Anasayfa / Kariyer ve İş / Yeniden Seçim Yapma Şansınız Olsa Hangi Mesleği Seçerdiniz?

Yeniden Seçim Yapma Şansınız Olsa Hangi Mesleği Seçerdiniz?Şimdiki aklım olsaydı…

Yeniden seçim yapma şansınız olsa hangi mesleği seçerdiniz? Bu konuda yapılan bir ankette soru en çok doktorluk, eğitimcilik ve devlet memurluğu şeklinde yanıtlanmış. İşinden en memnun olmayan meslek grubu ise yönetici asistanları…

ÇALIŞAN kesimin klasik sohbet konusudur: “Şimdiki aklım olsaydı, bu mesleği hayatta seçmezdim…” Bunu en çok da finans, hizmet gibi stres düzeyi yüksek sektörlerde çalışanlardan duyarız. Hemen herkesin ortak beklentisi mutlu olacağı, severek yapacağı bir işte çalışmak. Ne de olsa ailemizden çok birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızı görüyor, zamanımızın büyük çoğunluğunu işyerinde geçiriyoruz.

EĞİTİM-MESLEK İLİŞKİSİ SORUNLU

Online araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan “Çalışan Memnuniyeti ve Beklentileri” araştırması işte tam da bu konuyu ele alıyor. Araştırmada çalışanların meslek seçimlerini nasıl yaptıkları ve çalıştıkları işten memnun olup olmadıkları, şirketteki mevcut durumlarını ve bağlı oldukları yöneticile ri nasıl değerlendirdikleri, 2012 yılını hem kendilerinin hem de şirketlerinin ekonomik durumu açısından nasıl gördükleri sorulmuş.

Araştırmaya 67 ilden, 18 yaş üzeri, yüzde 50’si kadın ve yüzde 50’si erkek olmak üzere farklı sektörlerden ve pozisyonlardan toplam bin çalışan katılmış.

Araştırmaya katılan erkek ve kadın çalışanların yaklaşık yarısı eğitimini aldıkları alanda çalışma şansı bulmuş. 25-34 yaş arası çalışanların yüzde 60’ı eğitimleriyle aynı doğrultuda bir iş yapıyor.

Çalışanların yüzde 69’u da şu anki mesleklerini isteyerek seçtiklerini ifade ediyor. Yüzde 79’u ise mevcut işlerini severek yaptıklarını belirtiyor. Meslek seçimi yaparken istediği konuda eğitim alma ya da çalışma şansına sahip olamayanların oranıysa yüzde 31. Bıına karşılık şu an çalıştığı işini sevmeyenlerin oranı yüzde 21.

KADINLAR DAHA ENDİŞELİ

Araştırmaya katılan kadın ve erkeklerin yüzde 70’i, çalıştıkları sektörde ve işyerlerinde kendilerini güvende hissettiklerini ifade ediyor. Yaş arttıkça kuruma duyulan güven de artıyor. Kendilerini en fazla güvende hissedenler yüzde 80’le 45 yaş ve üzeri gruba dahil. En az güvende hissedenlerse yüzde 65’le 18-24 yaş arası çalışanlar…
Çalışanların yüzde 63’ii mesleki olarak gelecek endişesi taşımıyor. Ancak cinsiyet bazında bakıldığında gelecekten mesleki olarak endişe duyan kadınların oranı yüzde 66, erkeklerinki ise yüzde 58.

GENÇLER İŞLERİNDEN MEMNUN

Katılımcıların yüzde 65’i işyerinde çalışmalarının karşılığını alamadığını düşünüyor. Yaş arttıkça emeğinin karşılığını alamadığını söyleyenlerin sayısı da artıyor. Gençler arasında (18-24 yaş) bu oran yüzde 49’ken, 45 vaş ve üzerindeki çalışanlarda yüzde 73’e yükseliyor. Çalışanların büyük kısmını oluşturan 25-44 yaş arasındaki kesimde karşılık alabildiğini düşünenlerin oranı yüzde 35…

  Kurdele.com 5 Kişi İşe Alacak

BEKLENTİLER OLUMLU

Araştırmaya göre, 2012’de şirketlerin finansal olarak daha iyi bir yıl geçireceği düşünülüyor. Beklentileri iyimser olanların oranı yüzde 61. 18-24 yaş aralığındaki çalışanların yüzde 68’i, 2012’nin ekonomik olarak geçen yıla göre daha iyi geçeceğini düşünüyor. 45 yaş ve üzeri çalışanların yüzde 34’ü bu yılın ekonomik olarak pek iyi geçmeyeceği görüşünü paylaşıyor.

İstanbul’daki çalışanlar bu yılın geçen yıla göre daha iyi geçeceği yolunda pek iyimser değil. Çalışanların yüzde 55’i bu yılın ekonomik olarak daha iyi geçmeyeceğini düşünürken, diğer illerde bu oran yüzde 48.

Yine araştırmadan çıkan bir diğer sonuca göre, iş değiştirmenin en yoğun olduğu dönem 18-24 yaş arası (yüzde 60) olarak görünüyor. Bu oran 45 yaş ve üzerinde yüzde 35’e düşüyor.

YARISI SINIFI GEÇTİ

Araştırmaya katılan çalışanlardan bağlı oldukları yöneticileri değerlendirmesi de istendi. Bıına göre, katılımcıların yüzde 55’i yöneticilerinin yetkin olduğunu düşünüyor. Ve bu oran tüm yaş gruplarında, kadın-erkek çalışanlara göre de bir değişim göstermiyor. 61 ildeki bin çalışana göre bağlı oldukları yöneticilerden kısıtlama gördüklerini söyleyenlerin oranıysa yüzde 42.

Herkes Doktor Yada Öğretmen Olmak İstiyor

■    Mesleği öğretmenlik olan katılımcıların yüzde 33‘ü bug olsa yine öğretmen olacakla belirtiyor. Öğretmenlerin yü: 13’ü, yeniden seçme şansları “doktorluk” mesleğini tercih edeceklerini belirtiyor.

■    Anket sorularına yanıt ver yönetici asistanlarının hiçbiri bugün olsa aynı mesleği seçmeyeceklerini, onun yeri’ yüzde 38’lik oranla “eğitimci olmak istediklerini ifade ediy

■    Mühendislerin yüzde 25’i mesleklerinden memnun olduklarını ve bugün yeniden meslek seçmeleri gerekse mühendislikte karar kılacak!* belirtiyor. Yüzde 12‘si ise bu yeniden seçim yapmaları hali mühendislik yerine “doktor” olmayı seçeceklerini söylüyr

■    Bankacı olarak çalışanların; yüzde 55’lik bir bölümü bugür yine bankacılığı seçeceklerin belirtiyor.

■    Hukukçuların sadece yüzJ 18’i bugün olsa aynı mesleği seçeceğini belirtiyor. Hukukçuların ikinci tercihi i yüzde 18’le eğitim sektörün çalışmak…

Tugçe Altınsoy
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir