Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yeni yükseliş dalgası bankalara endeksli

Yeni yükseliş dalgası bankalara endeksliBorsa bu yılın en yüksek seviyeleri olan 64.000’i süper Mario lakaplı Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Euro’ya destek açıklamalarıyla gördü. Analistler, gelinen seviyelerde temkinli olmakla birlikte, pozisyonların korunmasını tavsiye ediyor. Uzmanlar, gıda emtiasındaki yükselişin İMKB’ye etkisini ise sınırh buluyor ve banka endeksinin yeniden güçlenmesi umut ediliyor.

Mayıs ayı ortasından itibaren yukarı yönlü bir eğilim içine giren ve altı hafta boyunca bu eğilimi sürdüren ÎMKB, son iki haftada satış baskılı bir süreç yaşamaya başladı. Havanın negatife dönmesinde ağırlıklı olarak Ispanyol bankaları ile ilgili endişeler başı çekti.

Her ne kadar genel eğilim yatay ve ılımlı pozitif bir seyre sahne olsa da İMKB, İspanya – İtalya ve Portekiz ile birlikte negatif ayrışma yaşayan borsalar arasında öne çıktı. “Piyasa değerlendirmelerinde endeks tekrar 60.000’in altına mı iniyor? Geri çekilme ne kadar sürecek?” derken AB’den gelen haberler, İMKB’nin yıl içi yeni rekor seviyelerini görmesini beraberinde getirdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECM) Başkanı Mario Draghi’nin Euro Bölgesi’ni koruma isteğine dair açıklamalarıyla global piyasalarda artan risk iştahı ÎMKB’yi 64.000 seviyelerine taşıdı. tMKB, 64.000 seviyelerini daha önce yaklaşık bir yıl önce 8 Temmuz 2011’de görmüştü.

BANKALARI İZLEYİN

Bundan sonraki süreçte İMKB’nin yukarı yönlü hareketine devam edip edemeyeceği, edecekse hangi seviyelere kadar yükselişine devam edeceği merak konusu. Bu konuda piyasada tam bir mutabakat olmadığı görülüyor. Bazı analistler, yukarı hareketin devam edebileceğini kaydederken, bazı analistler ise daha temkinli.

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Onur Mutlu, ÎMKB’deki ayrışma ve yukarı eğilimin devamı konusunda yanıt için bankacılık endeksine bakılması gerektiğini söylüyor.“Türk bankalarının mali performanslarını son derece etkileyici bulmamıza ve orta -uzun vadede yüksek getiri potansiyellerini koruduklarını düşünmemize rağmen bir süre daha İMKB banka endeksindeki zayıflığın devam edeceğini düşünüyoruz” diyen Mutlu, bunun da lMKB-100 Endeksi’ni baskı altında tutacağını ifade ediyor.
54.000’de başlayan çıkış trendinde son dönemde bozulma olmakla birlikte piyasanın düzeltme sonrası tekrar banka hisseleri öncülüğünde tepki alınlıyla karşılaştığını anlatan Acar Yatırım Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, tepki alımlarımn devamı ve güç kazanması için 63-500 seviyesinin üzerinde kalınması gerektiğini söylüyor.

SURİYE FİYATLANMADI

Piyasa Başkan Mario Draghi’nin sözlerini iyi fıyatlamış olsa da bazı risklerin göz ardı edildiği de bir gerçek. Suriye konusu henüz fîyatlanmadı, piyasa bu konuda ‘kör-sağır’lan oynuyor. Ancak ekonomik tarafında Avrupa’da ülke borç risklerine karşılık faizlerdeki düşüşün ivme kazanması, hatta bazı Avrupa ülkelerinde negatif faizlerin gündeme gelmesi, endekslerdeki düşüşün daha fazla devam etmesine engel oluyor.

  Borsa, dolar ve faizde beklentiler

Aynca FED’den üçünü parasal genişleme gelmezse dahi piyasalarda geçtiğimiz dönemde verilen likiditenin en azından bir süre daha kalacağını düşünürsek bu durum borsaları öne çıkarıyor. Hatırlanırsa 2009 yılında da devasa şirketler batarken FED’in piyasaya likidite vermesi ve faizlerdeki düşüş, hisse senetlerine prim yaptırmıştı.

Zeynel Balcı, şimdi de aynı şeyler olacak demek zor, ama faiz oranlarındaki sert düşüş hisse senetlerini ister istemez alternatif haline getiriyor” diyor. Iç piyasalarda da gerek enflasyon düşüşü, gerekse MB’nin enflasyon hedefini aşağıya çekmesi, aynca Türkiye’ye fon girişleri ve MB Başkanı Erdem Başçı’nın son açıklamalann sonrası piyasada bazı değerlendirmelerde sonbahara doğru faiz indirimi spekülasyonlarının yapılıyor olması, faiz düşüşünün sünnesine neden olan gelişmeler. MB’nin faiz politikası ile ilgili beklentileri finans haberimizde daha detaylı görebilirsiniz.

STRATEJİ NE OLMALI?

“Bu korelasyonu ne bozabilir?” diye bakıldığında Zeynel Balcı, Suriye ve Ortadoğu’daki gerilim tırmanırsa ve Türkiye olaya müdahil olursa mali parametrelerin belli bir süre için devre dışı kalabileceğini söylüyor. Balcı, “Teknik destek-direnç noktala-n dikkate alınarak piyasada olunmasına yarar var. Ancak Suriye kaynaklı gelişmelerde gerilimin yükselmesi ve piyasaların bunu fiyatlamaya başladığı noktada buna göre pozisyon değiştirmek yararlı olur” diyor.

Endekste 60.000 puanın altında günlük kapanışlar görülmediği sürece yükselişlerin zikzak çizerek devam edeceği kanaatinde olan Metro Yatırım Analisti İsmail Mercankaya, bu aşamada yatınmcılann mevcut pozisyonlarını korumasını öneriyor. Yatırımcıların şirketlerin kârlılık durumlarını yakından izlemelerini tavsiye eden Mercankaya, “Gelecek dönemlerde, şirkete pozitif nakit akışı sağlamayan, temettü dağıtmayan şirketlerin hisseleri borsadan daha kötü performans gösterecektir. Spekülatif beklentilerden daha çok şirketlerin temel göstergeleri takip edilmeli” diyor.

İMKB’de 25 Mayıs’tan itibaren görülen hızlı yükselişin ardından 60.500’e kadar yaşanan geri çekilmeyi yükselişin sağlıklı bir düzeltmesi olarak değerlendiren TSKB Araştırma Yöneticisi Şebnem Mermertaş, geçen hafta yaşanan yükselişin beklentisinin üzerinde olduğunu kaydediyor. Mermertaş, güçlü alımlarla yükseliş trendinin güçlenerek devam edeceğini ve endeksin yılsonunda daha yüksek seviyelerde olacağını tahmin ediyor. Mermertaş, hisse pozisyonlannın korunmasını ve 63-500’de yaşanacak yataylaşmada alım yapılmasını öneriyor.

Talip Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir