Anasayfa / Haberler / Yeni Yasa Ehliyet Alma Şartları 2011 Temmuz, Sürücü Belgesi Alma Şartları

Yeni Yasa Ehliyet Alma Şartları 2011 Temmuz, Sürücü Belgesi Alma ŞartlarıEhliyet Alma Şartları Yeni Yasa 2011 Temmuz, İlkokul Mezunları Ehliyet Alamayacak mı?, Sürücü Belgesi Alma Şartları

Bugünkü yazımızda değişen eğitim sistemi ile beraber daha önceki yazımızda bahsettiğimiz ilkokul mezunlarına ehliyet kanun aşaması hakkındaki durumu anlatacağız.

Temel eğitimin 12 yıla çıkartılmasıyla neler değişiyor ne yapılması lazım ve ilkolul mezunları için sürücü kursları federasyonlarının yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Sitemizi takip edenler ve yorumlarıyla konuyu gündeme taşıyanlar bilirler ki  konuyu yakından takip ediyor ve haklı mücadeleye destek veriyoruz.Yine gündemi takip ettiğimizde eğitim sisteminde köklü bir değişiklik yapılarak 4+4+4 kesintili ama zorunlu eğitim geldi.

Peki eski düzenleme ve yönetmelik nasıldı;

Kurslara Müracaat Esasları

b)Öğrenim Şartı,

(1)F, G ve H sınıfı için en az ilkokul mezunu olmak,

(2)A1, A2, B, C, D, ve E sınıfı için, en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi (ilköğretimi) bitirmiş olmak, görüldüğü gibi eğer yasa ve yönetmelik değişmezse Temel eğitimin 2012-2013 yılı itibarıyla 12 yıla çıkması ile beraber ,’‘ Karayolları Trafik Kanunu’nda bir değişiklik yapılmaması halinde sürücü kurslarının lise mezunu olmayanların ehliyet başvurusu kabul edilmeyeceği anlaşılıyor“Trafik Kanunu’nda ’8 yıllık temel eğitim’ ifadesi değiştirilmeden 12 yıllık temel eğitimin yürürlüğe girmesi durumunda bizler son olarak kabul edilen temel eğitim tanımına göre hareket edilmek zorunda kalınabilir. Yani, lise mezunu olmayanlar ehliyet alamayacak.”

Dolayısıyla hükümet buna sessiz kalamaz muhakkak bir değişiklik olacaktır.Sürücü kursları derneği başkanı sayın Dursun Önal ve diğer sürücü kursları federasyonları hummalı bir çalışma ile konunnun üzerine gidip TBMM de grubu bulunan siyasi parti başkanlıklarına kanun tekliflerini götürdüler işte size o yazıyı sunuyoruz;

13-14 Şubat 2012 tarihlerinde tüm grup başkanlıkları heyet halinde ziyaret edilerek dile getirilmiş olup aşağıdaki yazılı metin iletilmiştir..
Karayolları Trafik Kanununun 41.maddesinin (b) bendinde öngörülen A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanlarda aranan en az ortaokul veya sekiz Yıllık Temel Eğitimi bitirmiş bulunmaları şart, 30.06.2006 tarihinde 5537 sayılı kanunla 5 yıl uzatılmıştı. 5 yıllık uzatma 03.07.2011 tarihinde bitmiştir.
03.07.2011 tarihinden itibaren:
1-İlkokul mezunları sürücü belgesi alamamaktadır.
2-Daha önceden sürücü belgesi almış ilkokul mezunları 03.07.2011 tarihinden itibaren farklı bir belge daha almak isteseler, yani B sınıfı (otomobil) sürücü belgesi olan bir vatandaş motosiklet için de belge almak istese, bu belgesini alamamaktadır.
Açıklanan nedenlerle sürücü belgesi alamayan vatandaşlar 1999, 2003, 2007 yıllarında olduğu gibi ya sürücü belgesi olmadan araç kullanıyor, ya sahte ortaokul veya 8 yıllık okul diploması alıyor, ya da en önemlisi komşu ülkelerden rüşvetle sürücü belgesi alıp Türkiye’de değiştirme yoluna gidiyor.
AB ülkelerine işçi olarak giden vatandaşlarımız sürücü belgesi almak istediklerinde okuma yazma bilmelerinin yeterli olduğu belirtilmektedir. Ülkemizde ilkokul mezunları Doğu ve Güneydoğuda % 60-70, Orta Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinde %40-45, Batı Bölgelerinde % 35-40 oranlarında olup bu vatandaşların sürücü belgesi almaları yasaklamaktadır.
Bu olumsuzluğa çözüm bulmak amacıyla ekteki Kanun teklifimizin TBMM ve sunulmasını arz ve talep ederiz.

  Süleyman Yağız'ın Kitabı Çıktı (Terleten Sorular)

Konu ile ilgili bildiklerinizi ve yorumlarınızı sitemizden paylaşabilirsiniz.iyi günler
Geçen yıllarda 3 kez ertelenen değişiklik 2011′in Temmuz ayında uygulamaya geçiyor.

*********************************************************************

İlkokul mezunları 2011′den itibaren ehliyet alamayacak
İlkokul mezunları 1996 yılından bu yana sürücü ehliyeti alamama korkusu yaşıyor. Geçen yıllarda 3 kez ertelenen değişiklik 2011′in Temmuz ayında uygulamaya geçiyor.

Yeni bir erteleme söz konusu olmazsa önümüzdeki yıldan itibaren eski sisteme göre ilkokulu 5 yıl okuyanlar artık ehliyet sahibi olamayacak. Uygulamaya karşı çıkan Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, düzenlemenin amacının sürücü adaylarına en az ortaokul ya da sekiz yıllık temel eğitimi bitirtmek olduğunu söylüyor.

Sürücü kurslarının önümüzdeki günlerde bu düzenlemeyi yeniden gündeme taşıyarak kursiyer sayılarını artırmaya çalışacakları tahmin ediliyor.Sürücü adaylarının eğitim kalitelerini artırma amacıyla başlayan ehliyet almada ilköğretim (ilkokul+ortaokul) mezunu olma şartı 14 yıldır tartışılıyor. İlkokul mezunları sürücü belgesi başvurusunda ilk problemi 1996 yılında yapılan yasa değişikliğiyle yaşadı. Bu uygulama daha sonra 2000 yılına kadar ertelendi. Yaşanan itirazlar üzerine 31 Aralık 2004′e kadar ortaokul ya da sekiz yıllık temel eğitimi (ilköğretim) bitirme şartı aranmayacağı bakanlık tarafından sürücü kurslarına bildirildi. 2004′e gelindiğinde uygulama hayata geçti ve birçok vatandaş komşu ülkelerden yüksek fiyatlarla ehliyet aldı. Mağduriyetlerin artması Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirdi ve 5 Temmuz 2006′da ‘ilkokul mezunu olmak yeterlidir’ şartıyla uygulama 5 yıllığına yeniden ertelendi. Yaklaşık 1,5 yıl ehliyet alamayan ilkokul mezunları, bu ertelemeden sonra sürücü kurslarına akın etti. Bakanlığın verdiği 5 yıllık süre 30 Haziran 2011′de sona erecek. İlkokul mezunları ve ilkokul mezunu olarak daha önce ehliyet alan ancak ehliyetini yükseltmek isteyenler değişikliğin mağduru olacak.Önümüzdeki günlerde ilkokul mezunlarının sürücü kurslarına başvurularının artabileceğini söyleyen Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirdi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

15 Yorumlar

 1. Ben 1995 doğumluyum ehliyet alamayacakmıyım önümüzdeki sene almayı düşünüyordum ve hala okuyorum 11.sınıftayım cevaplarsanız sevinirim.

 2. ben 1977 ilkokul mezunuyum bende e sınıfı ehliyetvar 1999 yılında aldım ozaman haktıda şimdi harammıoldu ben ekmeğimi ağı taşit kullanarak kazanıyorum ve ehliyetimi e+d yapmam gerek ama buhakkımızı elimizden aldılar ben bu yasayı çıkaranlara hakkımı asla helal etmiyorum

 3. madem 5 yıllık ilkokul mezunları ehliyet alamıyor neden bu ülkede bizim bu haklardan mahrum oluyoruz

 4. kalksın be bundan sonra akp ye oy yok amk akp nin

 5. çok saçma bir yasa insan hakları nerde burda sonuçta sınava girilerek ehliyet veriliyor ilkokul mezunuyuz diye ehliyet alamayacakmıyız ehliyetsizmi trafiğe çıkalım

 6. E sınıf ehlıyetımı D olarak yukseltmek ıstıyorum ama ilkol mezunu oldugumdan dolayı surucu kursunda sorun yasadım ama benım zaten E sınıf ehlıyetım oldugundan dolayı normal olarak D ehlıyetı hakkı almam gerekmete degıl mı bu konuda benı bılgılenrırsenız tessekkur ederım

 7. selam arkadaşlar ben bu yasayı kınyorum liseli arkadaşalar iş bulun şöförlükte ne işi var geriye kalan ilkokullara iş vermiyorsunuz ne yapsın bunlar ehliyetleri ellerinden aldınız başka iş yok şöförlükten başka iş yok lütfen devlet büyüklerm buna acilen çözüm bulunması lazım 2004 e sınıfı ehliyetim var tır kulanamasın diyor kamyonda yok ne yapalım peki hırsızlıkmı yapalım bankamı soyalım maaş yok

 8. ben kımlıgımı bu devlete vermek istıyorum alın kımlıgımı bu ne anlamsız ve mantıksız bır faka ben ilk okul mezunuyum ve suan kullandıgım araba uzun dorse tır hangı unuversıte mezunu kullanıyomuş bı göreyım ben kımlıgımı alın arkadaş ben istemıyom

 9. ilk okul mezunları geri zekalımıdır hükümet bunumu kastediyor bu yasa ile saçmalıktan başka bişey değil ilk önce terörü kaldırsınlar hiç okumamış için çıksa bu yasa anlarım sonuçta okul bitiriyorsun

 10. böyle saçma bir yasa bana çok mantıksız geliyor bu devlet bence daha önemli işlerle uğraşsın….

 11. bende lise 2 terkim ben alabiliyormuyum ehliyet benim için herşey trafik le ilgili herşeyi biliyorum 1995 doğumluyum 16 yaşındayım ehliyet alamazsam yaşamamın bir anlamı kalmaz :
  (

 12. Ya Şu saçmaLığa ßAK..! Zaten insanlar bir sınava Tabi tutuluyor..Kazanamayan ne olursa olsun alamıyor dimi( : bende 7.sınıf Terkim Ben alamıyacam sanırım İyice saçmaLıyorlar bence;)

 13. yasa kalsın ayrımcılık kalksın ozamanın şartları öyleydi ben ehliyet almak istiyorum buna cözüm bulunsun

 14. ilk okul mezunlarını aşalıyorlar birde cıkmışlar herkes eşittir diyorlar o başbakan oy isterken öyle demiyor ama bende ehliyet almak istiyorum yasa kalksın

 15. Merhaba efendim ßu yasa ßana Gore Çok sAçma ßır yasa ßende ilk Okul 5 kadar Gittim ve Suanda Ehliyetim var ve Arkadaslarım yaşları 18 olmadıgından 5 sınıf terk oldukları için ehlıyet alamıyorlar.. tekrardan ßır erteleme Soz Konusumu Acaba 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir