Anasayfa / Kariyer ve İş / Yetenekli Çalışanları Bulmak, Geliştirmek ve Elde Tutmak

Yetenekli Çalışanları Bulmak, Geliştirmek ve Elde Tutmak

Yetenek Yönetimi kitabı, Yetenek Yönetimi, Yetenekli çalışanları bulmak, Yetenekli çalışanları geliştirmek, Yetenekli çalışanları elde tutmak, şirket başarısı

Yetenek Yönetimi kitabının yazarı Dr. Dinçer Atlı, yetenekli çalışanları bulmanın, geliştirmenin ve elde tutmanın şirket başarısında en kritik faktör olduğunu ve bir süre sonra insan kaynakları yönetimi departmanlarının yetenek yönetimi departmanı olarak isim değiştireceklerini belirtiyor.
Dr. Dinçer Atlı’nın Crea Yayıncılık’tan çıkan Yetenek Yönetimi kitabı yetenek yönetiminin nasıl ortaya çıktığını, bu konunun hazırlayıcısı olan gelişmeleri, yeteneğin ne anlama geldiğini ve yetenek yönetimini anlatıyor.

Yetenek yönetiminin günümüzde CEO’ların en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyleyen Dr. Dinçer Atlı, “Yetenekli çalışanları bulmak, geliştirmek ve elde tutmak şirket başarısında en kritik faktör. En kârlı ve tercih edilen şirketler yetenek yönetimini başarıyla uyguluyor” diyor.Fakat Türkiye’de yetenek yönetimi konusunun ne olduğu hakkında bir kafa karışıklığı ve kavram kargaşası yaşandığını söyleyen Atlı, “Uygulamaya baktığımızda yetenek yönetimi bazı şirketlerde sadece yedekleme sistemleri ve gelişim programları ile geçiştirilen bir süreç, bazı şirketlerde kariyer geliştirmenin popüler bir hali olarak görülüyor. Bazılarında ise, işe eleman alırken yapılan ince ayar seçim sürecini ifade ediyor. Bazen de insan kaynakları yöneticilerinin trendi takip etmek için kullandıkları popüler ve karizmatik sözcüklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Oysaki yetenek yönetimi tüm insan kaynakları fonksiyonlarının kalbinde yer alan, yetenekli çalışanları cezbetmeyi, geliştirmeyi ve bağlı hale getirmeyi odak noktasına koyan, insan kaynakları yönetiminin yeni bir aşaması. Yavaş yavaş dünyanın büyük şirketlerinde insan kaynakları yöneticilerinin kartvizitlerinde de artık yetenek yöneticisi unvanlarını görüyoruz hatta bunu bir adım daha ileriye götürürsek bir süre sonra insan kaynakları yönetimi departmanları, yetenek yönetimi departmanı olarak isim değiştirecek.”

Türk kültüründe engeller var
Dinçer Atlı, Türk kültüründe yetenek yönetimi yaklaşımının benimsenmesi ve yürütülmesinde bir takım engeller de bulunduğunu söylüyor: “Türk toplumu olarak genellikle ataerkil ve gücü paylaşmayı sevmeyen bir yapıdayız. Gücü tek elde toplamış otokratik ve hiyerarşik yapılar ile yeteneği çekemez, geliştiremez ve koruyamazsınız. Bu süreçte demokratik, katılımcı ve ekip çalışmasına uygun bir yönetim anlayışına ihtiyaç var. İnsanları yetkilendirerek, özerk çalışabilecekleri, yüksek bir ideal ve amaç duygusu ile ellerinden gelenin en iyisini yapmak isteyecekleri bir çalışma ortamına ihtiyaç var. Yetenek ve yaratıcılık ancak böyle ortamlarda yeşeriyor.  Burada üst yönetimin işi sahiplenmesi çok önemli. Yetenek yönetimi sadece insan kaynaklarının sorumluluğunda bir konu değil,  üst yönetimin vizyonu ve yönlendirmesi, orta kademe yöneticilerin temsilci konumu ve çalışan desteği ile hayat bulabilecek bir yapı.”

Hürriyet İK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir