Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yerli Tohumluk Patateslerin Hasadı Yapıldı

Yerli Tohumluk Patateslerin Hasadı YapıldıPatates tohumunda dışa bağımlılığı sona erdirmek amacıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ve Doğa Tohumculuk arasında yapılan işbirliği kapsamında Ulaş Tarım İşletmesi arazisinde yetiştirilen yerli tohumluk patateslerin hasadı yapıldı.

Çok sayıda patates söküm makinesi, kepçe ve kamyonlar ile 150 kişilik bir ekiple yapılan hasada, TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Ali Yıldırım, Bitkisel Üretim Daire Başkanı Şükrü Beyazkaya ve Ulaş Tarım İşletmesi Müdürü Bayram Maviş ile bazı yetkililer katıldı.

Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon dekar alanda patates üretimi yapıldığını belirtti. Bu üretimin 30 bin ton civarındaki ithal tohumlukla yapıldığını ifade eden Yıldırım, ithal edilen tohumluklar konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek, ”Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehmet Mehdi Eker’in bizlere vermiş olduğu talimat doğrultusunda, bu ithalatın azaltılması, ithal edilen tohumluklardaki hastalıkların önüne geçilmesi ve yerli üretimin geliştirmesi konusunda, tohumculuk alanında Türkiye’de önder olan Doğa Tohumculuk’la bir araya geldik” diye konuştu.

Doğa Tohumculuk ile geçen yıl Aralık ayında sözleşme imzaladıklarını ve ortak üretime karar verdiklerini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
”Patates için iklim ve toprak yapısı bakımından en uygun olan Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü arazisi ile Konya Sarayönü’nde bulunan Gözlü Tarım İşletmesi arazisini ortak üretime açtık. Bu ortak üretimde 2012 yılı için 80 dekar süper elit, 300 dekar da elit tohumu olmak üzere Ulaş’ta 2012 Mayıs ayında Müsteşarımız Vedat Mirmahmutoğulları’nın katılımıyla ekim gerçekleştirdik, bugün de hasadını yapıyoruz. Hakikaten hem kalite hem de verim olarak iyi bir noktaya geldiğimize inanıyoruz.”

Sivas ve Konya’da yapılan yerli patates tohumu üretim çalışmalarının önemine dikkati çeken Yıldırım, ”Bu üretim neticesinde 2-3 yıl içerisinde, ithal ettiğimiz 30 bin ton patates tohumunun engelleneceğini ve virüsten arınmış tohumların G3-G4 seviyesinde çiftçilere ulaşacağını ümit ediyorum. Bu konuda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.
Doğa Tohumculuk Genel Müdürü Aşkın
Doğa Tohumculuk Genel Müdürü Kamil Aşkın ise patates tohumu üretiminde arazi konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in desteğiyle bu sorunu çözdüklerini, bu kapsamda Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile güzel bir işbirliği yaptıklarını söyledi.

  Çağrı Merkezi Yatırımları

Bu yıl Gözlü Tarım İşletmesi’nde bin 600 dekar, Ulaş Tarım İşletmesi’nde ise yaklaşık 400 dekar alanda patates tohumu ürettiklerini ifade eden Aşkın, şunları aktardı:

”Başlangıç materyali yerli olmak üzere ilk Türk yerli tohumlarını hasat ediyoruz, bunun mutluluğu içerisindeyiz. Önümüzdeki yıllarda artan alanlarla birlikte tohuma bağlılığımızı büyük oranda azaltma hedefindeyiz. TİGEM ile işbirliği önümüzdeki artan yıllarda devam edecek, böylelikle hem ülkemizde sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştıracağız hem çiftçimize daha genç tohum vermiş olacağız, daha verimli mahsul alacak ve ülkemize de siğil gibi hastalıkların girmesini önlemiş olacağız.” sabah
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir