Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yeni Teşvik Paketinden Olumlu Etkilenecek Sektör Hisseleri

Yeni Teşvik Paketinden Olumlu Etkilenecek Sektör Hisseleri

Son teşvik paketi bu şirketlere yarar

Hükümetin geçen hafta açıkladığı teşvik paketi, makro ve reel ekonominin yanında piyasa oyuncuları tarafından da yakından takip edildi. Çünkü söz konusu teşvik paketinden olumlu etkilenmesi beklenen ve İMKB’de hisse senedi işlem gören şirketler de var.

Piyasalarda geçen hafta hükümetin açıkladığı teşvik paketi ve bu paketin iMKB’ye olası yansımaları derinlemesine analiz edilmeye başlandı. Aracı kunumlardan otomotiv’den, savunmaya, madenciliğe ve demir-çeliğe kadar teşvik paketinin etkilerini derledik.

Otomotiv; Otomotiv şirketleri halihazırda yatırım teşviki kullanıyor. Sektörde yatırım sürecinde olan Ford Otosan var. Yeni paketle birlikte ilave faydalar sağlanabilir. Şu aşamada, önemli bir etkisinin olması beklenmiyor. Teşvikin otomotiv sektöründe yerel üretimi desteklemek için yan sanayi odaklı olduğunu yoaımlan yapılıyor. Bu nedenle oto yan sanayi şirketlerine yönelim olmasını sağlayabilir.

Savunma sanayi: Teşvikten faydalanacak alanlardan bir diğeri savunma. Sektörün önemli oyuncusu Asel-san Ar-Ge teşvikinden fayda sağlıyor ve 2024 yılına kadar kurumlar vergisi ödemeyecek ve aynı zamanda sosyal sigortadan da fayda sağlıyor. Ancak, teşvik Aselsan’ın alt yüklenicilerini destekleyebilir ve bu da Aselsan’a dolaylı bir fayda sağlayabilir.Madencilik: Koza Altın ve Park Elektrik gibi maden şirketlerinin Doğu Anadolu’daki çeşitli altın ve bakır faaliyetleri nedeniyle bu teşvik paketinden fayda sağlaması bekleniyor. Zaten haftanın son günü şirketlerden de bu yönde açıklamalar geldi. Her iki şirket de çeşitli seviyelerde halihazırda teşviklerden faydalanıyor.

Demir-çelik: Borsada demir-çelik sektörü için satıcı olan bir seyir vardı. Hem ham çelik kapasitelerini artır-malan yönünde (yeni yatınmlann sübvansiyonu) hem de kurumlar vergisini düşürülmesi ile elde edeceği avantajla sektörde alımlann olması bekleniyor. Tamamlanmış mal ithalatındaki verginin artırılması, kurumlar vergisinin düşürülmesi, yeni yatırımların sübvansiyon seviyelerinde artış Erdemir’i olumlu etkileyecek. Kardemir, 1.8 milyon ton olan ham çelik üretimi kapasitesini 3 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Bu yatınmlann bir kısmında teşvikten faydalanabilir.

Petro-Kimya: Petro-Kimya sektöründe teşvik konusunda borsadan üç şirket öne çıkıyor. Petkim, Turcas ve Aksa. Ancak bu şirketlerin halihazırda teşviklerin bir kısmından faydalandığı da belirtiliyor. Bununla birlikte Aksa’da yatırım sübvansiyonun seviyesi, karbon fiber yatırımlarını içerebilir. Petkim, hâlihazırda da devlet teşviklerinin büyük bir kısmını kullanıyor, tamamlanmış ürünlerdeki verginin artırılması, marjları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Şirket aynı zamanda etilen, CAN, PTA ve PA segmentlerin-deki kapasite artırma yatırımlarında teşvik paketinden fayda sağlayabilir. Turcas, Socar-Turcas Ege rafinerisindeki yüzde 18,5’lik yatırımı nedeniyle kısmen de olsa teşvik paketinden fayda sağlayabilir.

TAT: Halihazırda yüzde 20 Kurumlar Vergisi yerine yüzde 2 ödeyecek. Harronova Besi bir önceki yıl açıkladığı zarar nedeniyle, ertelenmiş vergi giderine sahip ve bunun 2013 yılına kadar şirketin kârından düşülmesi bekleniyor. Harronova Besi, 2012 yılı sonrasına kadar yüzde 20 kurumlar vergisi yerine yüzde 2’lik bir kurumlar vergisine tabi olacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir