Haberler

Yılbaşı Alışverişinde 750 Milyon TL Harcadık

Yılbaşı Alışverişinde 750 Milyon TL Harcadık

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yılbaşı ve öncesindeki güne denk gelen 30-31 Aralık 2010 döneminde, kredi ve banka kartlarıyla 10 milyon 275 bin 809 adet işlem gerçekleştiğini ve toplam kredi kartları ile 750 milyon 392 bin 178 TL tutarında harcama yapıldığını açıkladı.

Yılbaşı hazırlıkları için yılın son iki gününde kredi kartı ile yapılan harcamaların tutarı, bir önceki haftanın aynı dönemi ile kıyaslandığında, % 17 oranında bir artış olduğu takip edildi. Geçtiğimiz yılın aynı günleri ile kıyaslandığında ise bu yılbaşında yapılan harcama tutarının % 12 düzeyinde arttığı gözledi.


Geçen seneye göre ciro artışı %13, işlem adeti artışı % 21 oldu. Pahalı hediyeler yerine, daha hesaplı, daha çok hediye almayı tercih ettik.

Bu sene yılbaşını kutlamak ve hediye almak için geçtiğimiz seneye göre çok daha fazla işlem yaptık ama harcama tutarımız bu oranda artmadı. Yılbaşı hazırlıklarının yapıldığı 30-31 Aralık 2010 tarihlerinde, kredi kartları ile yapılan harcama cirosundaki artış, %10’lar düzeyindeyken işlem adetlerindeki artışın %21 düzeyinde oldu. İşlem başına yaptığımız harcamanın azalması ise bu sene almak istediklerimizi hiç kısmadığımızı, hatta daha bol alışveriş yaptığımızı ancak daha hesaplı harcadığımızı gösterdi.

Restoran harcamaları düştü, market harcamaları yükseldi yılbaşının gözdesi ev partileri oldu.

Bu sene gerçekleşen yılbaşı kutlamalarında ev partileri öne çıkınca, marketlerde yapılan alışverişlerde geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir artış yaşandı. Yılbaşı hediye alımında ise, alışveriş merkezleri doldu taştı. Kredi kartları ile yapılan harcamaların yüzde 16 ‘sı market ve alışveriş merkezlerinde yapıldı.

Son gün kredi kartlarımız ile yapılan harcamaların işlem adetleri, yılbaşı hediye ve market alışverişlerimizin çoğunu son ana bıraktığımızı gösterdi. Yılbaşı harcamalarının en çok yoğunlaştığı tarih olan 31 Aralık Cuma günü kredi ve banka kartlarımız ile toplam 5 milyon 479 bin 711 adet işlem yaptık.

30-31 Aralık 2010 Döneminde Gerçekleşen Kredi Kartı Harcamalarının Sektörel Dağılımı :Market ve alışveriş merkezleri 16,00%
Benzin ve yakıt istasyonları 9,30%
Çeşitli gıda 8,70%
Telekomunikasyon 6,80%
Giyim ve aksesuar 6,40%

Yılbaşı Piyango Biletlerinin de Satılması Sayesinde Market Harcamaları Tavan Yaptı.

Bu yılbaşında en çok harcama yapılan sektörlerin arasında market ve alışveriş merkezleri başı çekti. Marketlerde yapılan harcamaları artıran önemli bir diğer faktör ise yılbaşı biletleri oldu. Yılbaşı ikramiyesi için bilet almaya fırsat bulamayanlar biletini alışveriş yaptığı marketlerden kredi kartı ile aldı.

Yurtdışında 31 Aralık günü yaptığımız harcamalar 1 Ocak 2011’de yaptığımız harcamaların iki katını buldu. Yılbaşı öncesi hazırlıkları kapsayan 28,29,30 ve 31 aralıkta yurtdışında kartlarımız ile yaptığımız harcamaların cirosu 40 milyon TL’ye ulaştı.

Yurtdışında Gidenler ABD, İngiltere ve Fransa’nın Yanı Sıra Avrupa’nın Kayak Merkezi İsviçre’yi Tercih Ettiler.

Bu sene yılbaşı tatilinin hafta sonuna denk gelmesi yurt dışında kutlama yapmak isteyenler için de fırsat oldu. Her sene bayram ve yılbaşı tatillerinin değişmez adresi olan Londra, New York ve Paris’e bu sene rakip olarak İsviçre geldi. Karların altında kalan Avrupa’ya gidenler, kayak yapmak için İsviçre’yi seçti.

Bankalararası Kart Merkezi Hakkında:

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kartlı ödeme sistemi içerisinde ortak sorunlara çözüm bulmak, ülkemizdeki banka ve kredi kartları kural ve standartlarını geliştirmek amacıyla 1990 yılında, 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığı ile kuruldu. Şirketin esas sermayesi Nisan 2002 itibari ile 4 trilyon TL.’dir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu