reklam spotu yayınlandığı tespit edilirken, 1 – 20 Nisan döneminde ise yayınlanan toplam spot sayısının 263 bin 31’e gerilediği ortaya çıktı.
Reklam sürelerinde de azalma var

Yeni reklam uygulamalarında artık kanallardaki reklamlar eskisi kadar uzun sürmüyor fakat sık sık reklam gösterilebiliyor. Televizyonda önceden 20 dakikada bir dokuz reklam izlerken artık 1 saatte on iki reklam izliyoruz. Kanallar yayınladıkları reklamları belirlenen on iki sayısını geçmemek suretiyle istedikleri saat dilimine göre yayabiliyorlar. Bu reklam kuşaklarının dışında çeşitli tanıtım ve tanıtıcı reklam arası da verilebiliyor.

Bütün bu yeni uygulamalara rağmen Nar Ajans’ın son araştırması, kanalların yayınladığı reklamların sürelerinde de bir azalma yaşandığını ortaya çıkardı.

1 – 20 Mart tarihleri arasında ekranda yer alan otuz kanalda toplam 4 bin 513 saati aşan süreyle reklam yayınlanırken, 1 – 20 Nisan döneminde yayınlanan toplam reklam süresinin ise bin 425 saate düştüğü saptandı.

  Tarım fuarında inovatif girişimlerYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Kavun Üreticileri Rekolteden ve Fiyatlardan Memnun

Birçok tarım ürününün üreticisi dert yanarken kavun üreticileri rekolteden ve fiyatlardan memnun. Tarlada 1.5 TL, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir