Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yeniden Seçime Giderken

Yeniden Seçime GiderkenPiyasalar yön bulmakta zorlanıyor. Bu süreçte borsanın 93 binden başlayan aşağı yönlü trendinin değişebileceğini zannetmiyorum. Yatırımcılar hisse atımında kesinlikle bilanço odaklı olmalı…

GEÇEN haftanın en kritik günü şüphesiz AK Parti ve CHP genel başkanlarımn son toplantı yaptığı perşembe günüydü. Bu toplantı hem piyasalar hem de siyasi gündem açısından çok önemliydi. 13 Ağustos tarihi, dolar/TL kurunun tarihi zirve yaptığı bir gün olurken, borsa 7 Haziran seçiminden sonra gördüğü dip seviyeye yaklaştı. Bu arada gösterge faiz 9.60 seviyelerinden 10.10 seviyesine kadar yükseldi.

Piyasalar ve Seçim

Perşembe günü, gün boyunca borsada düşüş vardı. Borsa 76 bin seviyesinin altına inerek en düşük 75.802 seviyesini gördü. Saat 14.15’ten sonraki süreçte dolardaki artış hızlanmış ve 2.82’nin üzerine doğru gelmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması biterken borsaya alımlar geldi ve endeks 77.085 seviyesinden kapandı. Aslında bu tür günler bir yere not edilmeli ve yatırımcılar tarafından ileride de hatırlanmalı. Stres ve paniğin en çok arttığı yerler aslında yatırımcının genelde pozisyonlarmı çok fazla değiştirmemesi gereken yerler.

Siyasi gündeme baktığımızda, yüzde 100 diyemesek de, büyük bir olasılıkla erken seçim olacak. Aslında hiçbir şeyden emin olamıyorsunuz. Bu aşamadan sonra, piyasalardaki volatilite yüksek kalacak. Seçime ilişkin kamuoyu anketlerinin yeniden piyasaları etkileyeceği bir döneme gireceğiz. Üstelik şu anki anketlerin sonuçları seçim yaklaştıkça değişebilir. Bu yüzden piyasalar yine yön bulmakta zorlanacak. Fakat borsanm 93 binden başlayan aşağı yönlü trendinin değişebileceğini zannetmiyorum. Yatırımcılar kesinlikle bilanço odaklı olmalı. Çünkü bilançosu güçlü ve geçmiş yıla göre kârını anlamlı ölçüde artırabilen ve karlılığını devam ettirebilen şirketler sert düşüşlerde bile yatırımcıyı korur.
GERİ ÇEKİLMELER OLACAK

Dolar/TL kuru geçen cuma günü yeni bir tarihi rekor kırarak, 2.8462 seviyesini gördü. Bu yazının yazıldığı sırada kur 2.8350 civarındaydı. Teknik olarak 2.81 direnci yukarı kırıldı diyebiliriz. Bu kırılma sonrasındaki hedef 2.95-3.00 TL aralığı. Önümüzdeki haftalarda doların bu seviyelere kadar çıktığını görebiliriz. Fakat bunun düz bir yükseliş şeklinde olacağı düşünülmemeli. Mutlaka geri çekilmeler olacak. Merkez Bankası’nın bu aşamada döviz satarak müdahale edeceğini zannetmiyorum. Ama sözlü müdahaleleri olabilir. Örneğin, bu ay yapılacak PPK toplantısında politika faizini yükseltebilir. Artış oranı 50 baz puan veya daha yüksek olabilir. Dolayısıyla dolarda gevşemeler görebiliriz, fakat önümüzdeki iki ay içinde görülebilecek en düşük seviyenin 2.75 civarı olacağını düşünüyorum.

  Hisse senedi fonları yatırımcısını coşturdu

Öte yandan, perşembe günü Bloomberg anketi yayınlandı. Analistlerin yüzde 77’si eylül ayında FED’in faiz artırmasını bekliyor. Dolayısıyla dolar/TL kuru üzerinde bu yönde de bir baskı oluşabileceği için dolarda güçlü gerilemeler beklenmemeli. Genel olarak portföylerin en az yüzde 50’si döviz varlıklarında tutulabilir. Borsa yeniden 79-80 binli seviyelere yaklaşırsa, tekrar satış baskıları oluşabileceği de unutulmamalı. Ekonominin erken seçim belirsizliğini kaldırıp kaldırmayacağını ise zaman gösterecek.

UZUN VADELİ ÖNERİLER

Sizlere Bagfaş (21 Haziran 2015), Deva (28. Haziran 2015) ve TAV Holding (12 Temmuz 2015) hisselerinde bir yıl vadeli alım önerisinde bulunmuştum. Bu hisselerden Deva perşembe günü 2.95 olan stop seviyesinin altına geldi, fakat o akşam haziran bilançosu elince cuma sabahı tavan oldu ve 3.30-3.42 aralığına geldi. Aslında endeksin genel olarak sert düştüğü zamanlarda, kağıtlar stopa gelse bile stop yapmayabilirsiniz. Çünkü uzun vadeli kağıtları tamamıyla temel analize göre seçiyorum. Ama endeks normal hareket ederken eğer hisse fiyatı endeksten çok belirgin bir şekilde negatif ayrışıyorsa, o zaman stop düşünülebilir.

Bu yüzden Deva’da satış yapmış olsanız bile bir yıl vadeli 3-4 TL aralığından biriktirmenizi öneririm. Zannedersem benim burada uzun vadeli önerdiğimi görenler kağıdı stop ettirmeye çalışmış olabilir. Deva nın geçen yılki kârı 4.8 milyon TL iken bu yıl 28.2 milyon TL’ye çıktı. Bu kâr tamamıyla esas faaliyetten kaynaklanıyor. Şirket 2015 yılsonunda 45-50 milyon TL arasında kâr ederse, fiyatının 5 TL üzerinde olmasını beklerim. Bu nedenle uzun vadeli düşünenler tutmaya devam edebilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir