Haberler

Yeni Un Tebliği ve Kepekli Ekmek

Kişi başına yılda 29 ekmeği çöpe atıyoruz

ekmekBaşbakanın çıkışıyla hızlanarak hazırlanan yeni Un Tebliği, Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’na sunuldu. Tebliğ, TMO raporlarına göre yılda kişi başına 150 kilo ekmek tüketilen, 2.1 milyar adet ekmeğin çöpe gittiği, 26 milyar TL’lik pazarda ciddi bir tasarruf öngörüyor. Yeni tebliğle ekmeklik buğdaydaki kepek alt limiti 0.70’e yükseltilirken, bu hem beyaz ekmeğin besin değerim artıracak, hem de rengini biraz sarartacak.

Sofraların olmazsa olmazıdır ekmek. Beyazından kepeklisine, tam buğdayından çavdarına kadar çeşitli tahıllardan üretilen bu besin maddesi, zengin fakir ayırt etmeksizin sofraların baş tacıdır. Her öğünde, her yemekte kendine yer bulan, doyurucu özelliğe sahip olduğu kadar insan sağlığı için de son derece önemli vitaminler ihtiva eden ekmekte son dönemdeki tartışmalar ise gündem yaratmış durumda.Başbakan Erdoğan’ın önceki hafta beyaz ekmek yerine tam buğday unundan doğal ekmek tüketimini teşvik etmek için başlattığı kampanya kapsamında ekmeğin de niteliğinin değişmesi için düğmeye basıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmeğin formülünü değiştirecek yeni Un Tebliği 29 Ocak’ta Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’na sunuldu.

Bu ortamda öne çıkan ekmek sektörünü araştırdık. Yılda kişi başı ortalama 150 kilogram ekmek tüketilen Türkiye’de, günde 25 bin 300 ton ekmek üretiliyor. Bir yılda üretilen ekmeğin parasal karşılığı 26 milyar TL’yi bulurken, paketli ekmekler ise Türkiye ekmek pazarının sadece yüzde l’lik bölümünü kapsıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalan ile gündeme taşınan esmer ekmek ise yıllardır beyaz undan yapılan ekmeğin gölgesinde kalırken, yeni dönemde tüketimdeki payını hızla artıracak.

NİTELİK DEĞİŞİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hazırladığı Un Tebliği taslağına göre ekmeklik buğday unundaki kepek oranının alt limiti 0.50’den 0.70’e çıkarılırken, üst limit ise 1.00 olarak belirlendi. Daha önce beyaz ekmek unu için 100 kilogram buğdaydan 55 kilo un çıkarılırken bu oran bundan sonra, içinde kepeği bırakılarak önce 65 kiloya, kabul edilmesi durumunda ise 70 kiloya ve daha üstüne çıkarılacak.

Bu uygulama ile unun veriminin artacağını vurgulan Doygun Ekmek Pazarlama Müdürü Burcu Özcan, Türkiye’nin ekmek yapımında yılda milyon tonluk buğday tasarrufu elde edeceğini söylüyor ve ekliyor: “Bir futbol sahası kadar tarım alanından ortalama 4 ton buğday elde ediliyor. Bu hesaba göre tasarruf edilecek yıllık 1 milyon tonluk buğday miktan, 250 bin futbol sahası büyüklüğünde tanm alanında üretilen buğdaya denk geliyor.”

Yeni ekmek, eskisinden sadece biraz daha sarışın olurken, tadında ise büyük bir değişim olmayacak.

PAZAR 26 MİLYAR TL

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yaptığı Türkiye’de Ekmek İsrafı Araştırması’na göre; Türkiye’de günde 25 bin 300 ton, yılda 9-2 milyon ton ekmek üretiliyor. 250 gramlık standart ekmek büyüklüğü dikkate alındığındaysa günde 101 milyon, yılda 37 milyar ekmek üretiliyor. Türkiye’de bir yılda üretilen ekmeğin parasal karşılığı ise 26 milyar TL’yi buluyor.

Üretilen bu ekmeklerin günde 24 bin, yılda 8.2 milyon tonu yani 24.3 milyar TL’lik kısmı tüketiliyor. Adet olarak bakıldığında ise günde 95 milyon, yılda ise 35 milyar adet ekmek tüketimi söz konusu.

TAHILA DÖNÜŞ

2012    yılında da sosyal amaçlı bir misyon yürüttüklerini söyleyen İstanbul Halk Ekmek (İHE) Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, beyaz ekmek üretiminde ve tüketiminde hatırı sayılır oranda düşüşler görüldüğünü söylüyor. “Bunun yerini tam tahıllı esmer ekmekler almaya başladı. Biz de 2013 yılında ürünlerimizde geçmişte olduğu gibi kepek oranı yüksek unlar kullanacağız.
2013    yılında en büyük hedeflerimizden biri ürünlerimizde ekşi hamur mayası kullanmak olacak” diyen Bekaroğlu, ÎHE’nin İstanbul’da bin 900 civarında satış noktasına ulaşırken, günlük üretim kapasitelerinin ise 1 milyon 800 bin adet ekmek olduğunu belirtiyor.

AMBALAJLI EKMEK ARTIYOR

2012 yılının dokuz aylık döneminde sektör yüzde 24 büyürken, yüzde 41 büyüme gösteren Doygun Ekmek olarak bugün iki bini aşkın satış noktası ile tüketiciye ulaştıklarını belirten Burcu Özcan, 76 farklı ürün çeşidi ve günlük 40 tonluk üretim kapasitesine sahip olduklarını söylüyor.

Şirketin ayrıca tam buğday ekmeğinin isim babası olduğu biliniyor. Doygun Ekmek’in sağlıklı ve ambalajlı ekmek üretimi için yaptığı yatırımların 10 milyon doları geçtiğini ve yakın zamanda üçüncü üretim hatlarını devreye sokacaklarını söyleyen Özcan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Türkiye’de üretilen ekmeklerin oldukça önemli bir kısmını ambalajsız ekmekler oluşturuyor. Ambalajsız ekmeklerde son beş yılda yüzde 10’luk bir artış söz konusu. Önümüzdeki lıeş yılda ise yüzde 0,7 artış bekleniyor. Ambalajlı ürünlerde ise son beş yılda yüzde 25 büyüme yaşanırken gelecek beş yılda yüzde 50’lik bir artış öngörülüyor.”

EKMEK ÇEŞİTLİLİĞİ ZAYIF

Türkiye Fırıncılar Federasyo-nu’nun açıklamasına göre Türkiye’de 20 bin civarında fırın bulunuyor. Her bir fırın ise günde ortalama 5 bin adet ekmek üretiyor. Günde 150 tonun üzerinde üretim yaparken 300’den fazla ürünü bünyesinde barındıran UNO’nun pazarlama direktörü Didem Aydın, Türkiye’de ambalajlı ekmeklerin toplam pazarın yaklaşık yüzde l’lik bölümünü oluşturduğunu belirtiyor.

“Ambalajlı ekmek tüketen ve yaş ortalaması 25’in üzerinde olan nüfusun yüzde 45’ten fazlası ise metropollerde yaşıyor. Bununla birlikte ekmek çeşitliliği zayıf ve endüstriyelleşme olması gerektiği noktada değil” diyen Aydın, TÜBİTAK ile yaptıkları araştırma sonucunda ise Türkiye’de beyaz ekmeğin hala çok yüksek oranda tüketildiğini söylüyor. UNO olarak ambalajlı ekmek pazarının lideri olduklarını söyleyen Aydın, bu doğrultuda ürettikleri nitelikli ürünleri 79 ile ulaştırdıklarını belirtiiyor.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu