Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yerli AVM’ler Kuru Sabitledi

Yerli AVM’ler Kuru SabitlediDolar ve Euro’nun yükselmesiyle birlikte perakendeci ve AVM yatırımcıları arasında başlayan kur sabitleme pazarlığı tüm hızıyla sürüyor. Bugüne kadar 42 AVM kuru sabitledi veya çeşitli paketlerle perakendeciyi rahatlattı. Kur pazarlığında yerli AVM’ler öne çıkarken, acele karar vermek istemeyen yabancılar ise şimdilik süreci izlemekle yetiniyor.

avm kur

17 Aralık’taki rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından başlayan siyasi krizle birlikte dolar ve Euro’da yaşanan yükselişin en çok etkilediği sektörlerden biri perakende oldu. Kiralarını dolar veya Euro üzerinden ödeyen perakendeciler kurusabitlemek için AVM yönetimleriyle sıkı bir pazarlığa oturdu. Hızlı aksiyon gösteren AVM’lerin bir kısmı dolar ve Euro’yu sabitleme kararı alırken, bir kısmı ise farklı paketlerle perakendeciyi rahatlatma yoluna gitti. Birleşmiş Markalar Derneği’nin öncülüğünde AVM’lerle yapılan görüşmeler hala devam ediyor. Şu ana kadar 330 AVM arasından 42’si çeşitli önlemler aldı.

AVM’ler ağırlıklı olarak doları 1,80-1,95 TL, Euro’yu ise 2,60-2,75 TL aralığında sabitledi.

Kur sabitlemesiyle ilgili ilk adımı Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun attı. Torun, ocak başında İstanbul Torium, Bursa Korupark ve Zafer Plaza’nın da aralarında olduğu toplam altı AVM’de Ocak 2014’ten itibaren faturaların sabit kurla kesileceğini açıkladı. Ardından Bilkent Holding şirketlerinden Tepe Emlak kendi işlettiği alışveriş merkezlerinde kuru sabitleme kararı aldı. Şirket, AVM’lerindeki kira ve aidat ödemelerinde 2014 yılı ocak-mart döneminde dolar tavan kurunu 1,95 TL, Euro tavan kurunu ise 2,80 TL olarak belirledi.

YABANCILAR BEKLİYOR

îstinyepark, Zorlu Çenter, Akbatı gibi yerli yatırımcıların işlettiği çok sayıda AVM bu kervana katıldı. Buna karşılık yabancı yatırımcıların bir kısmı perakendecilere özel çözümler geliştirmeye çalışırken bir kısmı da şimdilik süreci takip ediyor. Sadece Multi Development bünyesindeki Marmara Forum AVM’de kirayı sabitleme kararı aldı.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı ve Multi Development CEO’su Hulusi Belgü, bünyelerinde bulunan 11 AVM’de kuru sa-bitlemek yerine sorun yaşayan perakendecilere özel çözümler geliştirdiklerini söylüyor. Yatırımcıların ödemelerini dövizle yaptığını belirten Belgü, AVM’lerde kişi başına düşen ciroların artışta olduğuna dikkat çekiyor. Buna göre metrekare başına düşen ciro 2009 yılında 314 TL civarındayken, Kasım 2013 itibariyle 549 TL’ye ulaştı. 2009’dan bu yana dolar kuru 1,60 TL’den 2,20 TL’ye çıkarken, Euro kuru ise 2,12 TL’den 2,99 TL’ye yükseldi.
Türkiye genelinde 15 AVM’de 2 bin 500 perakendeciyle çalışan Ece Grubu da kiracıların cirosunu analiz ederek her biri için ayrı bir çözüm oluşturmayı tercih ediyor. Her bir vaka ayrı değerlendirildiğinde bir mağaza için tespit edilecek geçici kira indirimi kur artışı etkisinin üstünde olurken, başka bir mağaza için kira indiriminin daha az olabildiğini söyleyen Ece Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, “Geçmiş yıllarda pek çok alışveriş merkezinin ciroları sürekli bir biçimde ve hatta bazen piyasa ortalamalarının da üzerinde artmış ve kurlar da çok uzun bir süre istikrarlı gitmişti. Bu yüzden, bu dönemdeki enflasyon göz önüne alındığında, kurun enflasyona adapte olması normal gözükmekte” diyor.

  Anadolu'nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması 2017

KURUMSAL DEĞİL DURUMSAL

Her AVM kuru sabitlemede kendi koşullarına göre bir strateji izliyor.

Aynı grup bünyesinde bulunan AVM’ler arasında bile farklılıklar söz konusu. KDM Da-mşmanlık’ın kurucusu Murat İzci, sürece kurumsal değil durumsal bakmak gerektiğini söylüyor.

Örneğin Carousel AVM, dolar kurunu 1,35 TL’ye sabitledi.

2001 kriz ortamında da dolar kurunu indirimlerle sabitleyip kiracıları desteklediklerini söyleyen Carousel AVM icra Kurulu Üyesi Orhan Demir, ayrıca elektrik, ısıtma, temizlik, güvenlik gibi ortak giderleri de kiracılara yansıtmadıklarını söylüyor.

Doların Aralık 2013 dönemi ortalamasını alarak (2,0646 TL) Ocak 2014 için sabitleme yapan Buyaka AVM ise şubat ayında durumu tekrar gözden geçirecek. Buyaka Alışveriş Merkezi Müdürü Onur Akyol, değerlendirmelerde enflasyon artışı, kiralarda ııı2 ve-rimliği/kira ciro oranı analizlerini göz önüne aldıklarını belirtiyor.

ŞUBAT BEKLENİYOR

Akiş Gayrimenkul’ün yatırımı Akbatı, kira sabitlemesi konusunda hızlı karar alan AVM’lerden biri. 2013’ün eylülden itibaren kur sabitlemesi yapan AVM, ocak ayı için dolar kurunu 1,90 TL, Euro kurunu ise 2,60 TL olarak sabitledi. Akbatı AVM Müdürü Levent Çanakçık, gelişmeleri analiz ederek kur sabitleme uygulamasını yeniden değerlendireceklerini belirtiyor.

Altı AVM’de kur sabitleyen Torunlar GYO’nun AVM’den sorumlu genel müdür yardımcısı ilham inan Dündar, kiracıların cirolarını ve kira/ciro oranını dengede tutarak sıkıntılı dönemleri birlikte aşmayı hedeflediklerini söylüyor.

ÖZEL PAKET HAZIRLADI

Geçen yıl haziran ayında hizmet vermeye başlayan Vialand ise kiracıların taleplerine farklı bir çözüm getirdi. Kur sabitleme yerine bir iyileştirme paketi hazırlayan AVM, kurdaki artış, mağaza cirosu, sektörel ciro, mevsimsellik, turist akışı, mağaza etkisi gibi parametrelerden oluşan bir sepet yaparak bu paketi oluşturdu.

Vialand Genel Müdürü Tolga Alişoğlu, “Kirada kur sabitleme yoluna gitmememizin nedeni Vialand’in konsepti gereği diğer perakende projelerinden farklı olması” diyor.

Kur sabitlemesi sadece İstanbul ile sınırlı değil, Anadolu kentlerindeki AVM’ler için de geçerli. Örneğin İsparta’da bulunan Iyaşpark AVM dolar kurunu 1,99 TL olarak sabitledi. ilk etapta üç ay için kuru sabitleyen şirket, mevcut gelişmelere göre durumu tekrar değerlendirecek. Iyaşpark AVM Genel Müdürü Celalettin Çalış, satış odaklı aktiviteleri hızlandırdıklarını belirtiyor.

Henüz kur sabitlemese de şubat ayı için süreci takip eden AVM’ler de mevcut. Artaş Grubu’nun yatırımlardan Kayseri Park bunlardan biri. Kayseri Park Genel Koordinatörü Muhsin Erkoç, “Ocak ayı için bir sabitlememiz olmadı. Gidişata bakıp şubatta geçerli olmak üzere bir plan yapacağız. Bu, perakendeciyi yüzde 10-12 oranında rahatlatacak bir plan olacak” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir