Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Yeni RTÜK Yasasının Reklam Sektörüne Etkisi

Yeni RTÜK Yasasının Reklam Sektörüne Etkisi“Avrupa ağlarken türkiye büyüyecek”

Demet İkiler

POZİTİF GELİŞME Yeni RTÜK yasası reklam sektörünü oldukça geniş bir boyutta etkiledi. Sektör genelinde olumlu karşılanan yasanın etki boyutuna gelince… Bu konuyu GroupM CEO’su Demet İkiler’le görüştüm. İkiler de yasayı pozitif bir gelişme olarak değerlendirenler arasında. “Yeni RTÜK yasası bize iletişim anlamında pek çok imkan sağladı. Siyasi parti reklamları serbestleşti” diye konuşuyor ve ekliyor:

ÖNE ÇIKAN UYGULAMALAR “Çok uzun yıllardır tartışma konusu olan OTC yasağı kalktı. Ürün yerleştirmelere izin çıktı. Programlarda hem dijital ortamda hem canlı olarak ürün yerleştirme yapılıyor. Bunlar klasik reklamın ötesinde bugünün kaotik iletişim ortamında son derece ön plana çıkan uygulamalar.”

PASTA BÜYÜR MÜ? Peki yeni yasa reklam pastasını büyütür mü?
İkiler, reklam sürelerinin kısıtlanması ile reklam talebinin arttığını dile getiriyor. Bu artışın dolaylı olarak televizyon reklam yatırımlarının büyümesini sağladığını belirtiyor. Bu etkiyi de şöyle açıklıyor: “Talep olduğu için fiyat artıyor. Dolayısıyla talebin olması ülkenin makro ekonomik büyümesini etkiliyor. Türkiye’de 2011 yılında reklam yatırımları yüzde 20’ler oranında büyüyecek. 2012 yılında da yine yüzde 11-13 aralığında büyüme öngörüyoruz. Yani tüm Avrupa kan ağlarken Türkiye büyüyecek gibi görünüyor.”

2 AJANSIN BİRLEŞMESİNDEN BİG DOĞDU

GÜÇBİRLİĞİ YAPTILAR Big, Tayfa&Wdo ve Fikir Merkezi reklam ajanslarının 2011 yılı Nisan ayında güç birliği yapma kararı alması ile kuruldu. Tayfa, 1998 yılında kurulduğundan bu yana çok sayıda ödül kazanmış, yaratıcılığı ile ün yapmış bir ajans. Fikir Merkezi, 2000 yılından bu yana pek çok ulusal ve uluslararası markanın stratejik iletişim ortaklığını yürüttü.

16’NCI SIRAYA YERLEŞTİ Birleşen bu şirketler sadece daha büyük bir ajans meydana getirmedi, aynı zamanda iletişimin tüm disiplinlerinde çok iddialı bir bütün oluşturdu. Bu yeni oluşumla birlikte Big, 2011’in ilk 6 ayında reklam ajansları sıralamasında 16’ncı sıraya oturdu. Bağımsız ajanslar arasında en büyüklerden biri haline geldi.

30 MÜŞTERİLERİ VAR Big Ajans Başkanı Mehmet Duru, şu ana kadar çok farklı sektörlerden 30 müşterileri olduğunu söylüyor. Bunlardan bazılarını da şöyle sıralıyor: “Autopia, A&T Bank, DYO, Garanti Koza, Habertürk, Hyundai, İpragaz, Kaşmir Halı, Makine Tanıtım Grubu, Marmara Birlik, MasterCard, Mesa, Microsoft, Milka, Nazar, Pınar Su, Povver FM, RedBull, Western Union, Zorlu Enerji ve 11880’in yanı sıra son bir yıl içinde Universal Hastaneler Grubu, Mesa ve MasterCard markaları ile çalışmaya başladık.”

NASIL BİR DİSİPLİN VAR? Big, markalara proje liderliği sistemi ile üst düzeyde bir yönetim anlayışı ile hizmet veriyor. Ajans başkanı Mehmet Duru, iletişim çözümleme disiplinlerini, “Markadan önce tüketiciye odaklanmak, tüketicinin medya kullanım dinamiklerini yakalamak ve sonuç getiren işler üretmek üzerine kurulu bir disiplinimiz var” sözleriyle anlatıyor.
FACEBOOK’TA 2,5 MİLYON KİŞİYE ULAŞIYOR

GÜCÜ GENÇLİĞİ Son dönemde sıklıkla ajans birleşmelerine tanık oluyoruz. Bu birleşmelerden biri de Kıombera’yı doğurdu. Alper Afşin’in sahibi olduğu bir reklam ajansıyla Hakan Baş’ın hayata geçirdiği dijital ajans Peak Games’i çatısı altında toplayan Krombera, gücünü gençliğinden alıyor. Türkiye’nin lider birçok markasının kendileriyle çalışmayı tercih ettiğini belirten Alper Afşin Özdemir, “7/24 çalışan, yorulmayan genç bir ekibiz. Çalıştığımız şirketleri öziimsüyor, sahipleniyor, işimizi zamanında yapıyor ve onlara pozitif enerji veriyoruz” diyor.

  Ukra, Necati Şaşmaz'ı nasıl ikna etti?

İO’U AŞKIN MÜŞTERİ Kısa bir süre olmasına karşın 10’u aşkın şirkete hizmet verdiklerini de sözlerine ekleyen Özdemir, birçok
markayla da işbirliği yaptıklarını dile getiriyor. Bu konuda yapılanları da şöyle anlatıyor:

“Farklı şirketlerle Facebook tarafında birçok application’ı hayata geçirme fırsatı bulduk. Oldukça ses getiren başarılı projelere imza attık. Mobil tarafta ve augmented reality ile ilintili çok çarpıcı projelerimiz de yakın zamanda hayata geçecek, şu an hazırlıklarımız devam ediyor.

YENİLER DE GELİYOR Şu anda Facebook’ta yönettiğimiz sayfalar vasıtasıyla 2,5 milyon insana ulaşabiliyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Bireysel tarafta yönettiğimiz tek fan sayfası Alex de Souza’nın. Bu sayfa aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ilk 10 sayfası arasında yer alıyor.” Krombera, 7 ay önce 2 kişiyle başladığı yolculuğuna şu anda 15 kişi ile devam ediyor. Özdemir, yakın zamanda 3 markayı daha bünyelerine katacaklarının bilgisini veriyor.

İZLEYİCİ REKLAMDAN NEDEN KAÇAR?

184 REKLAM İNCELENDİ MiKvard Brown Amerika’da “TuneAvvay” adını taşıyan özel bir araştırma gerçekleştirdi. 184 reklamın incelenmesiyle elde edilen araştırmada izleyicilerin neden bir reklamdan kaçtığını nedenleri ortaya koyulmaya çalışıldı.

2 ANA FAKTÖR Araştırma sonucuna göre reklamdan kaçmayı etkileyen 2 ana faktör var. Bunlar da yaratıcılık ve medya yerleştirmesi. Milhvard Brown Türkiye Genel Müdürü Betiil Khan, bir reklamın fark edilebilmesi için izleyiciyle bağ kurması gerektiğini belirtiyor. Khan, “İzleyici eğer kişisel bir bağ kurulan, negatif duygular içermeyen, inandırıcılığı olan bir reklama maruz ise kanalda ve reklamda kalıyor” diyor.

TEKNOLOJİ ETKİSİ Milhvard Brown’un araştırma sonuçları yeni teknolojilerin de reklamdan uzaklaşmayı tetiklediğini ortaya koyuyor. Khan, bu konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Dijital video kaydedicileri, zaman kaymalarına, değişimlerine neden oluyor. Verilerimiz, programların kaydedilmesiyle oluşan zaman değişimlerinin yüzde 30’a varan bir reklamdan uzaklaşma etkisi olduğunu gösteriyor.’’

NE YAPMALI? Peki gelecekte reklamdan kaçmayı azaltmak için neler yapmak gerekiyor? Milhvard Brovvn Türkiye Genel Müdürü Betiil Khan, asıl meselenin reklamı bağlantılı, tüketiciye dokunan ve daha akıllıca yapmak olduğunu anlatıyor. “Reklamcılar, medya ajansları, pazarlamacılar ve araştırmacıların birlikte hareket etmesi gerekiyor” diye konuşuyor.

SESLİHARFLER’E YENİ MÜŞTERİLER
SesliHorfler interaktif Reklam Ajansı, Ülker Hero Baby ve 2012 yılında 50, yılını kutlayacak olan Tukaş ile el sıkıştı.

G2 YE YENİ 2 KREATİF DİREKTÖR
Grey İstanbul Group’un “shopper marketing” ve “saha aktivasyonlarf alanında uzmanlaşmış şirketi G2 ailesine iki yeni kreatif direktör katıldı. Doruk Özer ve Hami Kural, G2’nin; başta Procter&Gamble olmak üzere tüm markalarına hizmet veren ekiplerin başında yer alacak.

Media MARKT REKLAM AJANSI ARAYIŞINDA
Media Markt’ın reklam ajansı ile anlaşması sonra erdi, Media Markt 2012 yılı reklam çalışmalarını yürütecek yeni reklam ajansı arayışlarına başladı.

Hande Yavuz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir