Şirket Haberleri

Yeni Şirketlerin Stratejisi

Yenilerin stratejisi

TURKIYENIN EN BEĞENİLEN Şirketleri” listesi son yıllarda giderek hareketleniyor. Geçen yıl sıralamada olan 5 şirket, 2011’in en beğenilen ilk 20 şirketi arasına giremedi. Listeden çıkanlar Efes Pilsen, Siemens, Ford, Enka ve Anadolu Grubu oldu. Bunların yerine farklı sektörlerden 6 şirket 2011 ’in en beğenilenleri arasına katılmayı başardı: Toyota, Pegasus, Türk Telekom, Mercedes, IBM ve LC Waikiki…

Sektörel beğeni sıralamasında da ciddi bir canlılık göze çarpıyor. 2011’in sektörler liginde 20 yeni şirket var. Sektörlerdeki değişimlerin, listenin genel yapısına da yansıdığı gözleniyor.

Örneğin, uzun zamandan sonra ilk kez otomotiv sektöründen 2 şirket birden “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” listesinde yer aldı. Teknoloji şirketlerinin yükselişi ise vurgu yapılabilecek bir diğer gelişme.

En beğenilenler arasına yeni katılan isimler arasında dikkat çekenler var. 2008’den bu yana sektörünün en beğenilen ilk 3’ü arasında yer alan LC Waikiki, bu yıl ilk kez “Türkiye’nin En Beğenilen 20 Şirketi”nden biri olmayı başardı. Pegasus ve Mercedes de aynı şekilde “en beğenilenler kulübüne” ilk kez bu yıl girdi.

Öte yandan son yıllarda sıralamada göremediğimiz bazı şirketler de itibarlılar ligine tekrar “merhaba” dedi. IBM Türk, Toyota ve Türk Telekom, birkaç yıllık aradan sonra listeye katı-lanlar. 2005’ten bu yana ilk 20’de yer almayan IBM Türk, bu yıl yaptığı atakla listeye 20’nci sıradan tekrar girdi. Türk Telekom 2 yıl, Toyota ise 1 yıl sonra iş dünyasının en beğendiği şirketler arasına katılmayı başardı. En beğenilenlerin yenileri, ne tür stratejilerle birinci lige çıktıklarını anlattı.

İNSANA SAYGI İTİBAR GETİRDİ

Toyota Türkiye, bu yılın en beğenilenler listesine giriş yapan iki otomotiv devinden biri. Daha önce 2007, 2008 ve 2009 yıllarında da en beğenilen 20 şirket arasına girmişti. Geçen yıl listemizde yer almıyordu ama bu yıl 15’inci sıradan beğenilenler ligine girmeyi başardı. Toyota Türkiye CEO’su Orhan Özer, kendilerine bu başarıyı getiren stratejilerini “sürekli iyileştirme ve insana saygı” olarak özetliyor ve başarı yolculuklarını şöyle anlatıyor:

“Biz aslında en beğenilen 20 şirket listesinde ilk kez yer almıyoruz. Fakat bu yıl bizim için çok daha anlamlı. Çünkü, art arda gelen krizler ve doğal afetlerin etkilerine rağmen çabalarımızın takdir görüyor olması bizim için çok değerli. Son birkaç yıldır şansız günler geçirmemiz nedeniyle üretimimiz 170 binlerden 90 binlere indi. Ama bu dönemleri çok çalışıp temelimizi sağlamlaştırarak değerlendirdik.

Kalite, iş güvenliği ve verimlilik, bizim için birincil öncelikli konular. 2011 yılında da başta bu 3 alan olmak üzere temellerimizi güçlendirecek pek çok çalışma gerçekleştirdik. Kaliteyle ilgili olarak, 2011 yılında ürettiğimiz araçların hata seviyesi dış denetçiler tarafından da sıfır olarak teyit edildi. İş güvenliğinde ise sıfır iş günü kayıplı iş kazası değerine ulaştık.

Bu arada verimliliğimiz de arttı. Üretim ve ihracat adetlerimiz de bir önceki yıla göre arttı. İlk 10 aylık üretimimizi geçen yıla göre yüzde 13 artırdık ve yüzde 90 lık kısmını Avrupa’ya ihraç ettik.”

PEGASUS ÖNCÜ VE YARATICI

Pegasus ise en beğenilenler listesine ilk kez bu yıl girenlerden. Sıralamaya 16’ncı sıradan girmeyi başaran Pegasus, sektöründe attığı öncü ve yaratıcı adımlarla iş dünyasının takdirini topladı. Şirketin yönetim kurulu başkanı Ali Sabancı, itibar ligindeki yükselişlerini, 5 yıllık çabalarına bağlıyor. “Bu bir süreç. 5 yılda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, bizi misafirlerimizin gözünde bu listeye taşıdı” diyen Sabancı, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Pegasus, havayolu sektöründe hayata geçirdiği ‘low cost modeli’ uygulamalarla Türkiye’de bir ilke imza attı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ana üs seçerek Türk halkını ekonomik fiyatlar ve uçmanın kolay yoluyla tanıştırdık.
2006-2010 yılları arasında yurtiçinde seyahat eden misafir sayımızı yıllık yüzde 42, yurtdışı misafir sayımızı da yıllık yüzde 26 oranında artırdık. Uçuş ağımızı da aynı hızla genişletmeye devam ettik. Yurt-dışında 30, yurtiçinde 19 olmak üzere toplam 22 ülkede, 49 noktaya tarifeli seferler düzenler hale geldik. Uçuş güvenliği ve teknoloji konularında gerçekleştirdiğimiz ‘high cost’ yatırımlarla misafirlerimize ekonomik, güvenli ve tam zamanında seyahat imkanı sunmak için filomuzu gençleştirmeye devam ettik.

Tüm bunlar markamızı da önemli noktalara taşıdı. Marka imaj değeri araştırmasına göre ‘ilk akla gelen marka’ değerimiz 4 puan, ‘güvenilir marka’ değerimiz 14 puan, ‘güçlü marka’ değerimiz 12 puan, ‘kendimi yakın hissettiğim marka’ değerimiz de 7 puan arttı. Önümüzdeki süreçte de misafirlerimizi güvenli, zamanında ve en uygun fiyatlı şekilde uçurmaya devam etmek için destinasyonlarımızı artırmaya ve filomuzu genişletmeye devam edeceğiz.”

TT’NİN YENİLİKÇİ VİZYONU

En beğenilenler listesinin yenilerinden Türk Telekom, özellikle yatırım atağıyla öne çıkıyor. Şirketin CEO’su Gökhan Bozkurt’a göre, bu yatırımlar beğeni olarak geri dönüyor.

2011’in çok başarılı bir yıl olduğunu söyleyen Boz-kurt, Türk Telekom’u en beğenilenler arasına katan unsurları şöyle sıralıyor:

“Bu başarıyı getiren birden fazla faktör var. Bunlar, müşteri ilişkileri yönetimi, sosyal sorumluluk projeleri, yakınsama stratejimiz, altyapıya ve yeni teknolojilere yaptığımız yatırımlar, yeni ürün-hizmet geliştirme yetkinliğimiz, gerçekleştirdiğimiz bölgesel işbirlikleri ve uluslararası yatırımlar. Yenilikçi vizyonumuzla çok önemli yatırımlar yaptık ve bu yönde fark yaratan adımlar attık. Son 6 yılda 10 milyar TL konsolide yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımların odağında tabii ki müşterilerimiz var.

2010’daki Pantel satın alması ve JADI Link Projesi, bu anlamda atılan iki önemli adımdı. 2011 yılında ise atılan bu adımları pekiştiren, bölgesel bağlantı merkezi olma yönündeki çalışmalarımızı güçlendirecek iş-birliklerine devam ettik. Telefonica Almanya işbirliğinde yeni markamız Türk Telekom Mobile, bizim için önemli bir kilometre taşı oldu. Böylece Avrupa GSM sektörüne girdik.

Motorola’nın tablet bilgisayarı XOOM’u Türkiye’ye getirerek önemli bir işbirliğine imza attık. Türkiye’nin alanında lider markalarıyla yeni kampanyalar yaptık.

Müşterilerimize sunduğumuz çok cazip fırsatlar büyük ilgi gördü. Yaratıcı ve yenilikçi iş çözümlerle müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”

HIZ KESMEYEN YATIRIMLAR

Bu yılın listesinde öne çıkan otomotivcilerden bir diğeri de Mercedes. 11 yıldır gerçekleştirdiğimiz en beğenilenler listesine ilk kez bu yıl giren Mercedes-Benz Türk, 2011’deki yatırım atağıyla öne çıkanlardan. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kumlu Başkanı Wolf-Die-ter Kurz, geldikleri noktayı anlatırken yatırımların önemine vurgu yapıyor ve ekliyor:

“Geçtiğimiz yıl şirketimiz için birçok alanda atılım yılı oldu. Fabrikalarımıza ve yeni ürünlere yatırımlar yaptık, güncel teknolojileri uygulamaya aldık, ürünlerimizin kalitesini ve iş akışlarımızın verimliliğini daha da artırdık, yeni ürünler sunduk. AR-GE çalışmalarımızın kapsamını genişlettik ve tüm bunları yaparken çalışanlarımızın memnuniyetini her zaman öncelikli olarak ele aldık. Sonuç olarak her açıdan bir rekorlar yılı yaşadık. Şirket tarihimizin en iyi yılı oldu diyebiliriz.

Kurumsal itibarımıza gelince… Bu yıl bir itibar araştırması yaptık ve bizi çok memnun eden sonuçlar aldık. ‘Türkiye’nin En Beğenilen 20 Şirketi’ listesinde yer almamız, bence tek bir nedene bağlı değil. Yaklaşık 45 yıllık çalışmamızın meyvesi, Mercedes-Benz Türk ekibinin elinden gelenin en iyisini yaptığı bir bayrak yarışının sonucu olarak görülmelidir. Gelecekte de bu rotamızı takip edeceğiz. Bu doğrultuda açık olarak tanımlanmış ve uygulamakta olduğumuz orta ve uzun vadeli büyüme stratejilerimiz var. Aksaray fabrikamıza yapacağımız 130 milyon Eu-ro tutarındaki yatırımla verimliliği, kaliteyi ve çevre korumaya yönelik önlemleri geliştirmeyi he-defliyoruz.”

IBM’DEN KATMA DEĞERLİ HİZMET

IBM Türk ise en beğenilenler listemize 20’nci sıradan girdi. Aslında IBM’in listedeki varlığı, teknoloji şirketlerinin yükselişini de teyit ediyor. IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk’a göre bu başannın ardında müşterilerine sundukları katma değerli hizmetler var. Cha-rouk, şunları söylüyor:

“IBM, 73 yıldır Türkiye’de ve Türkiye’nin IBM’in küresel pazarları arasında önemli bir yeri var. Türkiye, IBM’in büyüyen pazarlar listesinde ilk 20’de yer alıyor. Türkiye BT pazarının ise 20l4’te 10 milyar dolara çıkması öngörülüyor. IBM yıllardır Türkiye’de katma değerli hizmetler sunmaya ve yatırım yapmaya devam ediyor. Sanırım bu listeye girmemizin en önemli nedenlerinden biri bu girişimlerimizdir. Örneğin kurum-ların işlerini her koşulda kesintisiz yürütebilmelerini sağlamak amacıyla İzmir’de yeni bir IBM İş Sürekliliği ve Olağanüstü Durum Hizmetleri Merkezi açtık. Bu merkez, sadece Türkiye için değil, Oıta ve Doğu Avrupa bölgesi için de öncü bir rol oynuyor. Ayrıca İstanbul’da teknoloji ve inovasyon merkezimiz bulunuyor. ODTÜ’de ‘ kamu güvenliği çözümleri merkezi Şirketin kurucusu Thomas  Watson, daha 1920’lerde şunları yazmıştı: ‘İş liderleri sadece iş yapmaz. Onlar, medeniyetin tüm kumaşını dokumaktadırlar.’ İş dünyasında etik uygulamalar, sosyal sorumluluk ve iş yapış biçimleri birbirini tamamlayan ve hatta birbirine bağımlı olan değerler. Sorumlu kurumsal 1 davranış beraberinde güven duygusunu inşa eder. Bu, IBM Türk için de geçerli. Biz de bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz.

YASEMİN ERDOĞAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu