Anasayfa / Şirket Haberleri / Yerli Yazılımın Gücü: NEXUM

Yerli Yazılımın Gücü: NEXUMTürkiye’de bilişim sektörünün güçlü ihracatçı firmalarından biri olan Nexum yazılım, danışmanlık ve dijital pazarlama alanındaki tecrübelerini küresel arenaya taşıyor. Nexum Yönetici Ortağı Filiz Behrendt, “Yeni projelerimizi hayata geçirdiğimizde hem yerli müşterilerin yabancı yazılım kullanmasına gerek olmayacak hem de yurtdışında kendimize yeni pazarlar açabileceğiz” diyor.

nexum

Nexum, uluslararası piyasalarda rekabet gücü yakalamak isteyen orta ve büyük ölçekli şirketlerin tercih ettiği uzun vadeli çözüm ortağı olarak bilişim piyasalarında adından sıkça söz ettirecek yaratıcı ve yenilikçi bir marka olma yolunda ilerliyor. Gelişmiş bir içerik yönetim sistemi olan Impleon ve Dijital Varlık Yönetimi yazılımları, Nexum’un bilişim sektörünün öne çıkan yeni projeleri olarak dikkat çekiyor. Nexum Yönetici Ortağı Filiz Behrendt Nexum’un gelecekte bulut bilişim alanlarına daha fazla odaklanacağını da belirtiyor.

Türkiye’deki yazılım, danışmanlık ve dijital pazarı küresel pazarda nasıl bir konumda?

Türkiye’de bilişim sektörü yaklaşık 18 milyar TL’lik bir pazar. Bunun 2,14 milyar TL’sine yüzde 28’lik büyüme ile yazılım sektörü sahip, yazılıma hizmeti de eklediğinizde toplam 5,64 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaşıyorsunuz. Hizmet bazında büyüme azalmış durumda, bunda Telekom altyapı yatmmlannm sonlanmaya başlamasının etkisi büyük. E-ticaret tarafına baktığımızda tahmini pazar büyüklüğü 21 milyar TL. Bu da perakende sektörünün yaklaşık yüzde l’ini oluşturuyor. Dünyanın ileri gelen ülkelerinde bu oranın yaklaşık yüzde 6 civannda olduğu göz önüne alınırsa bu alanın ülkemizde hala gelişmeye çok açık olduğunu söyleyebiliriz. IAB Türkiye verilerine göre dijital reklam yatırımları 2012’de geçen yıla göre yüzde 30 artışla 943 milyon TL oldu. Display, arama raporu, mobil reklam, ilan sayfalan, e-posta, oyun içi reklam gibi uygulamalardan oluşan internet reklam yatınmlan toplamı; 943 milyon TL. Bu rakamlan dünya verileri ile kıyaslayacak olursak e-Marketer verilerine göre 2012’de dünyada toplam reklam yatınmlannm yaklaşık 500 milyar doları ve bu rakamın 100 milyar doları dijitalden geliyor. IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura Türkiye’de 2012 yılı için dünya ortalamasının (yüzde 16 – ZenithOpti-media) üstünde bir büyüme öngördüklerini ve bunun gerçekleştiğini, dijitalin geçen yıla oranla yüzde 30 büyüyerek 943 milyon TL’ye ulaştığını vurguladı. Dijitalin, en geç 2016’da ikinci büyük mecra olacağı tahmin ediliyor.

Sektörün dış pazarlarda rekabet gücünün artırılması için nelere ihtiyaç var?

Sektörün dış pazarlarda rekabet gücünün artabilmesi için yabancı dil bilen nitelikli işgücünün artması gerekiyor. Aynca maliyetler önemli bir engel. Nitelikli işgücünün çok yüksek maliyetli olması, yüksek ve karmaşık vergi yapısı en önemli sorunlar arasında yer alıyor. Türkiye’nin yazılım ihracatı 2012’de 412 milyon dolar olarak gerçekleşirken 2013 yılı sonunda 500 milyon dolara yaklaşması öngörülüyor.

Türkiye’de yazılım ihracatı yapan ilk 10 şirket arasında yer alan Nexum’un bu yıl ve gelecek yıllarda ihracat hedefleri neler?
Halihazırda yurtdışmdaki müşterilerimiz için yazılım geliştiriyoruz, aynca Ar-Ge bölümümüzde ileride yurtdışm-da da satabileceğimizi düşündüğümüz iki adet yazılım projemiz var: Gelişmiş bir içerik yönetim sistemi olan Imple-on ve Dijital Varlık Yönetimi yazılımı. Bu projeleri hayata geçirdiğimizde hem yerli müşterilerin yabancı yazılım kullanmasına gerek olmayacak, hem de yurtdışmda kendimize yeni pazarlar açabileceğiz.

  Sabancı Holding madenciliğe girdi

Yeni yatırımlar ve pazar girişimlerinizden bahseder misiniz?

Yazılım hizmetlerinde odak noktamız e-ticaret, kurumsal içerik yönetimi, dijital varlık yönetimi, SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) ve bulut bilişim olacak. IT tarafında kurulan takımımız Impleon ile sektörde farklı ihtiyaçlara hizmet edecek yenilikçi bir ürün hazırlığı içerisindeyiz. Bunun yanı sıra Dijtal Varlık Yönetimi yazılımı çalışmalarımız sürüyor. Ajans tarafında sosyal medya ve mobil uygulama alanlannda ekiplerimizi büyüttük, aynı anda İOS, Android ve Windows 8 alanlannda arayüz tasanmlan ile öne çıkan ve fark yaratan uygulamalar geliştirmeye devam ediyor olacağız.

Bilişimin 2023 ihracat hedefleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu hedeflerin gerçekleşmesi ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak. Bilişim dünyada da en hızlı büyüyen sektörler arasında ve eğer bilişim sektörünü Türkiye ekonomisinde hatm sayılır bir büyüklüğe ulaştırmak istiyorsak ihracatı artırmamızın gerekliliği hepimiz için kaçınılmaz görünüyor.

Nexum olarak 2023 özelinde bir hazırlığınız ya da hedefiniz bulunuyor mu?

Yazılım sektöründe 10 yılı planlamak çok kolay değil. Dinamikleri çok hızlı gelişen ve değişen bir sektörden bahsediyoruz. Stratejik planlamalar yapılırken genellikle önümüzdeki üç ila beş yılı planlamak ancak mümkün olabiliyor. Uzun vadeli hedefler arasında elbette yurtdışmda daha fazla müşteriye ulaşmak, yeni teknolojik gelişmelere hızlı adapte olmak, yeni girişimlerle büyümek var.

“Bulut teknolojileri” sektöre ne tür bir gelişme sağlayacak?

Farklı ölçeklerdeki bütün firmalar artık yüklü miktarlarda yazılım ve donanım yatırımı yapmaktansa kullandıkça ödeyecekleri bir modele doğru geçiş yapıyorlar. Nexum olarak, Microsoft Bulut Bilişim platformu Azure üzerinde geliştirilen ilk projelerden birini hayata geçirdik. KOBİ’lere yönelik hazırladığımız portal KOBİ’ler arasındaki iletişimi ve bilgi alışverişini artırıyor. Teknolojisi için yurtdışından eğitimler alarak kadromuzu zenginleştirdik, henüz Türkiye’de açık değilken Avrupa’daki Bulut Bilişim ortamında geliştirmelerimizi tamamladık. Windows Azure, SQL Azure, Blob storage ve CDN dâhil olmak üzere bulut bilişimin bütün özelliklerini kullanma fırsatı bulduk. Yakın gelecekte Digital Impleon adını verdiğimiz gelişmiş içerik yönetim sistemimizi ve E-Commerce çözümlerimizi Azure üzerine taşımayı planlıyoruz.

BÜYÜK VERİ 50 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

Aynı şekilde “big data” iş süreçlerinde ne tür değişikliklere yol açacak? Bu teknolojinin Türkiye’deki talebi ne durumda ?

Big Data Chapter of the Cisco Connected World Technology raporuna göre BT yöneticilerinin tüm dünyada üçte ikisinden fazlası, Türkiye’de ise yüzde 66’sı büyük verinin bu yıl ve önümüzdeki beş sene boyunca stratejik bir öncelik olacağını düşünüyor. Dünyada en yüksek yüzdeye sahip ülkeler Arjantin (yüzde 89), Çin (yüzde 86) ve Hindistan (yüzde 83). Birçok farklı kaynaktan elde edilen büyük verinin anlamlı bir hale gelmesi şüphesiz günümüzde ve yakın gelecekte şirketlerin en önemli meselelerinden biri olacak. Bu nedenle özellikle CRM ve datamining alanlarında teknolojik gelişmelerin olması kaçınılmazdır. Yakın geleceğin en önemli teknoloji piyasasının büyük veri üzerinde oluşması, önümüzdeki beş yıl içerisinde de pazar büyüklüğünün 50 milyar doları bulması bekleniyor. Türkiye’deki birçok firma henüz veri toplama aşamasından veri işleme aşamasına tam anlamıyla geçmiş değil, ancak çok yakın bir zamanda bu ihtiyacın farkına varacak ve bu alanda yatırımlar yapmaya başlayacaklardır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir